Navies and their vessels

[++] [--]
 x 
Sprache / Language
English Deutsch
Loading... CountriesOptions
Info

Albania

Show only this Navy   Top   Next

Gunboat, Corvette

Taurus class
Yacht/gunboat Aurora 1200ts: 1903 HMS Nirvana paddle steamer; 1909 kuk Taurus; 1914 Albanien Taurus 1920 Italian gunboat Marechiaro 1928 prime minister yacht Aurora 1938 aux gunboat 1943 lost
Gardon class
Ilirja:1918 French minesweeper; 1939 Italy 1940 Albania gunboat Illiria BU 1958
FM class / Shqipnia class
Shqipnia ex German FM16 1919;1925-1935, Skenderberg ex FM23 1918;1925-1935.
Were warprize of Italy, passed to Albania

FM 23 (1/1250), Similar type HNLMS A Minesweeper
Herzegovina
gunboat ex kuk merchant steamer with a bow mountain gun
Kronstadt class Pj122bis
5 boats 1949-56; 1967-1979

Kronstadt class Pj 122bis (2x) (1/1250), PLA 6604 / 122bis Kronstadt

Minesweeper

KM4 class
1946-1967
PO2 class
1955;1960-98
T301 Pj 253 class
1948;1957-60
T43 Pj254 class
1954;1960-1997

PLA 6610 early Ocean Minesweeper, T43 Minesweepers (1/1250)

Submarines

Whiskey class Pj 613
4 boats 1955;1960-1995

Whiskey Class U-Boot (1952) (1/1250), Whiskey class Pj644 2-cyl, Whiskey class Pj665 Long Bin

Further vessels

Elco 1917 80ft subchaser
4 built for Italy 1917/8 as MAS, aquired by Albania 1926 Tirana, Saranda, Durres, Vlore. 1939 captured by Italy, returned 1945
MFP
2 boats 1943;1946-197x

MFP Typ D Marinefährprahm
SO1 / 201M class


201M (SO-1) 1959 (1/1250)
Vosper PT 368 class


PT-170 Boat Type 103
Chin 024 Hoku Subchaser
Chin 025 Huchuan Subchaser
Chin 062 Shanghai II Subchaser


PLA 062 Shanghai class

Algeria

Show only this Navy   Top   Next

CV/LPD

San Giorgio class
Italian San Giorgio class: Kalaat Beni-Abbès 2015-

Kit candidate: San Giorgio by Delphis

Escorts

Projekt 1159T Koni II
Murat Reis, Reis Kellik, Reis Korfu. Ca. 1980-…

Similar type Delfin Pr.1159 Koni I
Projekt 1234E class (Nanuchka II)
corvette
Ras Hamidou 1979;1980--, Salah Reis 1980;1981--, Reis Ali 1981;1982--

Nanuchka Prj 1234 Ovod (1/1250), Nanuchka Prj 1234 Ovod
Nakhoda Ragam class
corvette
3 unknown names  2007;2008-- ???? This class originally was planned for Brunei, then bought by Indonesia as Bung Tomo-class
MEKO A-200AN
4 planned frigates. El Erradii 2016-; El Modammir 2016-

Valour
Type C28A
Export version of the chinese corvette 054A (Jiangkai II) class to Algeria and planned for Malaysia

PLA 054A++ Jiangkai II
Project 20382 Tigr
3 ordered from Russia, 6 planned

Soobrazitelny 2011, Project 20380

Submarines

633 (Romeo) class
2 x 1982-1994

Romeo PLA 033 class
877E/Paltus (Kilo) class
El Hadj Slimane 1987;1987--, El Hadj Moubarek 1988;1988--

Kilo Class
Lada class Pj 677
??

Lada class Pj 677

Fast attack craft

183 (Komar) class
671-676  ;1966-1987

Komar mit SS-N-2 Styx, Komar 1962 (1/1250)
205 (Osa) class
267; 1980: 641 1965;1967-1989
pic by sammelhafen.de
Osa II Prj205 Moskit (1/1250)

Minesweepers

YMS
1943;1962-71

YMS (1944), HMS BYMS (1/600)
Pj 254 T43
1968-97

PLA 6610 early Ocean Minesweeper, T43 Minesweepers (1/1250)

Not assigned

Small combattants

201M

201M (SO-1) 1959 (1/1250)

Argentina

Show only this Navy   Top   Next

BB

El Plata class
coast defence battleships El Plata 1874-1927, Los Andes 1874-1927
Almirante Brown
central battery corvette 1882-1932
Nueve de Julio class
coast defence battleships Nueve de Julio 1890, 1892- Libertad -1946/1968; Independencia 1891-1951 then pilot hulk Interseccion -1968

Libertad (1/1250)
Rivadavia class
Rivadavia 1911-1952, Moreno 1911-1949, built in USA

Rivadavia, Rivadavia (1/1250)

CV

Colossus class
Independencia (ex-Warrior) 1944; 1958-1968; Veinticinco de Mayo (25 de Mayo) (ex-Dutch Karel Doorman, ex-HMS Venerable) 1943;1968-1997




HMS Glory R62 1945 (1/1250), Arromanches 1946/56, HMS Colossus 1944 **

Cruiser

Patagonia
protected cruiser 1887-1909, then refitted as survey ship
Veinticinco de Mayo
protected cruiser Elswick style HMS Nicochea bought and renamed Veinticinco de Mayo before completion. 1890-1921

Yoshino 1893
Nueve de Julio
protected cruiser Elswick style: development of Veinticinco de Mayo 1892-1930

Nueve De Julio (1/1250)
Buenos Aires
protected cruiser Elswick style 1895-1932 based on Chilean Blanco Encalada class

Similar type Esmeralda 1896 (1/1250)
Garibaldi class
ex Italian armoured cruisers
Garibaldi (ex-Giuseppe Garibaldi) 1895-1934, San Martin (ex-Varese) 1896-1935, General Belgrano (ex-Varese) 1897-1933 then submarine depot -1947; Pueyrredon (ex-Giuseppe Garibaldi) 1897-1941 training ship - 1954;
Rivadavia (ex-Mitra) and Moreno (ex-Roca) before finished to Japan as Kasuga, Nisshin

Kasuga 1904
Veinticinco de Mayo class
Heavy cruiser built in Italy as slightly decreased Trento class
Veinticinco de Mayo 1931-1960, Almirante Brown 1931-1961
Draw see Shipbucket

Almirante Brown 1929 (1/1250),
Kit candidate: Veinticinco de Mayo by Shapeways COB
La Argentina
Light cruiser built in UK as strengthened Arethusa; 1937-1974

Similar type HMS Arethusa 1945
Brooklyn class
Light cruiser ex US
Diecisiete de Octubre (17 de Octubre) (ex-Phoenix), 9/1955- General Belgrano; 1938;1951-1982 sunk in Falkland war
Nueve de Julio (9 de Julio) (ex-Boise) 1936-1977

USS Boise CL-47 (1942)

Destroyer

Corrientes class
Yarrow turtleback type (Havock class): Corrientes 1896;1896-1930, Entre Rios 1896;1896-1930, Misiones 1897;1897-1930, Santa Fe 1897;1897-1897

Similar type HMS Decoy 1895
Catamarca class
Germaniawerft 1910 type: Catamarca 1912;1912-1956, Jujuy 1912;1912-1956
pic by sammelhafen.de
Similar type Cordoba 1937 (1/1250), Similar type Aetos (1/1250), Similar type Intrepide 1916 (1/1250)
Cordoba class
Schichau 1910 type: Cordoba 1912;1912-1956, La Plata 1912;1912-1957
pic by sammelhafen.de
Cordoba 1937 (1/1250), Similar type Aetos (1/1250), Similar type Intrepide 1916 (1/1250)
San Luis class
Laird built: San Luis -1911;-1911-1912 to Greece (Aetos), Santa Fe -1911;-1911-1912 to Greece (Ierax), Tucuman -1911;-1911-1912 to Greece (Panthir), Santiago -1911;-1911-1912 to Greece (Leon)
Drawing on Shipbucket

Aetos (1/1250), Similar type Cordoba 1937 (1/1250), Similar type Intrepide 1916 (1/1250)
Mendoza class / Temeraire class
French built: Mendoza -1911;-1911-1914 to France (Aventurier), San Juan -1911;-1911-1914 to France (Téméraire), Rioja -1911;-1911-1914 to France (Opiniâtre), Salta -1911;-1911-1914 to France (Intrépide)
pic by sammelhafen.de
Intrepide 1916 (1/1250), Similar type Cordoba 1937 (1/1250), Similar type Aetos (1/1250)
Santiago class / Großes Torpedoboot 1914A
Santiago -1914;-1914-1914, San Luis -1914;-1914-1914, Santa Fe -1914;-1914-1914, Tucuman -1914;-1914-1914
acquired by Germany as G101-G104

SMS G101 (1/1250), Similar type Cordoba 1937 (1/1250)
Churruca class
Ex Spanish: Cervantes ex-Churrucca 1925;1927-1961, Juan de Garay ex-Alcalá Galiano 1925;1927-1960
waren gebaut nach Plänen der Scott clss

Churruca (1/1250), Similar type HMS Scott
Mendoza class
British built similar to Shakespeare flottilla leaders (somehow similar to Scott)
Mendoza 1929;1929-1961, La Rioja 1929;1929-1962, Tucuman 1929;1929-1962

HMS Shakespeare, Similar type HMS Scott
Buenos Aires class
British built on plans of HMS Gallant
Buenos Aires 1937;1937-1970, Entre Rios 1937;1937-1972, Corrientes 1937;1937-1941, San Juan 1937;1937-1972, San Luis 1937;1937-1970, Santa Cruz 1937;1937-1971, Misiones 1937;1937-1970

HMS Harvester H19, ORP Garland H37, HMS Hero H99
Fletcher class
Brown 1942;1961-1977, Espora 1943;1961-1977, Rosales 1943;1961-1981, Almirante Domecq Garcia 1943;1971-1983, Almirante Storni 1943;1971-1981


Base type Fletcher
Allen M. Sumner class
Segui 1944;1972-1984, Hipolto Bouchard 1944;1972-1984, Piedra Buena 1944;1977-1984, Espora 1944;1977-1978

USS Maddox DD-731
Gearing class
Comodoro Py 1944;1973-1984


Base type Gearing class
42 class
British built: Hercules 1976;1976- , Santisima Trinidad 1981;1981-

HMS Sheffield D80
MEKO 360 H2 class
Almirante Brown 1983;1983- , La Argentina 1983;1983- , Heroina 1983;1983- , Sarandi 1984;1984- , Sarandi 1984;1984-

Aradu 1981 (1/1250)

T-Boats

Ferre class
Yarrow type Ferre 1880;1880-1910, Enrique Py 188.;188.-1910, Centella 188.;188.-1910, Alerta 188.;188.-1910
No.1 class 1880
Thorneycroft type No.1,2 1880-1910
No 1 class
Yarrow type No.1-8 1890-1920
Buchardo class
Yarrow type: Buchardo 1890;1890-1926/27, Thorne 1890;1890-1926/27, Pinedo 1890;1890-1926/27, King 1890;1890-1926/27, Jorge 1890;1890-1926/27, Bathurst 1890;1890-1926/27
Comodoro Py class
Thornycroft type Comodoro Py 1891;1891-1926/27, Comodoro Murature 1891;1891-1926/27 almost identical to the Brazil Araguari class

Gunboats

Parana class
Parana 1874;1874-1910, Uruguay 1874;1874-1930
Pilcomayo class
Pilcomayo 1876;1876-1896, Burmejo 1876;1876-1898
Republica class
Republica 1876;1876-1911, Constitucion 1876;1876-1915
Espora class
Espora 1890;1890-1916, Rosales 1890;1890-1892
Patria class
Patria 1893;1893-1927
Rosario class
Rosario 1909;1909-1959, Parana 1908;1908-1956
M-Boot 1915 class / M 45 class (see Minesweepers)
Cormoran 1916;1940-1946

Bathurst ex M1 ex M48 1938 (1/1250)
M-Boot 1916 class / M 71 class (see Minesweepers)
Murature 1940:Cormoran 1918;1938-1940

Bathurst ex M1 ex M48 1938 (1/1250)

Escorts / Frigates

Flower class
corvette
Republica 1942;1948-bef.1990 ex-USS Smilax, ex-HMS Tact


Base type Flower Class
River class
frigate
Hercules 1942;1948-1961 1961 renamed Juan Batista; ex-Ashville, ex-HMCS Adur

HMS River class (1/1250), HMS Swale (K217) (1/1250)
Tacoma class
frigate
Heroina ex USS Reading 1943;1947-1961, Sarandi ex-USS Uniontown, ex-Chattanooga 1943;1948-1967, Santisima Trinidad ex ex-HMS Caicos, ex-USS Hannam194.;1946-1962

USS Tacoma 1943 (1/1250)
King class
patrol escort Murature 1943-2014, King 1943-today
Cherokee class
corvette
Comandante General Irigoyen 1944;1961- , Francisco de Churruca 1945;1971-
Azopardo class
AS frigate, originally sisterships of King class
Azopardo 1955;1955-1973, Piedra Buena 1958;1958-1973
A 69 D'Estienne d'Orves class
frigate
Drummond 1977;1978- , Guerrico 1977;1978- , Granville 1981;1981-
pic by sammelhafen.de
D'Estienne d'Orves 1972 (1/1250)
Mantille / Halcon II class
corvettes / OPV build in Spain. Coast Guard 1982-… Mantilla, Azopardo, Thomson, Perfecto Pique, Perfecto Derbes
MEKO 140 A16 class
frigate
Espora 1985;1985- , Rosales ex Azopardo 1986;1986- , Spiro 1987;1987- , Parker 1990;1990- , Robinson  ; - , Gomez Roca ex Seaver  ; - , Teniente Oliveri 1987;1988-

Similar type Descubierta 2005 (1/1250)

Further combat vessels

Minesweepers 1915/1916
(886)(887)In 1921-1922 Argentina has bought in Germany 10 minesweepers. M48, 51-53 concerned to type 1915 and in Argentina Navy received numbers M1-4; and M74, 79, 80, 90, 101, 105 were of type 1916 and some time after purchase were called Meta, Melitta, Margot, Marianne, Margarita, Mecha, but soon received numbers M5-10.Teniente de la Sota became Torpedo drill vessel, M5 then Murature then Cormoran became avio / gunboat …

Bathurst ex M1 ex M48 1938 (1/1250), Similar type M50 Typ 15 (1916) / Brommy
FM Minesweeper
ex German coastal minesweeper

FM 23 (1/1250), Similar type HNLMS A Minesweeper
Bouchard Minesweepers
Built inspired by German minesweepers: Drummond M2, Robinson M3, Granville M4, Fournier M5, Bouchard M7, Py M10, Parker M11, Seaver M12 5/1939 to Paraguay, Spiro M13

Bouchard (2x) (1/1250), Similar type M50 Typ 15 (1916) / Brommy, Similar type Bathurst ex M1 ex M48 1938 (1/1250)
Chaco Minesweepers / Ton class
Neuquen (M1) ex HMNZS Hickleton, Chubat (M3) ex HMNZS Santon- 1967 ARA aquired these 2 Patrol boats ex Minesweepers

HMS Upton M1187 1955 (1/1250), HMS Essington

Submarines

Santa Fe class (1933)
1933-1960, 3 Stk. modif. ital. Settembrini-Klasse (bzw. frühe 600 series???), auch als Tarantinos bezeichnet. Santa Fe, Santiago del Estero, Salta,
Santa Fe class (1960)
1960-1972, 2 Stk., US-amerik. Balao-Klasse

USS Balao SS-285
Santa Fe class (1971)
1971-1983, 2 Stk., US-amerik. Balao-Klasse in GUPPY-IA- und II-Version

USS Balao SS-285
Salta class
seit 1974, 2 Stk. (1 aufgelegt), deut. Klasse 209/1200 Salta, San Luis

U-Boot Klasse 209-1200
Santa Cruz class
seit 1984, 2 Stk. (1 verloren), deut. Klasse TR-1700 Santa Cruz, San Juan, Santa Fe, Santiago del Estero

TR1700 ARA Santa Cruz

Not assigned

Small combattants

PT boat

PT-170 Boat Type 103,
PT-170 Boat Type 103
Navajo class

USCG Tamaroa WHEC-166

Australia

Show only this Navy   Top   Next

Aircraft Carrier

Majestic class
Sydney, Melbourne

HMS Glory R62 1945 (1/1250)
Colossus class
Vengeance




HMS Glory R62 1945 (1/1250), Arromanches 1946/56, HMS Colossus 1944 **
Bay class (Enforcer Design)
LPD HMAS Choules (Enforcer Design) ex Largs Bay

Kit candidate: RFA Mounts Bay by MT Miniatures
Juan Carlos I class / Canberra class
Mixed Aircraft Carrier / LHD / LPD on base Juan Carlos I class for Australia as Canberra class HMAS Canberra (2014-), HMAS Adelaide (2015-)

Juan Carlos I L-61

Battle Cruiser

Indefatigable class
Australia 1913-1921; New Zealand von Neuseeland finanziert, bei Royal Navy

HMS New Zealand 1912 (1/1250), HMS New Zealand 1912

Cruiser

Pelorus class
Pioneer 1899;1912 1916-1915 1924, Psyche 1898;1915-1922
Chatham class
Melbourne 1913;1913-1928, Sydney 1913;1913-1928, Brisbane 1916;1916-1936

Similar type HMS Glasgow 1910
Challenger class
Encounter 1902;1919-1923
Town class / Birmingham group
Adelaide 1922;1922-1946

HMS Chester 1916
County class
Canberra (Kent sub-class) 1928;1928-1942, Australia (Kent sub-class) 1928;1928-1955; Shropshire (London sub-class) 1928;1943-1954

HMS Suffolk (1/600)
Perth class / Leander class
Sydney 1935;1935-1941, Hobart 1934;1938-1962, Perth 1934;1939-1942

HMAS Sydney
Armed Merchant Cruisers in WWII
Kanimbla, Manoora, Westralia

Destroyer

Protector class gunboat
Protector 1884;1884-1924
Gayundah class gunboats
Gayundah 1884;1884-1921, Paluma 1884;1884-1913
Otter class gunboat
Otter 1884;1884-1946
Sharpshooter class torpedo gunboats
Boomerang ex HMS Whiting 1891;1891-1905, Karakatta ex HMS Wizard 1891;1891-1905
Acheron / I class / River
In Australia called River class. Parramatta 1914;1914-1929, Warrego 1915;1915-1929, Yarra 1914;1914-1929, Huon 1915;1915-1929, Swan 1915;1915-1929, Torrens 1915;1915-1929

HMS Acheron, HMS Acheron
Parker class
Anzac 1917;1919-1935

HMS Hoste 1916 (1/1250)
Admiralty S class
Success 1918;1919-1937, Stalwart 1918;1919-1937, Tasmania 1918;1919-1937, Swordsman 1919;1919-1937, Tattoo 1919;1919-1937

HMS Sabre H18 (1944), HMS Trojan (1918)
Scott class
Stuart 1918;1933-1944

HMS Scott
Admiralty V&W class
Vendetta 1917;1933-1948, Vampire 1917;1933-1942, Voyager 1916;1933-1942, Waterhen 1918;1933-1941

HMAS Vampire D68, HMS Winchester L55 (WAIR 1942)
N class
Napier 1940;1940-1945, Nizam 1941;1941-1945, Nestor 1941;1941-1942, Norman 1941;1941-1945, Nepal 1942;1942-1945

HMS Kelly / Kipling, HMS Kipling Mai 1941 Kreta
Tribal II class
Arunta 1942;1942-1968, Warramunga 1942;1942-1963, Bataan 1945;1945-1958

HMS Tartar F43, HMS Tribal Class Destroyer, HMCS Huron 1944
Q/R class
Quiberon 1942;1942-1972, Quality 1941;1945-1958, Quickmatch 1942;1942-1972, Quadrant 1942;1945-1963, Queenorough 1942;1945-1975
Battle class
Tobruk 1950;1950-1972, Anzac 1951;1951-1966

HMS Barfleur R80 (1944)
D (Daring) class
Voyager 1957;1957-1964, Vendetta 1958;1958-1979, Vampire 1959;1950-1980, Waterhen -1952;--1954, Duchess 1951;1951-1979

HMAS Vendetta D08
Charles F. Adams class
Perth 1965;1965-1999, Hobart 1965;1965-2000, Brisbane 1967;1967-2000

Rommel D-187
Hobart class
Hobart 2017-, Brisbane 2018-, Sydney -2020

Similar type Hessen F221

Escorts/Fregatten

Acacia class
1915

Hai Chow ex HMS Pentstemon
Arabis class
1915

Hai Chow ex HMS Pentstemon
24 class
1918

Heiyo 1944 (1/1250),
Grimsby class (Swan class)
1936

HMS Leith (U36) (1/1250), HMAS Yarra U77
River class


HMS River class (1/1250), HMS Swale (K217) (1/1250)
Condamine class
1946 converted River class

Similar type HMS River class (1/1250), Similar type HMS Swale (K217) (1/1250)
Whitby class
ASW Frigate 1961

HMS Whitby 1956
Rothesay class

HMS Rothesay F107 (1/1250)
Adelaide class
Modified Oliver Hazard Perry class
FFG01-06: Adelaide 1980-2008, Canberra 1981-2005, Sydney 1983-2015, Darwin 1984- , Melbourne 1992-, Newcastle 1993-

USS Oliver H. Perry FFG-7
Anzac class
MEKO 200 : Anzac, Arunta, Warramunga, Stuart, Parramatta, Ballarat, Toowoomba und Perth (FFH 150 bis 157)

HMAS Anzac FFH-150
Arafura class (OPV80)
planned OPV-80 class with German Lürssen design

Kit candidate: DFNM PV-80 AUS on Shapeways
Hunter class
Replacement for Anzac. Selected British Type 26 City class as the base. Enter service planned late 2020s. Flinders, Hunter and Tasman

Kit candidate: Hunter class by DFNM on Shapeways

Minelayer / Netlayer

Bar class
boom defense vessels. Koala 39-69, Kangaroo 40-67, Karangi 41-66

Ma.101 Aux Netlayer ex HMS Barlight (1/1250)
Kookaburra
boom defense vessel 1939-65

Minesweeper

Hunt II class
Doomba 1918;1940-46

HMS Hunt 1917 / UJ 2109 1943 (1/1250), HMS Hunt 1917 (1/600)
Jan van Amstel class
ex NL Minesweeper Abraham Crijnssen

Jan van Amstel 1942, Jan van Amstel 1937 (1/1250), Abraham Crijnssen (1/1250), Jan van Amstel, M551 ex HNLMS Willem van Ewijk
Bathurst class
Minesweepers used as corvettes 1940-44

HMAS Lithgov *
Ton class
as Curlew class, 1961-1990

HMS Essington, HMS Upton M1187 1955 (1/1250)
Ham class
1965-1990

HMS Dittisham M2621 (1/1250)
Aux minesweepers
Brolga, Koraaga, … 1988-2014
Bay class
1986-2001
Huon class
1998-heute

Submarines

E class
AE 1 1913-1914, AE 2 1914-1915
J class
ex HMS. J 1 1915;1919-1924, J 2 1915;1919-1924, J 3 1915;1919-1926, J 4 1916;1919-1924, J 5 1915;1919-1924, J 7 1917;1919-1929
Oxley class
Oxley Ex AO1 1927-1931, Otway Ex AO2 1927-1931

HMS Odin ( O class group 2) 1929/40
K9
ex Dutch KIX 1922 (KVIII class);passed over in pacific war 1943-44. then oil carrier
Oberon class
Oxley 1967-1992, Otway 1968-1995, Ovens 1969-1995, Onslow 1969-1999, Orion 1977-2003, Otama 1978-2000

HMS Oberon
Collins class
Design 471, vergrößerte Västergötland. Collins 1996- , Farncomb 1998- , Waller 1999- , Dechaineux 2001- , Sheehan 2001- , Rankin 2003-

HMAS Collins
ASRV Remora
Submarine Rescue Vehicle 1995-2006
ASRV LR5
ex brit. Submarine Rescue Vehicle; 2005 to Australia
Shortfin Barracuda class
Replacement for Collins class. 12 planned, From 2018, same as French new Barracuda class but with conventional propulsion

Gunboats, Patrol boats …

HMAS Nusa
1914 captured German yacht. Captured the Komet

Ma.101 Aux Netlayer ex HMS Barlight (1/1250)
HMAS Una
ex German Yacht Komet, captured by HMAS Nusa on 11 October 1914. Patrol boat, 1924 Akuna. Examination vessel. 1943 pilot boat. -1957. See http://anmm.blog/tag/kgs-komet/

HMAS Vigilant
1938-45. 1944: Sleuth, 1945: Hawk

HMAS Vigilant

Attack class
(auch Papua und Indonesien) Nachfolger der Bathurst class (siehe MS)
Fremantle class
1977-2007
Armidale class
2004-… Patrol boats. Armidale Larrakia Bathurst Albany Pirie Maitland Ararat Broome Bundaberg Wollongong Childers Launceston Maryborough Glenelg

HMAS Armidale
Arafura class
OPV, refer to Frigates

Not assigned

Ship


Karsik ex Soneck *

Australian Harbour Tug
Newport class

ROCS Chung Ho (LST-232)

Austria-Hungary

Show only this Navy   Top   Next

See http://www.kuk-kriegsmarine.at

BB

Kaiser class
screw ship of the line
Kaiser ;1855-1869
Drache class
broadside ironclad
Drache ;1862-1875, Salamander ;1862-1883
Kaiser Max class
broadside ironclad
Kaiser Max ;1863-1873, Prinz Eugen ;1863-1873, Juan de Austria ;1863-1883
Erzherzog Ferdinand Max class
broadside ironclad
Erzherzog Ferdinand Max ;1865-1886, Habsburg ;1865-1898

SMS Erzherzog Ferdinand Max 1880 (kuk)
Lissa class
central battery ship
Lissa ;1871-1892
Custoza
central battery ship 1875-1920

SMS Custoza 1875
Erzherzog Albrecht class
central battery ship
Erzherzog Albrecht ;1874-1908 then Artillerieschuile Tender Feuerspeier 1915 barrack ship 1918 to Italy as hulk Buttafuoco, in WWII tender of IV Gruppo Sommergibili in Taranto, named GN64 1950 scrapped
Kaiser class
central battery ship
Kaiser ;1873-1902
Kaiser Max class (1876)
central battery ship
Kaiser Max ;1876-1904 stricken 1909 barrack ship 1920 Yugoslavia as Tivat. Then unclear either 1924 scrapped or later renamed Neretva fate after 1941 unknown,
Don Juan D'Austria ;1876-1904, Prinz Eugen ;1878-1904
Tegetthoff class
central battery ship
Tegetthoff ;1881-1897
Kronprinz Erzherzog Rudolf
Ironclad / Turmschiff as Coastal Defense Battler. 1889-1919 Yugoslavia as Kumbor 1919-1922

SMS Kronprinz Erzherzog Rudolf 1889 (1/1250)
Kronprinzessin Erzherzogin Stephanie
Ironclad / Turmschiff as Coastal Defense Battler. 1889-1905, then Hulk and Barrack, 1919-1926 Italy war prize

SMS Kronprinzessin Erzherzogin Stephanie kuk 1889 (1/1250)
Monarch class
1898-1918; Coast Battle Ships; Monarch, Wien, Budapest



SMS Wien (kuk), SMS Wien (kuk) (1/1250), SMS Monarch (kuk)
Habsburg class
Habsburg ;1902-1919, Arpad ;1903-1919, Babenberg ;1904-1918
pic by sammelhafen.de
SMS Habsburg kuk (1/1250)
Erzherzog Karl class
Erzherzog Karl ;1906-1919, Erzherzog Friedrich ;1907-1919, Erzherzog Ferdinand Max ;1907-1919

SMS Erzherzog Karl (kuk)
Radetzky class
Radetzky ;1911-1919, Erzherzog Franz Ferdinand ;1910-1919, Zrinyi ;1911-1919

SMS Radetzky (kuk)
Tegetthoff class
Tegetthoff ;1913-1919, Viribus Unitis ;1912-1918, Prinz Eugen ;1914-1919, Szent Istvan ;1915-1918

SMS Szent Istvan (kuk)
Ersatz Monarch class
battleship 'VIII-'XI'

Seaplane Tender

Cobra class
Torpedoboot 14 ex Kigyo wurde Januar 1914 zum Seeflugzeug-Bergungsfahrzeug umgebaut, und mit einer hölzernen Plattform am Heck, Ladebaum und einem stärkerem Mast ausgerüstet. Bilder siehe http://www.kuk-kriegsmarine.at/tb13tb18.htm

MS Kigyo Tb 14 kuk

Cruiser

Möve class
gunboat
Möve ;1859-1888
Kerka class
gunboat
Kerka ;1861-1902, Narenta ;1861-1907
Auslugger class
gunboat
Pelikan ;1860-1868, Auslugger ;1861-1868, Deutschmeister ;1860-1868
Gemse class
gunboat
Gemse ;1862-1893, Grille ;1861-1891
Kaiser Max class (1863)
armored frigates 1863-1873 Kaiser Max, Prinz Eugen, Juan de Austria

SMS Kaiser Max kuk 1863 (1/1250)
Novara class
screw frigate
Novara ;1862-1898
Schwarzenberg class
screw frigate
Schwarzenberg ;1862-1890
Radetzky class
screw frigate
Radetzky ;1854-1869, Adria ;1857-1888, Donau ;1857-1872
Donau class
screw corvette
Donau ;1875-1888, Donau ;1894-1906 scrapped and machinery and equipment used for new/old ship Corvette Donau. 1894-1906. 1906 accomodation & training ship for cadets. After war Yugoslavia as Sibenik, 1922 renamed Krka. 15.4.1941 captured by Germany (or Italy) as "Blockiereinheit Krka,16.11.43 sunk in Sebenico (oder Ancona?) by British aircraft
Erzherzog Friedrich class
screw corvette
Erzherzog Friedrich ;1858-1897, Dandolo ;1859-1879
Radetzky class
screw frigate
Radetzky ;1873-1897, Laudon ;1874-1900
Saida class
screw corvette
Saida ;1879-1906
Helgoland class
screw sloop
Helgoland ;1869-1897
Fasana class
screw sloop
Fasana ;1871-1897
Aurora class
screw sloop
Aurora ;1874-1905, Frundsberg ;1873-1905 hulk 1920 Yugoslavia as Zhlarin, 1941 unknown, , Zrinyi ;1871-1905
Zara class
torpedo gunboat
Zara ;1881-1884, Spalato ;1880-1897, Sebenico 1882-19xx;
1914-1918 Guard ships
Lussin class
torpedo ram cruiser
Lussin 1883-1890, then training ship. 1910 admiralty yacht 1916 accommodation ship at Pola for German submarine crews. Ceded to Italy in 1920, Lussin was renamed Sorrento with 4x7.6cm AA.1914-1928 MTB depot ship
pic by sammelhafen.de
SMS Lussin 1913 (1/1250)
Panther class
protected cruiser
Panther ;1885-1917, Leopard ;1886-1914



SMS Panther kuk (1/1250), SMS Panther kuk
Tiger class
protected cruiser
Tiger ;1888-1906, dann Admiralsjacht SMS Lacroma 1906-1920

SMS Tiger kuk, SMS Tiger kuk (1/1250)
Kaiser Franz Joseph I class
protected cruiser
Kaiser Franz Joseph I ;1890-1917, Kaiserin Elisabeth ;1892-1914

SMS Kaiser Franz Josef I (kuk) (1/1250)
Kaiserin und Königin Maria Theresia class
armoured cruiser
Kaiserin und Königin Maria Theresia ;1894-1917

Kaiserin und Königin Maria Theresia (1/1250)
Zenta class
protected cruiser
Zenta ;1899-1914, Aspern ;1900-1918, Szigetvar ;1901-1918

SMS Zenta kuk, SMS Aspern (kuk) 1900 (1/1250)
Kaiser Karl VI class
armoured cruiser
Kaiser Karl VI ;1900-1919
pic by sammelhafen.de
SMS Kaiser Karl VI 1900 (1/1250)
Sankt Georg class
armoured cruiser
Sankt Georg ;1905-1918

SMS Sankt Georg (kuk)
Admiral Spaun class
light cruiser
Admiral Spaun ;1910-1919
pic by sammelhafen.de
SMS Admiral Spaun kuk (1/1250)
Helgoland class (kuk)
light cruiser
Helgoland ;1914-1919, 1920 ital. Brindisi; Novara ;1915-1919, 1920 frz. Thionville; Saida ;1914-1919; 1920 ital Venezia

SMS Novara (kuk), SMS Helgoland (kuk) (1/1250)
Ersatz Zenta class; cancelled
light cruiser
'Ersatz Zenta' ;---, 'Ersatz Aspern' ;---, 'Ersatz Szigetvar' ;---

Destroyer

Destroyer
Meteor
Torpedofahrzeug (Torpedo gunboat) Schichau 1887 350t. Ähnlich dt D1/2. 9x4,7cm, 1 Bug-TR, 3 Deck-TR

SMS Meteor kuk
Blitz, Komet
Torpedofahrzeug (Torpedo gunboat) Schichau 1887 360t. Abgeleitet von Meteor, etwas größer




SMS Blitz kuk 1888 (1/1250), SMS Blitz kuk, SMS Komet kuk
Planet
Torpedofahrzeug (Torpedo gunboat) Palmer / Yarrow 1889: 480t, 2x8cm, 8x4,7cm, 1 Bug-TR, 1 Zwillings-TR

SMS Planet kuk
Satellit
Torpedofahrzeug (Torpedo gunboat) Schichau 1891, 524t, 1x7cm, 8x4,7cm, 1 Bug-TR, 1 Deck-TR




SMS Satellit kuk 1893, SMS Satellit kuk 1912, SMS Satellit kuk 1900
Trabant
Torpedofahrzeug (Torpedo gunboat) Bau bei Stab Technico, Triest. 1893 Entwurf vermutlich von Schichau, wie Satellit. 540t, 2x7cm, 8x4,7cm, 2 Bug-TR

SMS Trabant kuk
Magnet
Torpedofahrzeug (Torpedo gunboat) Schichau 1896, 473t, 6x4,7cm, 3 TR

SMS Magnet kuk 1900, Similar type Lampo 1900 (1/1250), Similar type Emir Bucharsky (1/1250)
Huszar class (Ulan class)
CSIKOS, DINARA, HUSZAR, PANDUR, REKA, SCHARFSHUTZE, STREITER, TURUL, ULAN, USKOKE, VELEBIT, WILDFANG, 12 ships, 2 lost - 390t, 28 knots, 6-6.6cm/2-45cm tt, c 70 crew, launched 1906-10[+]

STREITER (Fighter), 16th April 1918, northern Adriatic Sea off Laurana in the Quarnero channel (now The Kvarner, Croatia) (c 45-00’N, 14-15’E) - collision with SS 'Petka'. 'Streiter' escorting convoy including the 'Petka'

WILDFANG (Tomboy), 4th June 1917, northern Adriatic Sea, west of Peneda Island, Brioni Islands (Brijuni) off Pola (Pula) naval base - mined. Believed based at Cattaro (Kotor) at the time. On reconnaissance patrol when sunk by a floating mine


Smyrni ex kuk Ulan
Tatra class
BALATON, CZEPEL, LIKA, ORJEN, TATRA, TRIGLAV, 6 ships, 2 lost - 850t, 32 knots, 2-10cm/6-6.6cm/2-45cm tt, 105 crew, launched 1912-13
[+]
LIKA (region in Croatia) , 29th December 1915, southern Adriatic Sea, off Durazzo (Durres), Albania (c 41-15’N, 19-15’E) - Italian mines. Two Italian destroyers were reported carrying troops to Durazzo at the time of the Serbian evacuation in the face of the slowly advancing Austrian army. An Austrian force of scout 'Helgoland' and five 'Tatra' destroyers were ordered to search for the Italians, and if unsuccessful destroy any shipping in Durazzo. After sinking the French submarine 'Monge' on passage south. the destroyers entered the harbour at daybreak, sank three small ships and as shore batteries opened up, turned into a minefield. 'Triglav' and 'Lika' detonated mines, 'Lika' sinking at once; survivors were picked up by her sister ships

TRIGLAV (mountain in Slovenia), 29th December 1915, southern Adriatic Sea, off Cape Rodini, Albania (c 41-30’N, 19-00’E) - scuttled after striking Italian mine off Durazzo. On the same mission as 'Lika', 'Triglav' was badly damaged in the same minefield. 'Czepel' attempted to take her in tow, but fouled a propeller, and the job was taken over by 'Tatra'. As the crippled Austrian force returned slowly north at 6 knots, Allied ships got between them and their Cattarro base. 'Triglav' was abandoned, but attempts to scuttle her failed. She was finished off by five French destroyers of the 'Casque' group, including 'Casque' herself

For history, pic and sketch se http://www.fl18.de/history/173


SMS Tatra kuk, SMS Tatra kuk (1/1250)
Warasdiner
WARASDINER - 390t, 30 knots, 6-6.6m/4-45cm tt, 75 crew, launched 1912 vorher als Lung Tuan von China beauftragt auf Basis Huszar class, nicht abgenommen

Lung Tuan / Warasdiner, Similar type Smyrni ex kuk Ulan
Ersatz Tatra class (Triglav class)
DUKLA, LIKA (2), TRIGLAV (2), UZSOK (later French Matelot Leblanc) , 4 ships - 880t, 32 knots, 2-10cm/6-6.6cm/4-45cm tt, 115 crew, launched 1917

SMS Tatra kuk
Improved Tatra class
3rd group, not finished. 2x1 120mm Guns, 2x1 88mm AA, 2x2 450mm Torpedo(1021)Honved(1022)

Similar type SMS Tatra kuk
T-Boats
I class
Tb I by Thorneycroft 1875;-1893
II class
Tb II by Thorneycroft ähnlich Lightning und für Frankreich gebaute 8-19 1878;-1905
III class
Tb III 1879;-1905, Tb IV 1879;-1905 by Yarrow Typ 14, ähnlich auch für Chile, Italien, Portugal, Frankreich
V class
Tb V 1880;-1905, Tb VI 1880;-1905, Tb VII 1881;-1905, Tb VIII 1881;-1905
Nachbauten in Pola der III class. Gleich, nur etwas länger.
IX class
IX 1881;-1905, X 1881;-1905,
Yarrow, etwas größer als III als "Reed 100 Typ", gleich italien Sparviero class.
XI class
Von Pola etwas weiterentickelte IX als "Arsenal Typ"XI 1885;-1907, XII 1885;-1907, XIII 1883;-1904, XIV 1883;-1904, XV 1885;-1909, XVI 1884;-1909, XVII 1884;-1907, XVIII 1884;-1907, XIX 1885;-1904, XX 1885;-1909, XXI 1885;-1909, XXII 1886;-1909, XXIII 1885;-1909, XXIV 1886;-1909, XXV 1885;-1904, XXVI 1885;-1909
Adler class
by Yarrow parallel bestellt zu Schichau Sperber class
Adler 1910:41 1885;-1911, Falke 1910:42 1885;-1911, 1911 an Ungarisches Finanzministerium
See http://www.modellmarine.de/index.php?option=com_content&view=article&id=4427:oesterreichisch-ungarisches-torpedoboot-sms-falke-172-wmm-von-michael-fr&catid=516:michael-franz , http://www.kuk-kriegsmarine.at/tb41b49.htm
Sperber class
abgeleitet aus dt. S7: Sperber 1910:31 1886;-1916, Habicht 1910:32 1886;-1918
Auch für Italien (60S-75S, 80S-154S) und Russland (Abo class)
Nach 1900 alle Sperber/Elster-Typ Umbau der Kessel mit 2 Schornsteinen

Similar type Torpediniere 80S class (80S-110S) 188x, Similar type SMS S7, SMS Sperber kuk
Kukuk class
by Schichau:
Kukuk 1910:20 1889;-1916, Star 1910:21 1889;-1916 1920 Yugoslavia Minesweeper D1, Krähe 1910:22 1889;-1916, Rabe 1910:23 1888;-1918, Elster 1910:24 1888;-1918
Nach 1900 alle Sperber/Elster-Typ Umbau der Kessel mit 2 Schornsteinen

SMS Elster kuk
Gaukler class
Nachbau Kukuk in Triest:
Gaukler 1910:Tb 25 1890;-1916, Flamingo 1910:Tb 26 1890;-1914, Sekretär 1910:Tb 27 1890;-1913, Weihe 1910:Tb 28 1890;-1911, Marabu 1910:TB 29 1890;-1912, Harpie 1910:Tb 30 1890;-1912
Nach 1900 alle Sperber/Elster-Typ Umbau der Kessel mit 2 Schornsteinen

SMS Elster kuk
Sperber/Kibitz class
Nachbau Kukuk in Pola:
Kibitz 1910:19 1892;-1918 1920 Yugoslavia Minesweeper D4, Bussard 1910:33 1887;-1912, Condor 1910:34 1887;-1912, Geier 1910:35 1888;-1912, Uhu 1910:36 1888;-1912 1920 Yugoslavia Minesweeper D2 1941 Italy D10 1943 Germany D10 , Würger 1910:37 1890;-1912, Kranich 1910:38 1894;-1912 1920 Yugoslavia Minesweeper D3, Reiher 1910:39 1893;-1918, Ibis 1910:40 1894;-1913
Nach 1900 alle Sperber/Elster-Typ Umbau der Kessel mit 2 Schornsteinen

SMS Elster kuk
XXVII class
XXVII 1886;-1909, XXVIII 1886;-1905, XXIX 1887;-1905, XXX 1887;-1905, XXXI 1888;-1904, XXXII 1888;-1910
XXXIII
Pola als "reduzierter Schichau-Typ" kleiner als Sperber ff
XXXIII 1910:43 1887;-1911
XXXIV class
Küstenboot von Schichau, etwas kleiner als Elster XXXIV 1910:44 1889;-1912,
Pola als Lizenz: XXXV 1910:45 1891;-1915, XXXVI 1910:46 1891;-1911, XXXVII 1910:47 1891;-1911, XXXVIII 1910:48 1891;-1912, XXXIX 1910:49 1891;-1912
Natter
Natter 1910:Tb 18 1896;-1919 Musterboot von Schichau, verlor gegen Viper, siehe http://www.kuk-kriegsmarine.at/tb13tb18.htm
Viper
Yarrow built Viper 1910:17 1896;-1919 Musterboot für Cobra class, setzte sich gegen Natter durch

MS Kigyo Tb 14 kuk, IJN 39 class (Viper type) 1901
Cobra class
Yarrow built. Python 1910:13 1899;-1919, Kygyo 1910:14 1899;-1919 (1914 Umbau Seeflugzeugtender), Boa 1910:15 1899;-1919, Cobra 1910:16 1899;-1919
see http://www.kuk-kriegsmarine.at/tb13tb18.htm

MS Kigyo Tb 14 kuk, IJN 39 class (Viper type) 1901
110 t class (Triest)
Tb I 1914:Tb 1 1910;-1919, Tb II 1914:Tb 2 1910;-1919, Tb III 1914:Tb 3 1910;-1919, Tb IV 1914:Tb 4 1910;-1919, Tb V 1914:Tb 5 1910;-1919, Tb VI 1914:Tb 6 1911;-1919
See http://www.kuk-kriegsmarine.at/kuestentpb.htm
110 t class (Danubius)
Tb VII 1914:Tb 7 1910;-1919, Tb VIII 1914:Tb 8 1910;-1919, Tb IX 1914:Tb 9 1910;-1919, Tb X 1914:Tb 10 1910;-1919, Tb XI ex Phyton 1914: Tb 11 1910;-1917, Tb XII 1914:Tb 12I 1911;-1920
Kaiman class
Kaiman 1910:Tb 50 E 1917:Tb 50 1905;-1919, Anaconda 1910:Tb 52 T 1917:Tb 51 1906;-1919, Alligator 1910:Tb 52 T 1917:Tb 52 1906;-1919, Krokodil 1910:Tb 53 T 1917:Tb 53 1906;-1919, Wal 1910:Tb 54 T 1917:Tb 54 1906;-1919, Seehund 1910:Tb 55 T 1917:Tb 55 1906;-1919, Delphin 1910:Tb 56 T 1917:Tb 56 1907;-1919, Narwal 1910:Tb 57 T 1917:Tb 57 1907;-1919, Hai 1910:Tb 58 T 1917:Tb 58 1907;-1919, Mowe 1917:Tb 59 T 1917:Tb 59 1907;-1919, Schwalbe 1910:Tb 60 T 1917:Tb 60 1907;-1919, Pinguin 1910:Tb 61 T 1917:Tb 61 1907;-1919, Drache 1910:Tb 62 T 1917:Tb 62 1907;-1919, Greif 1910:Tb 63 T 1917:Tb 63 1907;-1919, Triton 1910:Tb 64 F 1917:Tb 64 1908;-1919, Hydra 1910:Tb 65 F 1917:Tb 65 1908;-1919, Skorpion 1910:Tb 66 F 1917:Tb 66 1909;-1919, Phonix 1910:Tb 67 F 1917:Tb 67 1909;-1919, Krake 1910:Tb 68 F 1917:Tb 68 1909;-1919, Polyp 1910:Tb 69 F 1917:Tb 69 1909;-1919, Echse 1910:Tb 70 F 1917:Tb 70 1909;-1919, Molch 1910:Tb 71 F 1917:Tb 71 1909;-1919, Kormoran 1910:Tb 72 F1917:Tb 72 1909;-1919, Alk 1910:Tb 73 F1917:Tb 73 1909;-1919
see http://www.kuk-kriegsmarine.at/tb50tb60tb.htm
250t class Triest: 74T class
Die 250t Klasse ging nach dem 1.Wk an verschiedene Länder: Rumänien, Portugal, Griechenland, Jugoslawien. Die 6 gr. Boote wurden durch Deutsche zerstört, die jugosl. gingen an Italien. Einige Boote schließlich an Kroatien, Russland, Deutschland.
Tb 74 T 1917:Tb 74 1914;-1919, Tb 75 T 1917:Tb 75 1914;-1919, Tb 76 T 1917:Tb 76 1914;-1919, Tb 77 T 1917:Tb 77 1914;-1919, Tb 78 T 1917:Tb 78 1914;-1919, Tb 79 T 1917:Tb 79 1914;-1919, Tb 80 T 1917:Tb 80 1914;-1919, Tb 81 T 1917:Tb 81 1914;-1919
Unterschied zu 82F: 1 Schlot
see (872)



TA48 ex kuk 78T (1/600), SMS Tb 80T kuk / rum. Vijelia
250t class Fiume, Porto Re: 82F class
Tb 82 F 1917:Tb 82 1916;-1919, Tb 83 F 1917:Tb 83 1915;-1919, Tb 84 F 1917:Tb 84 1915;-1919, Tb 85 F 1917:Tb 85 1915;-1919, Tb 86 F 1917:Tb 86 1916;-1919, Tb 87 F 1917:Tb 87 1915;-1919, Tb 88 F 1917:Tb 88 1915;-1919, Tb 89 F 1917:Tb 89 1916;-1919, Tb 90 F 1917:Tb 90 1916;-1919, Tb 91 F 1917:Tb 91 1916;-1919, Tb 92 F 1917:Tb 92 1916;-1919, Tb 93 F 1917:Tb 93 1916;-1919, Tb 94 F 1917:Tb 94 1916;-1919, Tb 95 F 1917:Tb 95 1916;-1919, Tb 96 F 1917:Tb 96 1916;-1919, Tb 97 F 1917:Tb 97 1916;-1919
Unterschied zu 74T: 2 Schlote

see (872)




SMS Tb 82F kuk (1/600), SMS Tb 82F kuk (1/1250), SMS Tb 82F kuk
350t class Monfalcone: 98M class
Tb 98 M 1917:Tb 98 1915;-1919, Tb 99 M 1917:Tb 99 1915;-1919, Tb 100 M 1917:Tb 100 1916;-1919
see (872)

SMS Tb 99M kuk (1/1250), SMS Tb 98M kuk 1915

Submarine

U 1 class
Prototypes system Lake; U 1 1910;1910-1918, U 2 1910;1910-1918
U 3 class
Prototypes Germania; U 3 1908;1908-1915, U 4 1909;1909-1919
U 5 class
Prototypes System Holland; U 5 1909;1909 / 1918-1917 / 1919, U 6 1909;1909-1916,
speculation build Whitehead Holland SS3 offered to kuk, but refused. Then offered to other navies, at war begon again 1914 to kuk as U7, later taken as U12. 1911;1914-1915
U7 / U66 class
U7-U11 ordered for kuk as improved U3 type, but taken for German Navy as U66-U70. Also called type UD
UB I class
U 10 ex UB1 1915;1915-1918, U 11 ex UB15 1915;1915-1919, U 15 1915;1915-1919, U 16 1915;1915-1916, U 17 1915;1915-1919

SMS UB II (1/1250), Similar type Vesikko
Brumaire class
U 14 ex Curie 1912;captured 1916-1919
U 20 class
Typ Havmanden, originally built 1911 for Denmark; U 20 1917;1917-1918, U 21 1917;1917-1919, U 22 1917;1917
-1919, U 23 1917;1917-1918
UB II (39) class
License built UBII; U 27 1917;1917-1919, U 28 1917;1917-1919, U 29 1916;191.-1919, U 30 1916;1917-1917, U 31 1917;1917-1919, U 32 1917;1917-1919, U 40 1917;1917-1919, U 41 modified UBII 1917;1918-1919;
U43, U47 als UB43,47 gebautr, 1917 an kuk übergeben als U43,47

SMS UB II (1/1250), Similar type Vesikko
U48 class
Weser design license builds, not finished U48, U49, not started: U58, U59
U50 class
Project 835, Germania license, not finished U50, U51
U52 class
U52-U55 not finished/started
U101 class
U101-U106 not finished
U107 class
similar to German UD, not finished/started U107-U110
Temp. Assigned German boats
German boats in the Mediterranean got kuk numbers temporarily.
U 7 - UB 7 (4.6.15-1.10.16+), U 8 - UB 8 (..-25.5.16), U 9 - UB 3 (15.4.15-.5.15+), U 18 - UC 14 (..15-.10.16), U 19 - UC 15 (..-14?15.11.16+), U 24 - UC 12 (12.6.15-16.3.16+), U 25 - UC 13 (15.7.15-29.11.15+), U 26 - UB 14 (8.6.15-25.11.18), U 33 - U 33 (16.9.15-..18), U 34 - U 34 (4.8.15-.10.18+), U 35 - U 35 (4.8.15-..18), U 36 - U 21 (.5.15-..17), U 36 - U 47 (15.11.16-28.10.18+), U 37 - U 32 (16.10.16-8.5.18+), U 38 - U 38 (20.10.15-..18), U 39 - U 39 (.9.15-.5.18), U 42 - UB 42 (.8.16-..17), U 44 - UB 44 (11.5.16-4.8.16+), U 45 - UB 45 (..16-6.11.16+), U 46 - UB 46 (..16-7.12.16+), U 52 - U 52 (15.11.16-..17), U 54 - UB 128 (3.8.18-28.10.18), U 55 - UB 129 (4.9.18-30.10.18+), U 56 - UB 130 (plan. 18), U 57 - UB 131 (plan. 18), U 58 - UB 132 (plan. 18), U 60 - UC 20 (18.10.16-..18), U 62 - UC 22 (22.9.16-..18), U 63 - UC 23 (23.9.16-25.11.18), U 63 - U 63 (16.10.16-..18), U 64 - U 64 (26.10.16-17.6.18+), U 65 - U 65 (26.10.16-28.10.18+), U 66 - UB 66 (..17-18.1.18+), U 66 - UC 66 (plan. 12.16), U 67 - UB 67 (..17-..18), U 68 - UB 68 (..17-4.10.18+), U 69 - UB 69 (26.12.17-9.1.18+), U 69 - UC 69 (plan. 17), U 70 - UB 70 (16.4.18-2/8.5.18+), U 71 - UB 71 (4.4.17-21.4.18+), U 72 - U 72 (20.8.16-1.11.18+), U 73 - U 73 (2.4.16-30.10.18+), U 74 - UC 34 (18.12.16-30.10.18+), U 75 - UC 35 (3.12.16-16.5.18+), U 77 - UC 37 (23.12.16-25.11.18), U 78 - UC 38 (..16-14.12.17+), U 79 - UB 48 (6.8.17-28.10.18+), U 80 - UB 49 (22.8.17-..18), U 81 - UB 50 (28.8.17-29.10.18), U 82 - UB 51 (..17-29.10.18), U 83 - UB 52 (..17-25.5.18+), U 84 - UB 53 (..17-3.8.18+), U 88 - UC 24 (31.1.17-24.5.17+), U 89 - UC 25 (21.3.17-28.10.18+), U 90 - UC 27 (3.4.17-29.10.18), U 91 - UC 67 (8.3.17-29.10.18), U 92 - UC 73 (..17-..18), U 93 - UC 74 (23.1.17-19.10.18), U 94 - UC 52 (..17-..18), U 95 - UC 53 (..17-28.10.18+), U 96 - UC 54 (..17-28.10.18+), U 97 - UB 105 (8.5.18-..18), U 99 - U 103 (plan. 10.18), U 100 - U 108 (plan. 3.19)

Further vessels

Wachfahrzeuge


SMS Wachfahrzeug "g" kuk (1/1250), SMS Wachfahrzeug "t" kuk (1/1250), SMS Patrouillenboot C kuk (1/1250), SMS Temes kuk (1/1250), SMS Monitor XI kuk (1/1250)
Dromader
Minenleger 1891-1919
Salamander
Minenleger 1892-1919
Basilisk
Minenleger 1902-1919
Chamäleon
Minenleger 1914-1919

SMS Chamäleon kuk (1/1250)
MT130 class
Gegen Kriegsende Minenleger, auch Minensucher. Nur 3 fertiggestellt, Rest weitergebaut. An Italien als Albona class und Jugoslawien als Malinska class. Letztere 1941 an Italien. 1943 Albona, Rovigno an Deutschland als Netztender 57/56

Similar type Netztender 56 (1/600)
Ossero
Yacht, Aviso, U-Boottender. Später italienisches Kanonenboot

SMS Ossero aka Dalmat (1/1250)

Not assigned

Small combattants

Magda class

Tüzer ex Magda

Azerbaijan

Show only this Navy   Top   Next

Not assigned

Destroyer

Petya / Project 159

Petya class Frigate

Small combattants

Osa class

Osa I Prj205 Moskit, Osa II Prj205 Moskit (1/1250)

Bahrain

Show only this Navy   Top   Next

Not assigned

Destroyer

Oliver H. Perry class

USS Oliver H. Perry FFG-7

Small combattants

Lürssen FPB-62 Design
Al-Manama 50, Al-Muharraq 51


Al-Manama class,
Manama

Bangladesh

Show only this Navy   Top   Next

Not assigned

Destroyer

Type 053T (053H2)

Bangpakong (053T/H2 Jianghu III) (1/1250)
Type 056 Jiangdao

PLA 056 Jiangdao, PLA 056 Jiangdao (3D)
Type 41 Leopard class


HMS Leopard 1957 (1/1250),
HMS Lynx
Type 61 Salisbury class

HMS Salisbury F32
053H2 Jianghu class

PLA 053H2 Jianghu III 536 芜湖 Wuhu

Small combattants

037 class corvette

Hai Quing 037IS, Houxin class 037IG
Osa class

Osa I Prj205 Moskit, Osa II Prj205 Moskit (1/1250)
Type 062 Shanghai class

Type 062 Shanghai I,II class, Haizhui class sub-chaser,
PLA 062 Shanghai class

Barbados

Show only this Navy   Top   Next

Not assigned

Ship

USS LST Mk2

USS LST-393 w/ Brodie System, USS LST-351, USS LST-821 / AGP-821 Harnett County, USS LST-906 "CV-LST"

Belgium

Show only this Navy   Top   Next

T-Boats, Escorts

Netta
River T-Boat on the Lake Tanganika 1915-1918
A-I (Amtsentwurf 1914) / A1PC class
ex German Coastal T-Boats: A1 PC (ex-A14), 1926- Prince Léopold, 1927- A12 1915;1919-1931; A2 PC (ex-A12), 1926- A2 Prince Charles 1915;1919-1931; A3 PC (ex-A4), 1926- A3 Princesse Marie-José, 1927- A4 1915;1919-1931;A4 PC (ex-A5), 1926- A4, 1927- A5 1915;1919-1931; A5 PC (ex-A8), 1926- A5, 1927- A8, 1931- Oever Training Ship -1939; A6 PC (ex-A9), 1926- A6, 1927- A9 1915;1919-1931; A7 PC (ex-A11), 1926- A7, 1927- A10 1915;1919-1931; A8 PC (ex-A16), 1926- A8, 1927- A16 1915;1919-1931; A9 PC (ex-A20), 1926- A9, 1927- A20, 1931- West Diep TS 1931, captured by Germany 18/5/1940 (Reiher), then Warendorp
pic by sammelhafen.de
SMS A-2 1915 (1/1250)
A-II (Amtsentwurf 1915) / A22PC class
ex German Coastal T-Boats: A22 PC (ex-A40), 1926- A22, 1927- A40 1916;1919-1927; A23 PC (ex-A42), 1926- A23, 1927- A42, 1931- Zand TS 1916;1919-1931; sold 1939; A24 PC (ex-A43), 1926- A24, 1927- A43, 1931- Wielingen TS 1931, captured by Germany 18/5/1940; A25 PC (ex-A47), 1926- A25, 1927- A47; 1917;1919-1931; A26 PC (ex-A49) 1917;1919-1920; A29 PC (ex-A31), 1926- A29 1916;1919-1927

Sulev 1939 ex A-32 (1/1250)
Flower class (Azalea group)
Zinnia Launched 1915, Belgium 1920 fishery protection vessel 1927, captured by Germany 18/5/1940 (Barbara), returned 5/1945 as Jan Breydel, stricken 1952

Hai Chow ex HMS Pentstemon
Artevelde
Sloop; Artevelde (ex-K4 Lorelei, ex-Artevelde) Launched by Germans in NL 1940 as K4, 1945 to Belgium as Frigate Artevelde, 1951 barrack ship



Lorelei K4 ex Artevelde, Lorelei K4 ex Artevelde (1/1250)
Flower class
Buttercup K193 as minesweeper 1941, back to UK 1944; Godetia (ex-Dart) K226 1941, back to UK 1944;


Base type Flower Class
Tacoma class
Lieutenant ter zee Victor Billet frigate ex USS Sheboygan (PF-57)1943/1947-1959)

USS Tacoma 1943 (1/1250)
Algerine class
corvette ex UK Minesweepers
De Brouwer 1943;1953-1963, De Moor 1943;1953-1969, Georges Lecointe 1942;1959-1969, A.F. Dufour 1942;1959-1966

HMS Brave J305, HMS Circe J214 (1/1250), HMS Marvel J443 (1/1250)
E71 (Wielingen) class
frigate
Wielingen 1978;1978-2007 to Bulgaria as Verni, Westdiep 1978;1978-2007 to Bulgaria as Gordi, Wandelaar 1978;1978-2006 to Bulgaria as Drazki, Westhinder 1978;1978-1993

Wandelaar F912 1991 (1/1250)
M (Karel Doorman) class
frigate
Leopold I 1988;2007- , Louise Marie 1989;2008-

M-Fregat / Karel Doorman class

Netlayer

Bar class
Barcarole 1945;194.-194., Barcock? 1941;194.-194.?

Ma.101 Aux Netlayer ex HMS Barlight (1/1250)

Minesweeper

FL class / Vedette au 2 moteurs
ehemals deutsche Schnellboote FL. 1919-1927
V1 Roi Albert (ex-F16); V2 Reine Elisabeth (ex-F18); V3 Prince Leopold (ex-F19); V4 (ex-F29); V5 Chevalier Casaert (ex-F30); V6 Roi Leopold I (ex-F33); V7 Roi Leopold II (ex-F35); V8 Princesse Marie-José (ex-F36); V9 Dinant (ex-F40); V10 (ex-F48); V11 (ex-F56); V12 (ex-F57)(1011)(1012)
MMS1 class
MMS 182 1946:M 940 1942;1942-1950, MMS 187 1946:M 941 1942;1942-1950, MMS 188 1946:M 942 1942;1942-1950, MMS 191 1946:M 944 1942;1942-1950, MMS 46 1941;1944-1946, MMS 77 1941;1944-1945, MMS 112 1942;1944-1947, M 943 1942;1946-1950, M 945 1942;1946-1950, M 946 1942;1946-195.
MMS 1001 class
M 947 1943;1946-1948
Algerine class
Adrien de Gerlache 1944;1949-1959, Georges Lecointe 1942;1950-1959, Jan van Haverbeke 1943;1951-1961, A.F. Dufour 1943;1951-1959, De Brouwer 1943;1953-1963, De Moor 1943;1953-1969

HMS Brave J305, HMS Circe J214 (1/1250), HMS Marvel J443 (1/1250)
Bluebird class
Diest 1953/56;1953/56-1969, Eeklo 1953/56;1953/56-1969, Lier 1953/56;1953/56-1969, Maaseick 1953/56;1953/56-1969, Roeselaere 1953/56;1953/56-1966, Arlon 1953/56;1953/56-1966, Bastogne 1953/56;1953/56-1966, Charleroi 1953/56;1953/56-1969, Sint Niklaas 1953/56;1953/56-1969, Sint Truident 1953/56;1953/56-1969, Diksmuide 1953/56;1953/56-1969, Herve 1953/56;1953/56-1969, Malmedy 1953/56;1953/56-1969, Blankenberge 1953/56;1953/56-1969, Laroche 1953/56;1953/56-1969, De Panne 1953/56;1953/56-1969, Mechelen 1953/56;1953/56-1966, Spa 1953/56;1953/56-1977, Stavelot 1953/56;1953/56-1987, Heist 1953/56;1953/56-1977, Rochefort 1953/56;1953/56-1992, Knokke 1953/56;1953/56-1976, Nieuwpoort 1953/56;1953/56-1991, Koksijde 1953/56;1953/56-1991, Verviers 1956;1956-1972, Veurne 1956;1956-1969

Vegesack (1/1250), Castagno M5504 (1/1250)

Minehunters

Bluebird class
Verviers 1956;1972-1988, Veurne 1956;1969-1987

Castagno M5504 (1/1250)
Agile class
Breydel 1955;197.-1993, Georges Truffaut 1955;197.-2001, Francois Bovesse 1956;197-2001, Van Haverbeke 1959;197.-1994, A.F. Dufour 1954;197.-2001, De Brouwer 1954;197.-2001
pic by sammelhafen.de
USS Agile AM-421 (1/1250), USS Inflict AM-456/MSO-456 (1/1250)
Aster (Tripartite) class
Aster 1985;1985-0, Bellis 1985;1985-0, Crocus 1987;1987-1995, Dianthus 1987;1987-1993, Fuchsia 1988;1988-1993, Iris 1988;1988-1993, Lobellia 1989;1989-0, Myosotis 1989;1989-0, Narcis 1991;1991-0, Primula 1991;1991-0

Alkmaar

Other

D'Entrecasteaux class
protected cruiser
D'Entrecasteaux  ;1899-1919, loaned to Belgium from 1923-26 as accomodation hulk, and then sold to Poland in 1927 becoming the ORP BALTYK. Captured by Germany, used as accomodation, scrapped 1942



ORP Baltyk 1940 ex D'Entrecasteaux, ORP Baltyk 1940 ex D'Entrecasteaux (1/1250)
Gustav Nachtigal class
depot ship
Kamina 1944;1950-1962

Hermann von Wissmann (1/1250)
Algerine class
minesweepers' depot ship
Adrien de Gerlache 1944;1959-1969

HMS Circe J214 (1/1250), HMS Marvel J443 (1/1250)
Godetia class
minesweepers' depot ship
Godetia 1966;1966-0
Zinnia class
minesweepers' depot ship
Zinnia 1967;1967-0
Kbv 171 class
depot ship
Stern ex Karlskrona, ex Kbv171 1979;1998-
Herstal class
survey ship
Herstal 1956/58;1970-1991
Belgica class
survey ship
Belgica 1984;1984-0
Bluebird class
ammunition transport
Spa 1953/54;1977-0

Castagno M5504 (1/1250)
Tripartite (Aster) class
ammunition transport
Crocus 1987;1995-0

Alkmaar
Ekster class
ammunition transport
Ekster 1953;1953-1970/90?
FN class
ammunition transport
FN 4 1957;1957-0, FN 5 1957;1957-0, FN 6 1957;1957-0

Bolivia

Show only this Navy   Top   Next

Not assigned

Destroyer

Flower Class

HMCS Forest Hill K348 ex HMS Ceamothus, HMCS Arrowhead K145, HMCS Snowberry K166, HMS Snowberry K166 (1943), PA-2 ex Hallebarde (1/600)

Submarine

Balao class

USS Balao SS-285

Brazil

Show only this Navy   Top   Next

BB

Tamandare
Ironclad 1865-1879

Tamandare 1866

Riachuelo cclass
Ironclad 1883-1910. (SU Imperator Nikolai I was built on the lines of her)

Similar type Imperator Nikolai I 1891 (IJN Iki) (1/1250)
Mareshal Deodoro class
French built coast defence battleship
Marechal Deodoro Ex Ypiranga ...:Deodoro 1900;1900-1924 to Mexico as Anahuac, Marechal Floriano 1901;1901-1936

Mareshal Floriano 1904 (1/1250)
Minas Gerais class
battleship
Minas Gerais 1910;1910-1953, Sao Paulo 1910;1910-1951, Rio de Janeiro -1910;--1910 not finished

pic by sammelhafen.de


Minas Gerais, Minas Gerais 1938 (1/1250), Sao Paolo 1940
Rio de Janeiro class
battleship
Rio de Janeiro -1913;-1913-1914 sold incomplete to Turkey as Sultan Osman-i Evvel, confiscated by UK as HM Agincourt

HMS Agincourt 1914 (1/1250), HMS Agincourt
Riachuelo class, never ordered
battleship
Riachuelo -1914;---
Parnaiba
river monitor 1938-heute

Parnaíba (U17)

Aircraft Carrier

Colossus / Majestic class
Minas Gerais (ex-Vengeance) 1944;1960-2001




HMS Glory R62 1945 (1/1250), Arromanches 1946/56, HMS Colossus 1944 **
Clemenceau class
Sao Paulo ex frz. Foch; 1960;2002-2017
Ocean class
Atlantico (A140) ex HMS Ocean 1998;2018-

Similar type HMS Invincible,
Kit candidate: Ocean 2011 by Atlantics

Cruiser

Almirante Tamandare class
protected cruiser
Almirante Tamandare .....:Tamandare 1893;1893-c.1920
Benjamin Constant class
protected cruiser
Benjamin Constant 1892;1892-
Republica class
protected cruiser (Elswick type)
Republica ex Quinze de Novembro ex Republica 1894;1894-c.1920
Almirante Barrozo class
protected cruiser built in Uk - sister ships of Chilean Ministro Zenteno
Almirante Barroso ....:Barroso 1897;1897-1948, Amazonas  ; -1898 finished for US as PG34/CL-22 New Orleans; Almirante Abreu  ; -1898 finished for US as PG36/CL-23 Albany

Ministro Zenteno (1/1250)
Bahia class
light cruiser British built on base of HMS Adventure and Attentive
Bahia 1910;1910-1945, Rio Grande do Sul 1910;1910-1948
Draw see Shipbucket

Bahia 1938 (1/1250)
Brooklyn class
light cruiser
Barroso ex USS Philadelphia 1936;1951-1973, Tamandare ex USS St. Louis with very different superstructure 1938;1951-1976

USS Boise CL-47 (1942)

Destroyer

Amazonas class
UK built, similar to British River class
Amazonas 1908;1908-1931 draw on Shipbucket , Para 1908;1908-1933, Piauhy 1908;1908-1944, Rio Grande do Norte 1909;1909-1944, Parahyba 1909;1909-1944, Alagoas 1909;1909-1939, Sergipe 1910;1910-1944, Parana 1910;1910-1933, Santa Catharina 1909;1909-1944, Mato Grosso 1909;1909-1946
Großes Torpedoboot (ex-ndl. Z1)
war prize of Germany, but transferred to Poland: Mazur ex V-105 ex Z1, V106 ex Z2



ORP Mazur ex V-105 (1/400), V-108 ex Z-4 (1914), ORP Mazur 1939
K class
Alexandrino Dealenca 1922:Maranhao ex HMS Porpoise 1913;1920-1945
Javari/Jurua/Havant class
Ordered in UK on base of H class. On war beginning taken over by RN and included in H class
Jurua -1939; -1939, Javari -1939; -1939, Jutai -1939; -1939, Juruena -1939; -1939, Jaguaribe -1939; -1939, Japarua -1939; -1939

HMS Harvester H19, ORP Garland H37, HMS Hero H99
Marcilio Dias class
Brazil built modified on base of US Mahan
Marcilio Dias 1943;1943-1966, Mariz e Barros 1943;1943-1972, Greenhalgh 1944;1944-1966

USS Cassin DD-372
Amazonas class
Replacement for Juruas. Modified H class with US equipment
Amazonas 1949;1949-1973, Araguaia 1949;1949-1974, Ajuricaba 1951;1951-1964, Acre 1949;1949-1974, Apa 1949;1949-1964, Araguari 1951;1951-1974

Acre 1958 (1/1250)
Fletcher class
Para 1942;1959-1981, Paraiba 1942;1959-1981, Parana 1943;1961-1982, Pernambuco 1943;1961-1982, Paiui 1943;1967-1989, Santa Catarina 1943;1968-1978, Maranhao 1944;1972-1990


Base type Fletcher
Allen M. Sumner class
Mato Gross 1944;1972-1990, Sergipe 1944;1973-1995, Alagoas 1945;1973-1995, Rio Grande do Norte 1944;1973-1996, Espirito Santo 1944;1973-1996

USS Maddox DD-731
Gearing class
Marcilio Dias 1944;1973-1996, Mariz e Barros 1945;1973-1997


Base type Gearing class

T-Boats

1 class
Nr.1-5 1882;1882-1910
Tamborim class
Tamborim 1884;1884-1901
Sabino Voera class
Sabino Vieira 1884;1884-1901
Alpha class
Alpha 1885;1885-1905, Beta 1885/86;1885/86-1905, Gamma 1885/86;1885/86-1905
Araguari class
Araguari ex No 9 1893;1893-1910/15, Iguatemi ex No 8 1893;1893-1910/15, Marcilio Dias ....:Bento Gonzalves ex No 7 1893;1893-1910/15; almost identical to the Argentine Commodoro Py class
Panne class
Schichau built; Panne 1893;1893-1911/15, Pedro Affonso 1893;1893-1911/15, Pedro Ivo 1893;1893-1911/15, Pernambuco 1893;1893-1911/15, Silvado 1893;1893-1911/15

Aquila class 1888, Similar type SMS S67 (1/1250)
Moxoto class
Moxoto 1893;1893-aft.1894
Piratini class
Piratini 1879;1893-aft.1894 ex USS Destroyer
Poti class
Potí 1893 ex Yacht Javelin; discarded 1900
Silva Jardim class
Silva Jardim  ; -
Goyaz class
Goyaz 1907;1907-1933

Escorts

Aberdare class
Jaceguai (ex-Flechas, ex-HMS Fairfield minesweeper) 1919;1942-1945 survey vessel

HMS Hunt/Aberdareclass HMS Sutton J78 1939 (1/600), Similar type HMS Hunt 1917 (1/600)
Carioca class ex M1915 class
Built on base of the German WWI M1915 design
Carioca 1939;1939-1960, Cananela 1939;1939-1960, Caravelas 1939;1939-1960, Cabedelo 1939;1939-1960, Camaqua 1940;1940-1944, Camocim 1940;1940-1960
Draw see Shipbucket

M50 Typ 15 (1916) / Brommy
Pampano class
corvette
Matias de Albuquerque 1942;1942-1952, Fernandes Vieira 1942;1942-1953, Felipe Camarao 1942;1942-1960, Henrique Dias 1942;1942-1960, Vidal de Negreiros 1942;1942-1951, Barreto de Menezes 1943;1943-1954
Draw see Shipbucket
Cannon (DET) class
escort destroyer Babitonga class
Bertioga 1943;1944-1964, Beberibe 1943;1944-1966, Bracui 1943;1944-1972, Bauru 1943;1944-1975, Baependi 1943;1944-1973, Benavente 1943;1944-1975, Babitonga 1943;1945-1964, Bocaina 1943;1945-1975

USS Cannon DE-99 Class
Angostura class
corvette/tug
Imperial Marinheiro 1954;1954-...., Iguatemi 1954;1954-1994/97?, Ypiranga 1954;1954-1987, Forte de Coimbra 1954;1954-1996, Caboclo 1954;1954- , Angostura 1955;1955- , Bahiana 1955;1955- , Mearim 1955;1955- , Purus 1955;1955- , Solimoes 1955;1955-
Niteroi (Vosper Mk 10) class
frigate
Niteroi 1976;1976- , Defensora 1977;1977- , Independencia 1979;1979- , Uniao 1980;1980- , Constituicao 1978;1978- , Liberal 1978;1978-
Brasil class (Vosper Mk 10)
frigate/training ship
Brasil 1986;1986-
Garcia class
frigate US type
Para 1965;1989- , Paraiba 1964;1989- , Parana 1964;1989- , Pernambuco 1964;1989-

USS Garcia FF-1040
Inhauma class
corvette built in Brazil with German designers
Inhauma 1989;1989- , Jaceguai 1991;1991- , Julio de Noronha 1992;1992- , Frontin 1994;1994-
Type 22 Broadsword class
frigate british type
Greenhalgh 1976;1995- , Dodsworth 1978;1996-2004, Bosisio 1980;1996- , Rademaker 1977;1997-

HMS Brilliant F90, HMS Chatham (1/1250)
Barroso class
corvette
Barroso 2006;2006-
Amazonas class
corvette based on British River class
Amazonas, Apa, Araguari 2012-

Not assigned

Minesweeper (possibly escort/gunboat)

SC497 class / PGM-1 class

USS SC497 110' Subchaser Wk2 (1/600)
Klasse 340

Schütze Class 1959 (1/1250)

Small combattants

USS PC461 class

USS PC 173' (PC461) (1/600), USS PC 173' (PC461), USS PC599 (1/1250)
Navajo class

USCG Tamaroa WHEC-166

Submarine

Adua class Serie 600

Scirè 1941, Tembien 1941
UE
Developed on base of German UE-II. U120 as warprize to Italy. Developed to Balilla class. One boat to Brazil as Humaita

pic by sammelhafen.de
Balilla class
Balilla class / UE
pic by sammelhafen.de
Enrico Toti 1934 (1/1250)
Balao class

USS Balao SS-285
Gato class

USS Gato, USS Tunny SS-282 Regulus (1/1250)
Tench class
Tench class
Klasse 209

U-Boot Klasse 209-1200
Scorpène class

Scorpène class
Oberon class

HMS Oberon

Sailing Ship

Gorch Fock class

Gorch Fock (1/600), Gorch Fock (1/600)

Ship

Penguin class

USS Penguin ASR-12
Newport class

ROCS Chung Ho (LST-232)

Bulgaria

Show only this Navy   Top   Next

Destroyer

Kerch class
Anatoliy Zheleznyakov 1917;1948-1949 ex Pietrowskij ex Korfu

Kerch (1917)
Ognevoy class (Project 30)
Georgi Dimitrov ex russ Ozornoi (layed down 1938, due to German invasion hull moved to Poti, finished 1949, 1950 to Bulgaria, scrapped 1963.
only planned: Wasil Kolarow ex Ogniewoj

Ognevoi 1945 (1/1250)

Gunboats, T-Boats, Escorts

Nadezhda
Nadezhda 1898-1918; France built Torpedo Gunboat, also rated as cruiser
Druzki class
French Schneider 38m type launched 1907/8
Druzki captured by SU 9.9.44 used as Training ship Ingul returned 1945, stricken 1954
Smeli 1907-1943, Khrabri 1943 SU Vychegda (see Drzki), Stogi see Druzki, Letyashchi 1908-1918, Shumni 1908-1916

Drzki 1908 (1/1250), Drzki 1908
50/Gornostaj (Riga) class
1957.1993; Smeli, Bodri, Drski

Riga class (1953) (1/1250), Riga class
204 / Poti class
1968-2005 ex SU

Poti class (1/1250)
1159/Jaguar (Koni) class
1976-1990 Smeli ex Delfin

Delfin Pr.1159 Koni I
E 71 (Wielingen) class
1977 Belgien;2006- ; Druski ex Wandelaar, Verni Ex Wielingen, Gordi Ex Westdiep

Wandelaar F912 1991 (1/1250)
Tarantul class / Pauk class
1989 2 ex SU

Hiddensee (1/400), , Tarantul

Further combat vessels

Osa class


Osa I Prj205 Moskit, Osa II Prj205 Moskit (1/1250)

Submarine

UB I class
Nr.18 ex German UB8 (passed 1916)(906)

SMS UB II (1/1250)

Not assigned

Minelayer

MFP D

AF Typ D2. Artilleriefähre, AF Typ D 2.Version Artilleriefähre 1944, MFP Typ D Marinefährprahm, MFP Typ D Marinefährprahm, MFP Typ D 10,5cm ++AA 1945, MFP Typ DM 1944

Minesweeper (possibly escort/gunboat)

T43 class Pj 254

PLA 6610 early Ocean Minesweeper, T43 Minesweepers (1/1250)
Tripartite class / Alkmaar class

Alkmaar

Small combattants

201M

201M (SO-1) 1959 (1/1250)
Kronstadt class 122

Kronstadt class Pj 122bis (2x) (1/1250), PLA 6604 / 122bis Kronstadt

Submarine

Romeo class

Romeo PLA 033 class
Whiskey class

Whiskey Class U-Boot (1952) (1/1250), Whiskey class Pj644 2-cyl, Whiskey class Pj665 Long Bin

Burma

Show only this Navy   Top   Next

Not assigned

Minesweeper (possibly escort/gunboat)

Bangor class

HMS Bangor class 1940, HMS Bangor class 1940, HMS Bangor J00 (1/1250), Minenräumer W101

Canada

Show only this Navy   Top   Next

http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_ships_of_the_Royal_Canadian_Navy

Aircraft Carrier

Ruler class / Prince William class
HMS Nabob: (1943) Edisto/CVE 41 (US Navy)
(1943) Nabob (British Navy)
(September-1943) Nabob (Canadian Navy)
(16-March-1946) Nabob (US Navy)
(26-October-1946/or1951) Nabob (Dutch, merchant)
(1952) Nabob (German, merchant)
(1968) Glory (Panamian, merchant),

HMS Puncher: (1943) Willapa (US Navy)
(1943) Puncher (British Navy)
(February 1944) Puncher (Canadian Navy)
(16-January-1946) Puncher (US Navy)
(1949) Muncaster Castle (cargo ship, British register)
(1954) Bardic (or Barolic (2)(cargo ship, British register)
(1959) Ben Nevis (Ben Line, British register)


HMCS Nabob, Similar type USS Bogue CVE-9/AVG-9
Colossus class
HMCS Warrior R31: (1942)Brave (British Navy)
(1942)Warrior (British Navy)
(1946)Warrior (Canadian Navy)
(1948)Warrior (British Navy)
(1958)Independencia (Argentinian Navy)





HMS Glory R62 1945 (1/1250), Arromanches 1946/56, HMS Colossus 1944 **
Majestic class
Development of Colossus, designed for larger aircraft. HMCS Magnificient CVL 21: !!(1944) Magnificient (British Navy)
(21-May-1948) Magnificient (Canadian Navy)
(14-June-1957) Magnificient (British Navy),

Bonaventure CVL22: (1945) Powerful (British Navy)
(December-1956) Bonaventure (Canadian Navy)


Similar type HMS Glory R62 1945 (1/1250), Similar type Arromanches 1946/56

Cruiser

Gayundah class
Gunboat Albert 1883-1897
Victoria class
Gunboat Victoria 1884-1896
Phoenix class
Gunboat Algerine 1994; -1915
Condor class
Gunboat Shearwater 1900;;1915 then SS Vedas
Apollo class
HMCS Rainbow, 1891;1910-1914
Diadem class
HMCS Niobe ; 1910-1915
Arethusa class
HMCS Aurora 1913;1920-1927
Crown colony class
HMCS Quebec 1944-61 ex HMCS Uganda

HMS Trinidad (1942)
Minotaur class
HMCS Ontario 1945-1961 ex Minotaur

HMS Swiftsure (Minotaur), HMS Superb cruiser (1/1250)
Prince David class
Hilfskreuzer AMC: Prince David, Prince Roberts (=> AA ship), Prince Henry



HMCS Prince Henry (1/1250), HMCS Prince David

Destroyer

Thorneycroft M repeat class
Patrician ;1920-1929, Patriot ;1920-1929

HMS Mary Rose (1916)
Thorneycroft S class
Champlain ;1928-1937, Vancouver ;1928-1937

HMS Sabre H18 (1944), HMS Trojan (1918)
Tuna torpedo boat
HMCS Tuna converted from civil yacht
A class / Saguenay class
Saguenay ;1931-1940, Skeena ;1931-1942
C & D class
C class: St Laurent ;1937-1947, Fraser ;1937-1940, Ottawa ;1938-1940, Restigouche ;1938-1945, Kempenfelt 1939:Assiniboine ;1939-1945
D class: Margaree ;1940-1940, Kootenay ;1943-1946

HMS Daring H16
E & F class
E class: Gatineau ;1943-1947
F class: Saskatchewan ;1943-1946, Qu'Appelle ;1944-1948

HMS Echo
G & H class
G class: Ottawa ;1943-1946
H class: Chaudiere ;1943-1946

HMS Harvester H19, ORP Garland H37, HMS Hero H99, ORP Garland H37
Wickes/Clemson/Little (Town)
Montgomery 1918;1942-1943, Mansfield 1918;1942-1944, Richmond 1917;1943-1943, Leamington 1918;1942-1943, Chelsea 1917;1942-1943, Salisbury 1919;1942-1943, St Clair 1918;1940-1943, Niagara 1918;1940-1944, Georgetown 1918;1942-1943, Hamilton 1918;1940-1943, Annapolis 1918;1940-1944, Columbia 1918;1940-1944, St Croix 1919;1940-1943, St Francis 1919;1940-1944, Buxton 1918;1942-1943

HMS Burwell H94 (1940) ex USS Laub DD-263, HMS Campbeltown I42 (1942) ex USS Buchanan
Tribal class
Iroquois Ex Athabaskan ;1942-1962, Athabaskan Ex Iroquois ;1943-1944, Huron ;1943-1964, Haida ;1943-1963, Micmac ;1945-1963, Nootka ;1946-1964, Cayuga ;1947-1964, Athabaskan ;1948-1967

HMCS Huron 1944, HMS Tartar F43, HMS Tribal Class Destroyer
V class
Algonquin ;1944-1971, Sioux ;1944-1965



HMS Venus, HMS Urchin R99 (1/1250)
ZC class
Crusader ;1945-1965, Crescent ;1945-1971
St.Laurent class
DDH, similar layout like British Type 12 Whitby-class, but with US equipment and different hull. After refit DDH
St. Laurent DDE 205, Saguenay DDE 206, Skeena DDE 207, Ottawa DDE 229, Margaree DDE 230, Fraser DDE 233, Assiniboine DDE 234


HMCS St. Laurent DDH205 (1954) (1/1250), HMCS St.Laurent DDH205 1955
Restigouche class
DDE originally planned as St.Laurent, then improved. Same hull like St.Laurent, different weapons, 1958-97 Restigouche DDE 257, Chaudière DDE 235, Gatineau DDE 236, St. Croix DDE 256, Kootenay DDE 258, Terra Nova DDE 259, Columbia DDE 260


HMCS Restigouche DDE257 (1/1250), Similar type HMCS St.Laurent DDH205 1955
Mackenzie class
Improved Restigouche class. DDE Mackenzie 261, Saskatchewan 262, Yukon 263, Qu'Appelle 264


Similar type HMCS St.Laurent DDH205 1955
Annapolis class
Improved Mackenzie. Already designed with hangar. DDH 265 Annapolis, 266 Nipigon

HMCS Annapolis DDH-256 DELEX
Iroquois / Tribal class
DDAA Iroquois ;1972-2015 , Huron ;1972-2005 , Athabaskan ;1972-2017 , Algonquin ;1973-2015
pic by sammelhafen.de
HMCS Algonquin DDG-283 1970 (1/1250)

Frigates, Corvettes

Arabis class
1915 Lobelia

Hai Chow ex HMS Pentstemon
River class (Prestonian class)


HMS River class (1/1250), HMS Swale (K217) (1/1250)
Loch class


HMS Loch Ness 1944 (1/1250), HMS Loch class
Fundy class
like Basset/Bird class

HMNZS Tui, HMNZS Kiwi, HMNZS Kiwi, HMS Lahore T253 (1/1250)
Flower class



Base type Flower Class
Castle class


HMCS Tillsonburg K496 (1/1250)
Halifax Klasse (City class)
1992-heute, 4770ts Nach Scheitern des NATO-Projekts NFR-90 entwickelte Kanada im Alleingang die Halifax-Klasse und baute 12 Einheiten.
Halifax , Vancouver , Ville de Quebec , Toronto , Regina , Calgary , Montreal , Fredericton , Winnipeg , Charlottetown , Saint John's , Ottawa


Kit candidate: The Resin Shipyard 1/700, HMCS Halifax 2006,
Kit candidate: Halifax by Amatuer on Shapeways
Single Class Surface Combatant
Several design candidates, preferred Type 26

Kit candidate: Type 26 Town class in by DFNM on Shapeways

Submarines

CC class
CC 1 1914-1925, CC 2 1914-1925
H class
CH 14 1917;1919-1925, CH 15 1917;1919-1925
R class
P 514 1918;1942-1942

Kit candidate: R class by Loose Cannon
S class
P 553 1920;1942-1944, P 554 1920;1942-1944

HMS Sahib S-class P212 1942/43
IXC class
ex-German, captured. HMCS U-190, HMCS U-889

U-Boot Typ IXC, U-Boot Typ IXC, U-Boote VIIC, IXC, Frachter
Balao class
Grilse 1943;1961-1969

USS Balao SS-285
Oberon class
Ojibwa 1965-2000, Onondaga 1967-2000, Okanagan 1968-bef.2000, Olympus 1961;1989-bef.2000

HMS Oberon
Tench class
Rainbow 1944;1968-1974

Similar type USS Balao SS-285
2400 (Upholder) class
Victoria 1989;2000-0, Windsor 1992;1999-0, Cornerbrook 1991;1999-0, Chicoutimi 1986;1999-0

Kit candidate: Upholder by OKB Grigorov Full-Hull

Not assigned

Minesweeper (possibly escort/gunboat)

Fairmile B

HMS Fairmile B (1/600), HMS Fairmile B (1/1250)
Algerine class

HMS Brave J305, HMS Circe J214 (1/1250), HMS Marvel J443 (1/1250)
Bangor class

HMS Bangor class 1940, HMS Bangor class 1940, HMS Bangor J00 (1/1250), Minenräumer W101
YMS class

HMS BYMS (1/600), YMS (1944)

Carthage

Show only this Navy   Top   Next

Not assigned

Battleship


Karthago Quinquereme

Ceylon

Show only this Navy   Top   Next

Not assigned

Destroyer

River class

HMS River class (1/1250), HMS Swale (K217) (1/1250)

Minesweeper (possibly escort/gunboat)

Algerine class

HMS Brave J305, HMS Circe J214 (1/1250), HMS Marvel J443 (1/1250)

Chile

Show only this Navy   Top   Next

BB

Almirante Cochrane class
central battery ironclad
Almirante Cochrane ;1875-1935, Valparaiso 1876:Blanco Encalada ;1876-1891
Huascar class
turret ship
Huascar ;1866 Peru, captured 1879-1902; then training ship, 1917 submarine depot ship, then museum

Huascar 1866 *
Capitan Prat
barbette ship
Capitan Prat ;1893-1931; 1931-1936 submarine depot ship
Constitucion class
battleship
Constitucion ;-1903-1903 completed for UK as HMS Swiftsure, Libertad ;-1903-1903 completed for UK as HMS Triumph

HMS Triumph ex Libertad (1/1250), HMS Triumph ex Libertad
Almirante Latorre class
battleship
Almirante Latorre layed down as Libertad / Valparaiso, finished as HMS Canada by UK, 1920/21 passed to Chile as Almirante Latorre ;1920-1958, Almirante Cochrane ex Constitucion ex Santiago ;-1913-1918 finished as aircraft carrier HMS Eagle in 1923

HMS Canada 1915 (1/1250), Similar type HMS Iron Duke (1/600), HMS Eagle (1/1250),
Kit candidate: Shapeways COB Admiral Latorre,
Kit candidate: Kombrig Canada

Cruiser

Arturo Prat class
unprotected cruiser
Arturo Prat ;-1880-1885 sold to Japan as Tsukushi

Chao Yung & Yang Wei
Esmeralda class
protected cruiser
Esmeralda 3000ts 1884-1894
Rendel-type (1110)

Izumi 1900 ex Esmeralda 1884
Presidente Errazuriz class
protected cruiser
Presidente Errazuriz ;1892-1930 since 1919 gunnery training, Presidente Pinto ;1892-1910
pic see shipbucket
Blanco Encalada class
protected cruiser Elswick type
Blanco Encalada ;1894-1946: served as a prototype for Argentinean cruiser Buenos Aires, Chinese Hai Chi, Chilean Esmeralda

Similar type Esmeralda 1896 (1/1250)
Esmeralda class
armoured cruiser Elswick type based on Blanco Encalada class
Esmeralda ;7000ts 1896-1929

Esmeralda 1896 (1/1250)
Ministro Zenteno class
protected cruiser
Ministro Zenteno ;1898-1931; sister-ship of Brazilian cruiser Almirante Barroso class which became USS New Orleans CL-22, USS Albany CL-23

Ministro Zenteno (1/1250)
O' Higgins class
armoured cruiser
O'Higgins ;1898-1958, scrapped 1964; served as a prototype for Japanese Asama class



Asama 1899, Tokiwa
Chacabuco class
protected cruiser
Chacabuco ;1902-1959; Sister-ship of Japanese protected cruiser Takasago layed down as private Fourth of July

Takasago 1898
Brooklyn class
light cruiser
O'Higgins ;ex USS Brooklyn 1951 1978-1975 1992, Capitan Prat ex USS Nashville 1982:Chacabuco ;1951-1984

USS Boise CL-47 (1942)
Tre Kronor class
light cruiser
Almirante Latorre ;ex Swedish Göta Lejon 1971-1984

pic by sammelhafen.de


Tre Kronor, Tre Kronor (1947) (1/1250), Göta Lejon (1/400)

Gunboat

Virgen de Covadonga class
gunboat
Virgen de Covadonga 1859;1865-1880
Almirante Lynch class
torpedo gunboat
Almirante Lynch 1910:Tomas 1890;1890-1919 Draw see Shipbucket , Almirante Condell 1910:Talcahuano 1890;1890-1919
Almirante Simpson class
torpedo gunboat
Almirante Simpson 1896;1896-1907 to Ecuador 1907 (Libertador Bolivar)
Golub class
gunboat ex russ Minelayer
Orompello 1919;1920- , Colocolo 1919;1920-bef.1939, Elicura 1919;1920- , Leucoton 1919;1920-bef.1939; sisters of Finnish Uusima gunboats

Golub 1917 (1/1250), Hämeenmaa

Destroyer

Capitan Orella class
Turtleback destroyers: Capitan Orella 1896;1896-1924, Capitan Munez Gamero 1896;1896-1924, Teniente Serrano 1896;1896-1924, Guardia Marina Riquelme 1896;1896-1924
Capitan O'Brien class
Improved Orella class: Capitan O'Brien 1902;1902-1924, Caitan Merino Jarpa 1902;1902-1924
Capitan Thompson class
Capitan Thompson 1902;1902-1924
Almirante Lynch class
Almirante Lynch 1912;1912-1945, Almirante Condell 1913;1913-1944; 1911 Chile ordered 6 strong destroyers. Because of war the first 2 were delivered, UK requisioned the latter 4 and delivered 3 after the war, see Williams class
Drawing on Shipbucket

Similar type HMS Tipperary (1/1250)
Almirante Williams class
Same as Lynch class
Almirante Williams ex HMS Botha. 1920:Almirante Williams Rebolledo 1914;1920-1933, Almirante Uribe ex HMS Broke. 1920:Almirante Goni 1914;1920-1933, Almirante Riveros ex HMS Faulknor 1920:Almirante Simpson 1914;1920-1933, Almirante Riveros -1914;--1914 ex HMS Tipperary sunk in Battle of Jutland

HMS Tipperary (1/1250)
Serrano class
Based on reduced HMS Amazon type
Serrano 1928;1928-1967, Orella 1929;1929-1967, Riquelme 1929;1929-1963, Hyatt 1929;1929-1963, Videla 1929;1929-1957, Aldea 1929;1929-1957

Similar type HMS Amazon 1927 (1/1250)
Almirante Williams class
Almirante Williams 1960;1960-1996, Almirante Riveros 1962;1962-1995
Fletcher class
Blanco Encalada / Almirante Blanco Encalada 1943;1962-1983, Cochrane / Almirante Cochrane 1944;1962-1983


Base type Fletcher
Allen M. Sumner class
Ministro Zenteno 1944;1974-1990, Ministro Portales 1944;1974-1990

USS Maddox DD-731
County class
Capitan Prat 1967;1982-199., Almirante Cochrane 1967;1984- , Almirante Latorre 1964;1986-1998, Almirante Blanco Encalada 1964;1987-2003

HMS County class Devonshire (1/600)
Type 22 Broadsword
Almirante Williams FFG-19 ex HMS Sheffield 1988;2003-...

HMS Brilliant F90, HMS Chatham (1/1250)
Type 23 Duke class
2006… Almirante Cochrane FF-05 ex HMS Norfolk, Almirante Condell ex HMS Marlborough, Almirante Lynch (FF-07) ex HMS Grafton

HMS Norfolk F230, HMS Iron Duke F234 (1988) (1/1250)

T-Boats

Colocolo class
Colocolo 1880;1880-1915, Tucapel 1880;1880-1915
Glaura class
Glaura 1880;1880-1915, Janequeo 1880;1880-1880, Guale 188.;188.-1915, Rucamilla 188.;188.-1915, Tegualda 188.;188.-1915, Janequeo 1881;1881-1915
Fresia class
Fresia 1880;1880-1915, Lauca 1880/81;1880/81-1915, Quidora 1880/81;1880/81-1915
Sargente Aldea class
Turtleback: Sargente Aldea 1886;1886-1905
7 class
7 1891;1891-1906, 8 1891;1891-1906, 9 1891;1891-1906
Injeniero Hyatt class
Turtleback: Injeniero Hyatt 1896/98;1896/98-1920, Cirujano Videla 1896/98;1896/98-1920, Injeniero Mutilla 1896/98;1896/98-1920, Guarid Marina Contreras 1896/98;1896/98-1920, Teniente Rodriguez 1896/98;1896/98-1920, Capitan Thompson 1896/98;1896/98-1920

Gunboats, Escorts

River class
frigate
Esmeralda ex HMCS Glace Bay, ex HMCS Lauzon 1952:Baquedano 1944;1946-1968, Iquique ex HMCS Joliette 1943;1946-1968, Covadonga ex HMCS Sea Cliff, ex HMCS Meganic1944;1946-1967

HMS River class (1/1250), HMS Swale (K217) (1/1250)
Flower class
corvette
Chipana ex HMCS Strathroy 1943/44;1946-...., Papudo ex HMCS Thorlock 1943/44;1946-1967, Casma ex HMCS Stellarton 1943/44;1946-1969


Base type Flower Class
Buckley class
frigates ex US APDs
Serrano ex USS Odum 1943;1966-1984, Orella ex USS Jack C. Robinson 1943;1966-1984, Riquelme ex Joseph E. Campbell 1943;1966-...., Virgilio Uribe / Uribe ex USS Daniel T. Griffin 1943;1966-1985

Similar type USS Buckley DE-51 Class, Similar type USS Liddle (DE-206/APD-60)
12I Leander class
frigate
Condell ex Latorre 1973;1973-2008, 2008 to Ecuador as Eloy Alfaro , Almirante Lynch 1974;1974-2008 to Ecuador , Ministro Zenteno ex HMS Achilles1968;1990- , General Baquedano ex HMS Ariadne 1971;1992-1998
Background and 3D-Model see Report by Lars on Modellmarine , Version of 1978 Beagle conflict with camouflage see http://www.modellmarine.de/index.php?option=com_content&view=article&id=5419:chilenische-fregatte-almirante-lynch-1700-mt-miniatures-von-lars-scharff&catid=112:lars

HMS Leander (1/600),
Kit candidate: PFG-06 Almirante Condell by Masters of Military on Shapeways
22 class
frigate
Almirante Williams ex HMS Sheffield 1986;2003-

HMS Brilliant F90
M (Karel Doorman) class
frigate
Almirante Blanco Encalada 1991;2005- , Almirante Riveros 1989;2006-

M-Fregat / Karel Doorman class
Jacob van Heemskerk class
frigate ex NL Standard AA class, sister class of Bremen class
Almirante Latorre ex NL Hr. Ms. Jacob van Heemskerk 1983;2005- , Capitan Prat ex NL Hr.Ms. Witte de With 1989;2006-

Similar type Köln F211 (1985)
23 (Duke) class
frigate
Almirante Cochrane ex HMS Norfolk 1987;2006- , Almirante Condell ex HMS Marlborough , Almirante Lynch ex HMS Grafton
HMS Iron Duke F234 (1988) (1/1250)
Piloto Pardo OPV-80 class
OPV81 Piloto Pardo, OPV82 Comandante Toro,
OPV83 Marinero Fuentealb"(1017)

Not assigned

Small combattants

Navajo class

USCG Tamaroa WHEC-166
Klasse 148

Tiger (II) S41 1972 (1/1250)

Submarine

Balao class

USS Balao SS-285
Klasse 209

U-Boot Klasse 209-1200
Scorpène class

Scorpène class
Oberon class

HMS Oberon

Ship

ARD-2 class

USS ARD-2 Floating Drydock
Newport class

ROCS Chung Ho (LST-232)

China

Show only this Navy   Top   Next

See also
(Schiff:) http://rwhiston.wordpress.com/2010/03/18/2/

Ancient

Han Dynasty, Three-Kingdoms
Bsp Schlacht von Chibi / Schlacht an der roten Felswand Winter 208



Three Kingdoms Rou Sen 1, Three Kingdoms Sen tou, Three Kingdoms Sou ka
Chinese exploration area
Example Zheng He 1400s with the so-called treasure ships, e.g. http://precolumbianoceanictravel.weebly.com/chinese-exploration-the-journey-of-zheng-he-and-others.html

Treasure Ship 1400s
Ming Dynasty
(Ming D 1368 bis 1644) Fuzhou type, Cangshan Type, Ba La Hu …



China Ming Dynasty Fuzhou ship, China Ming Dynasty Ba La Hu ship

Aircraft Carrier

Kuznetsov class
Liaoning CV-16 (Type 001), 60000ts
1985 als Riga in Nikolajew am Schwarzen Meer auf Kiel gelegt. 1988 Stapellauf. Umbenannt zu Warjag.1992 von Ukraine Bau eingestellt. 1998 als Hotel verkauft an eine vermutlich Tarnfirma des chinesischen Militärs. 2012 als Liaoning in Dienst gestellt.

Liaoning
Type 001A
Shandong CV-17 2017;2020-, ein weiterer im Bau.(959)Ähnliche Auslegung wie Liaoning aber nach chin. Plänen. Ca. 70000t, mit J-15 .(921)(922)

Kit candidate: 002 by Trumpeter announced for 2019, ist aber eher CV17 Shandong
Type 002
85000ts, 2016 Kiellegung;2021-

Kit candidate: 002 by Trumpeter announced for 2019, ist aber eher CV17 Shandong
Type 003
2 Schiffe; 2017 Kiellegung des 1.
Type 075
LHD under construction, ca 40000ts

BB

Ting Yuen class
Dingyuan/Ting-yuan 1883-, Zhenyuan/Chen-yuan/Chen Yuen 1881 Stettiner Maschinenbau;1884- japan Chin'en



Chen Yuen, Chin-Yen
Ping Yuen class
Pingyuan Ex Longwei/Ping-yuan ex Lung Wei ;1889- japan Heien; Often classified as Gunboat, was designed on base of the French Acheron class.



Heien ex Ping yuan Ex Longwei, Ping Yuan / Heien

Cruiser

Lay-Osborne Fleet
Kean Soo
Paddle steamer 1000ts, 1862 UK built for China as Keang Soo. Lay-Osborn flottilla. 1867 Kasuga Maru (Boshin war), 1870 IJN as Kasuga
China
Screw-sloop Rosario class 913 ts, 1860s. Rosario, Peterel, Rapid, Shearwater, Royalist, Columbine, Africa sold to China as China, later to Egypt
Pei King (Peking)
Gunboat 860ts, ex HMS Mohawk (or Vigilant?) of Vigilant class: Mohawk 1856, 1862 to China as Peking/Pei King, 1865 to Egypt
Kwang Tung (Kwangtung)
522ts
Tien Tsin (Tietsin)
448ts
Amoy
370ts ex HMS Jasper of Algerine class gunboats
Mokeden
ex Ballarat
Thule
ex Yacht

Haian class
Wooden Steam Frigates 2800ts 1872 Hei-an ex Chen An, Yu Yuen

Yu Yuen
Hau Kwang class
Hau Kwang  ;1875-
Wei Yuen class
Composite sloops by Foochow Arsenal.
Wei Yuen 1877; 1885 Training ship 1895 sunk, repaired -1906, Chao Wu 1879-1909, Kang Chi 1880;captured by Japan 17/2/1895, returned 1895 for repatriation, then Torpedo training ship with 2 TT, discarded 1907, Teng Ch'ing 1881-1885 (sunk by spar TBs from Bayard) , Ching Ch'ing 1885;1902 transport vessel, Heng Hai 1885;1901 transport vessel

Similar type Kuang Chia 1897
Chao Yung class
Chaoyong/Ch'ao-yung 1881;1881-1894, Yangwei/Yang-wei 1881;1881-1894; sisters of Auturo Prat/Tsukushi
Rendel-type (1110)

Chao Yung & Yang Wei
Chi Yuen class
Jiyuan/Chi-yuan 1881;1885-1895 japan Saien

Tsi Yuen / Jiyuan / Saien, Tsi Yuen / Jiyuan /Chi Yuan / Saien
Tsi Yuen class
Tsi Yuen / Chi Yuan Stettiner Maschinenbau ;1884-1895
K'ai Chi class
2200ts Kaiji/K'ai Chi / Kai Che / Kai Chi 1884;1884-1902, Jingching/Ching Ch'ing /King Ch'ing/Ching ching 1886;1886- , Huantai/Hian T'ai /Huan Tai 1887;1887-1902

Kai Chi
Nan Shui class
German Howaldt built. Nanrui/Nan Shui /Nan Shuin/Nan-jui 1884;1884-1920, Nanchen/Nan Ch'en /Nan Chin/Nan Thin 1884;1884-1910

Nan Shui repeat ?: Fu Ch'ing  ;1893-1898
Pao Min class
Baomin/Pao Min 1480ts Schooner-rigged 1885;1885- 1903 hulk
Improved Wei Yuen class
Kuang Chia  ;1887-

Kuang Chia 1897
Chih Yuen class
Zhiyuan/Chih-yuan 1887;1887-1894, Jingyuan/Ching-yuan 1887;1887-1895

Ching Yuen 1887
King Yuen class
Stettiner Maschinenbau Jingyuan/King-yuan/Ching-Yuen/King-Yuen 1887;1887-1894 (other ship, but same name like Chih Yuen class), Laiyuan/Lai-yuan 1887;1887-1895

Lai-Yuan
Fu An class
Tung Chi  laid down as transport Chien Chung; finished as unprotected training cruiser Tung Chi 1896-1937 11/8/1937 scuttled on Yangtze as barrage,
Fu An  laid down as cruiser w/ 3 masts, sailing rig, finished as military transport 1897; 1928 training ship 1937 scuttled as barrage near Canton/Guangzhou
Hai Yung class
Hai Yung  ;(auch Hairung) 1897-1937 , Hai Chou  ;1897- 1937, Hai Chen  (auch Hai Shen) ;1898-1904/1937;
built Vulcan Germany

Hai Yung 1897
Hai Chi class
Hai Chi  ;1899-1937, Hai Tien  ;1899- ; Elswick cruiser based on Chilean Blanco Encalada class

Similar type Esmeralda 1896 (1/1250), Hai Tien
Chao Ho class
Chao Ho training cruiser built by Elswick UK ;1912-1937 was sunk at Canton by Japanese aircrafts from carriers Hosho and Ryujo(881), Ying Swei (also written Ying Rui)(slightly smaller than Chao Ho);1911-1937; training cruiser built by Vickers UK, sunk by Japanese Kaga aircraft(882), Fei Hung  built in US ;1913-1914; order cancelled, applied by Greek Navy as Protected Cruiser Elli. 1914. 1925 conv as minelayer. 1940 sunk by Italian U-Boat Delfino

pic by sammelhafen.de



Elli 1940 (1/1250), Ying Swei 1912 (1/1250), Chao Ho, Ying Swei (Ying Rui)
Monfalcone CNT CA
Large cruiser 4900ts built by Monfalcone CNT, layed down 1915, not finished because of war(883)

CNT cruiser
Monfalcone CNT CL
3 Light Cruisers No. 65-67, layed down 1915, cancelled
I Hsien
1930-37 I Hsien (popular called Yat Sen). Sunk by Japan, then IJN Atada Training ship and floating AA battery, after war back to China as I Hsien

Atada 1940 ex I Hsien (1/1250), Atada ex I Hsien/Yat Sen/Yixian
Ning Hai class
Ning Hai  ;1932- jap. Isojima, Ping Hai  ;1937- jap. Yasojima

Ping Hai (1936) (1/1250), Ning Hai 1937,
Kit candidate: Ping Hai by EV Models
Aurora class
Ex HMS Aurora
Chung King 1951:Huang Ho 1954:Pei Ching :Kuang Chu  ;1948-1954

HMS Arethusa 1945

Destroyer

(842)(843)
Ships of the time between Wk2 and end of the Chinese war overlap between Taiwan and China
Torpedo Gunboats
Kuang Ping class
Kuang Yi (auch Guangyi, Kuang Yi, Kuang I oder Kwang-yi) 1890-1894, Kuang Ping 1891 captured by Japan 17/2/1895 (Kohei Go) sunk in storm 1895, Fu Ch'ing ex Kuang Ting 1894-1914

Kuang Yi Torpedo Cruiser
Fei Ting
built at Elswick, UK, delivered 1895, captured by United Kingdom, France, Germany and Russia 17/6/1900

Fei Ting
Fei Ying
Vulcan, Germany built 1895-1932, sometimes rated as a cruiser

Fei Ying
Chien Wei class
built on base of Fei Ying, finished 1903. 1931 completely rebuilt as fast gunboats (destroyer). Sunk as block ships 1937.
Chien Wei...1931: Tze Kiang, Chien An...1931:Ta Tung

Chien Wie
Destroyer
Hai Lung class
Schichau, 59m, 240t-280t
Hai Lung 1898;1898-1900 => HMS Taku, Hai Hoha 1898;1898-1900 => Lejtienant Burakow, Hai Ching 1898;1898-1900 => SMS Taku, Hai Hse / Hai Niu  1898;1898-1900 => fr. Takou

Lieutnant Burakov (1899) Taku
Ching Po class / ital. Soldati class
Soldati/Bersagliere Class: 4 bestellt, wegen Boxeraufstand nicht weiter finanziert.
Ching Po -1912;-1912-1912 bestellt, von Italien als Ascaro übernommen

Bersagliere 1912 (1/1250), Qing Po / Ascaro
Lung Tuan class
Lung Tuan -1914;-1914-1914, Lung Tuan Prototyp für 11 geplante Boote auf Basis der kuk Huszar class -1914;--- als Warasdiner von kuk übernommen

Lung Tuan / Warasdiner, Similar type Smyrni ex kuk Ulan
Yu Chang class
Schichau Werft wie deutsche S90 390t, 60m
Chang Feng => 1918:Yu Chang  1911;1911-1932, Fu Po => 1918:Chien Kang  1911;1912-1937 versenkt durch Flugzeuge der Kaga, 1938 repariert als jap. Yamasemi, 1939 an Nanjing Regierung als Hai Su, Fei Hung => 1918:Tung An  1911;1912-1937

Chien Kang / IJN Yamasemi / Hai Sui, SMS Sleipner ex S97 (1/1250), Similar type SMS V150/155, Hai Sui ex Yamasemi
Minekaze class
Shen Yang 1922;1947-1949; dann Taiwan

Namikaze Kaiten (Nokaze Kit)
Kagero class
Tan Yang 1939;1947-1949, dann Taiwan

Tan Yang / Tanyao 1955 ex Yukikaze
Akizuki class
Fen Yang 1944;1947-1949 dann Taiwan

Fuyuzuki
7(Gnevnyi) class
Anshan ex SU Rekordny 1938;1955-1992, Chang Shun ex-Reshitelny 1939;1955-1991, Taijun ex Chi Lin ex-Retivy 1939;1955-1988, Fu Chun ex-Rezkiy 1940;1955-1992

Razumnyj
051, 051D, 051Z (Luda) class
Jinan 1971;1971- , X'ian 1972;1972-2007 , Yinchuan 1972;1972-2012 , Xining 1973;1973- , Kaifeng 109 1974;1974- , Dalian 110 ; - , Nanjing 1974;1974-2012 , Hefei 1975;1975- , Chongqing  ; - , Zunyi 134 ; - , unknown 160  ; -1978, Changsha 1975;1975-2008 , Nanning 1980;1980-2012 , Nanchang 1980;1980- , Guilin 164 1980;1980- , Zhanjiang 1981;1981-

PLA 051D Chongking
Luda II
2 converted Luda. Aft gun replaced by Heli deck, new electronics

Similar type PLA 051D Chongking,
Kit candidate: Shapeways afrodri Luda II 051 with Hangar 1:700
Luda III 051G
Zhanyang 165, Zhuhai 166 ex 168

Similar type PLA 051D Chongking
Luda IV 051DT


Similar type PLA 051D Chongking
Luhu 052
Harbin 112, Qingdao 113, 1994-

PLA 052 Luhu class
Luhai class 051B
Shenzhen DD-167 1998, vergrößerte Version der vorangegangen 052 Luhu

PLA 051B Shenzhen
Sovremenny class
2005; Hangzhou (ex. Waschny) 136, Fuzhou (ex. Wdumtschiwy) 137, Taizhou 138, Ningbo 139

Sovremenny
Luyang I 052B class
2004- Guangzhou 168, Wuhan 169

Similar type Lanzhou PRC 170
Luzhou class 051C
Shenyang 115, Shijiazhuang 116. 2006. Similar 051B

Shenyang 2006 (1/1250)
Luyang II 052C Lanzhou class
6300t, mit phasengesteuertem Radar, daher höhere Brücke als 052B
2002-2005 Lanzhou (兰州, 170) und Haikou (海口, 171)
2010-15 Changchun (长春, 150), Zhengzhou (郑州, 151), Jinan (济南, 152) und Xi'an (西安, 153)

Lanzhou PRC 170
Luyang III 052D Kunming class
7000t, verbesserte 052C mit neuem Radar, neuen Startern und 13cm Kanone, leicht anderer Hangar. 2014-… Kunming (昆明, 172), Changsha (长沙, 173), Hefei (合肥, 174), Yinchuan (银川, 175), Xining (西宁, 117), Xiamen (厦门, 154), Ürümqi (乌鲁木齐, 118), Guiyang (贵阳, 119), Nanjing (南京, 155), Taiyuan (太原, 156), Chengdu (成都, 120), Nanning (南宁, 157) und Qiqihar (齐齐哈尔, 121), Hohot 161, Zibo 132, weitere werden folgen

Similar type Lanzhou PRC 170,
Kit candidate: Chngsha von Bronco auf Modellmarine,
Kit candidate: Dreammodel (nicht empfohlen)
Type 055 Renhai
10000t class named destroyer (US-rated as cruiser). NATO:Renhai, 1st launched 28.6.2017(967)
Nanchang 101, Jiaxing 102, Zunyi 103, Yan'an 104

PLA 055 Renhai, PLA 055 Renhai
T-Boats
Sources very different with different forms of writing for the same boats
Type A (Lewin)
No 6  1879;1879-? ; 15m
Type B
I  ;1882-c.1900, Erh  ;1881-c.1900.
Schreibweise auch Ting Yuan I, Ting Yuan Erh??
Dingyuan yihao class
Dingyuan yihao / Ting-yuan i-hao 1883;1883-1895, Dingyuan erhao / Ting-yuan er-hao 1883;1883-1895, Zhenyuan yihao / Chen-yuan i-hao 1883;1883-1895, Zhenyuan erhao / Chen-yuan er-hao 1883;1883-1895 ex jap. Akitsushima", "Naniwa", "Yoshino" i "Takachicho"
Lei class
Schichau 26m, 26t, Nr.290-298
Leizhen / Lei Chen 1885;1885-1913, Leizhong / Lei Chung 1885;1885-1913, Leigan / Lei Kan 1885;1885-1913, Leikan / Lei K'an 1885;1885-1913, Leikun / Lei K'un 1885;1885-1913, Leili / Lei Li 1885;1885-1913, Leiliang / Lei Liang 1885;1885-1913, Leixun / Lei Hsun 1885;1885-1913, Leilung / Lei Lung 1885;1885-1913, Lei... / Lei .... -1885; -?, Lei... / Lei .... -1885; -?

Lei Chen & Lei Kun
Lei (Vulcan) class
Leidui / Lei Tui 1884;1884-1913, Leihu / Lei Hu 1884;1884-1913
Type E
TB4  ;1883- , TB5  ;1883- , TB6  ;1883- , TB7  ;1883-
Type F
TB8  ;1885-
Youdui yihao class
Youdui yi-hao / Yo I/Yu-tuiI 1884;1884-1895, Youdui er-hao / Yo Erh/Yu-tui Erh 1884;1885-1895, Youdui san-hao / Yo San/Yu-tui San 1884;1885-1895
Gandui yi-hao class
Gandui yi-hao / Kan Tui I  ; -bf.1894?, Gandui er-hao / Kan-tui Erh  ; -bf.1894?
Zhongjia class
Zhongjia / Chung Tui Chia Hao   ;1884-1895, Zhongyi / Chung Tui I Hao   ;1884-1895
Type Fulong class
Fulong / Fu Lung 1886;1886-1895 bei Schichau gebaut 43m, 128t. 1895 von Japan erbeutet, wurde Fukuryo

TSO I, Fu Lung
Zuodui i- hao / Tso Erh class
Zuodui yi-hao / Tso-tui i-hao/Tso-tui I  1887;1887-?, Zuodui er-hao / Tso-tui erh-hao/Tso-tui Erh  1887;1887-1895, Zuodui san-hao / Tso-tui san-hao/Tso-tui San 1887;1887-1895
Vermutlich gleich (andere Schreibweise): Tso II, Tso III, You I, You II, You III

You I
Shoulei class
Shoulei / Shou Lei  1888;1888?-1901, Xialei / Hsia Lei 1888;1888?-1901
Jieshun
Jieshun / Chieh Shun  ; -
Ganlei class
Ganlei / Kan Lei  ; -
Xunlei class
Xunlei / Hsun Lei  ; -
Type J
TB9 /   ;1894- , TB10 /   ;1894-
Zhangzi class
Zhangzi / Chang Tzu (1) 1895;1895-1934, Liezi / Lieh Tzu 1895;1895-1934; gebaut bei Schichau als Nr,558,559 dann Nr.1 Chang, Nr.3 Lie; 39m, 83t

Chen / Su / Lieh / Chang
Chen Tze class
Chen Tze  ;1895- , Su Tze  ;1895- ; Bei Vulcan gebaut, 90t, Nr.2 Chen, Nr. 4 Su
Vermutlich beide August 1937 mit vielen weiteren als Blockschiffe bei Jiangyin(931)

Chen / Su / Lieh / Chang
Chien I class
Chien I  ;1903-
Hu Peng class
Nr.7-10: 41m, 97t, gebaut bei Kawasaki. Ähnlich Siam No.1-4, ähnlich japanisch Typ 67
Hu Peng (7)  ;1906-1937, Hu Oah (8, auch Hu E) Hu Ngo   ;1906-1937 => IJN Kawasemi, Hu Ying (9)  ;1906/8-1937, Hu Chun (10)  ;1908-1937



No.1 Torpedoboat, Hu Peng Class
Gunboats, Escorts
Group of Sloops / Armed Transports built by Foochow Arsenal 1870-76. Part of Fujian Fleet. Battle of Fuzhou in Sino-French War
Wan Nien Ch'ing
Sloop 1869-1887

Foochow Arsenal Wan Nien Ching
Chen Wei class
1871 570ts Chen Wie, Ching Yuen, Chen Wie

Chen Wei of Foochow Arsenal
Yang Wu
wooden corvette 1,393 tons, 15 knots, 13 British muzzle-loaders , 1872,

Yang Wu of Foochow Arsenal
Fu Po class
1870s 1250ts Fu Po, An Lan, Fei Yun, Chi An. And according to oceana: Yuan Kai, Teng Ying Chen, Tai An
Transport sloop version with no/less armament: see yung pao class(1108)

Foochow Arsenal Fu Po
Yung Pao class
Transport sloop version of Fupo class with no/less armament. Yungpao, Haiching, Chenhang und Taya.(1108)

Foochow Arsenal Yung Pao
Yi Hsien


Foochow Arsenal Yi Hsien
Kow Ching


S.S. KOW SHING
Tsao-kiang
1869-1894 China gunboat and governor yacht Tsao-kiang (Tsao Chang). War prize to Japan as Patrol boat Soko. 1924 sold to private as transport Soko Maru until 1964

Tsao-Kiang / Soko
Hui Chi
1868-1878, 600ts, China-built
Tse Hai
1869-1902 wooden gunboat 600ts on Yangtse
Wei Ching
1870-; 1000ts

Foo Hsing class
Foo Hsing, Mei Yuen. 1869- ;515ts. Part of Imperial Chinese Fu Chen Squadron like Chen Sheng, Fu Sheng

Foo Hsing
Chen Sheng class
Chen Sheng 1875- , Fu Sheng 1875-. Both part of Imperial Chinese Fu Chen Squadron like Foo Hsing

Fu Sheng, Chen Sheng

Rendel type gunboats
Jiansheng class
2 boats Fusheng and Jiansheng, 256ts, 25cm gun, + Battle of Fuzhou in 1884
Tiong Sing
200ts, 17cm gun, + by IJN at Weihaiwei

Kit candidate: Tiong Sing by Snowman Models
Alpha class
2 boats 420ts, 28cm gun, 1875,1876-1895 Alpha, Beta then Lung Hsiang, Hu Wei
Gamma class
2 boats 420ts, 38cm gun, 1876-1905 Gamma, Delta then Fei Ting, Tse Tien
Hoi Tung Hung
wooden 430ts, 38cm gun, + Weihaiwei by IJN
Epsilon / Iota class
Epsilon: 4 boats 440ts, 38cm gun, captured at Weihaiwei by IJN.
Iota class: 3 boats 440ts, 38cm gun, 2 captured at Weihaiwei by IJN
1979;1895-1908
IJN captured: jap Chinto (ex-Chen Tung, ex-Epsilon), jap Chinsei (ex-Chen Hsi, ex-Zeta), jap Chinnan (ex-Chen Nan, ex-Eta), jap Chimpen (ex-Chen Pien, ex-Theta)?, jap Chinchu (ex-Chen Chung, ex-Iota), jap Chimpen (ex-Chen Pien, ex-Kappa)?
sunk Hai Tng Ching ex Lambda

Epsilon / Iota class

Kuang Wu class
Kuang Wu ;1888-1920s, Kuang Chi ;1888-1920s, Kuang Keng ;1890-1920s
Kuang Ching class
Kuang Ching ;1891-1920s, Kuang Yu ;1892-1920s
Kiang Yuan class
built in Japan.
Kiang Yuan / Chiang Yuan / Zhangjiang 1904-1963 ,
Kiang Heng / Chiang Hung ;1907-1929 ,
Kiang Li / Chiang Li ;1907-1937 ,
Kiang Chen / Chiang Chen ;1907-1938

Chiang Yuan
Chu Yu class
Chu Yu ;1907-1937, Chu Tung ;1907-1960s, Chu Chien ;1907-1937, Chu Kuan ;1907-1949, Chu Tai ;1907-1938, Chu Yiu ;1907-1937

Chu Tai
Kuan Chuan class
Kuan Chuan ;1908-1929
Chen Shen class
Chen Shen ;1899- during ww2 hulked
Yi Sheng / Kung Sheng class
Patrol & Survey ships. Development of Chen Sheng (which?) Yi Sheng 1911-1938, Yung Sheng 1928-1938, Kung Sheng 1931-1938, Jen Sheng 1931-1938. All 1938 as Minelayer
Yong Feng class
2 ships built in Japan for China 1913: Yongfeng (Yung Feng), 1925 renamed Zhongshan (Chung Shan) 1938 sunk 1997 restauration,2001 museum
Yongxiang (Yung Hsiang), captured 1937, as Haixiang to Reorganized National Government of the Republic of China in 1942 as a training ship 1945 back as Yongxiang till 1959
2 further built in China (higher poop): Yongjian (Yung Chien) , 1937 sunk, captured and raised by Japan as Asuka MTB mothership, then liaison ship, 1945 floating AA battery, sunk by air raid 7/5/1945. After war salvaged and commissioned by Chinese Navy
Yongji (Yung Chi) finished 1918, captured 1938 by Japan and to Reorganized National Government of the Republic of China as a training ship Haixing 1945 back as Yongji, 1949 Yan'an till 1970.




Asuka ex chin Yongjian, Chung Shan / Yung Feng
Yung Chi class
Yung Chi
1951:Yen An ;1915
1945-1938
1970, Yung Chien ;1915-1937
Chen Hai class
Chen Hai
ex Siang Lee? ;1924-1936
Wei Hai class
Wei Hai
ex Kwang Lee? ; -1936
Ting Hai class
converted civil ships Ting Hai ex Hwei An ex Oleg ex Pronto ; -
Shun Sheng
patrol boat 1928-1938
Hsien Ning
1928-1938

Hsien Ning
Yung Sui
1929-197.

Yung Sui
Ming Chuen class
1931 slightly increased Hsien Ning 1928 class as Ming Chuen class. Ming Chuen 1949:Hsien Ning....:Chang Chiang ;1930-197. 1984 Memorial,
Ming Sen ;1931-1937 1938 she was scuttled at Hankow. She was salvaged by Japanese in 1939, renamed Hitonose and commissioned by IJN as repair ship; 21/12/1944 she was lost as result of collision with merchant vessel Kosho at Shanghai; she was salvaged again, but then was lost on a mine

Ming Chuen
Patria class
Fu Yu ex port. Cruiser Patria ;1930-1937
Arabis / Flower class
sloop
Hai Chow (Hai Chao) ex Hai Li ex HMS Pentstemon ;1920 rearmed as gunboat 1932-1937/38

Hai Chow ex HMS Pentstemon
Hoi Fu
ex merchant vessel
Hoi Fu ;1904-1934
An Feng class
An Feng ;1908-
Lien Ching class
Lien Ching Gunboat
1930:Survey ship Chi Jih ;1911-1937 1937 sunk by Japanese ships

Lien Ching Yacht
Chiang Kung class
Chiang Kung ;1908-1938, Chiang Tai ;1908-1937, Chiang Ku ;1908- , Chiang Ching ;1908-

Chiang Kung
Wu Feng class
Wu Feng ;1912-1937
Teh Sheng class
Teh Sheng ;1922-1937, Wei Sheng ;1922-1937

Wei Sheng
Yung Shen class
Yung Shen ;1928-1937
Yat Sen class
1930 built as I Hsien (Yi Hsin), popular called Yat Sen. 1939-1946 jap. Training ship and floating AA battery Atada 1946 back to China as I Hsien -1949 escaped to Taiwan, strickn 1958

Atada 1940 ex I Hsien (1/1250), Atada ex I Hsien/Yat Sen/Yixian
Jen Shen class
Jen Shen ;1931-1937
Chi Fu Hsing
1917 Steamer GB/SU, 1931 acquired as patrol 1937 captured by IJN as Hakusa

Hakusa Survey Ship 1938
Ning class
Patrol boats build 1932-36(1050)(1051)
Hai Ning -1938, Kiang Ning capt by IJN, Wu Ning -1938, Sui Ning -1938, Wei Ning (Wai Ning?) -1949, Su Ning -1938, Chung Ning -1938, Yi Ning -1949, Chang Ning -1938, Cheng Ning -1938
11th ship Tai Ning was first chinese all-welded steel hull ship. capt by IJN
(Wai Ning and Yung Ning ??) renamed IJN Bunsei and Unsei

Chang Ning
Ataka class
An Tung ex jap Ataka ;1945-197.

Ataka
Ostia class
Hsien Ning ;1945-1949
Ital. Minelayer Lepanto (1927) raised and repaired 44 in Shanghai as Gunboat Okitsu till 45 then China

General Soublette 1943 (1/1250)
KAO MING submarine chasers
Kao Ming ex IJN Cha.220 1949 renamed Hsien Feng, Kuang Kuo ex Cha.223, one more later

Similar type Auxiliary Patrol Boat Class No.1, Similar type Auxiliary Patrol Boat Class No.1, Similar type Auxiliary Patrol Boat Class No.1
Evarts class
frigate
Tai Kang  ;1945-1947, Tai Ping  ;1945-1947

USS Bebas DE-10 (1943)
Flower class
corvette
Fu Po 1940;1946-1947, Kai Feng 1940;1949-1974/75, Lin I 1940;1949-1979, unknown 1940;1949-1953/57?


Base type Flower Class
Hashidate class
Nan Chang ex Taiwan Chang Chi (1955 captured) ex japanese Uji (1945 war prize). Deleted 1986!

Uji (1945)
Etorofu (A) class
escort ship
Ku An 1949:Chang Pai  1942;1947-1986, Lin An 1943;1947-1949

Escort Destroyer Etorofu
Mikura (B) class
escort ship
Wei Tai 1944;1947-1949

Escort Destroyer Type B Mikura
Ukuru (B) class
escort destroyer
Hui An 1944;1947-1986



Escort Destroyer Type B Ukuru, PL-106 Kojima ex Shiga
Matsu class
escort destroyer
Hui Yang 1944;1947-1949, Hen Yang 1944;1947-1949

Matsu, Matsu, Sakura, Sakura
C class
escort ship
Ying Ku 1944;1947-1949, Mukden 194.:Huang An 1949:Shen Yang  1944;1947-1980, Shin An 1945;1947-1980, Chao An 1946;1947-1949, Hsin An 1944;1947-1949, Liao Hai 1945;1947-1949

Escort Destroyer Type C Hei
D class
escort ship
Chi Nan 1949:Wu Ching  1944;1947-1986, Cheng An 1944;1947-1949, Tai An 1944;1947-1949, Chieh 12 1949:Chang Sha  1944;1947-1986, Tung An 1945;1947-1949, Chieh 6 1948:Wei Hai 1949:Chi An  1945;1947-1986, Chieh 14 1949:Chi An  1945;1947-1986

Escort Destroyer Type D Tei
Tachibana class
escort destroyer
Hua Yang 1944;1947-1949, Hsin Yang 1945;1947-1949

Sumire, Tachibana (1944)
Castle class
corvette
unknown Kuang Chou?  1944;1947-1986 or196. , unknown Kuang Chou?  1943;1947-1986 or196. , Te An 194.;1951-1970, Kao An 194.;1951-1963
Navypedia: Kuang Chou (ex-Yuan Pei, ex-Ta Shun, ex-Bowmanville, ex-Nunnery Castle), (ex-Shih Lin, ex-Hsi Ling, ex-Ta Tung, ex-Copper Cliff, ex-Hever Castle)

HMCS Tillsonburg K496 (1/1250)
Hunt I class
frigate
Lin Fu 1940;1948-1949

HMS Atherstone L05 (1942)
Cannon (DET) class
frigate
Tai Ho 1943;1948-1949, Tai Tsang 1943;1948-1949, Tai Hu 1943;1948-1949, Tai Chao 1944;1948-1949

USS Cannon DE-99 Class
Bathurst class
corvette
Loyang ex HMAS Bendigo 1941;1947-1986

HMAS Lithgov *
CHIEN FANG subchasers
ex US 173' PC & PGM

USS PC 173' (PC461) (1/600), USS PC 173' (PC461)
CHU CHIEN subchasers
ex US 110' SC

USS SC497 110' Subchaser Wk2 (1/600)
Yang Lung subchaser
Yang Lung ex IJN Ch.49 (Ch28 class)

Ch.28 IJN Subchaser
Fu Ling subchaser
Fu Ling ex IJN Ch.9 (Ch4 class)

Ch.4 IJN Subchaser
Sung Hwei
patrol trawlers ex HMS Isles class. ex-Ching Hai, ex-Balta; ex-Sung Hwei, ex-Hoxa

HMS Whalsay T293 (1/1250), HMT Isles class Bryher T350 1943, HMT Isles class Lindisfarne T361 1943, HMT Isles class 1942
Sung Ming
patrol trawler Sung Ming (ex-Comox) Basset class

HMNZS Tui, HMNZS Kiwi, HMNZS Kiwi
Ruijin class
ex US Freighter class of 1940, bought by China early 50s, converted as coastal gunboats. Discarded 60s. Rujin (sunk 18/5/1954 by Nationalist P-47 ), Xingguo, Zunyi, Handan, Huaiyang, Yancheng
50 (Riga) class / 6601 Chengdu class
frigate
[+]507 Guiyang 1958;1958-1990/93, 506 Chengdu 1958;1958-1990/93, 505 Kunming 1959;1959-1990/93, Gulin 1959;1959-1990/93 (508 Hengyang)


Kit candidate: Chengdu by Doggy Industries, Riga class, Riga class (1953) (1/1250)
065 (Jiangnan) class
frigate reverse-eng. & developped on Type 01 ex Riga, different look
Xiaguan 1967;1967-1994/97?, 502 Nanching/Nanchong 1967;1967-1994/97?, Kaiyuan 1968;1968-1994/97?, 504 Dongchuan 1968;1968-1994/97?, 529 Haikou 1968;1968-1994/97?
other src:501 Shimonoseki

PLA 065 Nanchong (Jiangnan class)
053K (Jiangdong) class
AA frigate on base of Type 065
531 Yintang 1977;1977-1994/97?, Zhongdong -1974;--1982, 531 unknown ?;?-?

PLA 053K Jiangdong
053H (Jianghu I) class
frigate mass production optimized, but at that time already hopelessly outdated
509 Changde, 510 Shaoxing, 511 Nantong, 512 Wuxiina, 513 Huaiyin, 514 Zhenjiang, 515 Xiamen -2010, 516 Jiujiang, 517 Nanping -2010, 518 Ji'an, 519 Changzhi, 520 Kaifeng -1985, 551 Maoming, 552 Yibin

Similar type Bangpakong (053T/H2 Jianghu III) (1/1250), Similar type PLA 053K Jiangdong
053H1 (Jianghu II) class
frigate with newer electronics
Ningbo ....:533 Taizhou   ; - , 534 Jinhua  ; - , 543 Dandong  ; - , 545 Linfen   ; - , 553 Shaoguan  ; - , 554 Anshun  ; -2012 , 555 Zhaodong  ; - , 556 Xiangtan  ; -1989, 557 Jishou  ; -

Similar type Bangpakong (053T/H2 Jianghu III) (1/1250), Similar type PLA 053K Jiangdong
053 H2 (Jianghu III) class
frigate enlarged, 1st modern frigate
535 Huangshi 1986;1986-2012? , 536 Wuhu 1987;1987-2012? , Zhoushan ....:537 Cangzhou  1992;1992- (weitere Nummern 530, 538)
053HE 525 Jia, 526

Bangpakong (053T/H2 Jianghu III) (1/1250), PLA 053H2 Jianghu III 536 芜湖 Wuhu
053 H1Q (Jianghu IV) class
frigate, aft weapon replaced by heli deck
544 Siping ....:Lushun  1986;1986-2010

PLA 053H1Q Jianghu IV 544 Siping/Lushun
053 H2G (Jiangwei I) class
frigate AA, based on 053H2 slightly larger with HQ-61B SAMs. Development was called type 055, but then 053H2G
539 Anqing 1991;1991- , 540 Huainan 1992;1992- , 541 Huaibei  ; - , 542 Tongling  ; -

PLA 053H2G Jiangwei I (1/1250), Similar type PLA 053H3 Jiangwei II
053 H1G (Jianghu V) class
frigate, economy version of H1
558 Zigong, 559 Beihai, 560 Dongguan, 561 Shantou, 562 Jiangmen, 563 Foshan

Similar type Bangpakong (053T/H2 Jianghu III) (1/1250)
053H3 (Jiangwei II) class
frigate. Improved H2G with better SAM HQ-7 based on French Sea Crotale. Type sometimes called 057
521 Jiaxing, 522 Lianyungang, 523 Putian, 524 Sanming, 527 Luoyang, 528 Mianyang, 564 Yichang, 565 Huludao, 566 Huaihua, 567 Xiangfan
In Pakistan called Zulfiquar-class: based on 053H3 with elements of 054

PLA 053H3 Jiangwei II, Similar type PLA 053H2G Jiangwei I (1/1250)
054 (Jiangkai I) class
frigate
525 Ma'anshan 2005;2005- , 526 Wenzhou 2006;2006 -

Similar type PLA 054A++ Jiangkai II,
Kit candidate: 054 by Dodo
054A (Jiangkai II) class
frigate
Xuzhou 530 2008 ;2008 - , Zhoushan 529 2008 ;2008 - , Huangshan 570 2008;2008- , Hengyang 568 ex Chaohu 2008;2008- , Yuncheng  2010;2010- , Yulin 2010;2010- , Yiyang 2010;2010- , Changzhou 2011;2011- , Yantai  2011;2011- , Yancheng 2012;2012- , Hengshui 2012;2012- , Liuzhou -2012;-2012- , Linyi 2012;2012- , Shaoyang -2012; - , Weifang -2012; -
other Src: 500 Xianning, 515 Binzhou, 529 Zhoushan, 530 Xuzhou, 531 Xiangtan, 532 Jing-Zhou, 536 Xuchang, 538 Yantai, 539 Wuhu, 546 Yancheng, 547 Linyi, 548 Yiyang, 549 Changzhou, 550 Weifang, 568 Hengyang, 569 Yulin, 570 Huangshan, 571 Yuncheng, 572 Hengshui, 573 Liuzhou, 574 Sanya, 575 Yueyang, 576 Yellowstone, 578 Yangzhou, 579 Handan, 598 Rizhao, 599 Anyang
Export version C28A to Algeria and planned for Malaysia

PLA 054A++ Jiangkai II
054B (Jiangkai III) class
ASW frigate
577 Huanggang
055
development renamed 053H2G. Number reused (see destroyers)
056, 056A (Jiangdao) class
corvette, replaces 053H. Export version P18. China, Bangladesh, Nigeria
Jiangdao: 595 Chaozhou, 598 , 599
Jiangdao-I: 501 Xinyang, 503 Suzhou, 511 Baoding, 512 Heze, 516 , 517 , 519 , 580 Datong, 581 Yingkou, 582 Bengbu, 583 Shangrao, 584 Meizhou, 585 Baise, 586 Ji'an, 587 Jieyang, 588 Quanzhou, 589 Qingyuan, 590 WeiHai, 591 Fushun, 592 Luzhou, 596 Huizhou, 597 Qinzhou
Jiangdao-II: 502 Huangshi, 504 Suqian, 505 Qinhuangdao, 506 Jingmen, 507 Tongren, 508 Qujing, 509 Huai'an, 510 Ningde, 513 Ezhou, 514 Liupanshui, 518 Yiwu, 520 Hanzhong, 535 Xuancheng, 540 Wuhai, 541 Zhangye, 551 Suining, 552 Guangyuan, 556 Yichun, 593 Sanmenxia, 594 Zhuzhou



PLA 056 Jiangdao (3D), PLA 056 Jiangdao
057
Some sources claim that the name 057 is also used for 053H3
Riverine gunboats
Chian Kung class
Chian Kung 1909;1909-1938 , Chian Chi 1909;1909-1938? 20s renamed Lung Shan? , Chian Ku 1909;1909-1938? , Chiang Ta 1909;1909-1937
Names in Canton: Kiang Kung, Kiang Tai, Kiang Chin, Kiang Ku
Chiang Hsi class
built in Germany on base of Otter design: Chiang Hsi ex Hsin Pei Chin Pei 1912;1912-1941, Chiang Kun ex Hsi Chen 1912;1912-1941

Similar type SMS Otter / Li-Tsieh (1/1250), Similar type SMS Otter 1910
Otter class
Li Chieh/Li-Tsieh ex German SMS Otter 1909;1917-1929

SMS Otter / Li-Tsieh (1/1250), SMS Otter 1910
Tsingtau class
Vaterland 1904-1914, zum Schein in Landesvater umbenannt, 1917 von China als Li-Sui beschlagnahmt, Einsätze mit Li-Tsieh ex Otter. 1932 erobert durch IJN als Risui abgegeben an Mandschukuo. 1941 Li Sui converted to TS, 22/8/1945 captured by Soviet troops in Harbin and commissioned by Soviet Navy as TS Pekin.

SMS Vaterland / Li-Sui / Pekin (1/1250)
Chien Chung class
Chien Chung 1915;1915- , Yung An 1915;1915- , Kung Chen 1915;1915-1938

Yung An ROCN
Hai Yen class
patrol craft Hai Yen 1917;1917-1937
Hai Fu class
Hai Fu 1917;1917- , Hai Ou 1917;1917-
Hai Hung class
Hai Hung 1917;1917- , Hai Ku 1917;1917-
Hai Ho class
Hai Ho (auch Hai Hou) 1917;1917-1937(?) , Hai Peng 1920;1920- 1937(?)
Chian Pin class
Chian Pin 1897;1926-1929
Chian Tun class
Chian Tun 1903;1926-1929
Chian An class
Chian An 1897;1926-1929, Chian Nan 1897;1926-1929, Chian Pai 1897;1926-1929, Chian Tai 1897;1926-1929
Li Chuan class
Li Chuan 1897;1926-1929
Chung Yun class
Chung Yun 1928;1928-37 , Chung Hoi 1928;1928- 37
Kien Yu class
Kien Yu
Chien Yu 1928;1928- , Chiang Chien 1929;1929-
Kin Yu class
Kin Yu 1929;1929- , Chip Shun 1929;1929-
Chai We class / Fly class
Built on design of HMS Fly class river gunboats: Chai We 1931;1931-37 , Chang Chian 1932;1932-37
Vigilante class
ex frz. Argus 1923-41; chin. San Min 1923;1941-
Peterel class
ex HMS Gannet; chin.Ying Shan 1927;1942- 1966
Falcon class
ex HMS Falcon; Lung Huan 1931;1942- 1970
Sandpiper class
ex HMS Sandpiper Ying Hao 1933;1942-1949 / 1966
Doudart de Lagrée class
Balny modified sister. 1944 bought by China as Fa Ku, 1944-1962. Possibly damaged Doudart de Lagrée regenerated 1949 by China.(1067)

Fa Ku ex Balny
Wake class
River gunboat USS Guam (PG-43), PR-3 in 1928, renamed USS Wake 1941 captured as IJN Tatara. 1945-66 China Tai Yuan
unknown name ex USS Tutuila PG-44/PR-4
Toba class
ex jap. Toba; Yung Chi ....:Ho Hseun 1911;1945- 60s

Similar type Hozu 1939, Similar type Katata 1941
Seta class
ex jap. Seta: Chang Teh 1922;1945- 60s

Hozu 1939, Katata 1941
Macau class
Portug. River gunboat Macao 1910; 1943 passed to IJN as Maiko. 1945-68 China Wu Feng
Ermanno Carlotto
Ital river gunboat Ermanno Carlotto 1921; scuttled 1943, salvaged IJN as Narumi. 1945-60s China Kiang Kun
Atami class
River gunboats Atami 1929-45 then China Yung Ping, Futami 1930-45 then China Yung An

Atami (late)
Fushimi class
River gunboats Fushimi 1939-45 then China Kiang Hsi, Sumida 1940-45 then China as Nan Chang

Kiang-Hsi ex Fushimi

Submarines

Drawings see nuclear and conservative powered from Shipbucket.
SU S-class


S-13 (1945)
SU M-class


M-Class U-Boot M-201
Type 03 Whiskey class / 6603


Whiskey Class U-Boot (1952) (1/1250), Whiskey class Pj644 2-cyl, Whiskey class Pj665 Long Bin
Type 031 / 033 (SU Romeo) / 6631 / Golf class


Romeo PLA 033 class
Type 091 SSN (NATO: Han class) / 09-I
1984-1991; 5,500 t

Han class Type 09-I
Type 092 SSBN (NATO: Xia class) / 09-II
1987; 8,000 t, design based on SU 667A

Similar type Delta III SSBN
Type 035 (NATO: Ming class) / 034 / 6634
based on 033 Whiskey/Romeo; 1990-2003; 2,110 t

Similar type Romeo PLA 033 class
Kilo-class (Project 877EKM / 636 / 636M) (NATO: Kilo class) / 036?
1994-2005; 4,000 t

Kilo Class
Type 039/039G/039G1 (NATO: Song class)
1998-2006; 2,250 t

Song class 039A
Type 039A/093B (NATO: Yuan class)
2006-; 3,600 t

Song class 039A
Type 093 / 093A/B SSN (NATO: Shang class) / 09-III
2006-; 7,000 t. Externally like 09-I

Similar type Han class Type 09-I
Type 094 / 094A SSBN (NATO: Jin class)
2007-; 11,500 t. Similar to 092, even a bit longer

Similar type Delta III SSBN
Type 095 SSN (NATO: Sui class)
Type 032 Experimental (NATO: Qing class)
2012; 6,600 t
Type 096 SSBN (NATO: Tang class)
2020 est.; 15,600 t
Lada class 677
geplant (Amur-Variante)

Lada class Pj 677

Miscellaneous

LPD Yuzhao class 071


PLA 071 LPD-989 (NATO:Yuzhao)
LSD, LST 072 Yukan, Yuting


Kit candidate: 072 LST by YG Models
LSH 073 Yudeng, Yunshu
LSM 073, 079, 271III
LSM 074 Yuhai


Kit candidate: Yuhai 074 by Doggy
LCU, LCT 067, 068, 069, 074, 271


Kit candidate: Chinese PLA Type271 II Landing Ship by FSTAR
LCAC 726 Yuyi


PLA 726 LCAC Yuyi class
Training Ship Zheng He
Type 679 Daxing

Zheng He

China Coast Guard

http://oplanchina.blogspot.com/p/cms-test.html
Shucha-II Class


HAIJING 3306 China Coast Guard
ZHAOYU
Based on the PLAN's Type 056 Jiangdao class corvette. E.g. Hai Jing 1301



PLA 056 Jiangdao (3D), PLA 056 Jiangdao
Type 728 cutter
Jianghu class 053H 1002,1003: 44102, ex-509 Changde; 46103, ex-510 Shaoxing

Similar type Bangpakong (053T/H2 Jianghu III) (1/1250), Similar type PLA 053K Jiangdong

Not assigned

Destroyer


SMS Vorwärts (1/1250)
Kingfisher class

HMS Kittiwake 1942 (1/600)

Minelayer

Sokuten class 1913

Minenleger Sokuten class 1913

Minesweeper (possibly escort/gunboat)

Aux Mine Sweeper No. 1

Aux Mine Sweeper No. 1
Bangor class

HMS Bangor class 1940, HMS Bangor class 1940, HMS Bangor J00 (1/1250), Minenräumer W101
T43 class Pj 254

PLA 6610 early Ocean Minesweeper, T43 Minesweepers (1/1250)

PLA 082-II Wozang class

PLA 529
Type 062 Shanghai class

Fushun class,
PLA 062 Shanghai class

Small combattants

55ft CMB

IJN MTB 55ft CMB, IJN MTB Chinese 55ft CMB

S-Boot Yue 22 (dt. C1) 1938

S-Boot Kuai 3 1938
037 class corvette

Hai Quing 037IS, Houxin class 037IG
201M

201M (SO-1) 1959 (1/1250)
Kronstadt class 122

Kronstadt class Pj 122bis (2x) (1/1250), PLA 6604 / 122bis Kronstadt
Osa class

Osa I Prj205 Moskit, Osa II Prj205 Moskit (1/1250)
Project 183
Rocket Boat


183R Komar,
Kit candidate: Umbau aus Vosper aus MTB-Set oder (Index 6655 (Komar mit SS-N-2 Styx) similar) oder Pj 183 P-6 by EV Resin,
Komar mit SS-N-2 Styx
Type 062 Shanghai / Type 062 Shanghai class

PLA 062 Shanghai class

Houbei class Type 22 FAC2208

Sailing Ship


SMS Deutschland 1848 (1/1250)

Asian Wooden Sailing Vessels (I)

Dschunken

Ship

Zwartezee

Svir 1905, Tsukumo 1943
US Design 1020 Lake A

Sesostris

Kan Lu Survey ship

PLA 905 Fuqing class AOR 881 Hongzehu *

Columbia

Show only this Navy   Top   Next

Cruiser

Almirante Lezo
Unprotected cruiser (gunboat)
Built in Italy for Morocco 1902 as small cruiser El Bashir, bought 1902 by Colombia as Almirante Lezo, renamed Cartagena in 1904, stricken 1925

Destroyer

Douro class
Antioquia ex port. Tejo 1932;1933-1961, Caldas ex port. Douro 1932;1933-1961, similar to British Ambuscade

Caldas ex Douro (1/1250), Similar type HMS Ambuscade (1926) (1/1250)
Halland class
Swedish Halland destroyer class: Veinte de Julio 1958;1958-1984, Siete de Agosto ex 1957:Trece de Junio 1958;1958-1986

Halland 1956 (1/1250)
Fletcher class
Antioquia 1943;1961-1973


Base type Fletcher
Allen M Sumner class
Caldas 1944;1972-1977, Santander 1944;1973-1986

USS Maddox DD-731

Gunboat

Mariscal Sucre class
Mariscal Sucre ;1909-
Junin class
Junin ex Boyaca ;1925-1925, Carabobo ;1925-1925, Pichincha ;1925-1925; all stricken in the 1960s
Minenboote 1916 / Bogota class
German M-Boats
Bogotá 1932-1946 (ex-Norway Tonsberg I, ex-German barque Helgoland, ex- unfinished M139)
Cordoba (ex-French Dixmude, ex-French Dinnard, ex-German barque Grille, ex-German M158)

Similar type M50 Typ 15 (1916) / Brommy

Frigates

Tacoma class
Almirante Padilla 1943;1947-1965, Capitan Tono 1943;1952-1962, Almirante Brion 1943;1953-1968

USS Tacoma 1943 (1/1250)
Rudderow class
Almirante Padilla  ;1965-1973, Cordoba 1944;1969-1977

USS Rudderow DE-224
Buckley class
Almirante Tono  ;1968-1977, Almirante Brion 1943;1968-1974

USS Buckley DE-51 Class, USS Liddle (DE-206/APD-60)
Dealey class
Boyaca 1957;1972-1997/2000

USS Dealey DE-1006 (1/1250), USS Cromwell DE-1014
FS 1500 class
Almirante Padilla 1983;1983- , Caldas 1984;1984- , Antioquia 1984;1984- , Independiente 1984;1984-

Almirante Padilla 1983 (1/1250)
ARC 7 de Agosto (PZE-47) class
large offshore patrol by German design Fassmer OPV-80; 2013;- ZE 46 ARC 20 de Julio, PZE 47 ARC 7 de Agosto, 48 Santander, 49? Victoria

Not assigned

Minelayer

FM-Boot

FM 23 (1/1250)

Minesweeper (possibly escort/gunboat)

Admirable class

USS Admirable class PCER, USS Scout 1944 (1/1250)

Small combattants

LM-Boot

LM7 (1/600)
Navajo class

USCG Tamaroa WHEC-166
Lürssen FPB-57 Design
http://shipbucket.com/forums/viewtopic.php?f=12&t=8679


Lazaga class,
Klasse 143 German Missile Boat

Submarine

Klasse 209

U-Boot Klasse 209-1200

Croatia

Show only this Navy   Top   Next

Shows the Navy of the Indep. State of Croatia RMNDH in WW2 ansd of the Republic Croatia HRM after 1991.For other times see Yugoslavia.

Independent State Croatia

Cruiser

Gazelle class
Niobe 1925 an Jugoslawien verkauft als Dalmacija, 1941 durch Italien erbeutet als Cattaro, 1943 als deutsche Beute in die Kriegsmarine übernommen, an Kroatien übergeben als Zniam, Bild: http://www.the-blueprints.com/blueprints/ships/cruisers/65995/view/jrm_dalmacija_1941_%91ex_sms_niobe_light_cruiser]_yugoslavia/

SMS Niobe (1900/1918), Similar type Arcona 1940/45

T-Boats

kuk 74T class
kuk 78T, dann jugosl. T3, dann ital T3, dann deutsch TA48, dann kroat T3, dann deutsch TA48, versenkt durch Flugzeuge(746)

TA48 ex kuk 78T (1/600), Similar type SMS Tb 80T kuk / rum. Vijelia
kuk 82F class
kuk 96F, dann jugosl. T7, dann ital T7, dann deutsch TA34, dann Kroatien T7, versenkt durch MTB(746)

SMS Tb 82F kuk (1/600), SMS Tb 82F kuk (1/1250), SMS Tb 82F kuk

River Monitor

Szamos class
Bosna (ex-Morava, ex-Körös) 1909;1892 // 1941-sunk 6/1944
Bodrog class
Sava (ex-Bodrog) 1904;11/1904 // 1941-sunk 9/9/1944

KS MTB, Patrol boats

KS Type
KS12-KS15 German KS type small MTBs, transferred 9/9/1944.
Aux patrol boats
G102 (ex-NA02, ex-Jadera), 12/1944- G202 (1928, 220, 8/1944 - 25/4/1945); G104 (ex-Salvore) (1911, 167, 8/1944 - 5/1945)

Mine Warfare

Pasman Minensucher/-leger Malinska/Albona class
Pasman (ex-Mosor) 1909;1931 // 12/1943-wrecked 5/1/1944. Ex-Yugoslavian minelayer Mosor (build by Italy), captured by Italians 22/4/1941 and renamed Pasman. Later she was captured by Germans, officially transferred to Croatia 31/12/1943 and wrecked while towed to outfitting. Pasman was never fully commissioned by German or Croatian navies.

Similar type Netztender 56 (1/600)
Aux river mine sweeper
Petar Zrinjski (1855, 200 t, 7/1944 - 7/10/1944), Zagreb (1897, 170, 8/1944 - 23/10/1944)

Republic Croatia

Missile Boats

Shershen class Type 206
MTB VUKOVAR ex jug. "Partizan II", SU build (Shtorm class), …. Ca 12 boats 1991-1993, ? ex jug. "Strjelko"; †10.94
Koncar class
Missile boat Sibenik RTOP-21 ex JRM Vlado Ćetković (RTOP-21) captured by Croatian forces in Šibenik during the Battle of the Barracks
Helsinki class
Missile boat Vukovar (RTOP-41) ex Finnish Oulu, Dubrovnik (RTOP-42) ex Kotka, acquired 2008

Helsinki class
Kralj class
Missile boat Kralj Petar Krešimir IV (RTOP-11) 1992 under build for Yugosl. Finished for Croatia, Kralj Dmitar Zvonimir (RTOP-12) 2001

Patrol Boats

Mirna class
Novigrad (OB-01)
Šolta (OB-02)
Cavtat (OB-03)
Hrvatska Kostajnica (OB-04)
captured from Yugoslavia

Other Vessels

Moma class
Training ship Andrija Mohorovičić (BŠ-72)
Spasilac class
Rescue ship Faust Vrančić (BS-73)
Korcula class
Mine Hunter Korcula
Landing ships
Silba class, Type 11, Type 22, Aux 713
Osa I
Minelayer Dubrovnik ex jugosl Velimir Skorpik, 1991-1991

Osa I Prj205 Moskit, Osa II Prj205 Moskit (1/1250)
Ham class
Minesweeper ? Ex jugosl. Iz, ex am. MSI 100 1991

HMS Dittisham M2621 (1/1250)
Sirius class
Minehunter ? ex jug. "Vukov Klanac", ex "Hrabri" (frz) 1991

Cuba

Show only this Navy   Top   Next

Not assigned

Destroyer

Tacoma class

USS Tacoma 1943 (1/1250)
Pauk class 1241.2 Molniya-2
Patrol Corvette Version der Tarantul-Klasse

Pauk class 1241.2 Molniya-2

Minesweeper (possibly escort/gunboat)

SC1 class

USS SC39 110′ Subchaser 1917 (1/600)
Admirable class

USS Admirable class PCER, USS Scout 1944 (1/1250)
T43 class Pj 254

PLA 6610 early Ocean Minesweeper, T43 Minesweepers (1/1250)

Small combattants

201M

201M (SO-1) 1959 (1/1250)
Kronstadt class 122

Kronstadt class Pj 122bis (2x) (1/1250), PLA 6604 / 122bis Kronstadt
Osa class

Osa I Prj205 Moskit, Osa II Prj205 Moskit (1/1250)
Project 183
Rocket Boat


183R Komar,
Kit candidate: Umbau aus Vosper aus MTB-Set oder (Index 6655 (Komar mit SS-N-2 Styx) similar) oder Pj 183 P-6 by EV Resin,
Komar mit SS-N-2 Styx

Submarine

Foxtrot class Pj641

Foxtrot class Pj641
Whiskey class

Whiskey Class U-Boot (1952) (1/1250)

Czechia

Show only this Navy   Top   Next

Not assigned

Small combattants


Bechelaren

Ship

Somedono Maru Class

Legie 1941

Denmark

Show only this Navy   Top   Next

Coastal Battleships

Sphinx class
Staerkodder Turret ironclad bought ex CSS Sphinx, order cancelled, became IJN Azuma/Kotetsu. Sister ship German Prinz Adalbert



Azuma Ironclad 1871 (1/1250), FS Sphynx / CSS Stonewall / IJN Kotetsu
Lindormen
Turret Ironclad 1868-1912
pic by sammelhafen.de
Lindormen 1900 (1/1250)
Gorm
Turret Ironclad 1871-1912
Odin
central battery Ironclad 1872-1912
pic by sammelhafen.de
Odin 1872 (1/1250)
Helgoland
Turret Ironclad 1879-1907

Helgoland (1/1250)
Tordenskjold
Torpedo-RAM 1880

Tordenskjold 1880 (1/1250)
Iver Hvitfeldt class
Iver Hvitfeldt ;1887-1919
pic by sammelhafen.de
Iver Hvitfeldt 1886 (1/1250)
Skjold class
Skjold ;1897-1929

Skjold 1928 (1/1250)
Herluf Trolle class
Herluf Trolle ;1901-1932, Olfert Fischer ;1904-1936

Olfert Fischer 1936 (1/1250)
Peder Skram class
On base of Herluf Trolle class. Some assign it as same class.
Peder Skram ;1909-1943 then German AA battery hulk Adler

Peder Skram 1939 (1/1250), Peder Skram 1922
Niels Juel class
Niels Juel ;1923-1943; 1914 als Panzer geplant, umdesigned als Schulkreuzer fertiggestellt; 1943 deutsch Nordland. Geschichte und Modellbilder siehe Niels Juel auf Modellmarine.de

Niels Juel (1/1250)

Cruiser

Gefion
sailing frigate
Gefion 1846 DK Gefion, captured 1849, 1850 Flotte des Deutschen Bundes as SMS Eckernförde ; 1852 to Preussen as Gefion 1871-1891 Hulk

SMS Gefion 1846 (1/1250)

Fyen class
unprotected cruiser
Fyen ;1882-1907
Valkyrien class
protected cruiser
Valkyrien ;1890-1923

Valkyrien (1/1250)
Hekla class
protected cruiser
Hekla ;1891-1913

Hekla (1/1250), Similar type Gejser (1/1250)
Gejser class
protected cruiser, like Hekla
Gejser ;1893-1928, Heimdal ;1895-1930

Gejser (1/1250)
Niels Juel class
siehe Küstenpanzer

Niels Juel (1/1250)

Destroyer, Frigates, Corvettes

diverse
Dampfschalup / Torpedobaat / Patrouillebaad ;1874-1895-1889-1930
Hajen class
Hajen ;1896-1928

Hajen 1898 (1/1250)
Havornen class
Havornen ;1897-1928, Sobjornen ;1898-1928
Beskytteren class
fishery protection vessel
Beskytteren 1900;1900-1943-1950 Beskytteren was captured by Germans in August, 1943 at Copenhagen. She was returned in May, 1945 and used as minesweeper depot ship till 1950.
Islands Falk class
fishery protection vessel
Islands Falk 1907;1907-1943 730ts Islands Falk was captured by Germans 29/8/1943 at Holmen. To this moment ship laid some months in a reserve crewless.
Ormen class
Ormen ;1907-1932
Tumleren class
Tumleren ;1911-1935, Vindhunden ;1911-1935, Spaekhuggeren ;1911-1935
Soridderen class
Soridderen ;1911-1937, Flyvefisken ;1911-1937, Soulven ;1911-1937

Söulven 1936 (1/1250)
Absalon
Absalon 1911;1911-1923
Hvalrossen class
Hvalrossen ;1913-1929, Delfinen ;1914-1929, Svaerfisken ;1913-1929
Thor class
patrol vessel
Thor 1914;1914-1929
Kong Christian class
guardship
Kong Christian ;1915-1917
Fenris class
fishery protection vessel
Fenris 1915;1915-
Saltholm class
patrol vessel
Saltholm ;1916-1919
Delfinen class
patrol ship
P 2 1883;1916-1919
Hvalrossen class
patrol ship
P 3 1884;1916-1919,
Springeren class
Springeren ;1917-1929, Storen ;1916-1929, Soloven ;1916-1929, Sohunden ;1917-1929, Havhesten ;1917-1923, Narhvalen ;1917-1929, Makrelen ;1918-1923, Nordkaperen ;1918-1929, Havkatten ;1920-1923, Saelen ;1919-1923; Makrelen 1918;1923-1943, Havkatten 1919;1945-1943/1948, Havhesten 1917;1923-1929, Saelen 1919;1923-1943
Diana class
fishery protection vessel
Diana 1917;1917-1935
Haien
Haien ;1917-1947
Arabis (Flower 1915) class
Fylla ex HMS Asphodel 1920 sold to Denmark -1933

Hai Chow ex HMS Pentstemon
Hvidbjornen class
fishery protection vessel
Hvidbjornen 1929;1929-1943;1943-1965. 1932 with Heinkel H.M.II (He 8). Hvidbjørnen was scuttled by crew in Great Belt 29/8/1943, salvaged by Germans, repaired and entered service as Dorsch. After war she entered service with East German Navy as TC Ernst Thälmann and was sold only in 1965
Model by Lars Scharff on Modellmarine (German)
Hvalrossen class
patrol ship
Hvalrossen 1913;1929-1943, Delfinen 1914;1929-1932, Svaerfisken 1913;1929-1932
Maagen class
fishery protection vessel
Maagen 1932;1932-1957 Maagen served at Greenland during WWII and was never captured by Germans.
Dragen class
Dragen ;1930-1941, Hvalen ;1931 1945-1941 1950, Laxen ;1931 1945-1941 1952 wurden deutsche TFA-Boote


Laxen T3 1931 (1/1250)
Glenten class
Glenten ;1933-1941, Hogen ;1933-1941, Ornen ;1934-1941 wurden deutsche TFA-Boote


Similar type Laxen T3 1931 (1/1250)
Heimdal class
fishery protection vessel/survey ship
Heimdal 1933;1933-1943/45-61-1943/61 Hejmdal was scuttled 29/8/1943 at Holmen by the crew, later she was raised by Germans, renamed Nerger and commissioned by Kriegsmarine 1/3/1944. She was retroceded in May, 1945, commissioned again, served till 1960 as patrol and since 1954 as logistic vessel.
Ingolf class
fishery protection vessel
Ingolf 1934;1934-1943 1180-1400ts, 2 x 1 - 120/52 M.32, 2 x 1 - 57/40 M.1885, 2 x 1 - 20/56 Madsen, 2 x 1 - 8/80, 1 seaplane (MF.11?) 16kn Ingolf 29/8/1943 was captured by Germans in Great Belt and commissioned by them as Sleipner.
Ternen class
fishery protection vessel/survey ship
Ternen 1937;1937-1957 Ternen served at Greenland during WWII and was never captured by Germans.
Freja class
fishery protection vessel/survey ship
Freja 1938;1938-43-1945-68 Freja were captured by Germans in August, 1943 at Copenhagen and became a part of Kriegsmarine 1/11/1943 as Südpol, but a year later received old name. She was retroceded in May, 1945 and commissioned again.

Freja 1938 / Südpol (1/1250)
Flower class
corvette
Thetis  F340 ex. K 16 HMS GERANIUM(870)1940;1945-1963


Base type Flower Class
Godthaab
patrol vessel Godthaab ;1945-1945
River class
frigate
Holger Danske 1943;1945-1959, Niels Ebbesen 1943;1945-1963

HMS River class (1/1250), HMS Swale (K217) (1/1250)
Aarhus/Willemoes/Najaden class
Originally named AARHUS and AALBORG, but later the same year (1939) the names were changed to NYMFEN and NAJADEN, under which names the ships were launched 1943. The unfinished hulls were laid up at Holmen in Copenhagen after August 29, 1943, and were not finished by the Germans. In October 1945 renamed HUITFELDT and WILLEMOES.(914), later classified as Patrol Boats of Najaden class 1958-1964
pic by sammelhafen.de
Huitfeldt 1954 (1/1250)
1937 class
T 19 ;1941;1947-1952

T19 (1945)
1935 class
T 4 ;1938;1948-1952

T-4 (1945), T1-T12 (1/1250)
Bille class
Bille ;1948-1952, Buhl ;1949-1952, Hammer ;1950-1952, Holm ;1949-1952, Krabbe ;1948-1952, Krieger ;1948-1952; class was layed down starting 1943, delayed during the war, finished 1948
Anchor class
Vitus Bering ;ex USS Restorer 1948-1950 Former USN rescue vessel, transferred to service in Greenland waters.
MTB 73 (Vosper 73 ft) class
patrol ship
FPB 1023 1945/46;1950-1953, FPB 1024 1945/46;1950-1954

Similar type MTB Vosper II 73ft
Lunden class
fishery protection vessel
Lunden 1951:Y 343 1974:Lunden 1941;1941-, ,,
Grimsby class
Survey ship Galathea 1949 ex sloop HMS Leith

HMS Leith (U36) (1/1250)
Bille class
patrol ship
Bille 1948;1952-1959, Buhl 1949;1952-1959, Hammer 1950;1952-1959, Holm 1949;1952-1959, Krabbe 1948;1952-1959, Krieger 1948;1952-1959
Skarven class
fishery protection vessel
Skarven 1952;1952-1966, Teisten 1952;1952-1980
Hunt II class
frigate
Esbern Snare 1941;1954-1965, Rolf Krake 1941;1954-1962, Valdemar Sejr 1941;1954-1962


Base type Hunt-II-Destroyer
R 25 class
patrol boat
Asnaes 1940;1957-1961, Egenaes 1940;1957-1961, Lynaes 1941;1957-1960, Stigsnaes 1944;1957-1961, Trellenaes 1944;1957-1962, Vornaes 1944;1957-1960

Similar type R17-R20 Minenräumer
Albatros class
Italian corvette
Bellona 1957;1957-1981, Diana 1955;1955-1974, Flora 1956;1956-1977, Triton 1955;1955-1981

Bellona 1955 (1/1250)
Olavur Halgi class
patrol ship
Olavur Halgi 1959;1959-1997/99
Maagen class
fishery protection vessel
Maagen 1960;1960-1991, Mallemukken 1960;1960-1991
Daphne class
patrol ship
Daphne 1961;1961-1990, Dryaden 1962;1962-1991, Havmanden 1962;1962-1978, Havfruen 1962;1962-1991, Najaden 1963;1963-1991, Nymfen 1963;1963-1991, Neptun 1963;1963-1989, Ran 1964;1964-1991, Rota 1965;1965-1989
Hvidbjornen class
fishery protection vessel/frigate
Hvidbjornen 1962;1962-1992, Vaedderen 1963;1963-1992, Ingolf 1963;1963-1991, Fylla 1963;1963-1991
Peder Skram class
frigate
Peder Skram 1966;1966-1990, Herluf Trolle 1967;1967-1990

Peder Skram 1966 (1/1250)
Barso class
fishery protection vessel
Barso 1969;1969-, Drejo 1969;1969-, Romso 1969;1969-2007, Samso 1969;1969-, Thuro 1969;1969-, Vejro 1969;1969-2006, Faro 1973;1973-, Laeso 1973;1973-, Romo 1973;1973-

Barso 1969 (1/1250)
Niels Juel class
corvette
Niels Juel 1980;1980-2009, Olfert Fischer 1981;1981-2009, Peder Tordenskjold 1982;1982-2009
pic by sammelhafen.de
Niels Juel 1980 (1/1250)
Thetis class
frigate/Ocean patrol vessel
Thetis 1991;1991-0, Triton 1991;1991-0, Vaedderen 1992;1992-0, Hvidbjornen 1992;1992-0

Thetis 1991 (1/1250),
Kit candidate: 1/700 HDMS Thetis by Shapeways/DFNM
Absalon class
Multi-role Landing support ship / frigates Absalon, Esbern Snare; 2004-

Absalon HDMS L16
Knud Rasmussen class
OPV Knud Rasmussen 2008-, Ejnar Mikkelsen 2009- , Lauge Koch ca. 2017-

Kit candidate: Knud Rasmussen OPV by Shapeways/DFNM
Iver-Huitfeldt class
AA Frigates built on hulls of Absalon class.
Iver-Huitfeldt, Peter Willemoes, Niels Juel; 2011-

Similar type Absalon HDMS L16,
Kit candidate: 1/700 Iver Huittfeldt by Dodo

Submarines

http://www.navalhistory.dk/English/Naval_Lists/Types/Submarines.htm
DYKKEREN
1909-1917
A class
1912-1932
B class
1915-1946
C class
1920-1946
D class
1926-1946
H class
1938-1950
U/V class
1947-1959
U 1 - SPRINGEREN ex. ORP DZIK ex. HMS P.52,
U 2 - STØREN ex. HMS VULPINE.
U 3 - SÆLEN ex. French MORSE ex. HMS VORTEX

U-Boot SU Type V (V2 ex ex HMS Unbroken P42 U-class Group 2)
Delfinen class
1961-1990

Delfinen class
Narhvalen Type 205
1970—2004

U-Boot Klasse 205 U-10, U-Boot Klasse 205 mod
Tumleren Type 207
ex norweg. Kobben class 1989—2004

U-Boot Klasse 207 Kobben
Näcken class
Kronbourg ex Swedish Näcken 2001—2004

Kit candidate: Kronborg by OKB Grigorov full-hull

Not assigned

Minelayer

FM-Boot

FM 23 (1/1250)
Falster class
pic by sammelhafen.de
Falster 1964 (1/1250)

Minesweeper (possibly escort/gunboat)

Adjutant class / Abete class / Castagno class / Sauda class

Castagno M5504 (1/1250)

Sailing Ship


Niobe 1923 Segelschulschiff (1/1250)

Ship

Tanga class
ex Tanga, U-Boot-Tender


Aegir,
Tanga 1939/45

Dominican Republic

Show only this Navy   Top   Next

Not assigned

Destroyer

G&H Class Destroyer

HMS Grenville (1/1250), HMS Harvester H19, HMS Hero H99, ORP Garland H37, ORP Garland H37, ZG3 Hermes (1/1250)
E/F Class Destroyer

HMS Echo
Flower Class

HMCS Forest Hill K348 ex HMS Ceamothus, HMCS Arrowhead K145, HMCS Snowberry K166, HMS Snowberry K166 (1943), PA-2 ex Hallebarde (1/600)
River class

HMS River class (1/1250), HMS Swale (K217) (1/1250)
Tacoma class

USS Tacoma 1943 (1/1250)

Minesweeper (possibly escort/gunboat)

Admirable class

USS Admirable class PCER, USS Scout 1944 (1/1250)

Small combattants

Navajo class

USCG Tamaroa WHEC-166

Ecuador

Show only this Navy   Top   Next

Not assigned

Destroyer

Buckley

USS Buckley DE-51 Class
Hunt-I-Destroyer

HMS Atherstone L05 (1942), HMS Fernie 1942
Gearing class

USS Gearing DD-710, USS Gearing class USS Frank Knox DD-742, USS Goodrich DD-831, USS Gearing Class (1/1250), USS Gearing FRAM, USS Gearing FRAM, USS Gyatt DDG-1 1957 (1/1250)
Tacoma class

USS Tacoma 1943 (1/1250)
Type 12I Leander

HMS Ajax F114 Ikara, HMS Charybdis Seawolf Leander, HMS Leander (1/600)

Minesweeper (possibly escort/gunboat)

Admirable class

USS Admirable class PCER, USS Scout 1944 (1/1250)

Submarine

Klasse 209

U-Boot Klasse 209-1200

Egypt

Show only this Navy   Top   Next

Amphibious Assault Ship

Mistral class
built for SU in France, 2015 EU embargo aganst Russia; sold to Egypt; delivery planned for 2016. Gamal Abdel Nasser ex Wladiwostok, Anwar al-Sadat ex Sewastopol

Kit candidate: Vladivostok (Mistral) 1/700 by DFNM on Shapeways
Type 071
planned order of Chinese Amphibious transport dock

PLA 071 LPD-989 (NATO:Yuzhao)

Escorts

Anchusa class / WWI Flower class
Sollum (ex-Syringa) escort sloop 1917; 1920 to Egypt, sunk 1941 Tobruk
El Amir Farouq Sloop 1926-1948

Similar type Hai Chow ex HMS Pentstemon
P-Boat
Raqib (ex-P57) 1917;1920-1936

HMS P class 1916 (1/1250)
River class
Frigate 1948 to Egypt
Domiat ex HMS Nith 1942;1950-1956, Rashid ex HMS Spey 1941;1949-1975, Abikir ex HMS Usk 1943;1950-1956

HMS River class (1/1250), HMS Swale (K217) (1/1250)
Black Swan (Wild Goose) class
El Malek Farouq (555) ex HMS Whimbrel 1942;1943-1949 November 1949 to Egypt as El Malek Farouq, renamed Tarik 1954

Similar type Scharnhorst F213 1960 (1/1250), Similar type Hipper F214 1959 (1/1250), HMS Starling
Hunt I class
HMS Mendip (L60) 1940-1946, 1948/49 rent to China as Lin Fu, 1949 to Egypt as Mohamed ali-El-Kebir, renamed Ibrahim-El-Awal 1951; in Suez crisis 1956 captured by Israel, renamed Haifa. Served till end 60s

HMS Atherstone L05 (1942)
Flower class
corvette
El Sudan 1940;1949-1970 ex br. "Mallow", 46 ex jug. "Partizanka", ex "Nada", 11.1.44 ex br. "Mallow"


Base type Flower Class
Bangor class
corvette
Nasr ex br. "Bude" 194.;1949-1972, Matrouh ex br. "Stornoway" 194.;1949-1968/69, Sollum ex br. "Wedgeport" 194.;1949-1953

HMS Bangor J00 (1/1250), HMS Bangor class 1940, HMS Bangor class 1940
Tacoma / Colony class
Corvette
1943 USS PG-192... PF-84 USS Howett … HMS Papua (K588) … 1946 USS Howett 1950 civil Egypt SS Malrouk 1953 Misr; sank after a collision in the Gulf of Suez 17th May 1953(873)
17.5.53 ex s/s "?", 50 ex br. F "Tobago", ex "Hong Kong", ex "Holmes", ex am. PF 81 1943/44;-1953-1956, 17.5.53 ex s/s "?", 50 ex br. F "Papua", ex "Howett", ex am. PF 84  1943/44;-1953-1956

USS Tacoma 1943 (1/1250), Similar type HMS River class (1/1250)
Z-class
1955 Al Fateh (F921) ex HMS Zenith, El Qaher ex HMS Myngs (R06)
30bis/Smelyi (Skoryi) class
3 ships 1954 and 1958, one sunk in 1967, rest retired in 1985-86: El Naser 1952;1956-1987, El Zafer 1951;1956-1985, Damiette 1950;1962-1988, Suez 1950;1962-1985, El Naser 1973:6 October  ;1967-1985, Damiette  ;1967-1985
Bystryi (1/1250)
50 (Riga) class
4 ships acquired 1962-1969, all decommissioned 2008-10

Riga class (1953) (1/1250), Riga class
Petya class Project 159
4 ships acquired between 1965 and 1971, 1 sunk in combat in 1973, 1 still in service

Petya class Frigate
Koni class P1159
2 frigates

Delfin Pr.1159 Koni I
Gearing class
2 geplant, gingen dann aber an Pakistan


Base type Gearing class
Descubierta class corvette
1984 Spanish project. El Suez (F946), Abou Qir (F941)

Descubierta 2005 (1/1250)
Type 053HE / Jianghu-III class
Najm al Zafer (F951), Al Nasser (F956); Chinese export

Similar type Bangpakong (053T/H2 Jianghu III) (1/1250), PLA 053H2 Jianghu III 536 芜湖 Wuhu
Knox class
Domyat (F961) (Damietta) 1972;1994-, Rashid (F966) 1973;1994-

USS Knox FF-1052 (1970) (1/1250), USS Robert E. Peary ( FF-1073 )
Oliver H. Perry class
Alexandria (F911); 1982 USS Copeland (FFG-25); 1996 Egypt as Mubarak (F911); 2011 renamed Alexandria
Sharm El-Sheik (F901) ex USS Fahrion (FFG-22); Taba (F916) ex USS Gallery (FFG-26); Toushka (F906) ex USS Lewis B. Puller (FFG-23)

USS Oliver H. Perry FFG-7
FREMM Aquitaine class frigate
French built: Tahya Misr FFG-1001 ex-Normandie

Aquitaine D650
Molniya Pj12421 class
on base of Tarantul class; P-32 ordered 2015

Hiddensee (1/400)
Gowind-class corvette
coop with France; 4 to be built El Fateh 2016;1017-, Port Said 2018; , El Moez 2019;,

Gowind

Not assigned

Destroyer


UJ6073 Nimet Allah (1/600)
Tarantul 1241.1

Tarantul

Minesweeper (possibly escort/gunboat)

T43 class Pj 254

PLA 6610 early Ocean Minesweeper, T43 Minesweepers (1/1250)

Small combattants

037 class corvette

Hai Quing 037IS, Houxin class 037IG
Klasse 148

Tiger (II) S41 1972 (1/1250)
Osa class

Osa I Prj205 Moskit, Osa II Prj205 Moskit (1/1250)
Project 183
Rocket Boat


183R Komar,
Kit candidate: Umbau aus Vosper aus MTB-Set oder (Index 6655 (Komar mit SS-N-2 Styx) similar) oder Pj 183 P-6 by EV Resin,
Komar mit SS-N-2 Styx
Type 062 Shanghai class

Type 062 Shanghai I,II class,
PLA 062 Shanghai class

Submarine

Klasse 209

U-Boot Klasse 209-1200
Romeo class

Romeo PLA 033 class
Whiskey class

Whiskey Class U-Boot (1952) (1/1250), Whiskey class Pj644 2-cyl, Whiskey class Pj665 Long Bin

Estonia

Show only this Navy   Top   Next

Gunboat

Bobr 1905 class
Lembit ex Bobr 1907;1919-1925: SU Gunboat Bobr captured by Germans; tender Bieber, transferrred to Estonia as Lembit
Konvoir class
Laine 1912;1918;1940 Former SU escort of submarines. Sputnik 7/4/1918 captured at Abo (Turku) by German AMC Möwe, converted to tender Lauterbach. 13/11/1918 to Estonia as Laine as patrol, gunboat and submarine depot ship. 6/8/1940 Baltic Fleet as guard ship Layne
Pikkeri class
Pikkeri 1939;1939-1940; After entering of Estonia into USSR Pikker as command ship Pikker (since 1941 Kiev, since 1942 Luga, later Ilmen`. Since 1948 on Black Sea as dispatch vessel Rioni, since 1961 as survey vessel Moskovskiy Universitet. Stricken 1978

Destroyer

Zabiyaka class
Wambola 1915;1919-1933 ex SU Spartak; 1933 an Peru als Almirante Villar (-1954)
Russian destroyer Spartak captured by British cruisers Caradoc and Calypso and destroyers Vendetta, Vortigern and Wakeful 26/12/1918 and transferred by them to Estonia month later. Wambola was commissioned by Estonian Navy in December 1919.

Valerian Kuibyshev ex Kapitan Kern
Avtroil class
Lennuk 1914; 1919-1933 ex SU Avtroil; 1933 an Peru als Almirante Guise (-1949)
Russian destroyer Avtroil captured by British cruisers Caradoc and Calypso and destroyers Vendetta, Vortigern and Wakeful 27/12/1918 and transferred them to Estonia month later.

Almirante Guise (1/1250)

T-Boats

A-II (Amtsentwurf 1915)
Sulev 1916;1924-1940 ex German A32; 1940 to SU as Ametist
Former German torpedo boat A32. 7/11/1917 she ran aground during a storm on island Saaremaa in Gulf of Riga. In October, 1923 she was raised by Estonian wreckers and in August, 1924 commissioned by Estonian Navy as Sulev. 1940 aquired by Baltic Fleet as Ametist

Sulev 1939 ex A-32 (1/1250)

Submarines

Kalev class
Kalev, Lembit; 1937-1940

Minelayer

Ristna class
Ristna, Suurop; 1906; 1918-1940

Suurop 1940 (1/1250)

Minesweeper

Teplokhod class
Kalev 1935:Keri 1914/16;ex German KM1 ex SU M2; 1918-1940, Traal ex German KM2 ex SU M3; 1914/16;1918-1940, M10 1919:Olev 1935:Vaindlo 1914/16;1918-1940
Kondor I class
Vambola 1994-2000, Sulev 1994-2000
pic by sammelhafen.de
Kondor 1972 (1/1250)
Frauenlob class
Kalev 1966;1997-2004, Olev 1966;1997-0
Lindau class
Sulev ex German Lindau 2000-, Wambola ex Cuxhaven 2000-

Lindau-Klasse (1/1250)

Ethiopia

Show only this Navy   Top   Next

Not assigned

Flight Operation Support Ship

Barnegat class
pic by sammelhafen.de
USS Barnegat AVP-10 (1/1250)

Destroyer

Petya / Project 159

Petya class Frigate

Minesweeper (possibly escort/gunboat)

Dokkum class

Dokkum

Small combattants

Le Fougueux class / PC1610

UW12 (1/1250)

Europe

Show only this Navy   Top   Next

Not assigned

Sailing Ship


5-Mast-Schoner

Karracke Wrack

Kogge XIV Jhdt
Lugger 18./19.Jhdt *

Naval Cutter 18/19.Jhdt

Segelraddampfer

Finland

Show only this Navy   Top   Next

Coast Defense Battleships

Väinamöinen class
Vainamoinen 1932;1932-1947, Ilmarinen 1933;1933-1941



Ilmarinen 1933, Väinämöinen (1/1250)

Gunboats

Kazarski class
Klas Horn ex SU Wojewoda 1893;1918-1937, Matti Kurki ex SU Posadnik 1892;1918-1937

Klas Horn (1/1250), Vsadnik 1894 / Makigumo
Bobr 1905 class
Iljak ex Giljak 1906;1918-1920
Golub class
Uusimaa ex German Beo ex SU Golub (Minelayer class) 1917;1918-1953, Haamenmaa / Hämenma  ex German Wulf ex SU Pingwin 1917;1918-1953

Golub 1917 (1/1250), Hämeenmaa
Chirok class / Filin class
Turunmaa ex SU Czirok 1918;1918-1953, Karjala ex SU Filin 1918;1918-1953, unnamed ex SU Kun 1919;1919-1920 => poln Komandant Pilsudski = German Heisternest/M3109, unnamed ex SU Wodoriez 1919;1919-1921 => 1922 General Haller -1939 +

Heisternest (M 3109)

Torpedo boats

Krechet (Pylkiy) class / S-class / Sokol class
ex SU. S 1 1900;1918-1930, S 2 1899;1918-1925, S 3 1898;1918-1922, S 4 1899;1918-1922, S 5 1901;1918-1930
212 class
S 6 ex SU 212. 1901;1918-1922
214 class / / C-class / Cyclone (Tsiklon) class
C 1 1902;1918-1922, C 2 1902;1918-1922, C 3 1902;1918-1922, C 4 1903;1918-1922

Escorts

Aura II
aux corvette ex Yacht. Sunk by own depth charges in battle with SU ShCh-324 (942)
Bay class
frigate
Matti Kurki 1945;1962-0
pic by sammelhafen.de
HMS St. Austell Bay 1945 (1/1250)
50 (Riga) class
frigate
Uusimaa 1956/57;1956/57-0, Hameenmaa 1956/57;1956/57-0

Riga class (1953) (1/1250), Riga class
Turunmaa class
corvette
Turunmaa 1968;1968-, Karjala 1968;1968-

Turunmaa 1987 (1/1250)
Helsinki class
missile boat
Helsinki 1981-2002, Turku 1985-2002, Oulu 1985-2008; then Croatia RTOP-41 Vukovar, Kotka 1986-2008; then Croatia RTOP-42 Dubrovnik

Helsinki class
Tuuli class
Hovercraft attack boat. Was planned as a class of 4. 2002-2013, but not officially commissioned

Tuuli

Submarines

AG class
SU AG class/US H class Holland ? ex SU AG16 ex AG13 1916;1924-1929
Saukko class
Saukko 1930;1930-1947

Saukko
Vetehinen class
Designed on base of UBIII: Vetehinen 1930;1930-1947, Vesihiisi 1930;1930-1947, Iku-Turso 1931;1931-1947

Vetehinen, Similar type Birinci Inönü (1/1250)
Vesikko class
Vesikko 1936;1936-1947 Build on base of UBII by Germans in Turku / Finnland as prototype CV707 for German Type II

Vesikko, Similar type U-Boot Typ II U-7, Similar type SMS UB II (1/1250)

Further

Suomen Joutsen
1902 Frachtsegler Laënnecbis 1920. 1922-30 Schulschiff Oldenburg für die deutsche Handelsmarine. 1931-39 Schulschiff Suomen Joutsen für finnische Marine. Während des Winterkriegs und des Zweiten Weltkriegs diente sie als U-Boot-Tender. Nach dem KriegWohnschiff, 1961-91 als stationäre Schulhulk finnischer Seeleute. Ab 1991 Museumsschiff in Turku

Not assigned

Minelayer

Voin
M1 ex Voin (Escort, Training ship, Submarine tender)
Louhi ex M1 ex Voin

M1, Louhi
Ruotsinsalmi class

Ruotsinsalmi 1943 (1/600)

Pansio class

Minesweeper (possibly escort/gunboat)

Udarnik class

Rautu 1936 (1/1250)
Viipuri class

Viipuri

Small combattants

55ft CMB

IJN MTB 55ft CMB, IJN MTB Chinese 55ft CMB
BKA-1124

BKA-1124, BKA-1125
G-5 MTB class

G-5 Soviet MTB

VMV 17 1943 (1/600)
Osa class

Osa I Prj205 Moskit, Osa II Prj205 Moskit (1/1250)

Sailing Ship


Pamir (1/750)

Ship


Imatra

Nina
I-Leichter

I-Leichter (1/600)

France

Show only this Navy   Top   Next

See also http://forummarine.forumactif.com/t8728-les-canonnieres-fluviales-francaises

Pre-Steam-Aera

La Reale


La Réale 1694 (1/450)
La Couronne 1635


La Couronne 1635 (1/600)
Royal Louis


Royal Louis (1/600)

BB

Napoleon
screw ship of the line 1850-1876
Charlemagne
screw ship of the line 1851-1867
Austerlitz
screw ship of the line 1852-1872
Jean Bart
screw ship of the line 1852-1869
Montebello
screw ship of the line 1852-1867
Duquesne
screw ship of the line 1853-1867
Fleurus
screw ship of the line 1853-1869
Prince Jerome
screw ship of the line 1853-1872
Tourville
screw ship of the line 1853-1872
Navarin
screw ship of the line 1854-1873
Souverain
screw ship of the line 1854-1882
Ulm
screw ship of the line 1854-1867
Wagram
screw ship of the line 1854-1867
Algesiras
screw ship of the line 1855-1869
Arcole
screw ship of the line 1855-1870
Bretagne
screw ship of the line 1855-1866
Redoutable
screw ship of the line 1855-1869
Eylau
screw ship of the line 1856-1877
Friedland
screw ship of the line 1856-1865
Imperial
screw ship of the line 1856-1869
Tilsitt
screw ship of the line 1856-1872
Alexandre
screw ship of the line 1857-1877
Breslaw
screw ship of the line 1857-1872
Louis XIV
screw ship of the line 1857-1880
Donawerth
screw ship of the line 1858-1880
Duguay-Trouin
screw ship of the line 1858-1872
Fontenoy
screw ship of the line 1858-1881
St Louis
screw ship of the line 1858-1881
Tage
screw ship of the line 1858-1875
Ville de Nantes
screw ship of the line 1858-1872
Ville de Paris
screw ship of the line 1858-1882
Turenne
screw ship of the line 1859-1867
Bayard
screw ship of the line 1860-1872
Castiglione
screw ship of the line 1860-1881
Massena
screw ship of the line 1860-1879
Ville de Bordeaux
screw ship of the line 1860-1879
Ville de Lyon
screw ship of the line 1861-1883
Congreve
screw floating battery 1855-1867
Devastation
screw floating battery 1855-1871
Foudroyante
screw floating battery 1855-1871
Lave
screw floating battery 1855-1871
Tonnante
screw floating battery 1855-1871
Gloire class
broadside ironclad
Gloire ;1860-1879, Invincible ;1862-1872, Normandie ;1862-1871

La Gloire 1860
Couronne
broadside ironclad 1862-1910
Palestro class
floating battery
Palestro ;1862-1871, Paixhans ;1863-1871, Peiho ;1862-1869, Saigon ;1862-1871
Magenta class
broadside ironclad
Magenta ;1862-1875, Solferino ;1862-1882

Solferino 1867
Arrogante class
floating battery
Arrogante ;1865-1881, Implacable ;1864-1884, Opiniatre ;1865-1885

Arrogante 1864
Provence class
broadside ironclad
Provence ;1865-1884, Flandre ;1865-1886, Magnanime ;1865-1882, Savoie ;1865-1888, Heroine ;1865-1894, Gauloise ;1867-1883, Guyenne ;1866-1882, Revanche ;1867-1893, Surveillante ;1867-1890, Valeureuse ;1867-1886
Embuscade class
floating battery
Embuscade ;1866-1885, Imprenable ;1868-1882, Protectrice ;1867-1889, Refuge ;1866-1884
Taureau
armoured ram 1866-1890
Rochambeau
ironclad1867-1872
Cerbere class
armoured ram
Cerbere ;1868-1887, Belier ;1872-1896, Bouledogoue ;1873-1897, Tigre ;1874-1892
Ocean class
central battery ship
Ocean ;1870-1894, Marengo ;1872-1896, Suffren ;1875-1897
Friedland class
central battery ship
Friedland ;1876-1902
La Galissonnière class
central battery ironclad (armoured corvette); La Galissonière 1874-1894; Victorieuse 1876-1900; Triomphante 1880-1896/1903

Triomphante 1884
Bayard class
Barbette Ironclad (armoured corvette); Bayard 1883-1898 then hulk -1910; Turenne -1901

Bayard 1884
Richelieu class
central battery ship
Richelieu ;1876-1901
Colbert class
central battery ship
Colbert ;1877-1900, Trident ;1878-1904
Redoutable class
central battery ship
Redoutable ;1878-1910
Tonnerre class
breastwork monitor
Tonnerre ;1879-1905, Fulminant ;1882-1908
Tempete class
breastwork monitor
Tempete ;1879-1907, Vengeur ;1882-1905
Tonnant class
coast defence barbette ship
Tonnant ;1884-1904
Courbet class
central battery ship
Courbet ;1886-1910, Devastation ;1882-1922
Amiral Duperre class
barbette ship
Amiral Duperre ;1883-1909

Amiral Duperre
Acheron class
large armoured gunboats. 1885/91-1910/19. Achéron, Cocyte, Phlégéton, Styx



Similar type Heien ex Ping yuan Ex Longwei, Similar type Ping Yuan / Heien
Furieux class
coast defence barbette ship
Furieux ;1887-1913
Terrible class
barbette ship
Terrible ;1887-1911, Caiman ;1888-1927, Indomptable ;1887-1927, Requin ;1888-1920

Caiman 1885
Amiral Baudin class
barbette ship, based on Amiral Duperre design
Amiral Baudin ;1888-1909, Formidable ;1889-1921

Similar type Amiral Duperre
Hoche class
turret/barbette ship
Hoche ;1890-1913
Marceau class
barbette ironclads. Marceau 1887-1922, Magenta 1890-1911, Neptune 1887-1913
Spanish Pelayo based on Marceau class

Similar type Pelayo
Jemmapes class
coast defence ship
Jemmapes ;1894-1911, Valmy ;1894-1911
Bouvines class
coast defence ship
Bouvines ;1894-1920, Amiral Trehouart ;1896-1922
Brennus class
turret ship
Brennus ;1896-1922
Charles Martel group
Group of several similar half-sisters:
Charles Martel ;1897-1922, Carnot ;1897-1922, Jaureguiberry ;1897-1934, Masséna ;1898-1915, Bouvet ;1898-1915

Bouvet
Charlemagne class
Charlemagne ;1899-1920, St Louis ;1900-1933, Gaulois ;1899-1906

Gaulois 1896
Henri IV
Henri IV ;1903-1921

Kit candidate: Henri IV by Kombrig
Iena
Iéna derived from Charlemagne class;1902-1907 magazine explosion

Kit candidate: Jena 1/700 by Yumematu
Suffren
Suffren ;1903-1916 originally based on Iena, then more modifications like middle artillery in turrets

Kit candidate: Shufuran by Yumematu
Republique class
Republique ;1906-1921, Patrie ;1906-1928

Patrie 1906 (1/1250)
Liberte class
Repeat of Republique class
Liberte ;1908-1911, Democratie ;1908-1921, Justice ;1908-1922, Verite ;1908-1922

Verité (1/1250)
Danton class
Danton ;1911-1917, Condorcet ;1911-1931, Diderot ;1911-1936, Voltaire ;1911-1935, Mirabeau ;1911-1921, Vergniaud ;1911-1921

Danton
Courbet class
Courbet ;1913 1941-1940 1944, France ;1914-1922, Paris ;1914-1940, Jean Bart ;1913-1942



Courbet (1/1250), Paris 1914
Bretagne class
Bretagne ;1915-1940, Provence ;1915-1942, Lorraine ;1916-1945



Lorraine (1/1250), Provence 1940
Normandie class
Normandie ;-1914-1922, Languedoc ;-1915-1922, Flandre ;-1914-1922, Gascogne ;-1914-1922, Bearn ;-1914-1922
pic by sammelhafen.de


Normandie 1918 (1/1250), Normandie 1918
Lyon class, not ordered
Lyon ;---, Lille ;---, Duquesne ;---, Tourville ;---

Kit candidate: Lyon 1/700 by COB/Shapeways
Helgoland BB class
War prize SMS Thüringen 1919; 1923-1933 Zielschiff

SMS Oldenburg
Dunkerque class
Dunkerque ;1937-1942, Strasbourg ;1938-1942

Strasbourg
Richelieu class
Richelieu ;1940-1959, Jean Bart ;1955-1960, Clemenceau ;-1939-1940

Richelieu 1943
Gascogne class; cancelled
Gascogne ;-1940--, 2more. Originally part of the Richelieu class. Mount B was to be placed on the stern

Gascogne 1938
Alsace class; cancelled
Gascogne ;-1941--, 4 planned, cancelled



Alsace 1939, Alsace Basisbausatz Richelieu 1946

Aircraft Carrier

Foudre
torpedo boat carrying cruiser
1896 as cruiser / tender of T-Boats. 1907 repair ship 1910 minelayer 1911 seaplane carrier (1st world-wide)
1916 submarine tender, seaplane transport, headquarter ship
1918 aviation school 1921 scrapped

Kit candidate: Foudre 1/700 by Yumematu similar
WWI Conversions
Seaplane carriers converted from Passenger Liners 1915-1919. Campinas, Nord, Pas-de-Calais, Rouen
Bearn class
Bearn ;1927-1947



Bearn (1/1250), Béarn 1936
Commandant Teste
Seaplane carrier 1929-1950

Commandant Teste
Arras class
Seaplane tender Belfort 1919;1919-1935 Gunboat, Aviso then Aircraft Tender 1940 after Dunkirk captured by Royal Navy, end 1940 passed to Free French 1947 scuttled

Belfort 1939/40
Sans Souci class
frz. Tender "Sans Souci" class planned as Seaplane Tender 1940. Captured by Germany, finished as Flugsicherungsboote, then converted to Schnelle Geleitboote. Partially after war as Frigates.
SG1 ex Jupiter/Merkur ex Sans Souci
SG2 ex Saturn/Uranus "SANS REPROCHE"
SG3 ex Uranus/Saturn "SANS PAREIL"
SG4 ex Merkur/Jupiter "SANS PEUR"
Joffre class: construction stopped
Joffre ;-1938-1940; Painleve and 1 more not started
Avenger/Archer class
Dixmude ex HMS Biter; 1942;1945-1956



HMS Biter 1944, HMS Biter 1942 (1/1250)
Colossus class
Arromanches ;1946-1974




HMS Glory R62 1945 (1/1250), Arromanches 1946/56, HMS Colossus 1944 **
PA28 class
Clemenceau ;-1947-1950
Independence class
Lafayette ;1951-1963, Bois Belleau ;1953-1960

USS Independence CVL-22
PA54 (Clemenceau) class
Clemenceau ;1961-1997, Foch ;1963-2000
Jeanne d'Arc (R97)
1964-2010 Hubschrauberträger

Jeanne d'Arc (R97) (1/1200), Jeanne d'Arc (R97)
PA58 class; cancelled
Verdun ;-1961--
PAN1 (Charles de Gaulle) class
Charles de Gaulle ex Richelieu ;2001-heute

Charles de Gaulle 2005
Mistral class
amphibischer Hubschrauberträger, Mistral, 2005-; Tonnerre 2006-; Dixmude 2012-; 2 more planned for Russia - because of embargo not delivered. Sold to Egypt. Gamal Abdel Nasser ex Wladiwostok, Anwar al-Sadat ex Sewastopol

Kit candidate: Vladivostok (Mistral) 1/700 by DFNM on Shapeways

Armoured Cruiser

Dupuy de Lome class
armoured cruiser
Dupuy de Lome  ;1895-1912, sold to Peru 1912, not paid, not delivered. 1918 converted as cargo, BU 1923

Dupuy de Lome 1890
Amiral Charner class
armoured cruiser
Amiral Charner  ;1894-1916, Latouche-Treville  ;1894-1919, Chanzy  ;1894-1907, Bruix  ;1896-1920

Kit candidate: Latouche 1/700 by Yumematu
Foudre
torpedo boat carrying cruiser
1896 as cruiser / tender of T-Boats. 1907 repair ship 1910 minelayer 1911 seaplane carrier (1st world-wide)
1916 submarine tender, seaplane transport, headquarter ship
1918 aviation school 1921 scrapped

Kit candidate: Foudre 1/700 by Yumematu
Pothuau class
armoured cruiser
Pothuau  ;1897-1919

Kit candidate: Poteyuo
by Yumematu
Jeanne d'Arc class
armoured cruiser
Jeanne d'Arc  ;1902-1933

Jeanne d'Arc 1902 (1/1250),
Kit candidate: Kombrig Jeanne d'Arc 1902
Gueydon class
armoured cruiser
Gueydon  ;1903-1928, Montcalm  ;1902-1934, Dupetit Thouars  ;1903-1918
Dupleix class
armoured cruiser
Dupleix  ;1903-1919, Desaix  ;1904-1921, Kleber  ;1904-1917
Gloire class
armoured cruiser
Gloire  ;1904-1922, Marseillaise  ;1903-1925, Conde  ;1904-1933, Amiral Aube  ;1902-1922, Sully  ;1903-1905
Leon Gambetta class
armoured cruiser
Leon Gambetta  ;1905-1915, Jules Ferry  ;1905-1927, Victor Hugo  ;1907-1928
pic by sammelhafen.de
Jules Ferry 1903 (1/1250),
Kit candidate: Gambetta 1/700 by Yumematu
Jules Michelet class
armoured cruiser
Jules Michelet  ;1908-1931
Ernest Renan class
armoured cruiser
Ernest Renan  ;1909-1927
Edgar Quinet class
armoured cruiser
Edgar Quinet  ;1911-1927, Waldeck Rousseau  ;1911-1936

Waldeck-Rousseau 1911

Cruiser

Decres class
unprotected cruiser
Decres  ;1868-1890
Desaix class
unprotected cruiser
Desaix  ;1868-1894
Limier class
unprotected cruiser
Limier  ;1868-1887, D'Estrees  ;1869-1891, Hamelin  ;1868-1889, L'Hermitte  ;1869-1874, Volta  ;1869-1892

Volta 1884
Chateaurenault class
unprotected cruiser
Chateaurenault  ;1869-1895
Linois class
unprotected cruiser
Linois  ;1868-1891
Infernet class
unprotected cruiser
Infernet  ;1871-1891, Champlain  ;1874-1893, Dupetit-Thouars  ;1876-1897, Laclocheterie  ;1874-1901
Sane class
unprotected cruiser
Sane  ;1872-1892, Fabert  ;1876-1899, Seignelay  ;1876-1892
Bourayne class
unprotected cruiser
Bourayne  ;1870-1890, Beuatemps-Beaupre  ;1874-1896, Dayot  ;1870-1888, Duchaffault  ;1874-1896, Ducouedic  ;1872-1889, Hugon  ;1874-1896, Kerguelen  ;1874-1894, Kersaint  ;1872-1886, Segond  ;1872-18896, Vaudreuil  ;1873-1889
Hirondelle class
unprotected cruiser
Hirondelle  ;1873-1896
Rigault de Genouilly class
unprotected cruiser
Rigault de Genouilly  ;1878-1899, Eclaireur  ;1879-1902
Duguay Trouin class
unprotected cruiser
Duguay Trouin  ;1879-1900
Duquesne class
unprotected cruiser
Duquesne  ;1878-1901
Tourville class
unprotected cruiser
Tourville  ;1877-1901
La Perouse class
unprotected cruiser
La Perouse  ;1880-1898, D'Estaing  ;1881-1901, Nielly  ;1882-1902, Primauguet  ;1884-1901

La Perouse 1884
Villars class
unprotected cruiser
Villars  ;1881-1896, Forfait  ;1880-1897, Magon  ;1882-1896, Roland  ;1885-1898
Iphigenie class
unprotected cruiser
Iphigenie  ;1883-1905
Naiade class
unprotected cruiser
Naiade  ;1882-1900
Arethuse class
unprotected cruiser
Arethuse  ;1885-1899
Dubourdieu class
unprotected cruiser
Dubourdieu  ;1886-1899
Milan class
unprotected cruiser
Japan-built derivatives: Milan  ;1885-1908 (in Japan see Yaeyama, Miyako)

Yaeyama 1892
Sfax class
protected cruiser
Sfax  ;1887-1906
Forbin class
protected cruiser
Forbin  ;1889-19.., Sourcouf  ;1890-1921, Coetlogon  ;1894-1906
Tage class
protected cruiser
Tage  ;1890-1910
Amiral Cecille class
protected cruiser
Amiral Cecille  ;1890-1919
Troude class
protected cruiser
Troude  ;1891-1908, Lalande  ;1890-1912, Cosmao  ;1891-1922
Davout class
protected cruiser
Davout  ;1891-1910
Suchet class
protected cruiser
Suchet  ;1894-1906
Alger class
protected cruiser
Alger  ;1891-1911, Jean Bart  ;1891-1907, Isly  ;1893-1914
Friant class
protected cruiser
Friant  ;1895-1918, Chasseloup Laubat  ;1895-1911, Bugeaud  ;1896-1907

Friant 1899
Linois class
protected cruiser
Linois  ;1895-1910, Galilee  ;1897-1911, Lavoisier  ;1898-1920
Descartes class
protected cruiser
Descartes  ;1896-1920, Pascal  ;1897-1911
Du Chayla class
protected cruiser
Du Chayla  ;1898-1921, D'Assas  ;1898-1910, Cassard  ;1898-1919
Catinat class
protected cruiser
Catinat  ;1898-1911, Protet  ;1899-1910
D'Entrecasteaux class
protected cruiser
D'Entrecasteaux  ;1899-1919, loaned to Belgium from 1923-26 as accomodation hulk, and then sold to Poland in 1927 becoming the ORP BALTYK. Captured by Germany, used as accomodation, scrapped 1942



ORP Baltyk 1940 ex D'Entrecasteaux, ORP Baltyk 1940 ex D'Entrecasteaux (1/1250)
Guichen class
protected cruiser
Guichen  ;1899-1922

Kit candidate: Gishan by Yumematu
D'Estrees class
protected cruiser
D'Estrees  ;1899-1922, Infernet  ;1900-1910
Chateaurenault class
protected cruiser
Chateaurenault  ;1902-1917
Jurien de la Graviere class
protected cruiser
Jurien de la Graviere  ;1903-1922
Lamotte-Picquet class
light cruiser
Lamotte Picquet  ;-1915--, 2 unnamed  ;---
Kolberg class
light cruiser
Colmar  ex Kolberg ;1920-1927

SMS Cöln 1911 (1/1250)
Magdeburg class
light cruiser
Mulhouse  ex Stralsund ;1920-1933



SMS Breslau 1912 / TR Midilli (1/1250), SMS Magdeburg
Helgoland class
light cruiser
Thionville  ;ex kuk SMS Novara 1920-1932

SMS Novara (kuk), SMS Helgoland (kuk) (1/1250)
Graudenz class
light cruiser
Strasbourg  ex SMS Regensburg ;1920-1936

Ancona ex Graudenz
Königsberg class
light cruiser
Metz  ex SMS Königsberg ;1920-1933

SMS Emden II (1916) (1/1250)
Duguay Trouin class
light cruiser
Duguay Trouin  ;1926-1946, Lamotte Picquet  ;1926-1945, Primauguet  ;1926-1942

Primauguet (1/1250), Lamotte-Picquet 1940
Duquesne class
heavy cruiser
Duquesne  ;1928-1942, Tourville  ;1928-1942

Duquesne
Suffren class
heavy cruiser
Suffren  ;1930-1962, Colbert  ;1931-1942, Foch  ;1931-1942, Dupleix  ;1932-1942

Colbert 1942 (1/1250)
Pluton class
minelying cruiser
Pluton 1939:(La Tour d'Auvergne)  ;1932-1939

Pluton 1939
Jeanne d'Arc class
training cruiser
Jeanne d'Arc  ;1931-1964
pic by sammelhafen.de (by Trident) >
Jeanne d'Arc 1938 (1/1250)
Algerie class
heavy cruiser
Algerie  ;1934-1942

Algerie, Algerie (1/1250)
Emile Bertin class
light cruiser
Emile Bertin  ;1935-1947

Emile Bertin (1934) (1/1250), Similar type Georges Leygues (1945), Emile Bertin (1942)
La Galissonnière class
light cruiser
La Galissonniere  ;1936-1942, then Italy FR12, then Germany; Jean de Vienne  ;1937-1942, then Italy FR11, then Germany; Marseillaise  ;1937-1942, Gloire  ;1937-1958, Montcalm  ;1937-1959, Georges Leygues ex Chateaurenault  ;1937-1959
very similar to Emile Bertin

Georges Leygues (1945)
De Grasse class
light cruiser 1951:AA cruiser
De Grasse  ;1956-1973; Chateaurenault Cancelled, Guichen Cancelled




De Grasse 1955 (1/1250), De Grasse 1939, Similar type Colbert C611 (1964)
C5 program / St. Louis class, not finished
heavy cruiser
St Louis and 2 more. Names out of Saint-Louis, Henri IV, Charlemagne, Brennus, Charles Martel and Vercingetorix

Kit candidate: SA1 and Saint Louis by COB on Shapeways
Colbert class
AA cruiser, very similar to De Grasse
Colbert C611 1959-1991

Colbert C611 (1964)

Destroyer

Destroyer
(834)
Durandal class
Durandal 1899;1899-1919, Hallebarde 1899;1899-1920, Fauconneau 1900;1900-1921, Espingole 1900;1900-1903
pic by sammelhafen.de
Durandal 1899 (1/1250)
Hai Lung class
Takou 1898;1900-1911

Lieutnant Burakov (1899) Taku
Epee class
Epee 1900;1900-1920, Framee 1899;1899-1900, Pique 1900;1900-1921, Yatagan 1900;1900-1916

Framee 1900 (1/1250)
Escopette class
Escopette 1900;1900-1921, Flamberge 1901;1901-1920, Pertuisane 1900;1900-1923, Rapiere 1901;1901-1921
Arbalete class
Carabine 1902;1902-1919, Mousquet 1902;1902-1914 + durch SMS Emden, Javeline 1902;1902-1920, Harpon 1902;1902-1921, Mousqueton 1902;1902-1920, Arquebuse 1902;1902-1920, Sagaie 1902;1902-1920, Fronde 1902;1902-1918, Epieu 1903;1903-1921, Sarbacane 1903;1903-1920, Catapulte 1903;1903-1918, Arbalete 1903;1903-1920, Belier 1903;1903-1921, Pistolet 1903;1903-1919, Bombarde 1903;1903-1920, Dard 1903;1903-1919, Baliste 1903;1903-1919, Arc 1903;1903-1920, Francisque 1904;1904-1921, Sabre 1904;1904-1921
Claymore class
Claymore 1906;1906-1921, Stylet 1905;1905-1921, Tromblon 1905;1905-1921, Obusier 1906;1906-1921, Mortier 1906;1906-1927, Fleuret 1906;1906-1920, Coutelas 1907;1907-1921, Pierrier 1910;1910-1921, Carquois 1907;1907-1930, Cognee 1907;1907-1921, Trident 1907;1907-1931, Hache 1908;1908-1921, Massue 1908;1908-1919

Claymore 1906 (1/1250)
Branlebas class
Branlebas 1908;1908-1915, Sape 1908;1908-1926, Fanfare 1908;1908-1925, Gabion 1908;1908-1921, Sabretache 1908;1908-1920, Etendard 1909;1909-1917, Oriflamme 1909;1909-1921, Fanion 1909;1909-1921, Glaive 1909;1909-1932, Poignard 1910;1910-1926
Spahi class
Spahi 1909;1909-1927, Hussard 1909;1909-1922, Carabinier 1909;1909-1918, Lansquenet 1910;1910-1928, Mameluk 1910;1910-1928, Enseigne Henry 1913;1913-1928, Aspirant Herbert 1913;1913-1930
pic by sammelhafen.de
Spahi 1910 (1/1250)
Voltigeur class
Voltigeur 1910;1910-1920, Tirailleur 1910;1910-1921
Chasseur class
Chasseur 1910;1910-1919, Actee 1910;1910-1914, Fantassin 1910;1910-1916, Janissaire 1911;1911-1920, Cavalier 1911;1911-1914
pic by sammelhafen.de
Chasseur 1919 (1/1250)
Bouclier class
Bouclier 1911;1911-1933, Boutefeu 1911;1911-1917, Casque 1911;1911-1926, Cimeterre 1911;1911-1926, Commandant Bory 1912;1912-1926, Capitaine Mehl 1912;1912-1926, Commandant Riviere 1912;1912-1933, Dague 1911;1911-1915, Dehorter 1912;1912-1933, Faulx 1911;1911-1918, Fourche 1911;1911-1916, Francis Garnier 1913;1913-1926

Casque 1910 (1/1250)
Bisson class
Bisson 1913;1913-1933, Renaudin 1913;1913-1916, Commandant Lucas 1914;1914-1933, Protet 1914;1914-1921, Mangini 1914;1914-1934, Magon 1914;1914-1926
Temeraire class
Temeraire 1914;1914-1926, Opiniatre 1914;1914-1926, Intrepide 1914;1914-1926, Aventurier 1914;1914-1926
pic by sammelhafen.de
Intrepide 1916 (1/1250), Similar type Cordoba 1937 (1/1250), Similar type Aetos (1/1250)
San Luis class
France took over the 4 Greek destroyers and passed them back 1917: Aetos, Ierax, Panthir, Leon

Aetos (1/1250)
Enseigne Roux class
Enseigne Roux 1916;1916-1936, Mecanicien Principal Lestin 1916;1916-1935
pic by sammelhafen.de
Enseigne Roux (1/1250)
Enseigne Roux mod class
Enseigne Gabolde 1923;1923-1938 with 3rd superfiring 10cm gun forward
Kaba class / Algerien class
Algerien 1917;1917-1936, Annamite 1917;1917-1933, Arabe 1917;1917-1936, Bambara 1917;1917-1933, Hova 1917;1917-1936, Kabyle 1917;1917-1936, Marocain 1917;1917-1935, Sakalave 1917;1917-1936, Senegalais 1917;1917-1936, Somali 1917;1917-1936, Tonkinois 1917;1917-1936, Touareg 1917;1917-1935

Similar type Sakura (1914), Similar type Tachibana (1912), Kaba 1915 (1/1250)
Tatra class
Matelot Leblanc ex kuk Uszok 1917; 1920-1936

SMS Tatra kuk, SMS Tatra kuk (1/1250)
Großes Torpedoboot 1913
Pierre Durand ex V 79 1916;1920-1933

SMS G37
Großes Torpedoboot 1916
Amiral Senes ex S113 1918;1920-1936
pic by sammelhafen.de
SMS S113 (1/1250)
Großes Torpedoboot 1916 M
Buino ex V 130 1917;1920-1933; Chastang ex S133 1917;1920-1933, Vesco ex S134  1917;1920-1935, Mazare ex S135 1917;1920-1935, Deligny ex S139  1917;1920-1933; Rageot de la Touche ex H146 1918;1920-1935, Marcel Delage ex H147  1918;1920-1933

SMS V125 (1/1250)
Jaguar class / Chacal class
Jaguar 1926;1926-1940, Lynx 1927;1927-1942, Tigre 1926;1926 1943-1942 1947, Chacal 1926;1926-1940, Leopard 1927;1927-1943, Panthere 1927;1927-1942

Panthere (1940),
Kit candidate: L'Arsenal Léopard/Lynx
Simoun class / Bourrasque Class
Simoun 1926;1926-1950, Typhon 1928;1928-1942, Orage 1927;1927-1940, Tramontane 1928;1928-1942, Ouragan 1927;1927 1941 Poland: ORP OF Ouragan, then Free French under HMS sign 1944-1940
1943 1949, Cyclone 1928;1928-1940 dt. ZF4, Tornade 1928;1928-1942, Tempete 1926;1926-1950, Mistral 1928;1928 captured by GB, then Free French 1945-1940 1950, Bourrasque 1926;1926-1940, Sirocco 1928;1928-1940, Trombe 1927;1927  ital. FR31 1943- 1942 1946

Simoun (1/1250), Similar type ORP Burza (1936)
L'Alcyon class
L'Alcyon 1926;1926-1952, La Palme 1926;1926-1942, Le Mars 1926;1926-1942, La Railleuse 1926;1926-1940, Le Fortune 1926;1926-1950, L'Adroit 1927;1927-1940, Brestois 1927;1927-1942, Bordelais 1927;1927-1942, Boulonnais 1927;1927-1942, Forbin 1928;1928-1952, Fougueux 1928;1928-1942, Foudroyant 1929;1929-1940, Basque 1929;1929-1952, Frondeur 1929;1929-1942

Fougueux (1/1250)
Guepard class
Guepard 1929;1929-1942, Valmy 1930;1930-1942, Verdun 1930;1930-1942, Bison 1931;1931-1940, Lion 1931;1931-1942, Vauban 1931;1931-1942

Guepard (1942)
Gerfaut class
Gerfaut 1932;1932-1942, Albatros 1932;1932 1946-1944 1947, Vautour 1932;1932-1942, Aigle 1932;1932-1942, Epervier 1934;1934-1942, Milan 1934;1934-1942

Milan (1942)
Vauquelin class
Vauquelin 1934;1934-1942, Cassard 1933;1933-1942, Maille-Breze 1934;1934-1940, Kersaint 1934;1934-1942, Tartu 1933;1933-1942, Chevalier Paul 1934;1934-1941

Tartu (1942)
Le Malin class / Le Fantasque
Le Malin 1933;1933-1955, Le Terrible 1936;1936-1957, L'Indomptable 1936;1936-1942, L'Audacieux 1936;1936-1942, Le Fantasque 1936;1936-1957, Le Triomphant 1936;1936-1954

Le Terrible (1945), Le Triomphant (1943)
Mogador class
Mogador 1938;1938-1942, Volta 1939;1939-1942

Mogador (1938)
Le Hardi class
Le Hardi 1940;1940-1942, Fleuret 1941:Foudroyant 1940;1940-1942, L'Epee 1941:L'Adroit 1940;1940-1942; Nov.42: Italy FR 33; Oct.43 Germany, Casque 1940;1940-1942, Lansquenet 1940;1940-1942, Mameluk 1940;1940-1942, Bison ex Le Flibustier -1939;--1942, Sirocco ex Le Corsaire 1941;1941-1942

Lansquenet
L'Intrepide class
L'Intrepide -1941;--1942, Le Temeraire -1941;--1942, L'Aventurier planned as German ZF7 -1947;--1940, L'Opiniatre planned as German ZF6, then ZF2 -1939;--1940
Intrepide class originally was planned with new armament, but then returned to Le Hardi design
L'Intrepide class; reordered as Hoche class
L'Eveille ;-- , L'Alerte ;-- , L'Inconstant ;-- , L'Espiegle ;-- ; originally planned as Le Hardi variants, then reordered as Mogador based Hoche class
Hoche class (improved Mogador class)
Hoche ;-- , Desaix ;-- , Kleber ;-- , Marceau ;-- ; 6 more planned, not ordered
1934 A class
Desaix ex Paul Jacobi/Z 5 1937;1946-1949, Kleber ex Theodor Riedel/Z 6 1937;1946-1957

Similar type Z7 Hermann Schoemann
1936 A class
Hoche ex Z25 1940;1947-1953, Leopard ex Z23 1940;-1945-1951

Similar type Z28 (1945)
1936 A (Mob) class
Marceau ex Z31 1942;1946-1958, Q 128 ex Z39 1942;-1945-1953

Similar type Z37
Alfredo Oriani class
D'Estaing ex Alfredo Oriani 1936;1948-1954

Vittorio Alfieri
Soldati II class
Duperre ex Velite 1941;1948-1961, Duchaffault ex Legionario 1941;1948-1954, Jurien de la Graviere  ex Mitragliere 1941;1948-1956

Similar type Camicia Nera
Capitani Romani class
Teils als leichte Kreuzer (siehe dort) bezeichnet, teils als Flottillenführer/Zerstörer. Basiert auf SU Tashkent
Chateaurenault ex Attilio Regolo 1940;1948-1962, Guichen ex Scipione Africano 1941;1948-1961

Scipione Africano (1943)
T 47 (Surcouf) class
Surcouf 1955;1955-1971, Kersaint 1956;1956-1983, Cassard 1956;1956-1974, Bouvet 1956;1956-1982, Dupetit-Thouars 1956;1956-1988, Chevalier Paul 1956;1956-1971, Maille-Breze 1957;1957-1988, Vauquelin 1956;1956-1986, D'Estrees 1957;1957-1985, Du Chayla 1957;1957-1958, Casabianca 1957;1957-1984, Guepratte 1957;1957-1985

Surcouf T47B
T 53 (Duperre) class
Improved T47. Duperre 1957;1957 1974-1967 1992, La Bourdonnais 1958;1958-1976, Forbin 1958;1958-1973, Tartu 1958;1958-1979, Jaureguiberry 1958;1958-1977

Similar type Surcouf T47B
T 56 (La Galissonniere) class
Improvements of T53, experimental equipments. La Galissonniere 1962;1962-1990

Similar type Surcouf T47B
FLE 60 (Suffren) class
Suffren 1967;1967- , Duquesne 1970;1970-

Suffren 1967 (1/1250), Suffren D602 1990
C 65 (Aconit) class
Aconit 1973;1973-
F 67 (Tourville) class
Tourville 1974;1974- , Duguay-Trouin 1975;1975-1999, De Grasse 1977;1977-

Tourville (1/1250)
F 70 ASM (Georges Leygues) class
Georges Leygues 1979;1979- , Dupleix 1981;1981- , Montcalm 1982;1982- , Jeanne de Vienne 1984;1984- , Primauguet 1986;1986- , Lamotte Picquet 1988;1988- , Latouche-Treville 1990;1990-

Kit candidate: Georges Leygues by Amatuer on Shapeways
F 70 AA (Georges Leygues) class
Cassard 1988;1988- , Jean Bart 1991;1991-

Kit candidate: Cassard by Amatuer on Shapeways
F 70 AA (Georges Leygues) class; cancelled
Courbet -;-- , Chevalier Paul -;--
Orizzonte class / Horizon class
Gemeinsame Entw. Mit Frankreich.
It: Andrea Doria ex Carlo Bergamini 2008;2008-, Caio Duilio -2009;-
Fr: Forbin 2006;2006-, Chevalier Paul 2008;2008-

Horizon class, Similar type Aquitaine D650
FREMM Aquitaine class
Project FREMM with Italy. Variant of Orizzonte project. Comissioning 2012-2022 Aquitaine, Provence, Languedoc, Auvergne, many exports

Aquitaine D650, Similar type Horizon class
T-Boats
1 class
1 1876;1876-1883
2 class
2 1878;1878-1880
3 class
3
1883:Chevrette 1876;1876-1885
4 class
4
1883:Djone 1875;1875-1895
5 class
5,6 1876;1876-1887
7 class
7 1876;1876-1887
8 class
8-19 1878;1878-1894/99
20 class
20,21,41-49,54,55 187./80;187./80-1894/00
22 class
22-23, 37-40, 51-53 187./82;187./82-1897/03
24 class
24-25,33-36, 50 1878/80;1878/80-1903/08
26 class
26 1878;1878-1901
27 class
27 1879;1879-1903
28 class
28 1879;1879-bf.1908
29 class
29,30,56-59 1880/81;1880/81-1897/04
31 class
31 1879;1879-1901, 32 1879;1879-1901
60 class
60-74 1882/85;1882/85-1900
Balny class
Balny 1886;1886-1913, Deroulede 1886;1886-1907, Doudart de La Gree 1886;1886-1906, Edmond Fontaine 1886;1886-1903, Bouet Willaumez 1886;1886-1900, Dehorter 1886;1886-1904, Capitaine Cuny 1886;1886-1912, Capitaine Mehl 1886;1886-1910, Challier 1886;1886-1906
75 class
75-125 1887/89;1887/89-1900/10
Ouragan class
Ouragan 1887;1887-1903, Alarme 1889;1889-1906, Temeraire 1889;1889-1911, Aventurier 1889;1889-1910, Defi 1889;1889-1911
Coureur class
Coureur 1888;1888-1912, Veloce 1891;1891-1910, Grondeur 1892;1892-1925
126 class
126-129 1889/90;1889/90-1908/14
130 class
130-144 1890/92;1890/92-1910
Avant-Garde class
Avant-Garde 1889;1889-1890, Archer 1893;1893-1908

Similar type 208 Torpedo-Boot
Avant-Garde mod. class
Turco 1891;1891-1911, Zouave 1892;1892-1908, Dragon 1892;1892-1910, Grenadier 1892;1892-1919, Lancier 1893;1893-1911

Similar type 208 Torpedo-Boot
145 class
145-171 1891/93;1891/93-1919/29
Agile class
Agile 1889;1889-1912, Audacieux 1889;1889-1896, Eclaire 1891;1891-1911, Kabyle 1891;1891-1911, Orage 1891;1891-1921, Sarrazin 1892;1892-1908, Tourbillon 1892;1892-1911, unnamed -1890;-- , unnamed -1890;--
Corsaire class
Corsaire 1892;1892-1913
Mousquetaire class
Mousquetaire 1892;1892-1911
172 class
172-200 (193=Moulouya) 1892/95;1892/95-1913/29
Chevalier class
Chevalier 1893;1893-1919
Averne class
Averne 1893;1893-1919, Dauphine 1894;1894-1913
Argonaute class
Argonaute 1893;1893-1911, Tourmente 1893;1893-1910
Flibustier class
Flibustier 1895;1895-1898, Ariel 1895;1895-1923, Aquilon 1895;1895-1919
A class
A-I 1894/98;1894/98-1909
Forban class
Forban 1895;1895-1920
Mangini class
Mangini 1896;1896-1911
Cyclone class
Cyclone 1898;1898-1920, Boree 1901;1901-1920, Bourrasque 1901;1901-1921, Rafale 1901;1901......-1917 1921, Tramontane 1901;1901-1920

Similar type 2 Torpedo-Boot 1911 (1/1250), Hayabusa 1899
Lansquenet class
Lansquenet 1900;1900-1900
Mistral class
Audacieux 1901;1901-1923, Mistral 1925:Boree 1901;1901-1927, Simoun 1901;1901-1925, Sirocco 1901;1901-1925, Trombe 1901;1901-1921, Typhon 1901;1901-1921
pic by sammelhafen.de
Sirocco 1901 (1/1250)
201 class
201-292 (208=Marteau, 215=Foyer, 222=Rouable242=6 S, 255=16 S, 284=17 S, 285=18 S, 286=19S, 291=20S, 292=21S) 1897/04;1897/04-bf.1914
293 class
293,294 1904;1904-1910
Libellule class
Libellule 1905;1905-1911
295 class
"38-m-Typ" 295-369 19../09;19../09-1919/29, teils 194x

Drzki 1908, Drzki 1908 (1/1250)
La Melpomène class
La Melpomene 1936;1936 194. 1945-1940 1942 1950, La Pomone 1936;1936-1942, La Flore 1936;1936 1945-1940 1950, L'Iphigenie 1936;1936-1942, La Bayonnaise 1936;1936-1942, Bombarde 1937;1937-1942, L'Incomprise 1936;1936 1945-1940 1950, La Poursuivante 1936;1936-1942, La Cordeliere 1936;1936 1945-1940 1950, Baliste 1938;1938-1942, Branlebas 1937;1937-1940, Bouclier 1937;1937 1945-1940 1950

La Flore (1/1250), TA9-TA13 (1/1250)
Gunboats, Sloops
Condor class
Condor ;1886-1907, Epervier ;1887-1911, Faucon ;1887-1920, Vautour ;1889-1908
Bombe class
Bombe ;1887-1911, Couleuvrine ;1887-1911, Dague ;1888-1905, Dragonne ;1888-1910, Fleche ;1888-1912, Lance ;1890-1914, Sainte-Barbe ;1885-1911, Salve ;1890-1906
pic by sammelhafen.de
Dragonne 1890 (1/1250)
Gabriel Charmes class
Gabriel Charmes 1887:151 ;1886-1887
Levrier class
Levrier ;1891-1910, Leger ;1891-1910
Wattignies class
Wattignies ;1892-1908, Fleurs ;1898-1910
D'Iberville class
D'Iberville ;1894-1919
D'Iberville mod class
Cassini ;1895-1913, Casabianca ;1896-1913
Dunois class
Dunois ;1898-1920, Lahire ;1899-19..
Forbin class
Forbin ;19.. -1919
Forbin class
Surcouf ;19..-1921
Troude class
Cosmao ;19..-1922
Bougainville class
Bougainville ;1932-1940, Dumont d'Urville ;193.-1958, Savorgnan de Brazza ;193. 1940-1940 1957, D'Entrecasteaux ;40712-1942, Rigault de Genouilly ;193.-1940, Amiral Charner ;193.-1945, D'Iberville ;193.-1942, La Grandiere ex Ville d'Ys ;194.-1959, Beautemps-Beaupre ;-1939-1940, La Perouse ;()--

Savorgnan De Brazza (1931/40) Aviso
Amiral Mouchez class
Amiral Mouchez ;1937-19..
Escorts
Ardent class
ASW gunboat;Ardent 1916;1916-1936, Alerte 1916;1916-1936, Audacieuse 1917;1917-1940, Batailleuse 1917;1917-1938, Belliqueuse 1916;1916-1928, Boudeuse 1916;1916-1920, Capricieuse 1916;1916-1934, Courageuse 1916;1916-1920, Curieuse 1916;1916-1926, Dedaigneuse 1916;1916-1942 Italy as FR56, Germany as M6020, Gracieuse 1916;1916-1938, Impetueuse 1917;1917-1938, Malicieuse 1916;1916-1939, Moqueuse 1916;1916-1923, Railleuse 1916;1916-1920, Tapageuse 1917;1917-1944, Agile 1916;1916-1933, Inconstant 1916;1916-1933, Espiegle 1916;1916-1920, Eveille 1917;1917-1928, Emorte 1916;1916-1927, Etourdi 1916;1916-1940, Sans Souci 1916;1916-1936, Luronne 1917;1917-1941
Friponne class
ASW gunboat;Friponne 1916;1916-1920 Romania Locotenant-Comandor Stihi Eugen, Boufonne 1916;1916-1925, Chifonne 1917;1917-1920 Romania Locotenant Lepri Remus, Diligente 1916;1916-1940 captured by GB, Engageante 1917;1917-1944, Impatiente 1916;1916-1920 Romania Capitan Dumitrescu C., Mignonne 1917;1917-1920 Romania Sublocotenant Ghigulescu, Surveillante 1917;1917-193., Coquette ; - , Heroine ; - , Joyeuse ; - , Guerriere ; - , Mutine ; -
Arabis class
sloop;Aldebaran 1916;1916-1934, Algol 1916;1916-1935, Altair 1916;1916-1940, Antares 1916;1916-1936, Bellatrix 1916;1916-1933, Cassiopee 1917;1917-1933, Rigel 1916;1916-1916, Regulus 1917;1917-1935

Hai Chow ex HMS Pentstemon
Vaillante class
ASW gunboat;Vaillante 1917;1917-1932, Conquerante 1917;1917-1940
Aubrietia class
sloop;Ville d'Ys
ex Andromédé 1917;1917-1940

Similar type Hai Chow ex HMS Pentstemon
Anchusa class
sloop;Ara 1917;1917-19..

Similar type Hai Chow ex HMS Pentstemon
Oise class
sloop;Oise 1917;1917-1938, Aisne 1917;1917-1938, Marne 1917;1917-1945 German Navy as SG37, Meuse 1917;1917-1938, Somme 1917;1917-1940, Yser 1917;1917-1942

Marne 1941
Scarpe class
aviso;Scarpe 1918;1918 1920-1920 1938, Ancre 1918;1918-1940, Suippe 1918;1918-1941
Ailette class
aviso;Ailette 1918;1918-1941, Escaut 1918;1918-1934
Dubourdieu class
aviso-minesweeper;Dubourdieu 1918;1918-1942, Du Chaffault 1918;1918-1938, Du Couedic 1919;1919-1939, Dumont D'Urville 1929:Enseigne Henry 1919;1919-1933, Duperre 1919;1919-1933, Decres ;--
Arras class
aviso;Arras 1918;1918 194.-1940 1946, Amiens 1919;1919 194.-1940 194., Baccarat 1918;1918-1933, Bapaume 1918;1918-1921, Bar-le-Duc 1918;1918-1920, Belfort 1919;1919-1935 then Aircraft Tender 1940 after Dunkirk captured by Royal Navy, end 1940 passed to Free French 1947 scuttled, Bethune 1921;1921-1934, Calais 1919;1919-1946, Coucy 1919;1919 1945-1940 1946, Craonne 1920;1920-1935, Dunkerque 1928:Ypres 1918;1918-193., Epernay 1919;1919-1934, Epinal 1919;1919 1945-1940 1946, Lassigny 1919;1919-1940, Les Eparges 1919;1919-193., Lievin 1920;1920-1935, Luneville 1920;1920-1935, Mondement 1922;1922-1935, Montmirail 1920;1920-192., Nancy 1919;1919-193., Peronne 1920;1920-1935, Reims 1924;1924-1938, Remiremont 1920;1920-1936, Revigny 1920;1920-1937, Tahure 1918;1918-1944, Toul 1919;1919-1935, Vauquois 1919;1919-1940, Verdun 1928:Laffaux 1918;1918-1928, Vimy 1920;1920-1935, Vitry-le-Francois 1920;1920-193., Betheny -; - , Chalons -; - , Chateau-Thierry -; - , Compiegne ; - , Douaumont ; - , Fere Champenoise ; - , Gerbeviller ; - , Noyon ; - , Roye ; - , Saint Die ; - , Senlis ; - , Souchez ; - , Soissons ; -



Tahure (1939/40) Aviso, Belfort 1939/40, Tahure 1941
Flamant class
aviso;Flamant 1918:Quentin Roosevelt 1918;1918-1919
Élan class
aviso designed as minesweeper, used as corvette. Built 1936-40, used till 1965. France, Germany, Italy, UK.
Élan, La Batailleuse->Italy FR51->German SG23->UJ2331, La Boudeuse, La Capricieuse->Royal Navy, Commandant Bory, Commandant Delage, Commandant Dominé, Commandant Duboc, Commandant Rivière->Italy FR52, La Curieuse->Italy FR55->German SG25, La Gracieuse, L'Impétueuse->Italy FR54, La Moqueuse

Élan (1/1250)
Chamois class
aviso designed as minesweeper, used as corvette. Used by Italy and German Navy
Alfred de Courcy ... Commandant de Pimodan 1941-47, Amiral Duperré cancelled 40, Amiral Gourdon cancelled 40, Amiral Sénès … SG 16 … SG 21 1942-44, Annamite ...Chamois ...El Lahic 1939 -61 to Marocco, Chamois … SG 21 1938/1944, Chevreuil … Destur 1939 - 1959 to Tunesia, Enseigne Ballande ...SG 17 1942, not in service, Enseigne Bisson cancelled 1940, Gazelle 1939-1961, L'Ambitieuse ...Bisson 1946-1964,
cancelled 1940: La Furieuse, La Généreuse, L'Heureuse, La Joyeuse, La Malicieuse, La Preneuse...Commandant Ducuing, La Sérieuse, La Trompeuse
cancelled 1948: La Rieuse,
Bambora...La Surprise 1939-42 sunk by HMS Brilliant H84 at Oran. La Victorieuse...Commandant Amyot d'Inville cancelled 1940 restarted 1947-66, Matelot Leblanc...SG 14 43-44, Rageot de la Touche... SG 15 ...UJ2229 1942/43-45 sunk by submarine HMS Universal

Chamois class (1/1250)
Le Fier class
escort destroyer;Le Fier -1940;--1940, L'Agile -1940;--1940, L'Entreprenant -1940;--1940, Le Farouche -1940;--1940, L'Alsacien -1942;--1940, Le Corse -1942;--1940, Le Breton (194.);--1940, Le Nicois -;-- , Le Normand -;-- , Le Parisien -;-- , Le Provencal -;-- , Le Saintongeais -;-- , Le Savoyard -;-- , Le Tunisien -;-- , 24 ships -;--

L'Agile (1/1250)
Flower class / Arc class
corvette;La Bastiaise -1940;-1940-1940, La Dieppoise ();--1940, La Malouine ();--1940, La Paimpolaise ();--1940, Arc -; - , Fronde -; - , Pique -; - , Glaive -; - , Carabine -; - , Pistolet -; - , Arbalete -; - , Pertuisaine -; - , Lance -; - , Dague -; - , Mousquet -; - , Fleche -; -

Arquebuse ();--1940 => German PA1, Hallebarde ();--1940 => PA2, Sabre ();--1940 => PA3, Poignard ();--1940 => PA4, unnamed -;--1940, unnamed -;--1940

became German Ujs;Mimose 194.;1941-1942, Renoncule 194.;1941-1945, Aconit 194.;1941-1945, Lobelia 194.;1941-1945, Alysse 194.;1941-1942, Commandant Detroyat 194.;1941-1945, Commandant Drogou 194.;1942-1945, Commandant d'Estienne d'Orves 194;1942-1945, Roselys 194.;1942-1945


Base type Flower Class
Hunt III class
escort destroyer;La Combattante 1942;1942-1945

Similar type Hunt III (1941-45)
Cannon (DET) class
frigate; Senegalais....:Yser 1944;1944-1964, Algerien....:Oise 1944;1944-1964, Tunisien 1944;1944-1960, Marocain 1944;1944-1960, Hova 1944;1944-1960, Somali 1944;1944-1956, Kabyle 1943;1950-1959, Bambara 1943;1950-1959, Sakalave 1943;1950-1959, Touareg 1943;1950-1959, Soudanais 1943;1950-1959, Berbere 1944;1950-1958, Arabe 1943;1952-1960, Malgache 1943;1952-1965

Similar type USS Cannon DE-99 Class
River class
frigate;L'Aventure 1943;1944-1961, La Surprise 1943;1944-1964, L'Escarmouche 1953:L'Ailette 1943;1944-1961, Croix de Lorraine 1943;1944-1961, Tonkinois 1942;1944-1961, La Decouverte 1943;1944-1959

HMS River class (1/1250), HMS Swale (K217) (1/1250)
1935 class
escort destroyer;Bir Hakeim ex T11 1939;1946-1951

Similar type T-4 (1945)
1937 class
escort destroyer;Baccarat ex T20 1941;1946-1951, Dompaire ex T14 1939;1947-1951

T19 (1945)
1939 (Elbing) class
escort destroyer;Alsace 19..:L'Alsacien ex T23 1941;1946-1954, Lorraine 19..Le Lorrain ex T28 1942;1946-1955

T23 Flottentorpedoboot (1942), T28 Flottentorpedoboot (1943), T35 Flottentorpedoboot (1945), T25 (1/1250)
Eritrea class
frigate;Francis Garnier ex sloop Eritrea 1936;1948-1966

Eritrea, Eritrea (1/1250)
Tacoma class
frigate;unknown 1944;1947-?, unknown 1943;1947-?, unknown 1943;1947-?, unknown 1943;1947-?

USS Tacoma 1943 (1/1250)
E 50 (Le Corse) class
frigate;Le Corse 1955;1955-1975, Le Brestois 1956;1956-1975, Le Boulonnais 1955;1955-1977, Le Bordelais 1955;1955-1975

Le Corse E50 F761 1955
E 52 (Le Normand) class
frigate;Le Normand 1956;1956-1980, Le Picard 1956;1956-1979, Le Gascon 1957;1957-1977, Le Lorrain 1957;1957-1976, Le Bourguignon 1957;1957-1976, Le Champenois 1957;1957-1975, Le Savoyard 1956;1956-1980, Le Breton 1957;1957-1977, Le Basque 1957;1957-1979, L'Agenais 1958;1958-1980, Le Bearnais 1958;1958-1979

E 52B (Le Normand mod) class: L'Alsacien 1960;1960-1981, Le Provencal 1959;1959-1980, Le Vendeen 1960;1960-1981, Not ordered:F 779 -;--1957, F 780 -;--1957

Le Normand (1/1250),
Kit candidate: Le Picard by Niko
E 55 (Commandant Riviere) class
frigate;Commandant Riviere 1962;1962-1985, Victor Schoelcher 1962;1973-1988, Commandant Bory 1964;1964-1994/97?, Amiral Charner 1962;1962-1990, Doudart de Lagree 1963;1963-1981, Balny 1963;1963-1994, Commandant Bourdais 1963;1963-1990, Protet 1964;1964-1992, Enseigne de Vaisseau Henry 1965;1965-1994

Commandant Riviere E55, Commandant Riviere E55 (1/1250)
A 69 (D'Estienne d'Orves) class
corvette;D'Estienne d'Orves 1976;1976-1999, Amyot d'Inville 1976;1976-1999, Commandant Drogou 1976;1976-2000, Commandant Detroyat 1977;1977-1997, Jean Moulin 1977;1977-1999, Quartier-Maitre Anquetil 1978;1978-2000, Commandant de Pimodan 1978;1978-2000, Second-Maitre Le Bihan 1979;1979-2000, Lieutenant de Vaisseau Le Henaff -1976; -1976, Lieutenant de Vaisseau Lavallee -1976; -1976, Lieutenant de Vaisseau Le Henaff 1980;1980- , Lieutenant de Vaisseau Lavallee 1980;1980- , Commandant L'Herminier 1986;1986- , Premier-Maitre L'Her 1981;1981- , Commandant Blaison 1982;1982- , Enseigne de Vaisseau Jacoubet 1982;1982- , Commandant Ducuing 1983;1983-2000?, Commandant Birot 1984;1984-2000?, Commandant Bouan ex Commandant Levasseur 1984;1984-2000?
pic by sammelhafen.de
D'Estienne d'Orves 1972 (1/1250)
Floreal class
frigate;Floreal 1992;1992- , Prairial 1992;1992- , Nivose 1992;1992- , Ventose 1993;1993- , Vendemiaire 1993;1993- , Germinal ex Brumaire 1994;1994-
La Fayette class
frigate;La Fayette 1996;1996- , Surcouf 1996;1996- , Courbet 1997;1997- , Aconit ex Jaureguiberry 1999;1999- , Guepratte 2002;2002- , Ronarc'h -;--
Saudi Arbien 3 Al Riyadh class, Taiwan 6 Kang Ding class, Singapur 6 Formidable-class

Kang Ding class
Gowind Design
corvette/Littorial combat of Gowind design / Kership class L'Adroit

Gowind

Subchaser

C1 class / SC 110'
ex US Subchasers 110ft SC1 class built 1917/18. C1..C100
C27 1922 Bulgaria Biełomoriec 1944 SKA 758, C80 bulg Czernomoriec 1944 SKA 757, C81 captured by Germany, passed to Italy as FR74

USS SC39 110′ Subchaser 1917 (1/600)
C101 class
C101-C117 built from 1919. C111,112 as River gunboats Commandant Bourdais, Avalanche 1928-1945 Indochina. Avalanche sunk by Amiral Charner
CH1 class
Ch1-Ch4 built 1934. Ch1 German UJ 6074, Ch4 German UJ 6077

Similar type CH14 Chasseur Diélette (1/600)
CH5 class
Ch5-Ch21 built from 1939, final 1946. Similar to CH1 class.
Many captured by RN (e.g. Ch5 became HMS Carentan). Incomplete Ch17-21 received German names RA6, 7, 1, 2 and 8. For their detail history see http://forum-marinearchiv.de/smf/index.php?topic=1129.msg16036#msg16036

CH14 Chasseur Diélette (1/600),
CH41 class
Ch41-Ch48 1939.
Ch44, 45 and 46 were completed by Germans as RA4, 3 and 5. Ch47 and 48 broken up by Germans on slipways. For their detail history see http://forum-marinearchiv.de/smf/index.php?topic=1129.msg16036#msg16036 Ch41, 42 and 43 captured by British 3/7/1940, to FNFL as AUDIERNE, LARMOR, LAVANDOU

RA2 ex CH45 (1/600)
CH5 1943 class / SC 110'
ex US Subchasers SC497 class lend-lease.

USS SC497 110' Subchaser Wk2 (1/600)
Fairmile B
ca 15 ex brit ML...

HMS Fairmile B (1/600), HMS Fairmile B (1/1250)
HDML class
ex brit HDML

HMS Fairmile HDML (1/600)
PC461 class
1944 ex US 173'

USS PC 173' (PC461) (1/600), USS PC599 (1/1250), USS PC 173' (PC461)
Le Fougeux class
1955-59

UW12 (1/1250)

Submarine

Jules Vernes Nautilus
:-)

Kit candidate: Jules Vernes Nautilus (very simplified) by OKB Grigorov
Plongeur class
Plongeur 1863
Gymnôte class
Gymnôte 1888
Gustave Zédé class
Gustave Zédé Ex Sirene 1893
Morse class
Morse 1899
Narval class
Narval 1900
Sirene class
Sirene 1901, Triton, Espadon, Silure
Farfadet class
Farfadet 1909:Follet 1901 / 1909, Korrigan, Gnome, Lutin
Français class
Français, Algerien
Naiade class
Naiade 1904, Protee, Perle, Esturgeon, Bonite, Thon, Souffleur, Dorade, Lynx, Ludion, Loutre, Castor, Phoque, Otarie, Meduse, Oursin, Grondin, Anguille, Alose, Truite
X
X 1911:Dauphin 1904
Y
Y
Z
Z
Aigrette class
Aigrette 1904, Cigogne, Eider, Macreuse, Crebe, Cygne, Marabout, Heron, Pluvier, Pingouin, Pelican, Plongeon, Vanneau
Omega class
Omega 1910:Argonaute 1909
Emeraude class
Emeraude 1908, Opale, Rubis, Saphir, Topase, Turquoise (captured by Turkey, as Mustedjb Oubashi / Müstecip Onbaşı)
Circe class
Circe 1908, Calypso
Guepe class
Guepe 1, Guepe 2
Pluviose class
Pluviose 1908, Ventose, Germinal, Floreal, Prairial, Messidor, Thermidor, Fructidor, Vendemiaire, Papin, Fresnel, Berhelot, Monge, Ampere, Gay-Lussac, Watt, Cugnot, Giffard
Q 59 class
unnamed Q 59, unnamed Q 60
Q 61 class
unnamed Q 61
Archimede class
Archimede 1911
Brumaire class
Brumaire 1912, Frimaire, Nivose, Foucault, Euler, Franklin, Faraday, Volta, Newton, Montgolfier, Bernouilli, Joule, Coulomb, Arago, Curie, Le Verrier
Mariotte class
Mariotte 1912
Amiral Bourgois class
Amira Bourgois 1912
Charles Brun class
Charles Brun 1913
Clorinde class
Clorinde 1916, Cornelie
Gustave Zédé class
Gustave Zédé 1914, Nereide
Amphitrite class
Amphitrite 1928:Amphitrite II 1915, Astree, Artemis, Arethuse, Atalante 1928:Atalante II, Amarante, Ariane, Andromaque
Bellone class
Bellone 1916, Hermione, Gorgone
Dupuy de Lome class
Dupuy de Lome 1916, Sane
Diane class
Diane 1916, Daphne
Joessel class
Joessel 1920, Fulton
Lagrange class
Lagrange 1918, Laplace, Regnault, Romazotti
Armide class
Armide 1916, Antigone, Amazone 1928:Amazone II
UB II (39) class
Roland Morillot 1917

SMS UB II (1/1250), Similar type Vesikko
U 79 (38)/ UE class
Victor Reveille 1920

SMS U71 Minenleger 1915/18, Similar type I-121 IJN *, Similar type Enrico Toti 1934 (1/1250)
U 105 class
Jean Autric 1920, Leon Mignot 1920
pic by sammelhafen.de
SMS U81 (1/1250)
UBIII (44) class
Trinite-Schillemans 1920, Carissan 1920, Jean Corre 1920, Rene Audry 1920

U-Boot Typ UBIII, Similar type Vetehinen, Birinci Inönü (1/1250)
U 139 (46) class
Halbronn 1920

SMS U-139 U-Kreuzer 1918
U 160 class
Pierre Marrast 1920, Jean Roulier 1920
pic by sammelhafen.de
SMS U81 (1/1250)
O'Byrne class
O'Byrne 1921, Henri Fournier, Louis Dupetit-Thouars
Maurice Callot class
Maurice Callot 1921
Pierre Chailley class
Pierre Chailley 1922
Requin class
Requin 1926, Souffleur, Marsouin, Dauphin, Narval, Morse, Phoque, Espadon, Caiman
Sirene class
Sirene 1927, Naiade, Galathee, Nymphe
Ondine class
Ondine 1928, Ariane, Eurydice, Danae
Circe class
Circe 1929, Calypso, Thetis, Doris

Smeli 1929 (1/1250)
Saphir class
Saphir 1930, Turquoise, Nautilus, Rubis, Diamant, Perle

Rubis 1933
Redoutable 1500ts type (M-5)
M5 group: Redoutable 1931, Pascal, Pasteur, Vengeur, Henri Poincare, Poncelet, Acteon, Argo, Fresnel, Monge, Acheron, Phenix, Promethee, Achille, Ajax, Pegase, Protee, Archimede, Persee
M-6 group: L'Espoire, Le Glorieux, Le Centaure, Le Heros, Le Conquerant, Le Tonnant
M-6 mod group: Agosta, Sfax, Casabianca, Beveziers, Ouessant, Sidi-Ferruch

Casabianca
Argonaute class
Argonaute 1932, Arethuse, Atalante, La Vestale, La Sultane
Diane class
Diane 1932, Antiope, Meduse, Amphitrite, Orphee, Amazone, La Sybille, Oreade, La Psyche
Orion class
Orion 1932 / 1940, Ondine
Surcouf class
Surcouf 1934

Surcouf (1940/42)
Minerve class
Minerve 1936
1940, Iris, Venus, Junon, Pallas, Ceres
L'Aurore class
L'Aurore 1940, La Creole, L'Astree, L'Artemis, La Favorite, L'Africaine, L'Andromede, La Bayadere, L'Andromaque, L'Antigone, L'Armide, La Gorgone, L'Hermione, La Clorinde, La Cornelie
Roland Morillot class
Roland Morillot, La Praya, La Martinique, La Reunion, La Guadeloupe, 8 ships
Emeraude class
Emeraude, Agate, Corail, Escarboucle
Phenix class
Phenix, Brumaire, Floreal, Frimaire, Fructidor, Germinal, Messidor, Nivose, Pluviose, Prairial, Thermidor, Vendemaire, Ventose
U class
Curie 1943 ex brit. P-67

U-Boot SU Type V (V2 ex ex HMS Unbroken P42 U-class Group 2)
V class
Doris 1944, Morse

Similar type U-Boot SU Type V (V2 ex ex HMS Unbroken P42 U-class Group 2)
Platino class
Narval 1944

Similar type Scirè 1941, Similar type Tembien 1941
VIIC class
Mille 1946, Laubie

U-Boot Typ VIIB, U-Boot Typ VIIB U-48 mit Dock, U-Boot Typ VIIC, U-Boote VIIC, IXC, Frachter, U-Boot Typ VIID U218 Minen 1941/45, U-Boot Typ VIIF U1060 Transport 1943/44
IX class
Blaison 1945, Bouan

U-Boot Typ IXC, U-Boot Typ IXC, U-Boote VIIC, IXC, Frachter, U-Boot IX D2 U-862
XXI class
Roland Morillot 1946

U-Boot Typ XXI U-2511, Similar type U-Boot Wilhelm Bauer, U-Boot Typ XXI (1/144)
XXIII class
U 2326 1945

U-Boot Typ XXIII (1/72), U-Boot Typ XXIII, Similar type U-Boot Hai S-170, Similar type U-Boot Hecht S-171
XXVII B (Seehund) class
S 621 1946, S 622, S 623, S 624
bis 1953

U-Boot Typ XXVIIB Seehund early, U-5329, U-Boot Typ XXVIIB Seehund
S class
Sultane 1952, Sirene, Saphir, Sibylle

HMS Sahib S-class P212 1942/43
Narval class
Narval 1957, Marsouin, Dauphin, Requin, Espadon, Morse
Arethuse class
Arethuse 1958, Argonaute, Amazone, Ariane
Daphne class
Daphne 1964, Diane, Doris, Eurydice, Flore, Galatee, Minerve, Junon, Venus, Psyche, Sirene
Gymnote class
Gymnote 1963:Q 251 1966-
Le Redoutable class
Le Redoutable 1971, Le Terrible, Le Foudroyant, L'Indomptable Ex Le Formidable, Le Tonnant, L'Inflexible

Le Redoutable
Agosta class
(auch SSK 70) Agosta 1977, Beveziers, La Praya, Ouessant

Kit candidate: Agosta class by OKB Grigorov,
Kit candidate: Agosta 70 SSK by Amatuer on Shapeways
SNA 72 (Rubis) class
Rubis Ex Provence 1983, Saphir Ex Emeraude ex Bretagne, Casabianca ex Topaze ex Bourgogne, Emeraude Ex Perle

Kit candidate: Rubis class after Amethyst rebuild by OKB Grigorov
Amethyste class
Amethyste 1992, Perle
Le Triomphant class
Le Triomphant 1997-, Le Temeraire, Le Vigilant, Le Terrible

Kit candidate: Triomphante class by OKB Grigorov
Barracuda program / Suffren class
Suffren 2019-, Duguay-Trouin, Tourville, De Grasse, Rubis, Casbianca
Scorpene
französisch-spanischer Entwurf, nur Export (Chile, Malaysia, Indien, Brasilien)

Scorpène class

Not assigned

Destroyer


Le Gladiateur SG18 (1/1250)

Minelayer


Pollux ex Ilya Muromets (1/1250)

Le Gladiateur SG18 (1/1250)

Minesweeper (possibly escort/gunboat)


M7607 / TR103 ex Cerbère 1944 (1/600)
YMS class

HMS BYMS (1/600), YMS (1944)
Adjutant class / Abete class / Castagno class / Sauda class

Castagno M5504 (1/1250)
Agile class
pic by sammelhafen.de
USS Agile AM-421 (1/1250)
Ham class / Ley class / Echo class

HMS Dittisham M2621 (1/1250)
Tripartite class / Alkmaar class

Alkmaar

Small combattants

Doudart de Lagrée class

Fa Ku ex Balny
40k MTB

FK58 ex French 40K MTB (1/600), MTB 40k (1/600)

M7607 / TR103 ex Cerbère 1944 (1/600)
BPB 70ft

Vantul MTB 1943 (1/600)
KFK

KFK Kriegsfischkutter (1943/45)

Sailing Ship

Lugger 18./19.Jhdt *

Ship


Pollux ex Ilya Muromets (1/1250)
Länder Klasse

SS Hindenburg 1942 Finland Passage

Breisgau ex Salomé
LCS

LCS(L) (3), LCS(L) (3)
Casa Grande class

USS Comstock LSD-19
Angeln Klasse

Angeln (1/1250)

GB

Show only this Navy   Top   Next

Refer to http://www.armouredcarriers.com (891)

Aircraft Carrier

Courageous class
Started as battlecruisers in WW1. Courageous 1928-39, Glorious 1928-1940,
Furious (only similar) 1917 aircraft trials, several modifications with small flight decks, 1922-25 big conversion, 1948 scuttled

HMS Courageous 1939, Similar type HMS Glorious 1917 as light Battlecruiser (1/1250)
Argus
(ex-Conte Rosso) 1918-1929, 1938-1944 (44-46 accomodation ship)

HMS Argus, HMS Argus (1/1250)
Vindictive
Started as heavy cruiser Cavendish (Hawkins class). Finished as Vindictive aircraft carrier. 1923 reconversion as cruiser, later training ship, then repair ship, destroyer depot ship. 1944 hit by long-range, circling, "Dackel" aircraft torpedo. 1945 paid off

HMS Vindictive 1938 (1/1250), HMS Vindictive
Hermes
1919;1924-1942

HMS Hermes 1942, HMS Hermes 1/1250 (1/1250), HMS Hermes 1942
Eagle
(ex-Almirante Cochrane) 1918;1924-1942




HMS Eagle (1/1250), HMS Canada 1915 (1/1250), HMS Eagle 1942
Ark Royal (III)
1938-1941

HMS Ark Royal 1939, HMS Ark Royal
Illustrious class
Class built in 3 groups:
1.group Formidable 1940-53, Illustrious 1940-56, Victorious 1941-69 (12.42 - 9.43 loaned to USN with Code Name USS Robin)
2.group: Indomitable 1941-55,
3.group (Implacable class): Implacable 1944-1955, Indefatigable 1944-1956



HMS Victorious (1945), HMS Victorious 1958
Unicorn
light carrier and aircraft repair ship 1943-1953

HMS Unicorn 1943/59
Audacious class
Eagle (R05) ex Audacious 1946-1972, Ark Royal (IV) R09 ex Irresistible 1950-1979
cancelled Eagle , Africa (reordered as Malta class, cancelled 45)

HMS Eagle (R05)
Malta class
big fleet carriers cancelled 1945. Africa, Gibraltar, Malta, New Zealand

HMS Malta
Colossus / Majestic class
Colossus=>French Arromanches, Glory, Ocean, Perseus, Pioneer, Theseus, Triumph (1965:Repair ship), Venerable=>HNLMS Karel Doorman =>ARA Veinticinco de Mayo , Vengeance=>HMAS Vengeance=>Brazil Minas Gerais , Warrior =>HMCS Warrior=>ARA Independencia
Hercules=>INS Vikrant, (Leviathan not finished), Magnificent=>HMCS Magnificent, Majestic=>HMAS Melbourne, Powerful=>HMCS Bonaventure, Terrible=>HMAS Sydney




HMS Glory R62 1945 (1/1250), Arromanches 1946/56, HMS Colossus 1944 **
Centaur class
Albion R07 1954-1972, Bulwark R08 1954-1981, Centaur R06 1953-1973, Hermes R12 59-85;87 => INS Viraat
cancelled 45: Monmouth, Polyphemus, Arrogant, Hermes

HMS Hermes R12 1982, HMS Centaur R06 (1/1250)
CVA-01
large fleet carrier design 1962, cancelled, proposed names Queen Elizabeth, Duke of Edinburgh
Invincible class
1980-2014 Invincible R05 1980-2011, Illustrious R06 1982-2015, Ark Royal (V) R07 ex Indomitable 1985-2013

HMS Invincible
Queen Elizabeth class
2016... Queen Elizabeth , Prince of Wales

Kit candidate: by Kokoda

Escort Carriers

Archer
USS Long Island class

Similar type HMS Biter 1944,
Kit candidate: Long Island by Loose Cannon
Audacity
ex HMS Empire Audacity ex MS Sinbad ex German Hannover

HMS Audacity
Avenger class
like USS Charger class. Avenger, Biter (=> Dixmude), Dasher



HMS Biter 1944, HMS Biter 1942 (1/1250)
Attacker class
'= 1st group of US Bogue class

USS Bogue CVE-9/AVG-9, HMCS Nabob
Ruler class
'= 2nd group of US Bogue class

Similar type USS Bogue CVE-9/AVG-9, Similar type HMCS Nabob
Activity
ex Empire Activity cargo

HMS Activity
Pretoria castle class
ex AMC

HMS Pretoria Castle
Nairana class
Nairana (1946:Karel Doorman 1948: Freighter Port Victor), Vindex, Campania

HMS Nairana
MAC Aircraft Carrier
Empire MacAlpine, Empire MacAndrew, Empire MacCabe, Empire MacCallum, Empire MacColl, Empire MacDermott, Empire MacKay, Empire MacKendrick, Empire MacKenzie, Empire MacMahon, Empire MacRae, (Empire MacSorley cancelled)
MAC means crew civil, only air crew were naval personnely
Triple twelve oil tankers: Acavus, Adula, Alexia, Amastra, Anclyus, Gadila (Netherland manned), Macoma, Miralda, Rapana
pic by sammelhafen.de


Empire MacRae 1943 (1/1250), Gadila
Atlantic Conveyor
1982 + in Falkland war

Atlantic Conveyor 1982

LPD, LPH

Some of the fleet carriers were converted/used as Commando Carriers or Amphibious Helicopter Carrier
Fearless class LPD
1965-2002 Fearless L10, Intrepid L11

HMS Fearless (1/600), HMS Fearless (1/600)
Ocean class LPH
1998-2018… Ocean L12 on base of Invincible-class . 2018 to Brazil as Atlantico (A140)

Similar type HMS Invincible,
Kit candidate: Ocean 2011 by Atlantics
Albion class LPD
2003-… Albion L14, Bulwark L15

HMS Albion L14
Bay class (Enforcer Design)
Largs Bay, Lyme Bay, Mounts Bay, and Cardigan Bay. Largs Bay 2011 to Australia

Kit candidate: RFA Mounts Bay by MT Miniatures,

Seaplane carriers, FCS, CAM

Hermes
1899-1914 ex protected cruiser Highflyer class conv. to seaplane tender

HMS Highflyer 1899 (1/1250)
Empress
Seaplane carrier ex packet ship
Riviera
Seaplane carrier ex packet ship

HMS Riviera 1914
Engadine
Seaplane carrier ex packet ship

HMS Engadine, HMS Engadine (1/1250)
HMS Ark Royal (II, 1914)
Seaplane tender. 1914-1944. 1934 renamed Pegasus as training ship and transport, then FCS conversion (see Pegasus class)

HMS Ark Royal / Pegasus 1914 (1/1250), HMS Ark Royal (Pegasus) 1915-18
Ben-my-Chree
Seaplane carrier ex packet ship
Campania
Seaplane tender and aircraft carrier, ex ocean liner. 1892/1915-1918
pic by sammelhafen.de
HMS Campania 1916 (1/1250),
Kit candidate: Campania announced by AJM 2019
Raven II
seaplane carrier ex German freighter Rabenfels. Finally Japan freighter. 1903-1945, as HMS Raven II 1915-1917
Anne
seaplane carrier ex German frighter Aenne Rickmers. 1911-1958, as HMS 1915-1917
Vindex
seaplane carrier 1905-1954, as seaplane carrier 1915-1919
Manxman
seaplane tender
Pegasus (1917)
seaplane carrier, aircraft carrier 1917-31
Nairana
seaplane carrier ex ferry
Pegasus class FCS
Fighter Catapult Ships FCS were also called Catapult Armed Ships. The FCS were called the Pegasus class, even not similar to each other.
Pegasus ex Ark Royal: 1914 HMS Ark Royal seaplane tender; 1934 renamed Pegasus; converted 1940 with catapult
Springbank: 1926 Auxilliary AA cruiser; 1940 converted (Fairey Fulmar!); 1941 sunk
Ariguani 1926, converted 1940; ex Ocean Boarding Vessel
Maplin Converted 1940; her Hurricat of 804. Sqn was the first to destroy an enemy, a Fw 200, in August 1941
Patia 1922, converted 1941; ex Ocean Boarding Vessel, lost 1941 by bombing attack

HMS Springbank 1941
CAM ships
8 from private owners: Daghestan, Daltonhall, Eastern City, Helencrest, Kafiristan, Michael E (sunk), Novelist, Primrose Hill (sunk); 27 Empire ships: Empire Burton (sunk), Empire Clive, Empire Darwin, Empire Day, Empire Dell (sunk), Empire Eve (sunk), Empire Faith, Empire Flame, Empire Foam, Empire Franklin, Empire Gale, Empire Heath, Empire Hudson (sunk), Empire Lawrence (sunk), Empire Moon, Empire Morn, Empire Ocean, Empire Rainbow (sunk), Empire Ray, Empire Rowan (sunk), Empire Shackleton (sunk), Empire Spray, Empire Spring (sunk), Empire Stanley, Empire Sun, Empire Tide, Empire Wave (sunk)

CAM Ship Empire B mit Hurricane
HMS Albatross, Seaplane carrier
1926

HMS Albatross 1942
Athene
Aircraft transport, seaplane tender

HMS Athene 1942

Battle ships

HMS Victory
1765-today. 104-gun ship of the line. Flagship of Lord Nelson in the battle of Trafalgar. Today museum and Flagship of the First Sea Lord since 2012

HMS Victory (1/600|1/700)

NEPTUNE converted to screw 1st rate 110/120-gun ships-of-the-line (1832-1851)
Neptune 27/9/1832;12/1832 // 6/8/1859-screw ship 7/3/1859, sold 1875, Royal William, 1885- Clarence 2/4/1833;1834 // 9/2/1860-screw ship 9/2/1860, TS 1885, fire 26/7/1899, Waterloo, 2/1862- Conqueror, 8/1876- Warspite 10/6/1833;12/1851 // 4/1860-screw ship 12/11/1859, Marine Society TS 8/1876, fire 20/1/1918, St. George 27/8/1840;7/1850 // 12/7/1859-screw ship 19/3/1859, sold 11/1883, Trafalgar, 1/1873- Boscawen 21/6/1841;5/1845 // 14/8/1859-screw ship 21/3/1859, TS 1870, sold 7/1906
RODNEY converted to screw 2nd rate 91-gun ships-of-the-line (1835-1841)
Rodney 18/6/1833;7/12/1835 // 11/1/1860-screw ship 11/1/1860, BU 2/1884, Nile, 7/1876- Conway 28/6/1839;12/8/1839 // 3/1854-screw ship 30/1/1854, TS on loan 7/1876, stranded 14/4/1953, London 28/9/1840;25/2/1841 // 21/1/1859-screw ship 13/5/1858 (72 guns), harbour storeship 4/1874
CONQUEROR screw 1st rate 101-gun ships-of-the-line (1856-1859)
Conqueror 2/5/1855;9/4/1856-wrecked 29/12/1861, Donegal, 1/1886- Vernon 23/9/1858;27/8/1859-torpedo school ship 1/1886, sold 5/1925
WINDSOR CASTLE screw 1st rate 116-gun ship-of-the-line (1859)
Windsor Castle (ex-Victoria), 1869- Cambridge 26/8/1858;2/2/1859-gunnery TS 1869, sold 6/1908
COLLINGWOOD converted to screw and screw 2nd/3rd rate 80-gun ships of the line (1842-1860)
Collingwood 17/8/1841;20/7/1844 // ----screw ship 13/7/1861 at Sheerness DYd, sold 3/1867, Goliath 25/7/1842;7/10/1842 // 30/4/1858-screw ship 30/11/1857, TS 1870, fire 22/12/1875, Centurion 2/5/1844;10/6/1844 // 12/11/1855-screw ship 12/11/1855, sold 3/1870, Lion 29/7/1847;26/9/1847 // 17/5/1859-screw ship 17/5/1859, TS 1871, sold 7/1905, Colossus 1/6/1848;3/7/1848 // 27/6/1855-screw ship 11/6/1854, sold 3/1867, Mars 1/7/1848;30/8/1848 // 9/1859-screw ship 23/11/1855, lent as TS 5/1869, sold 6/1929, Meeanee (ex-Madras) 11/11/1848;4/4/1849 // 9/1858-screw ship 31/10/1857, to War Dept as hospital ship 3/1867, Majestic 1/12/1853;22/4/1854-sold 1867, Brunswick 1/6/1855;2/4/1856-sold 3/1867, Irresistible 27/10/1859;1/1860-depot ship 9/1868, sold 1894
DUKE OF WELLINGTON screw 1st rate 131/121-gun ships of the line (1853-1861)
Duke of Wellington (ex-Windsor Castle) 14/9/1852;27/11/1853-harbour service 5/1863, sold 4/1904, Marlborough, 3/1904- Vernon II 1/8/1855;1909-receiving ship 1864, TS 12/1878, sold 10/1924, Royal Sovereign 25/4/1857;7/1857-sold 5/1885, Prince of Wales, 3/1869- Britannia 25/1/1860;1909-TS 3/1869, hulk 9/1909
RENOWN screw 2nd rate 91-gun ships-of-the-line (1858-1861)
Renown 28/3/1857;20/2/1858-to North German Confederation 3/1870 (Renown), Revenge, 3/1891- Empress 16/4/1859;8/6/1861-base ship 8/1872, TS 3/1891, sold 12/1923, Atlas 21/7/1860;----lent incomplete to Metropolitan Asylum Board 11/1884, Anson, 1/1883- Algiers 15/9/1860;----never fitted to sea, BU 4/1904
DUNCAN screw 1st rate 101-gun ships of the line (1860)
Duncan, 1890- Pembroke, 9/1905- Tenedos II 13/2/1859;5/1/1860-harbour service 1890, sold 10/1910, Gibraltar, 1889- Grampian 16/8/1860;28/8/1860-TS 1872, sold 1899
VICTORIA screw 1st rate 121-gun ships of the line (1860)
Victoria 12/11/1859;20/4/1860-sold for BU 5/1893, Howe, 12/1885- Bulwark, 9/1886- Impregnable, 12/1919- Bulwark 7/3/1860;16/8/1860-TS 12/1885, sold for BU 2/1921
DEFIANCE screw 2nd rate 91-gun ship of the line (1861)
Defiance 27/3/1861;27/6/1861-torpedo school ship 11/1884, sold 6/1931
Warrior class
broadside ironclad / armoured frigate
Warrior ;1861-1902, Black Prince ;1862-1899

HMS Warrior 1860
Defence class
broadside ironclad
Defence ;1861-1885, Resistance ;1862-1880
Hector class
broadside ironclad
Hector ;1864-1885, Valiant ;1868-1885

Kit candidate: Hector 1861 by Armo
Achilles class
broadside ironclad
Achilles ;1864-1885
Minotaur class
broadside ironclad
Minotaur Ex Elephant ;1868-1904, Agincourt Ex Captain ;1867-1904, Northumberland ;1868-1904
Prince Consort class
broadside ironclad
Prince Consort Ex Triumph ;1864-1882, Caledonia ;1865-1886, Ocean ;1865-1882
Royal Oak class
broadside ironclad
Royal Oak ;1863-1871
Royal Alfred class
central battery ironclad
Royal Alfred ;1867-1874
Research class
cantral battery ironclad sloop
Research Ex Trent ;1864-1878
Enterprise class
central battery ironclad sloop
Enterprise Ex Circassian ;1864-1871
Favorite class
central battery corvette
Favorite ;1866-1876
Zealous class
central battery ironclad
Zealous ;1866-1875
Repulse class
central battery ironclad
Repulse ;1870-1885
Lord Clyde class
broadside ironclad
Lord Clyde ;1866-1875, Lord Warden ;1867-1889
Pallas class
central battery ironclad corvette
Pallas ;1866-1866
Bellerophon class
central battery ironclad
Bellerophon ;1866-1892
Penelope class
central battery ironclad
Penelope ;1868-1897
Audacious class
central battery ironclads
Audacious ;1870-1902, Invincible ;1870-1904, Iron Duke ;1871-1900, Vanguard ;1870-1875
Sultan class
central battery ironclad
Sultan ;1871-1906

HMS Sultan 1870
Swiftsure class
central battery ironclad
Swiftsure ;1872-1901, Triumph ;1873-1900
Hercules class
central battery ironclad
Hercules ;1868-1905
Alexandra class
central battery ironclad
Alexandra Ex Superb ;1877-1889

HMS Alexandra 1875
Temeraire class
central battery/barbette ship
Temeraire ;1877-1902

HMS Temeraire 1876
Belleisle class
armoured ram
Peyk-i Seref -1878-1878 taken by RN as HMS Belleisle 1878-1904, Buruc-u Zafer -1878-1878 taken by RN as HMS Orion 1879-1913
Superb class / Mesudiye class
central battery ironclad
Superb Ex Hamidiye ;1880-1904
Royal Sovereign class
coast defence turret ship
Royal Sovereign ;1864-1885

HMS Royal Sovereign 1864
Prince Albert class
coast defence turret ship
Prince Albert ;1866-1899
Scorpion class
masted turret ship
Scorpion  ;1865-1899, Wivern  ;1865-1898

HMS Scorpion 1865
Monarch class
masted turret ship
Monarch ;1869-1904

HMS Monarch 1868
Captain class
masted turret ship
Captain ;1870-1870

HMS Captain 1869
Cerberus class
coast defence monitor
Cerberus ;1870-1900, Magdala ;1870-1904

Kit candidate: HMVS Cerberus by Kombrig
Abyssinia class
coast defence monitor
Abyssinia ;1870-1903
Glatton class
breastwork monitor
Glatton ;1872-1903
Hotspur class
ironclad ram
Hotspur ;1871-1904

HMS Hotspur 1870
Devastation class
turret ship
Devastation ;1873-1908, Thunderer ;1877-1909

HMS Devastation 1871
Rupert class
ironclad ram
Rupert ;1874-1907
Dreadnought class
turret ship
Dreadnought ;1879-1902
Cyclops class
coast defence monitor
Cyclops ;1877-1903, Gorgon ;1874-1903, Hecate ;1877-1903, Hydra ;1876-1903
Neptune class
masted turret ship
Neptune Ex Brazil Independencia ;1881-1903
Inflexible class
masted turret ship
Inflexible ;1881-1903

Kit candidate: Inflexible announced by Kombrig 2019
Agamemnon class
turret ship
Agamemnon ;1883-1903, Ajax ;1883-1904
Colossus class
turret ship
Colossus ;1886-1904, Edinburgh Ex Majestic ;1887-1899
Conqueror class
turret ram
Conqueror ;1886-1907, Hero ;1885-1908
Admiral class
barbette ship
Collingwood ;1887-1909, Anson ;1889-1909, Camperdown ;1889-1908, Howe ;1889-1910, Rodney ;1888-1909, Benbow ;1888-1909
Victoria class
Turret ship
Victoria Ex HMS Renown ;1890-1893, Sans Pareil ;1891-1907

Kit candidate: Kombrig Victoria 1890, Sans Pareil 1891
Trafalgar class
turret ship 1890-1911. Trafalgar, Nile. SU Navarin built on same design.

Navarin (1/1250), Navarin 1895
Royal Sovereign class
Royal Sovereign ;1892-1913, Empress of India ex HMS Renown ;1893-1913, Repulse ;1894-1911, Royal Oak ;1894-1914, Resolution ;1893-1914, Ramillies ;1893-1913, Revenge 1915:HMS Redoubtable ;1894-1919

Similar type Fuji 1905, Similar type Fuji 1897
Hood class
Hood ;1893-1911. Member of Royal Sovereign, but turret replaced barbettes. Lower freeboard. See http://www.modellmarine.de/index.php?option=com_content&view=article&id=5459:britisches-schlachtschiff-hms-hood-1700-kombrig-von-jim-baumann&catid=103:jbaumann

Kit candidate: Hood 1893 by Kombrig
Centurion class
2nd class BB. Centurion ;1894-1910, Barfleur ;1894-1910

Kit candidate: Renown 1897 by Kombrig similar
Renown class
2nd class BB improved Centurion. Renown ;1897-1914

Kit candidate: Renown 1897 by Kombrig
Majestic class
Majestic ;1895-1915, Magnificient ;1895-1921, Jupiter ;1897-1920, Hannibal ;1898-1920, Victorious ;1896-1922, Mars ;1897-1921, Prince George ;1896-1921, Caesar ;1898-1921, Illustrious ;1898-1920

HMS Mars 1897, Similar type Shikishima 1900, Similar type Mikasa 1902, Similar type Mikasa
Canopus class
Canopus ;1899-1920, Albion ;1901-1919, Glory ;1900-1922, Goliath ;1900-1915, Ocean ;1900-1915, Vengeance ;1902-1921

HMS Goliath (1/1250),
Kit candidate: Kombrig Canopus/Ocean/Albion/Vengeance
Formidable class
(Majestic class design - Formidable group)
Formidable ;1901-1915, Irresistible ;1902-1915, Implacable ;1901-1921

Similar type Shikishima 1900, Similar type HMS Mars 1897, Similar type Asahi (1/1250), Similar type Mikasa 1902, Similar type Mikasa
London class
(Formidable class - London group)
London ;1902-1920, Bulwark ;1902-1914, Venerable ;1902-1920, Queen ;1904-1920, Prince of Wales ;1904-1920

HMS London 1902 (1/1250), Similar type Shikishima 1900, Similar type HMS Mars 1897, Similar type Asahi (1/1250), Similar type Mikasa 1902
Duncan class
Duncan ;1903-1920, Albemarle ;1903-1919, Cornwallis ;1904-1917, Exmouth ;1903-1920 thgen Minesweeper & Submarine depot & training ship, Montagu ;1903-1906, Russell ;1903-1916

HMS Duncan 1903, HMS Duncan 1903 (1/1250)
King Edward VII class
King Edward VII ;1905-1916, Africa ;1906-1920, Britannia ;1906-1918, Commonwealth ;1905-1921, Dominion ;1905-1921, Hibernia ;1907-1921, Hindustan ;1905-1921, New Zealand 1911:HMS Zealandia ;1905-1921

HMS Britannia 1906, HMS Africa 1905 (1/1250)
Swiftsure class
Ex Chile. Vor Fertigstellung von UK gekauft. Swiftsure ex Constitucion ;1904-1920, Triumph ex Libertad ;1904-1915

HMS Triumph ex Libertad (1/1250), HMS Triumph ex Libertad
Lord Nelson class
Lord Nelson ;1908-1920, Agamemnon ;1908-1927

HMS Lord Nelson (1/1250), Agamemnon 1908
Dreadnought class
Dreadnought ;1906-1920

HMS Dreadnought (1/1250), HMS Dreadnought 1907
Bellerophon class
Bellerophon ;1909-1921, Temeraire ;1909-1921, Superb ;1909-1922

HMS Superb 1909 (1/1250), Similar type HMS Dreadnought 1907
St. Vincent class
St Vincent ;1909-1921, Collingwood ;1910-1922, Vanguard ;1910-1917

HMS Vanguard 1909 (1/1250), Similar type HMS Dreadnought 1907
Neptune class
Neptune ;1911-1922

HMS Neptune 1911 (1/1250), HMS Neptune 1911
Colossus class
Colossus ;1911-1920, Hercules ;1911-1921

HMS Colossus 1911 (1/1250), Similar type HMS Neptune 1911
Orion class
Orion ;1912-1922, Monarch ex King George V ;1912-1922, Thunderer ;1912-1926, Conqueror ;1913-1922

HMS Orion 1912 (1/1250), HMS Monarch 1912
King George V class
King George V ex Royal George ;1912-1926, Centurion ;1913-1927, Audacious ;1913-1914, Ajax ;1913-1926

HMS Ajax 1913 (1/1250), HMS Centurion 1912
Iron Duke class
1912-1946, 25000t, 10x34,9cm: Iron Duke ;1914-1939, Marlborough ;1914-1930, Benbow ;1914-1931, Emperor of India ex Delhi ;1914-1931

HMS Iron Duke (1/600), HMS Iron Duke
Agincourt class
Agincourt ex Sultan Osman I ex Rio de Janeiro ;1914-1922

HMS Agincourt 1914 (1/1250), HMS Agincourt
Erin class
Erin ex turkey Resadiye ex turkey Resad V ;1914-1920

HMS Erin 1/1250 (1/1250), HMS Erin ex Resadiye
Canada class
Chilean battleship design based on Iron Duke
Canada ex chil. Almirante Latorre ex chil. Libertad ex chil. Valparaiso ;1915-1920...1920 chil. Almirante Latorre, India ;-ex chil. "Almirante Cochrane", 11.13 ex "Constitucion", 13 ex Santiago 1914-; 1924 Aircraft Carrier Eagle -1942

HMS Canada 1915 (1/1250), Similar type HMS Iron Duke (1/600), HMS Eagle (1/1250),
Kit candidate: Shapeways COB Admiral Latorre,
Kit candidate: Kombrig Canada
Queen Elizabeth class
1914-1947; 27500/36500t;8x38cm: Queen Elizabeth ;1915-1948, Warspite ;1915-1946, Barham ;1915-1941, Valiant ;1916-1948, Malaya ;1916-1948
cancelled: Agincourt ;-1914--

HMS Barham 1941
Revenge class
1916-1949; 29150-33500t; 8x38cm: Revenge ex Renown ;1916-1948, Royal Oak ;1916-1939, Royal Sovereign ;1916 1949-1944 (44-49 USSR Arkhangelsk) 1949, Resolution ;1916-1948, Ramillies ;1917-1948, (Renown, Repulse redesigned as seperate class)

HMS Royal Oak
N3 class
1921 St.Andrew… cancelled

HMS St.Andrew N3
Nelson class
1927-1947; 34000-41000; 9x40,6cm: Nelson ;1927-1948, Rodney ;1927-1948



HMS Nelson, HMS Rodney
King George V class
1940-1951; 42000t, 10x36cm: King George V ;1940-1957, Prince of Wales ;1941-1941, Duke of York ex Anson ;1941-1957, Anson ex Jellicoe ;1942-1957, Howe ex Beatty ;1942-1957

HMS Duke of York 9.1941, HMS Duke of York, HMS Duke of York
Lion class; never completed
43000t, 9x40,6cm: Lion ;-1939-1945; Temeraire ;-1939-1945 Thunderer ;-1939-1941 Conqueror ;-1939-1941

Kit candidate: GHQ 1/2400
Vanguard class
44500-51000t, 8x40,6cm Vanguard ;1946-1960

HMS Vanguard 1946, HMS Vanguard 1946 (1/1250),
Kit candidate: Vanguard announced By Veryfire 2019

Battle Cruiser

Invincible class
Invincible ;1908-1916, Inflexible ;1908-1920, Indomitable ;1908-1920

HMS Inflexible 1909, HMS Invincible 1908 (1/1250)
Indefatigable class
Indefatigable ;1911-1916, New Zealand ;1912-1922

HMS New Zealand 1912 (1/1250), HMS New Zealand 1912
Lion class
Lion ;1912-1922, Princess Royal ;1912-1922, Queen Mary ;1913-1916

HMS Lion (1/1250), HMS Princess Royal 1912
Tiger class
Tiger ;1914-1931; not ordered: Leopard
pic by sammelhafen.de
HMS Tiger 1916 (1/1250),
Kit candidate: Kombrig Tiger
Renown class
1916-1945, 6x15'', Renown ;1916-1948, Repulse ;1916-1941

HMS Renown
Courageous class
1916 light Battle Cruisers, later converted to aircraft carriers: Courageous, Glorious, Furious




HMS Glorious 1918 as light Battlecruiser, HMS Glorious 1917 as light Battlecruiser (1/1250), HMS Furious 1917 (1/1250),
Kit candidate: Shapeways COB Courageous
Admiral class
Hood ;1920-1941; never completed: Rodney ;-1916--1917, Howe ;-1916--1917, Anson ;-1917-1917

HMS Hood
Incomparable class; never ordered
HMS Incomparable ;---

Kit candidate: Incomparable by Shapeways/COB
(G3) Invincible class, never completed
Invincible ;-1921-1922; Indomitable ;-1921--1922, Inflexible ;-1921--1922, Indefatigable ;-1921-1922

HMS Invincible G3

Monitors

Humber class
Build for Brazil, cancelled, bought by RN; Humber ex Javary;1914-1920, then crane barge till after WW2, Mersey  ex Madeira;1914-1921, Severn  ex Solimoes;1914-1921

HMS Humber
Insect class
Aphis Bee Cicala Cockchafer Cricket Glowworm Gnat Ladybird Mantis Moth (to IJN as Suma) Scarab Tarantula; 1915;1915-1949

Suma 1942 ex HMS Moth, HMS Aphis (1/1250), HMS Aphis (1/600)
Abercrombie class
Abercrombie ex General Abercrombie ex M1 ex Admiral Farragut ex Farragut ;1915-1919, Havelock ex M2 ex General Grant ;1915-1919, Raglan exLord Raglan ex M3 ex Robert E. Lee ;1915-1918, Roberts ex Earl Roberts ex M4 ex Stonewll Jackson ;1915-1919
Lord Clive class
Sir John Moore Ex M5 ;1915-1919, Lord Clive ex Clive ex M6 ;1915-1927, General Craufurd Ex Craufurd ex M7 ;1915-1919, Earl of Peterborough Ex M8 ;1915-1919, General Wolfe ex Sir James Wolfe ex Wolfe ex M9 ;1915-1921, Prince Rupert Ex M10 ;1915-1918, Prince Eugene Ex M11 ;1915-1921, Sir Thomas Picton ex Picton ex M12 ;1915-1921

HMS Sir John Moore 1915 (1/1250), HMS Lord Clive 1918 **
Marshal class
Marshal Ney Ex M13 ;1915-1919, Marshal Soult Ex M14 ;1915-1924
M 15 class
M15-M28 1915-1919; M22 as minelayer, 12/1925- Medea -1938
M 29 class
M29-M33 1915-1924 (-1946)

HMS M29 (1/1250)
Erebus class
Erebus ;1916-1945, Terror ;1916-1941
Glatton class
Björgvin 1914;1918;1918/1926 in build for UK, requisioned by Norway, finished 1918, should be passed to UK as HMS Glatton, but destroyed by fire, Nidaros 1914;1918;1926 in built for UK, purchased by Norway, finished 1918 passed to UK as HMS Gorgon
pic by sammelhafen.de
HMS Glatton 1918 (1/1250)
Roberts class
Roberts ;1941-1945, Abercrombie ;1943-1946

HMS Abercrombie

Cruiser

See also http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_cruiser_classes_of_the_Royal_Navy

Complete list

Eagle
paddle corvette 1851;1864-1869 1920 t; 75,66 m L., dt. Rad-Korvette Danzig; 1863 brit. Eagle (not commissioned); 1864 Shogunats-Fl. Kaiten; 6.1869 +

SMS Danzig (1/1250)

Shannon class
armoured cruiser
Shannon ;1877-1899
Nelson class
armoured cruiser
Nelson ;1881-1901, Northampton ;1878-1894
Imperieuse class
armoured cruiser
Imperieuse ;1886-1905, Warspite ;1888-1905
Orlando class
armoured cruiser
Orlando ;1888--1905, Aurora ;1899--1907, Galatea ;1889--1905, Immortalite ;1889--1907, Narcissus ;1889--1906, Undaunted ;1889--1907
Blake class
first class protected cruiser
Blake ;1892-1907, Blenheim ;1894-1907
Edgar class
first class protected cruiser
Edgar ;1893-1921, Crescent ;1894-1921, Endymion ;1894-1920, Gibraltar ;1894-1923, Grafton ;1894-1920, Hawke ;1893-1914, Royal Arthur ex Centaur ;1893-1921, St George ;1894-1920, Theseus ;1896-1921
Powerful class
first class protected cruiser
Powerful ;1897-1915, Terrible ;1898-1915
Diadem class
first class protected cruiser
Diadem ;1898-1921, Amphitrite ;1901-1920, Andromeda ;1899--1956, Ariadne ;1902-1917, Europa ;1899-1920, Niobe ;1898-1922, Spartiate ;1903--1932
Cressy class
first class armoured cruiser
Cressy ;1901-1914, Aboukir ;1902-1914, Bacchante ;1902-1920, Euryalus ;1904-1920, Hogue ;1902-1920, Sutlej ;1902-1921

HMS Hogue (1/1250),
Kit candidate: Cressy announced by Kombrig 2019
Drake class
first class armoured cruiser
Drake ;1903-1917, Good Hope ex Africa ;1902-1914, King Alfred ;1903-1920, Leviathan ;1903-1920

HMS Good Hope (1/1250), HMS Leviathan 1903
Astraea class
first class protected cruiser
Astraea ;1895-1920, Bonaventure ;1894-1920, Cambrian ;1893-1923, Charybdis ;1896-1922, Flora ;1893-1922, Forte ;1893-1914, Fox ;1896-1920, Hermione ;1896--1940
Monmouth class
first class armoured cruiser
Monmouth ;1903-1914, Bedford ;1903-1910, Berwick ;1903-1920, Cornwall ;1904-1920, Cumberland ;1904-1921, Donegal ;1903-1920, Essex ;1904-1921, Kent ;1903-1920, Lancaster ;1904-1920, Suffolk ;1904-1920

HMS Monmouth (1/1250), HMS Monmouth
Devonshire class
first class armoured cruiser
Devonshire ;1905-1921, Antrim ;1905-1922, Argyll ;1905-1915, Carnarvon ;1905-1921, Hampshire ;1905-1916, Roxburgh ;1905-1921

HMS Argyll 1905 (1/1250)
Duke of Edinburgh class
first class armoured cruiser
Duke of Edinburgh ;1906-1920, Black Prince ;1906-1916

HMS Black Prince 1906 (1/1250),
Kit candidate: Black Prince by Kombrig (2018)
Warrior class
first class armoured cruiser
Warrior ;1906-1916, Achilles ;1907-1921, Cochrane ;1907-1918, Natal ;1907-1915

Kit candidate: Warrior by Kombrig (2018)
Minotaur class
first class armoured cruiser
Minotaur ;1908-1920, Defence ;1908-1916, Shannon ;1908-1922; Orion cancelled 1909

HMS Defence (1/1250)
Iris class
dispatch vessel 2nd class cruiser
Iris ;1879-1905, Mercury ;1879-1905
Leander class
2nd class cruiser
Leander ;1885--1920, Amphion ;1887-1906, Arethusa ;1886-1905, Phaeton ;1886--1947

HMS Amphion 1887 (1/1250)
Mersey class
2nd class cruiser
Mersey ;1887-1905, Severn ;1888-1905, Thames ;1888--1947, Forth ;1889--1921
Medea class
2nd class cruiser
Medea ;1889-1914, Marathon ;1889-1905, Magicienne ;1889-1905, Medusa ;1889--1920, Melpomene ;1890-1905

Kit candidate: HMS Magicienne announced by Kombrig 2019
Apollo class
2nd class cruiser, later minelayers
Apollo ;1892-1920, Aeolus ;1894-1914, Andromache ;1892-1920, Brilliant ;1893-1918, Indefatigable ;1892-1913, Intrepid ;1894-1918, Iphigenia ;1892-1918, Latona ;1893-1920, Melampus ;1892-1910, Naiad ;1893-1922, Pique ;1892-1911, Rainbow ;1892-1920, Retribution ;1892-1911, Sappho ;1893-1921, Scylla ;1892-1914, Spartan ;1892--1931, Sybille ;1892-1901, Terpsichore ;1892-1914, Thetis ;1892-1918, Tribune ;1892-1911

Similar type Hai Yung 1897
Astraea class
2nd class cruiser
Astraea ;1895-1920, Bonaventure ;1894-1920, Cambrian ;1894-1923, Charybdis ;1896-1922, Flora ;1894-1922, Forte ;1894-1914, Fox ;1896-1920, Hermione ;1896--1940
Eclipse class
2nd class cruiser
Eclipse ;1897-1921, Diana ;1897-1919, Dido ;1898-1919, Doris ;1897-1919, Isis ;1898-1920, Juno ;1897-1920, Minerva ;1897-1920, Talbot ;1896-1921, Venus ;1897-1921
Arrogant class
2nd class cruiser
Arrogant ;1898-1919, Furious ;1898-1915, Gladiator ;1899-1908, Vindictive ;1900-1918

HMS Vindictive 1918 (1/1250)
Highflyer class
2nd class cruiser
Highflyer ;1899-1921 (sunk AMC SS Kaiser Wilhelm der Grosse), Hermes ;1899-1914 (conv. to seaplane tender), Hyacinth ;1900-1923

HMS Highflyer 1899 (1/1250)
Challenger class
2nd class cruiser
Challenger ;1904-1920, Encounter ;1905-1912
Surprise class
dispatch vessel 3rd class cruiser
Surprise 1913:Alacrity ;1886-1919, Alacrity ;1886-1913
Scout class
torpedo cruiser 3rd class cruiser
Scout ;1885-1904, Fearless ;1887-1905
Archer class
torpedo cruiser 3rd class cruiser
Archer ;1888-1905, Brisk ;1888-1906, Cossack ;1889-1905, Mohawk ;1890-1905, Porpoise ;1888-1905, Racoon ;1888-1905, Serpent ;1888-1890, Tartar ;1891-1906
Barracouta class
3rd class cruiser
Barracouta ;1890-1905, Barrosa ;1890-1905, Blanche ;1890-1905, Blonde ;1890-1905
Barham class
3rd class cruiser
Barham ;1890-1914, Bellona ;1891-1906
Pearl class
3rd class cruiser
Pearl ;1892-1906, Katoomba ex Pandora ;1891-1906, Mildura ex Pelorus ;1891-1906, Pallas ;1891-1906, Phoebe ;1892-1906, Philomel ;1891-1914, Ringarooma ex Psyche ;1891-1906, Tauranga ex Phoenix ;1891-1906, Wallaroo ex Persian ;1891-1906
Pelorus class
3rd class cruiser
Pelorus ;1897-1920, Pandora ;1901-1913, Pegasus ;1899-1914, Perseus ;1901-1914, Pactolus ;1898-1921, Pioneer ;1900-1912, Pomone ;1899-1922, Prometheus ;1899-1914, Proserpine ;1899-1919, Psyche ;1900-1915, Pyramus ;1900-1920

HMS Pegasus (1/1250)
Gem class
3rd class cruiser
Amethyst ;1905-1920, Diamond ;1905-1921, Sapphire ;1905-1921, Topaze ;1904-1921; 4 more cancelled

HMS Topaze 1904 (1/1250)
Adventure class
scout cruiser
Adventure ex Eddystone ;1905-1920, Attentive ;1905-1920

Similar type Bahia 1938 (1/1250)
Forward class
scout cruiser
Forward ;1905-1921, Foresight ;1905-1920
Pathfinder class
scout cruiser
Pathfinder ex Fastnet ;1905-1914, Patrol ;1905-1920

HMS Patrol (1/1250)
Sentinel class
scout cruiser
Sentinel ex Inchkeith ;1905-1923, Skirmisher ;1905-1920
Boadicea class
scout cruiser
Boadicea ;1909-1921, Bellona ;1910-1921

HMS Boadicea 1918 (1/1250)
Blanche class
scout cruiser
Blanche ;1910-1921, Blonde ;1911-1920
Town class / Bristol group
light cruiser
Bristol ;1910-1921, Glasgow ;1910-1921, Gloucester ;1910-1921, Liverpool ;1910-1921, Newcastle ;1910-1921

HMS Glasgow 1910
Town class / Weymouth group
light cruiser
Weymouth ;1911-1928, Falmouth ;1911-1916, Dartmouth ;1911-1930, Yarmouth ;1912-1929

Similar type HMS Chester 1916, Similar type HMS Glasgow 1910
Active class
light cruiser
Active ;1911-1920, Amphion ;1913-1914, Fearless ;1913-1921

HMS Amphion 1913 (1/1250)
Town class / Chatham group
light cruiser
Chatham ;1912 1924-1920 1925, Dublin ;1913-1926, Southampton ;1912-1926
plus HMAS Melbourne, HMAS Sydney, HMAS Brisbane

Similar type HMS Glasgow 1910
Town class / Birmingham group
light cruiser
Birmingham ;1914-1931, Lowestoft ;1914-1931, Nottingham ;1914-1916
plus HMAS Adelaide

HMS Nottingham 1914 (1/1250), Similar type HMS Chester 1916, Similar type Republica / Navarra / Reina Victoria Eugenia (1/1250)
Arethusa class
light cruiser
Arethusa ;1914-1916, Aurora ;1914-1920, Undaunted ;1914-1923, Galatea ;1914-1921, Inconstant ;1915-1922, Penelope ;1914-1924, Phaeton ;1915-1923, Royalist ;1915-1922
pic by sammelhafen.de
HMS Arethusa 1914 (1/1250)
C class / Caroline group
light cruiser, 3 funnels
Caroline ;1914-1924, Carysfort ;1915-1931, Cleopatra ;1915-1931, Comus ;1915-1933, Conquest ;1915-1930, Cordelia ;1915-1923

HMS Caroline 1914, HMS Comus 1915 (1/1250)
C class / Calliope group
light cruiser, 2 funnels
Calliope ;1915-1931, Champion ;1915-1919

Similar type HMS Caroline 1914, Similar type HMS Comus 1915 (1/1250)
C class / Cambrian class
light cruiser, 2 funnels
Cambrian ;1916-1934, Canterbury ;1916-1913, Castor ;1915-1936, Constance ;1916-1936

Similar type HMS Caroline 1914, Similar type HMS Comus 1915 (1/1250)
Town class / Birkenhead group
light cruiser planned for Greece
Birkenhead ;ex Antinavarchos Kountouriotis 1915-1921, Chester ;ex Lambros Katsonis 1916-1921; both planned for Greece, bought by RN

HMS Chester 1916
C class / Centaur group
light cruiser
Centaur ;1916-1934, Concord ;1916-1935

Similar type HMS Caroline 1914, Similar type HMS Comus 1915 (1/1250)
Courageous class
large light cruiser
Courageous ;1916-1924, Glorious ;1916-1920

HMS Glorious 1917 as light Battlecruiser (1/1250)
Furious class
Started as battlecruisers in WW1. Courageous 1928-39, Glorious 1928-1940,
Furious (only similar) 1917 aircraft trials, several modifications with small flight decks, 1922-25 big conversion, 1948 scuttled

HMS Glorious 1918 as light Battlecruiser, HMS Glorious 1917 as light Battlecruiser (1/1250)
C class / Caledon group
light cruiser, 2 funnels
Caledon ;1917-1948, Calypso ;1917-1940, Caradoc ;1917-1946, Cassandra ;1917-1918

Similar type HMS Caroline 1914,
Kit candidate: Caledon mit 15,2cm Varianten 1917?/1923/1941 announced by Kombrig 26.04.2019
C class / Ceres group
light cruiser
Ceres ;1917-1944, Cardiff ex Caprice ;1917-1940 the training ship -1945, Coventry ex Corsair ;1918-1942, Curacoa ;1918-1942, Curlew ;1917-1940

HMS Coventry 1940,
Kit candidate: WEM Atlantic Models 1/700 HMS Curacao by Atlantic/Starling, waiting mode,
Kit candidate: WEM Atlantic Models 1/700 HMS Coventry announced by Atlantic/Starling in 2017,
Kit candidate: Cardiff 1943 announced by AJM
Glory IV
1918.1921 ex SU Askold 1900

Askold / HMS Glory IV
C class / Capetown or Carlisle group
light cruiser
Capetown ;1922-1943, Cairo ;1919-1942, Calcutta ;1919-1941, Carlisle ex Cawnpore ;1918-1944, Colombo ;1919-1948

Similar type HMS Caroline 1914,
Kit candidate: WEM Atlantic Models 1/700 HMS Calcutta in 2019 by Atlantic/Starling, waiting mode,
Kit candidate: HMS Calcutta announced by Trumpeter 2019 in 1/350, expected to be followed in 1/700
D class / Danae class
light cruiser
Danae ;1918 1946-1944 1948 poln ORP Conrad, Dragon ;1918-1943 poln ORP Dragon, Dauntless ;1918-1943, Delhi ;1918-1948, Despatch ;1922-1946, Diomede ;1922-1946, Dunedin ;1919 1937-1924 1941, Durban ;1921-1944
cancelled 1918: Daedalus, Daring, Desperate, Dryad

ORP Conrad, HMS Danae 1918 **
Hawkins class
heavy cruiser
Hawkins ;1919-1944, Frobisher ;1924-1947, Raleigh ;1921-1922, Effingham ;1925-1940, Vindictive ex Cavendish ;1926-1940 see aircraft carrier Vindictive

HMS Hawkins 1942,
Kit candidate: Raleigh by AJM,
Kit candidate: HMS Effingham by COB on Shapeways
E class / Emerald class
light cruiser
Emerald ;1925-1948, Enterprise ;1926-1946, Euphrates ;-1918-1918



HMS Emerald (1/1250), HMS Enterprise
County class / Kent group
heavy cruiser
Kent ;1928-1948, Berwick ;1928-1948, Suffolk ;1928-1948, Cumberland ;1928-1959, Cornwall ;1928-1942
plus HMAS Australia, HMAS Canberra

HMS Suffolk (1/600)
County class / London group
heavy cruiser
London ;1929-1949, Devonshire ;1929-1946, Shropshire ;1929-1943, Sussex ;1929-1950



HMS London after rebuild 1942, HMS Sussex 1942
County class / Norfolk group
heavy cruiser
Norfolk ;1930-1950, Dorsetshire ;1930-1942



HMS Dorsetshire 1934, HMS Norfolk, Battle of North Cape Limited Edition
York class
heavy cruiser
York ;1930-1941; Exeter ;1931-1942;
Halbschwestern

HMS Exeter 1939, HMS Exeter
County class / Surrey class
heavy cruiser
Surrey ;-1929-1930, Northumberland ;-1929-1930
Some sources say this planned group was part of the Norfolk group.

HMS Norfolk, Battle of North Cape Limited Edition, HMS Dorsetshire 1934
Leander class / Leander group
light cruiser
Leander ;1933 1944-1937 1949, Achilles ;1933 1946-1936 1948, Orion ;1934-1949, Neptune ;1934-1941, Ajax ;1935-1949

HMS Ajax 1942,
Kit candidate: Ajax, Achilles 2017 annonced by FlyHawk
Leander class / Amphion or Phaeton group
light cruiser
Phaeton ;1935-1935 während des Baus 1935 an Australien übergeben (HMAS Sydney), Apollo ;1936-1938 1938 als HMAS Hobart an Australien, Amphion ;1936-1939 1939 an Australien (HMAS Perth, D29)

HMAS Sydney
Arethusa class
light cruiser
Arethusa ;1935-1950, Galatea ;1935-1941, Penelope ;1936-1944, Aurora ;1937-1948



HMS Arethusa 1945, HMS Penelope 1940 (Deluxe Edition)
Town class: Southampton sub-class
light cruiser
Southampton ex Polyphemus ;1937-1941, Newcastle ex Minotaur ;1937-1959, Sheffield ;1937-1967, Glasgow ;1937-1958, Birmingham ;1937-1960

HMS Sheffield 1942
Town class: Gloucester sub-class
light cruiser
Liverpool ;1938-1958, Manchester ;1938-1942, Gloucester ;1939-1941

Similar type HMS Sheffield 1942
Town class: Edinburgh sub-class
light cruiser
Edinburgh ;1939-1942, Belfast ;1939-1963

HMS Belfast (1/600)
Dido class
antiaircraft cruiser
Dido ;1940-1957, Bonaventure ;1940-1941, Naiad ;1940-1942, Phoebe ;1940-1956, Hermione ;1941-1942, Euryalus ;1941-1959, Cleopatra ;1941-1958, Charybdis ;1941-1943, Sirius ;1942-1956, Scylla ;1942-1950, Argonaut ;1942-1955

HMS Naiad (1940)
Dido class / Bellona group
antiaircraft cruiser
Spartan ;1943-1944, Royalist ;1943-1956, Bellona ;1943 1956-1948 1958, Black Prince ;1943 1961-1946 1961, Diadem ;1944-1956
Crown Colony class: Fiji group
light cruiser
Fiji ;1940-1941, Kenya ;1940-1962, Nigeria ;1940-1954, Mauritius ;1941-1965, Trinidad ;1941-1942, Gambia ;1942 1946-1942 1968, Jamaica ;1942-1960, Bermuda ;1942-1963

HMS Trinidad (1942)
Crown Colony class: Ceylon group
light cruiser (without X turret)
Uganda ;1943-1944, Newfoundland ;1943-1959, Ceylon ;1943-1959
Minotaur class
1944-1958, Swiftsure Minotaur=>HMCS Ontario, Superb (Hawke cancelled)
Completed as Tiger class: Defence=>Lion, Bellerophon / Tiger, Blake / Tiger / Blake

HMS Swiftsure (Minotaur), HMS Superb cruiser (1/1250),
Kit candidate: WEM Atlantic Models 1/700 HMS Swiftsure in 2017
Tiger class
Tiger, Lion, Blake (see Minotaur class); 1959-1979




HMS Tiger C20, HMS Tiger 1959 (1/1250), HMS Lion 1960

Extract of cruisers used in WW2

Heavy Cruiser
Hawkins class
1919-1949; Hawkins, Raleigh, Frobisher, Effingham, Vindictive (see aircraft carrier Vindictive)

HMS Hawkins 1942,
Kit candidate: Raleigh by AJM
County class
1928-1959,
Kent subclass: Suffolk Cornwall Cumberland Kent Berwick. Royal Australian Navy: Australia Canberra
London subclass: London Devonshire Sussex Shropshire, Royal Australian Navy: Shropshire
Norfolk subclass Norfolk Dorsetshire





HMS Suffolk (1/600), HMS Dorsetshire 1934, HMS London after rebuild 1942, HMS Sussex 1942
York class
York, Exeter

HMS Exeter 1939, HMS Exeter
Town class
Southampton class: Birmingham Glasgow Newcastle Sheffield Southampton
Gloucester class: Gloucester Liverpool Manchester
Edinburgh class: Belfast Edinburgh



HMS Belfast (1/600), HMS Sheffield 1942
Crown Colony class
Fiji group: Fiji, Nigeria => Indian Mysore, Mauritius, Kenya, Trinidad, Jamaica, Gambia => HMNZS Gambia, Bermuda
Ceylon group: Ceylon => Peru BAP Coronel Bolognesi, Uganda => HMCS Uganda, Newfoundland => Peru BAP Almirante Grau

HMS Trinidad (1942)
Minotaur class
1944-1958, Swiftsure Minotaur=>HMCS Ontario, Superb (Hawke cancelled)
Completed as Tiger class: Defence=>Lion, Bellerophon / Tiger, Blake / Tiger / Blake

HMS Swiftsure (Minotaur)
Tiger class
Tiger, Lion, Blake (see Minotaur class); 1959-1979




HMS Tiger C20, HMS Tiger 1959 (1/1250), HMS Lion 1960
Light Cruiser
Town class
1910-1922, teils benutzt bis 1946. HMAS Adelaide als Einzige im WW2 genutzt.

HMS Chester 1916
C class
1914-2011; Light cruiser, most of converted to AA cruiser in the 30s;Caroline Carysfort Cleopatra Comus Conquest Cordelia Calliope Champion Cambrian Canterbury Castor Constance Centaur Concord Caledon Calypso Cassandra Caradoc Cardiff Ceres Coventry Curacoa Curlew Cairo Calcutta Capetown Carlisle Colombo

HMS Coventry 1940,
Kit candidate: WEM Atlantic Models 1/700 HMS Curacao by Atlantic/Starling, waiting mode
Danae class ( D class)
1918-1946; Dragon=>ORP Dragon, Danae=>ORP Conrad, Dauntless Delhi Dunedin Diomede Durban Despatch

ORP Conrad, HMS Danae 1918 **
Emerald class (E class)
1926-1948; Emerald Enterprise



HMS Emerald (1/1250), HMS Enterprise
Leander class
HMNZS Leander HMNZS Achilles=>India Delhi, Orion Neptune Ajax, Amphion=>HMAS Perth, Phaeton=>HMAS Sydney, Apollo => HMAS Hobart

HMS Ajax 1942, HMAS Sydney
Arethusa class
Arethusa Galatea Penelope Aurora=>Nat.China Taiwan Chungkinh. Captured by Com.China Tchoungking 1949, Hsuang Ho 1951, Pei Ching 1951, Kuang Chou 1958



HMS Arethusa 1945, HMS Penelope 1940 (Deluxe Edition)
Dido class
Naiad Phoebe Bonaventure Hermione Euryalus Dido Cleopatra Scylla Charybdis Sirius Argonaut HMNZS Royalist Diadem=>Pakistan Babur / Jahangir HMNZS Black Prince Spartan HMNZS Bellona

HMS Naiad (1940)
Minelayer cruiser
Adventure
1927



HMS Adventure 1942, HMS Adventure 1940 (1/1250)
Abdiel/Manxman Class
1941-44 Abdiel Apollo Ariadne Latona Manxman Welshman

HMS Ariadne
AA cruiser ex merchantman
Alynbank group
Alynbank, Foylebank, Springbank

HMS Springbank 1941, HMS Springbank 1941 (1/1250)
Palomares group
Palomares, Pozarica

HMS Pozarica 1942 (1/1250), HMS Palomares 1944 (1/1250)
Prince Robert (RCN)
3 Hilfskreuzer Prince Robert, Prince David, Prince Henry, davon P.R. Als Flakschiff umgebaut

Similar type HMCS Prince Henry (1/1250),
Kit candidate: Prince Robert as AA, Prince David as LSI announced for 2019 by Ajm
Tynwald


HMS Tynwald (1/1250)
Ulster Queen


HMS Ulster Queen (1/1250)
Aristocrat
Paddle steamer SS TALISMAN official number 164056 built in 1935 for London & N Eastern Rlwy, Glasgow. Speed 17kn. 1940 requisitioned by the Royal Navy as HMS Aristocrat as AA ship and other roles. 1946 returned to owners and renamed TALISMAN. Broken up Dalmuir 17.10.1967.(892)

HMS Aristocrat 1940 (1/1250)
AMC
Chitral
Passenger liner, troop ship, AMC, again troop ship 1925-1953

HMS Chitral 1942
Jervis Bay


Kit candidate: Jervis Bay announced by AJM 2019
Esperance Bay


Kit candidate: Esperance Bay announced by AJM 2020

Destroyer

Polyphemus
1881-1903 experimental torpedo ram

HMS Polyphemus 1882 (1/1250)
Rattlesnake
Torpedo gunboat 1886
Grasshopper class
Torpedo gunboat 1887-1905 Sandfly, Grasshopepr, Spider
Sharpshooter class
Torpedo gunboat 1888
Alarm class
Torpedo gunboat 1892

HMS Alarm 1894 (1/1250)
Dryad class
Torpedo gunboat 1893
"26-knotter" types
- Daring class - 2 Schiffe, 1893-1894: Daring 1895;1895-1912, Decoy 1895;1895-1904
- Havock class - 2 Schiffe, 1893: Havock 1894;1894-1912, Hornet 1894;1894-1909
- Ferret class - 2 Schiffe, 1893-1894: Ferret 1895;1895-1911, Lynx 1895;1895-1912



HMS Decoy 1895, HMS Hornet 1894
A class; (27-knot classes)
- Ardent class - 3 ships, 1894-1895: Ardent 1895;1895-1911, Boxer 1895;1895-1918, Bruiser 1895;1895-1914
- Charger class - 3 ships, 1894: Charger 1896;1896-1912, Dasher 1896;1896-1912, Hasty 1896;1896-1912
- Hardy class - 2 ships, 1895: Hardy 1896;1896-1911, Haughty 1896;1896-1912
- Janus class - 3 ships, 1895: Janus 1895;1895-1914, Lightning 1896;1896-1915, Porcupine 1896;1896-1920
- Salmon class - 2 ships, 1895: Salmon 1896;1896-1912, Snapper 1896;1896-1912
- Banshee class - 3 ships, 1894: Banshee 1895;1895-1912, Contest 1895;1895-1911, Dragon 1895;1895-1912
- Fervent class - 2 ships, 1895: Fervent 1900;1900-1920, Zephyr 1901;1901-1920
- Conflict class - 3 ships, 1894-1895: Conflict 1899;1899-1920, Teazer 1899;1899-1912, Wizard 1899;1899-1920
- Handy class - 3 ships, 1895: Handy 1895;1895-1916, Hart 1896;1896-1912, Hunter 1896;1896-1912
- Sunfish class - 3 ships, 1895: Sunfish 1896;1896-1920, Opossum 1896;1896-1920, Ranger 1896;1896-1920
- Rocket class - 3 ships, 1894: Rocket 1895;1895-1912, Shark 1895;1895-1911, Surly 1895;1895-1920
- Sturgeon class - 3 ships, 1894-1895: Skate 1896;1896-1907, Starfish 1896;1896-1912, Sturgeon 1896;1896-1912
- Swordfish class - 2 ships, 1895: Spitfire 1896;1896-1912, Swordfish 1896;1896-1910
- Zebra class - 1 ship, 1895: Zebra 1900;1900-1914

HMS Surly 1894 (1/1250), HMS Spitfire 1895, HMS Hunter 1895
Viper class
experimental boat Viper 1900;1900-1901
Velox class
experimental boat Velox 1904;1904-1915
B class (4-funnelled, 30-knot classes)
- Quail class - 4 ships, 1895 Quail Sparrowhawk Thrasher Virago
- Earnest class - 6 ships, 1896-1897 Earnest Griffon Locust Panther Seal Wolf
- Spiteful class - 2 ships, 1899 Spiteful Peterel
- Myrmidon class - 2 ships, 1900 Myrmidon 1901;1901-1917, Syren 1902;1902-1920

Quail 1897;1897-1919, Sparrowhawk 1897;1897-1904, Thrasher 1897;1897-1919, Virago 1897;1897-1919, Earnest 1897;1897-1920, Griffon 1897;1897-1920, Locust 1898;1898-1919, Panther 1898;1898-1920, Seal 1898;1898-1921, Wolf 1898;1898-1921, Orwell 1900;1900-1922, Lively 1902;1902-1920, Sprightly 1902;1902-1921, Success 1902;1902-1914
Palmer final: Albacore 1909;1909-1919, Bonetta 1909;1909-bef.1919
Unique ships: Kangaroo 1901;1901-1920, Express1902;1902-1921, Orwell, Arab 1903;1903-1919, Cobra1901;1901-1901

Similar type Smyrni ex kuk Ulan,
Kit candidate: 1/700 Earnest by Kombrig announced
C class (3-funnelled, 30-knot classes)
- Star class - 6 ships, 1896-1897: Star 1898;1898-1919, Whiting 1897;1897-1919, Bat 1897;1897-1919, Crane 1898;1898-1919, Chamois 1897;1897-1904, Flying Fish 1898;1898-1919, Fawn 1898;1898-1919, Flirt 1899;1899-1916, Peterel 1900;1900-1919, Spiteful 1900;1900-1920
- Avon class - 3 ships, 1896-1897: Avon 1899;1899-1920, Bittern 1897;1897-1918, Otter 1900;1900-1916, Leopard 1899;1899-1919, Vixen 1902;1902-1921
- Brazen class - 4 ships, 1896-1898: Brazen 1900;1900-1919, Electra 1900;1900-1920, Recruit 1900;1900-1915, Vulture 1900;1900-1919, Kestrel 1900;1900-1921, Thorn 1901;1901-1919, Tiger 1901;1901-1908, Vigilant 1901;1901-1920
- Violet class: Violet 1898;1898-1920, Sylvia 1899;1899-1919, Lee 1901;1901-1909
- Mermaid class: Mermaid 1899;1899-1919, Cheerful 1900;1900-1917
- Gipsy/Falcon class: Osprey 1898;1898-1919, Fairy 1898;1898-1918, Gipsy 1898;1898-1921, Leven 1899;1899-1920, Ostrich 1901;1901-1920, Falcon 1901;1901-1918
- Dove class: Dove 1901;1901-1920, Bullfinch 1901;1901-1919
- Fawn class - 6 ships, 1897-1899
- Greyhound class: Greyhound 1902;1902-1919, Racehorse 1902;1902-1920, Roebuck 1902;1902-1919
- Thorn class - 3 ships, purchased 1901
- Hawthorn special type - 2 ships, 1899, steam
turbine specials

- Thornycroft special - 1 ship, 1898 Albatross 33-knotter
- Armstrong-Whitworth special, - 1 ship,
1900


HMS Violet 1898, HMS Violet 1898 (1/1250)
D class; (2-funnelled, 30-knot classes)
- 1893-94 Programme - 4 ships, 1896
- 1894-95 Programme - 2 ships, 1897
- 1895-96 Programme - 3 ships, 1897-1898
- 1896-97 Programme (special type) - 1 ship,
1899
- Desperate class: Desperate 1897;1897-1920, Fame 1897;1897-1921, Foam 1897;1897-1914, Mallard 1897;1897-1920, Angler 1898;1898-1920; Ariel 1898;1898-1907; Coquette 1899;1899-1916, Cynthia 1899;1899-1920, Cygnet 1900;1900-1920, Stag 1900;1900-1921




Similar type Murakumo, Similar type Kagero 1902 (1/1250), HMS Foam 1896
Hai Jing class / Taku type
HMS Taku, 1900 ex Chinese prize, built in Germany 1900;1900-1916

Lieutnant Burakov (1899) Taku
River / E class
33 ships, 1903-1905: Erne 1904;1904-1915, Ettrick 1904;1904-1919, Exe 1904;1904-1920, Ribble 1904;1904-1920, Teviot 1904;1904-1919, Usk 1904;1904-1920, Derwent 1904;1904-1917, Eden 550ts 1904;1904-1916 (June 18th collision SS France), Foyle 1904;1904-1917, Itchen 1904;1904-1917, Kennet 1905;1905-1919, Jed 1905;1905-1920, Welland 1904;1904-1920, Cherwell 1904;1904-1919, Dee 1904;1904-19, Arun 1904;1904-1920, Blackwater 1904;1904-1909, Waveney 1904;1904-1920, Chelmer 1905;1905-1920, Colne 1905;1905-1919, Gala 1905;1905-1908, Garry 1905;1905-1919, Ness 1905;1905-1919, Nith 1905;1905-1919, Swale 1905;1905-1919, Ure 1905;1905-1919, Wear 1905;1905-1919, Liffey 1905;1905-1919, Moy 1905;1905-1919, Ouse 1905;1905-1919, Boyne 1905;1905-1919, Doon 1905;1905-1919, Kale 1905;1905-1918, Rother 1905;1905-1919, Stour 1909;1909-1919, Test 1909;1909-1919


(by Wikimedia, Author, Rights refer to here)
Cricket-class coastal destroyer
1906-1909; -1921, 36 ships, rerated as t-boats. Cricket TB1, Dragonfly TB2, TB3 (ex-Firefly), TB4 (ex-Sandfly), TB5 (ex-Spider), TB6 (ex-Gadfly), TB7 (ex-Glowworm), TB8 (ex-Gnat), TB9 (ex-Grasshopper), TB10 (ex-Greenfly), TB11 (ex-Mayfly), TB12 (ex-Moth), TB13-TB36

HMS Cricket (1/600)
Tribal / F class
13 ships, 1907-1909:
Tribal class: Afridi 1907;1907-1919, Gurkha 1907;1907-1917, Cossack 1907;1907-1919, Mohawk 1907;1907-1919, Tartar 1907;1907-1921
Tribal II class: Amazon 1909;19098-1919, Saracen 1909;1909-1919, Viking 1909;1909-1919, Crusader 1909;1909-1920, Maori 1909;1909-1915, Nubian 1909;1909-1916, Zulu 1909;1909-1916, Zubian (composition of Nubian with bow of Zulu) 1917;1917-1919

HMS F class / Tribal class (1/1250)
Beagle / G class
16 ships, 1909-1910: Beagle 1909;1909-1921, Bulldog 1910;1910-1920, Harpy 1910;1910-1921, Foxhound 1910;1910-1921, Basilisk 1910;1910-1921, Scourge 1910;1910-1921, Rattlesnake 1910;1910-1921, Nautilus 1913:Grampus 1910;1910-1920, Grasshopper 1910;1910-1921, Renard 1910;1910-1920, Wolverine 1910;1910-1917, Mosquito 1910;1910-1920, Racoon 1910;1910-1918, Scorpion 1910;1910-1921, Savage 1910;1910-1921, Pincher 1910;1910-1918
pic by sammelhafen.de
HMS G class / Beagle class 1909 (1/1250),
Kit candidate: G-class
Beagle, Parker, Harpy, Renard and Grampus announced by Kombrig
Acorn / H class
20 ships, 1910-1911: Alarm 1910;1910-1921, Brisk 1910;1910-1921, Acorn 1910;1910-1921, Fury 1912;1912-1921, Sheldrake 1911;1911-1921, Staunch 1911;1911-1917, Cameleon 1910;1910-1921, Comet 1910;1910-1918, Goldfinch 1910;1910-1915, Hope 1910;1910-1920, Nemesis 1910;1910 / 1919-1917 / 1921, Nereide 1910;1910-1921, Nymphe 1911;1911-1921, Larne 1910;1910-1921, Lyra 1910;1910-1921, Martin 1911;1911-1920, Minstrel 1911;1911 / 1919-1917 / 1921, Redpole 1910;1910-1921, Rifleman 1910;1910-1921, Ruby 1911;1911-1921

Kanran ex Nemesis
Acheron / I class
23 ships, 1910-1915: Jackal 1911;1911-1918, Lapwing 1911;1911-1921, Lizard 1912;1912-1921, Tigress 1912;1912-1921, Ferret 1911;1911-1917, Sandfly 1911;1911-1917, Forester 1911;1911-1921, Goshawk 1911;1911-1921, Defender 1911;1911-1921, Phoenix 1911;1911-1918, Druid 1911;1911-1921, Hind 1911;1911-1921, Hydra 1912;1912-1921, Hornet 1912;1912-1921, Archer 1912;1912-1921, Attack 1912;1912-1917, Acheron 1911;1911-1921, Ariel 1911;1911-1918, Badger 1911;1911-1921, Beaver 1912;1912-1921, Firedrake 1912;1912-1921, Lurcher 1912;1912-1922, Oak 1912;1912-1921

HMS Acheron, HMS Acheron
Acasta / K class
20 ships, 1912-1913: Shark 1913:(Kestrel) 1912;1912-1916, Christopher 1913:(Kite) 1912;1912-1921, Acasta 1913:(King) 1912;1912-1921, Sparrowhawk 1913:(Kingsmill) 1912;1912-1916, Cockatrice 1913:(Kingfisher) 1912;1912-1921, Achates 1913:(Knight) 1913;1913-1921, Spitfire 1913:(Keppel) 1913;1913-1921, Contest 1913:(Kittiwake) 1913;1913-1921, Ambuscade 1913:(Keith) 1913;1913-1921, Lynx 1913:(Koodoo) 1913;1913-1915, Midge 1913:(Keitloa) 1913;1913-1921, Owl 1913:(Killer) 1913;1913-1921, Paragon 1913:(Katrine) 1913;1913-1917, Porpoise 1913:(Kennington) 1913;1913-1920, Unity 1913:(Kinsale) 1913;1913-1922, Hardy 1913:(Kelpie) 1913;1913-1921, Victor 1913:(Kingston) 1913;1913-1923, Fortune 1913;1913-1916; Ardent 1913:(Kenric) 1913;1913-1916, Garland 1913:(Kanewulf) 1913;1913-1921

Kit candidate: Paragon/Lynx/Spitfire announced by Kombrig
Swift-type
1 ship, 1907, large 36-knot flotilla leader prototype Swift ex Flying Scud 1910;1910-1921
Drawing on Shipbucket

HMS Swift 1907 (1/1250),
Kit candidate: WEM Atlantic Models 1/700 HMS Swift in 2017 by Atlantic/Starling
Laforey / L class
22 ships, 1913-1915: Laurel ex Redgauntlet 1913;1913-1921, Lark ex Haughty 1913;1913-1923, Linnet 1913:Havock 1913;1913-1921, Liberty ex Rosalind 1913;1913-1921, Laverock ex Hereward 1914;1914-1921, Landrail ex Hotspur 1914;1914-1921, Laforey ex Florizel 1913;1913-1917, Laertes ex Sarpedon 1913;1913-1921, Lysander ex Ulysses 1913;1913-1922, Lawford ex Ivanhoe 1913;1913-1917, Llewellyn ex Picton 1913;1913-1922, Leonidas ex Rob Roy 1913;1913-1920, Loyal ex Orlando 1914;191-1921, Lucifer ex Rocket 1914;1914-1921, Louis ex Talisman 1914;1914-1915, Legion ex Viola 1914;1914-1917, Lance ex Daring 1914;1914-1921, Lydiard ex Waverley 1914;1914-1921, Lennox ex Portia 1914;1914-1921, Lookout ex Dragon 1914;1914-1922, Lassoo ex Magic 1915;1915-1916, Lochinvar ex Malice 1915;1915-1921

HMS L class 1913 (?) (1/1250),
Kit candidate: Linnet, Legion (2/3 stacks) announced by Kombrig
Arno
1 Schiff, 1914, Italian built for Portugal as Liz, but purchased in 1915 and finished for RN as HMS Arno; 1915;1915-1918


(by Wikimedia, Author, Rights refer to here)
M class
Admiralty M class: 74 ships, 1914-1917, Hawthorn M class: 2 ships, 1915, Yarrow M class: 10 ships, 1914-1916, Thornycroft M class: 6 ships, 1914-1916, Yarrow Later M class: 7 ships, 1916-1917:
- M Admiralty class: Murray 1914;1914-1921, Myngs 1914;1914-1921, Matchless 1915;1915-1921, Milne 1915;1915-1921, Morris 1915;1915-1921, Moorsom 1915;1915-1921; Marksman not ordered; Monitor not ordered
- M Hawthorn class: Mansfield 1915;1915-1921, Mentor 1915;1915-1921
- M Thornycroft class: Mastiff 1914;1914-1921, Meteor 1914;1914-1917; Menace not ordered
- M Yarrow class: Miranda 1914;1914-1921;Minos 1914;1914-1920, Manly 1914;1914-1921
- M repeat Admiralty class: Mandate 1915;1915-1921, Mons 1915;1915-1921, Marmion 1915;1915-1917, Marne 1915;1915-1921, Manners 1915;1915-1921, Mystic ex Myrtle 1915;1915-1921, Martial 1915;1915-1921, Maenad 1915;1915-1921, Mameluke 1915;1915-1921, Mindful 1915;1915-1921, Nessus 1915;1915-1918, Magic ex Marigold 1915;1915-1921, Opal 1915;1915-1918, Marvel 1916;1916-1921, Mary Rose 1916;1916-1917, Nestor 1916;1916-1916, Ossory 1916;1916-1921, Mischief 1916;1916-1921, Ophelia 1916;1916-1921, Obedient 1916;1916-1921, Menace 1916;1916-1921, Moresby ex Marlion 1916;1916-1921, Opportune 1916;1916-1923, Noble ex Nisus 1916;1916-1921, Napier 1916;1916-1921, Onslaught 1916;1916-1921, Nonsuch ex Narcissus 1916;1916-1921, Oracle 1916;1916-1921, Narwhal 1916;1916-1919, Obdurate 1916;1916-1921, Nicator 1916;1916-1921, Nomad 1916;1916-1916, Onslow 1916;1916-1921, Narbrough 1916;1916-1918, Pigeon 1916;1916-1921, Plover 1916;1916-1921, Partridge 1916;1916-1917, Negro 1916;1916-1916, Medina ex Redmill 1916;1916-1921, Pelican 1916;1916-1921, Norman 1916;1916-1921, Orestes 1916;1916-1921, Petard 1916;1916-1921, Paladin 1916;1916-1921, Nizam 1916;1916-1921, Penn 1916;1916-1921, Pasley 1916;1916-1921, Orford 1916;1916-1921, Medway ex Medora ex Redwing 1916;1916-1921, Plucky 1916;1916-1921, Observer 1916;1916-1921, Peyton 1916;1916-1921, Pellew 1916;1916-1921, Nonpareil 1916;1916-1921, Peregrine 1916;1916-1921, Offa 1916;1916-1921, Orpheus 1916;1916-1921, Octavia ex Oryx 1916;1916-1921, Parthian 1916;1916-1921, Northesk 1916;1916-1921, Orcadia 1916;1916-1921, Prince 1916;1916-1921, Oriole 1916;1916-1921, Portia 1916;1916-1921, Norseman 1916;1916-1921, Oriana 1916;1916-1921, Osiris 1916;1916-1921, Pylades 1916;1916-1921, Oberon 1916;1916-1921, Pheasant 1917;1917-1917, North Star 1917;1917-1918, Phoebe 1917;1917-1921, Nugent 1917;1917-1921
- repeat Thornycroft M class: Michael 1915;1915-1921, Milbrook 1915;1915-1921, Minion 1915;1915-1921, Munster ex Monitor 1916;1916-1921, Nepean 1916;1916-1921, Nereus 1916;1916-1921
- repeat Thornycroft II M class: Patrician 1916;1916-1920, Patriot 1916;1916-1920, Rapid 1916;1916-1927, Ready 1916;1916-1926
- repeat Yarrow N class (also "Late Yarrow"): Moon 1915;1915-1921, Morning Star 1915;1915-1921, Mounsey 1915;1915-1921, Musketeer 1916;1916-1921, Nerissa 1916;1916-1921, Relentless 1916;1916-1926, Rival 1916;1916-1926

HMS Mary Rose (1916),
Kit candidate: Moorsom announced by Kombrig
Talisman class
4 ships, 1914-1916, ex-Turkish purchases: Talisman ex Napier 1916;1916-1921, Termagant ex Narbrough 1916;1916-1921, Trident ex Offa 1916;1916-1921, Turbulent ex Ogre 1916;1916-1916
Drawing on Shipbucket
Medea class
4 ships, 1915, ex-Greek purchases: Medea 1915;1915-1921, Medusa 1915;1915-1916, Melampus 1915;1915-1921, Melpomene 1915;1915-1921

Kit candidate: Melampus announced by Kombrig
Faulknor class leader
ex Almirante Lynch / Almirante Williams Rebolledo class

4 ships, 1914, ex-Chilean purchases: Botha 1914;1914-1920, Broke 1914;1914-1920, Faulknor 1914;1914-1920, Tipperary 1915;1915-1916
Drawing on Shipbucket

HMS Tipperary (1/1250)
Marksman class leader
7 ships, 1915-1916: Marksman 1915;1915-1921, Nimrod 1915;1915-1926, Kempenfelt 1915;1915-1921, Lightfoot 1915;1915-1921, Abdiel ex Ithuriel -1916;-1916-1916, Gabriel ex Abdiel 1916;1916-1918, Ithuriel ex Gabriel 1916;1916-1921
Drawing on Shipbucket

Kit candidate: Marksman announced by Kombrig
Parker class leader
6 ships, 1916-1917: Parker ex Frobisher 1916;1916-1921, Grenville 1916;1916-1931, Hoste 1916;1916-1916, Seymour 1916;1916-191., Saumarez 1916;1916-1931, Anzac 1917;1917-1919

HMS Hoste 1916 (1/1250),
Kit candidate: Seymour, Anzac announced by Kombrig
R class
Admiralty R class: 39 ships, 1916-1917, Thornycroft R class: 5 ships, 1916-1917, Admiralty modified R class: 11 ships, 1916-1917:
- Thornycroft R class: Rosalind 1916;1916-1926, Radiant 1917;1917-1920, Retriever 1917;1917-1927, Taurus 1917;1917-1930, Teazer 1917;1917-1931
- Admiralty R class: Romola 1916;1916-1930, Sarpedon 1916;1916-1926, Radstock 1916;1916-1927, Sable 1916;1916-1927, Rowena 1916;1916-1937, Rocket 1916;1916-1926, Raider 1916;1916-1927, Restless 1916;1916-1936, Setter 1916;1916-1917, Rob Roy 1916;1916-1926, Sorceress 1916;1916-1927, Starfish 1916;1916-1928, Rigorous 1916;1916-1926, Salmon 1933:Sable 1917;1917-1937, Redoubt 1917;1917-1926, Simoom 1917;1917-1917, Sylph 1917;1917-1926, Stork 1917;1917-1927, Redgauntlet 1917;1917-1927, Torrent 1917;1917-1917, Recruit 1917;1917-1917, Satyr 1917;1917-1926, Thruster 1917;1917-1937, Sturgeon 1917;1917-1926, Skate 1917;1917-1935, Tempest 1917;1917-1937, Skilful 1917;1917-1926, Torrid 1917;1917-1937, Sharpshooter 1917;1917-1927, Thisbe 1917;1917-1936, Springbok 1917;1917-1926, Tarpon 1917;1917 / 1918-1918 / 1927, Sceptre 1917;1917-1926, Tetrarch 1917;1917-1934, Telemachus 1917;1917 / 1918-1918 / 1927, Tenacious 1917;1917-1928, Tormentor 1917;1917-1929, Tancred 1917;1917-1928, Tornado 1917;1917-1917
- Yarrow R class: Sabrina 1916;1916-1917, Strongbow 1916;1916-1917, Suprise 1917;1917-1917, Sybille 1917;1917-1926, Truculent 1917;1917-1927, Tyrant 1917;1917-1927, Ulleswater 1917;1917-1918
- Modified Admiralty R class: Trenchant 1917;1917-1928, Tristram 1917;1917-1921, Undine 1917;1917-1928, Ulysses 1917;1917-1918, Tower 1917;1917-1928, Tirade 1917;1917-1921, Urchin 1917;1917-1930, Umpire 1917;1917-1930, Ursa 1917;1917-1926, Ulster 1917;1917-1928, Ursula 1917;1917-1929

Phra Ruang (ex-HMS Radiant)
S class
Admiralty S class: 55 ships, 1916-1924, Yarrow S class: 7 ships, 1917-1919, Thornycroft S class: 5 ships, 1917-1919:
- Admiralty S class: Simoom 1918;1918-1931, Scimitar 1918;1918-1947, Tribune 1918;1918-1931, Scotsman 1918;1918-1937, Senator 1918;1918-1936, Trinidad 1918;1918-1932, Shark 1918;1918-1931, Scythe 1918;1918-1931, Scout 1918;1918-1946, Sikh 1918;1918-1927, Sparrowhawk 1918;1918-1931, Sepoy 1918;1918-1932, Tilbury 1918;1918-1931, Success 1918;1918-1919, Sirdar 1918;1918-1934, Seabear 1918;1918-1931, Seraph 1918;1918-1934, Splendid 1918;1918-1931, Trojan 1918;1918-1936, Swallow 1918;1918-1936, Tactician 1918;1918-1931, Steadfast 1918;1918-1934, Tintagel 1918;1918-1932, Seafire 1918;1918-1936, Shamrock 1918;1918-1936, Somme 1918;1918-1932, Searcher 1918;1918-1938, Serapis 1918;1918-1934, Truant 1918;1918-1931, Sportive 1918;1918-1936, Sabre 1918;1918-1945, Sterling ex Stirling 1919;1919-1932, Tara 1919;1919-1931, Tenedos 1918;1918-1942, Stalwart 1919;1919-1919, Seawolf 1919;1919-1931, Thanet 1918;1918-1942, Trusty 1919;1919-1936, Spear 1919;1919-1926, Strenuous 1919;1919-1932, Tasmania 1919;1919-1919, Serene 1919;1919-1936, Swordsman 1919;1919-1919, Tattoo 1919;1919-1919, Sesame 1919;1919-1934, Spindrift 1919;1919-1936, Saladin 1919;1919-1947, Stonehenge 1919;1919-1920, Stronghold 1919;1919-1938, Sardonyx 1919;1919-1945, Turbulent 1919;1919-1936, Stormcloud 1919;1919-1934, Sturdy 1919;1919-1938, Shikari 1924;1924-1945, Thracian 1922;1922 / 1945-1941 / 1946, Saturn -1919;--1919, Sycamore -1919;--1919
- Thornycroft S class: Speedy 1918;1918-1922, Tobago 1918;1918-1922, Torbay 1919;1919-1928, Toreador 1919;1919-1928, Tourmaline 1919;1919-1931
- Yarrow S class: Torch 1918;1918-1929, Tomahawk 1918;1918-1928, Tryphon 1918;1918-1920, Tumult 1918;1918-1928, Turquoise 1919;1919-1932, Tuscan 1919;1919-1932, Tyrian 1919;1919-1930

HMS Sabre H18 (1944), HMS Trojan (1918)
V & W class
Admiralty V class: 28 ships, 1916-1918, Admiralty W class: 19 ships, 1916-1918, Thornycroft V and W class: 4 ships, 1918, Thornycroft modified W class: 2 ships, 1918-1924, Admiralty modified W class: 15 ships, 1918-1922

- Admiralty V class leaders (Valentine class): Valentine ex Bruce 1917;1917-1940, Valhalla ex Douglas 1917;1917-1931, Valkyrie ex Malcolm 1917;1917-1936, Valorous ex Montrose 1917;1917-1947, Vampire ex Wallace 1917;1917-1933 then HMAS Vampire -1942

- Admiralty V class: Vancouver 1928:Vimy 1918;1918-1947, Vanessa 1918;1918-1947, Vanity 1918;1918-1947, Vanoc 1917;1917-1945, Vanquisher 1917;191.-1947, Vectis 1917;1917-1936, Vega 1917;1917-1947, Vehement 1917;-1917-1918, Velox 1918;-1918-1947, Vendetta 1917;1917-1933, Venetia 1917;1917-1940, Venturous 1917;1917-1936, Verdun 1917;1917-1946, Versatile 1918;1918-1948, Verulam 1918;1918-1919, Vesper 1918;1918-1947, Vidette 1918;1918-1947, Vimiera 1917;1917-1942, Violent 1917;1917-1937, Vittoria 1918;1918-191., Vivacious 1917;1917-1947, Vivien 1918;1918-1947, Vortigern 1918;1918-1942

- Thornycroft V class: Viceroy 1918;1918-1948, Viscount 1918;1918-1945
- Admiralty W class: Voyager 1918;1918-1933, Wakeful 1917;1917-1940, Walker 1918;-1918-1946, Walpole 1918;1918-1945, Walrus 1918;1918-1938, Warwick 1918;1918-1944, Watchman 1918;1918-1945, Waterhen 1918;1918-1933, Wessex 1918;1918-1918, Westcott 1918;1918-1946, Westminster 1918;1918-1947, Whirlwind 1918;1918-1940, Whitley ex Whitby 1918;1918-1940, Winchelsea 1918;1918-1945, Winchester 1918;1918-1946, Windsor 1918;1918-1947, Wolfhound 1918;1918-1948, Wrestler 1918;1918-1944, Wryneck 1918;1918-1941, Wayfarer -;--1917, Woodpecker -;--1917
- Thornycroft W class: Wolsey 1918;1918-1947, Woolston 1918;1918-1947
- Modified W Admiralty class: Vansittart 1919;1919-1946, Venomous ex Venom 1919;1919-1942

- Modified W class (modified = 4,7''/11,9 cm statt 4''/10,2 cm, changed boiler room, damit vorder dickerer Schlot): Verity 1919;1919-1947, Volunteer 1919;1919-1947, Wanderer 1919;1919-1946, Whitehall 1924;1924-1945, Wren 1923;1923-1940, Veteran 1919;1919-1942, Whitshed 1919;1919-1947, Wild Swan 1919;1919-1942, Witherington 1919;1919-1947, Wivern 1919;1919-1947, Wolverine 1920;1920-1946, Worcester 1922;1922-1944, Vashon -1918;--1918, Vengeful -1918;--1918, Vigo -1918;--1918, Virulent -1918;--1918, Volage -1918;--1918, Volcano -1918;--1918, Votary -1918;--1918, Wager -1919;--1919, Wake -1918;--1918, Wave -1918;--1918, Weazel -1918;--1918, Welcome -1919;--1919, Welfare -1919;--1919, Wellesley -1918;--1918, Westphal -1919;--1919, Westward Ho -1919;--1919, Wheeler -1919;--1919, Whip -1918;--1918, Whippet -1918;--1918, Whitaker -1918;--1918, White Bear -1918;--1918, Whitehead -1918;--1919, Willoughby -1918;--1918, Winter -1918;--1918; Wistful ex Vigorous -1918;--1918; Vimy ex Vantage -1918;--1919, Warren -1919;--1919, Watson -1919;--1919, Werewolf -1919;--1919, Whelp -1919;--1919, Wrangler -1919;--1919, Wye -1918;--1919, Yeoman -1919;--1919, Zealous -1919;--1919, Zebra -1919;--1919, Zodiac -;--1919, Waldegrave -;--1918, Walton -;--1918
- Modified W Thornycroft class: Wishart 1920;1920-1945; Witch 1924;1924-1946

LRE: Vimy, Viscount, Vanessa, Winchelsea, Whitehall, Volunteer, Vidette, Vanquisher, Vesper, Walker, Wrestler, Warwick, Wanderer, Vansittart, Versatile, Verity, Vanoc, Watchman and Velox. Venomous lost forward boiler, but did not get tanks, she was used as target tow.
WAIR: Leader Wallace and Whitley, Wolsey, Valorous, Vivien, Winchester, Valentine, Woolston, Vega, Vimiera, Wryneck, Verdun, Westminster, Vanity, Viceroy and Wolfhound
SRE: Leaders Broke, Campbell, Douglas, Keppel, Mackay, Malcolm, Montrose and Stuart together with Whitshed, Witherington, Wivern, Veteran, Wolverine, Windsor, Walpole, Wishart, Witch, Worcester and Vivacious




HMAS Vampire D68, HMS Winchester L55 (WAIR 1942), HMAS Vampire für LRE Umbau,
Kit candidate: Volunteer LRE Conversion of Tamiya
Admiralty type leader / Scott class
Scott 1918;1918-1918, Bruce 1918;1918-1939, Douglas 1918;1918-1945, Montrose 1918;1918-1946, Stuart 1918;1918-1933, Campbell 1918;1918-1948, Mackay ex Claverhouse 1919;1919-1947, Malcolm 1919;1919-1945, Barrington -1918;--1918, Hughes -1918;--1918



HMS Scott, HMS Douglas 1942
Thornycroft type leader / Shakespeare class
Shakespeare 1917;1917-1936, Spenser 1917;1917-1936, Keppel 1925;1925-1945, Broke ex Rooke 1925;1925-1942, Wallace 1919;1919-1945, Saunders (cancelled) -;--1918, Spragge (cancelled) -;--1918

HMS Wallace 1918 (1/1250), HMS Shakespeare
Ambuscade type
1 ship, 1926, Yarrow prototype of new design: Ambuscade 1927;1927-1943

Similar type Caldas ex Douro (1/1250), HMS Ambuscade (1926) (1/1250)
Amazon type
1 ship, 1926, Thornycroft prototype of new design: Amazon 1927;1927-1944

HMS Amazon 1927 (1/1250)
A class
9 ships, 1928-1931, 4-5x1x12cm
- Codrington class flotilla leader: Codrington 1930;1930-1940
- A class: Acasta 1930;1930-1940, Achates 1930;1930-1942, Active 1930;1930-1947, Antelope 1930;1930-1945, Anthony 1930;1930-1948, Ardent 1930;1930-1940, Arrow 1930;1930-1944, Acheron 1931;1931-1940





HMS Acasta / Ardent, HMS Acasta 1930 (1/1250), Similar type Caldas ex Douro (1/1250), HMS Codrington (1/1250)
B class
9 ships, 1929-1931, 4-5x1x12cm
- B class flotilla leader: Keith 1931;1931-1940
- B class: Blanche 1931;1931-1939, Boreas 1931;1931 / 1951-1944 / 1951, Brilliant 1931;1931-1947, Basilisk 1931;1931-1940, Bulldog 1931;1931-1945, Boadicea 1931;1931-1944, Brazen 1931;1931-1940, Beagle 1931;1931-1945



HMS Blanche / Basilisk, HMS Acasta 1930 (1/1250)
C & D class
C class: 5 ships, 1930-1934, D class: 9 ships, 1931-1933, 4x1x12cm
- C class flotilla leader: Kempenfelt 1932;1932-1939
- C class: Cygnet 1932;1932-1937, Crescent 1932;1932-1937, Crusader 1932;1932-1938, Comet 1932;1932-1938
- D class: Diamond 1932;1932-191, Daring 1932;1932-1940, Defender 1932;1932-1941, Diana 1932;1932-1940, Dainty 1932;1932-1941, Duchess 1933;1933-1939, Delight 1933;1933-1940, Decoy 1933;1933-1943, Duncan (Flottilla leader) 1933;1933-1945

HMS Daring H16
E & F class
E class: 9 ships, 1933-1934, F class: 9 ships, 1933-1935, 4-5x1x12cm
- Exmouth class flotilla leader: Exmouth 1934;1934-1940, Faulknor 1935;1935-1946
- E class: Echo 1934;1934 / 1956-1944 / 1956, Escapade 1934;1934-1947, Electra 1934;1934-1942, Esk 1934;1934-1940, Express 1934;1934-1943, Escort 1934;1934-1940, Encounter 1934;1934-1942, Eclipse 1934;1934-1943
- F class: Fearless 1934;1934-1941, Forester 1935;1935-1946, Fame 1935;1935-1949, Fortune 1935;1935-1943, Foresight 1935;1935-1942, Fury 1935;1935-1944, Firedrake 1935;1935-1942, Foxhound 1935;1935-1944

HMS Echo
G & H class
G class: 9 ships, 1934-1936, H class: 9 ships, 1935-1937, ex Brazil Havant: 6 ships, 1938-1940, 4x1x12cm
- Grenville class flotilla leader: Grenville 1936;1936-1940, Hardy 1936;1936-1940,
- G class: Glowworm 1936;1936-1940, Greyhound 1936;1936-1941, Gipsy 1936;1936-1939, Gallant 1936;1936-1941, Garland 1936;1936 / 1946-1940 / 1947, Griffin 1936;1936-1943, Grafton 1936;1936-1940, Grenade 1936;1936-1940
- H class: Hostile 1936;1936-1940, Hunter 1936;1936-1940, Hero 1936;1936-1943, Hasty 1936;1936-1942, Hyperion 1936;1936-1942, Hereward 1936;1936-1941, Hotspur 1936;1936-1048, Havock 1937;1937-1942
- Havant class: Havant ex Javary 1939;1939-1940, Hearty ex Juruena 1940:Hesperus 1940;1940-1946, Harvester ex Handy ex Jurua 1940;1940-1943, Hurricane ex Japura 1940;1940-1943, Havelock ex Jutahy1940;1940-1946, Highlander ex Jaguaribe 1940;1940-1946

HMS Harvester H19, ORP Garland H37, HMS Hero H99, HMS Grenville (1/1250), Similar type ZG3 Hermes (1/1250), HMS Glowworm H92, ORP Garland H37
I class
9 ships, 1936-1937 ex-Turkish I class - 2 ships, 1939-1941, 4x1x12cm
Leader (last purpose built leader: Inglefield 1937;1937-1944
- I class: Icarus 1937;1937-1946, Imogen 1937;1937-1940, Isis 1937;1937-1944, Imperial 1937;1937-1941, Ilex 1937;1937-1947, Intrepid 1937;1937-1943, Invanhoe 1937;1937-1940, Impulsive 1938;1938-1945
- ex-Turkish Ithuriel class: Ithuriel 1942;1942-1943, Inconstant 1942;1942-1946

HMS Impulsive (1/500), HMS Inglefield D02 (1/1250), HMS Ithuriel
Tribal class
27 ships, 1936-1944, 4x2x12cm: Afridi 1938;1938-1940, Cossack 1938;1938-1941, Zulu 1938;1938-1942, Mohawk 1938;1938-1941, Sikh 1938;1938-1942, Gurkha ex Ghurka 1938;1938-1940, Nubian 1938;1938-1949, Somali 1938;1938-1942, Ashanti 1938;1938-1949, Eskimo 1938;1938-1946, Maori 1939;1939-1941, Matabele 1939;1939-1942, Tartar 1939;1939-1948, Bedouin 1939;1939-1942, Mashona 1939;1939-1941, Punjabi 1939;1939-1942

HMS Tartar F43, HMS Tribal Class Destroyer, HMCS Huron 1944
J, K, N class
24 ships, 1938-1941, 3x2x12cm: Jackal 1939;1939-1942, Jersey 1939;1939-1941, Jervis 1939;1939-1948, Javelin ex Kashmir 1939;1939-1949, Jupiter ex Jubilant 1939;1939-1942, Janus 1939;1939-1944, Juno ex Jamaica 1939;1939-1941, Jaguar 1939;1939-1942, Jubilant (not ordered) -1936;---, Kelly 1939;1939-1941, Kingston 1939;1939-1943, Kandahar 1939;1939-1941, Kashmir ex Javelin 1939;1939-1941, Khartoum 1939;1939-1940, Kelvin 1939;1939-1949, Kipling 1939;1939-1942, Kimberley 1939;1939-1949, Noble ex Piorun ex Nerissa 1941;1946-1955, Napier 1940;1940 / 1945-1940 /1955, Nizam 1940;1940 /1945-1941 /1955, Nestor 1941;1941-1941, Norman 1941;1941 / 1945-1941 / 1958, Noble -1941;--1942, Nonpareil -1941;--1942, Nepal ex Norseman 1942;1942-1955

HMS Kelly / Kipling, HMS Kipling Mai 1941 Kreta, HMS Jupiter G85
Philante

pic by sammelhafen.de
HMS Philante 1940 (1/1250)
Hunt class
83 ships (20 Type I, 33 Type II, 28 Type III, 2 Type IV), 1939-1942,

HMS Atherstone L05 (1942), HMS Fernie 1942
Hunt II class



Base type Hunt-II-Destroyer
Hunt III class


Hunt III (1941-45), Raule F217 1964 (1/1250)
Hunt IV class


HMS Brissenden (1/1250)
L and M class
16 ships, 1939-42:
With old turrets 4x2x10,2cm: Legion 1940;1940-1942, Gurkha ex Larne 1941;1941-1942, Lance 1941;1941-1942, Lively 1941;1941-1942,
With 3x2x12cm guns: Lightning 1941;1941-1943, Laforey 1941;1941-1944, Lookout 1942;1942-1948, Loyal 1942;1942-1944, Marne 1941;1941-1959, Matchless 1942;1942-1959, Martin 1942;1942-1942, Milne 1942;1942-1959, Meteor 1942;1942-1959, Musketeer 1942;1942-1955, Mymidon 1942;1942-1942, Mahratta ex Marksman 1943;1943-1944

HMS Legion (1941), HMS Legion (1942)
Town class
50 ships, built 1917-1920, transferred 1940. US-Fourstackers, Caldwell/Wickes/Clemson Class

HMS Burwell H94 (1940) ex USS Laub DD-263, HMS Campbeltown I42 (1942) ex USS Buchanan
Pomone class / 600ts type
1940 seized: French Branlebas (H12), Bouclier (H20), La Cordeliere (H25), La Flore (H63), L'Incomprise (H47), La Melpomene (H56)

La Flore (1/1250), TA9-TA13 (1/1250)
Simoun class / 1500ts type
1940 seized: French Mistral H03 1925;1940-1941, Ouragan H16 1924;1940 / 1941 / 1943-1941 / 1943 / 1944

Simoun (1/1250), Similar type ORP Burza (1936)
O and P class
Start of War Emergency Programme. All classes very similar
16 ships, 1941-1942, some w/ 4x1x12cm, some w/ 5x1x10,2cm, some later changes:
4x1x10,2cm: Obdurate 1942;1942-1958, Obedient 1942;1942-1958, Opportune 1942;1942-1955, Orwell 1942;1942-1952,
4x1x12cm: Offa 1941;1941-1949, Onslaught ex Pathfinder 1942;1942-1951, Onslow ex Pakenham 1941;1941-1949, Oribi ex Observer 1941;1941-1946,
5x1x10,2cm: Paladin 1941;1941-1956, Panther 1941;1941-1943, Pakenham ex Onslow 1942;1942-1943, Partridge 1942;1942-1942, Penn 1942;1942-1949, Pathfinder ex Onslaught 1942;1942-1945, Petard ex Persistent 1942;1942-1956 (Petard has sunk one submarine from each Axis country - German U-559, Italian Uarsciek and the Japanese I-27), Porcupine 1942;1942-1942
1952 - 1956, Orwell, Paladin, Petard were converted to type 16 frigates

HMS Onslow, HMS O class
Q and R class
16 ships, 1941-1942, 4x1x12cm: Quentin 1942;1942-1942, Quiberon -1942;-1942-1942, Rotherham 1942;1942-1949, Quality 1942;!942-1945, Quickmatch -1942;-1942-1942, Redoubt 1942;1942-1949, Quilliam 1942;1942-1945, Racehorse 1942;1942-1949, Raider 1942;1942-1949, Quadrant 1942;1942-1945, Relentless 1942;1942-1950, Queenborough 1942;1942-1945, Quail 1943;1943-1944, Rapid 1943;1943-1952, Roebuck 1943;1943-1952, Rocket 1943;1943-1949

HMS QR class 1942 (1/1250), Similar type HMS Onslow, Similar type HMS Scorpion
S and T class
16 ships, 1942-1943, 4x1x12cm. HMS Savage had an experimental twin gun mount
Scorpion ex Sentinel 1943;1943-1945, Savage 1943;1943-1958, Saumarez 1943;1943-1950, Scourge 1943;1943-1962, Success -1943;-1943-1943, Swift 1943;1943-1944, Serapis 1943;1943-1945, Shark -1944;-1944-1944, Terpsichore 1943;1943-1954, Troubridge 1943;1943-1955, Tuscan 1943;1943-1953, Tumult 1943;1943-1954, Tyrian 1943;1943-1953, Teazer 1943;1943-1952, Termagant 1943;1943-1953, Tenacious 1943;1943-1952



HMS Savage (1/1250), HMS Scorpion
U and V class
16 ships, 1942-1943, 4x1x12cm:
- U class: Grenville 1943;1943-1953, Ulster 1943;1943-1952, Urchin 1943;1943-1952, Undine 1943;1943-1954, Ulysses 1943;1943-1952, Urania 1944;1944-1953, Ursa 1944;1944-1952, Undaunted 1944;1944-1952
- V class: Hardy 1943;1943-1944, Venus 1943;1943-1953, Vigilant 1943;1943-1952, Kempenfelt ex Valentine 1943;1943-1956, Virago 1943;1943-1952, Verulam 1943;1943-1952, Wakeful ex Zebra 1944;1944-1952, Valentine ex Kempenfelt 1944;1944-19444, Vixen 1944;1944-1944



HMS Venus, HMS Urchin R99 (1/1250)
W and Z class
16 ships repeat of U/V, 1943-1944, W:4x1x12cm,Z:4x1x11,4cm:
- W class: Wizard 1944;1944-1954, Wager 1944;1944-1956, Whelp 1944;1944-1953, Wessex ex Zenith 1944;1944-1950, Volage 1944;1944-1952, Wrangler 1944;1944-1951, Whirlwind 1944;1944-1952
- Z class: Myngs 1944;1944-1955, Zambesi 1944;1944-1959, Zest 1944;1944-1954, Zephyr 1944;1944-1958, Zealous 1944;194-1955, Zebra ex Wakeful 1944;1944-1959, Zodiac 1944;1944-1955, Zenith ex Wessex 1944;1944-1955

HMS Venus
C class
32 ships same as Z class, 4x1x11,4cm, some modifications with the directors. After modernization Ca class 195x/6x called Cavendish class. (8 Ca-, 8 Ch-, 8 Co-, 8 Cr-),1943-1945:
- Ca class: Caprice ex Swallow 1944;1944-1979, Cambrian ex Spitfire 1944;1944-1971, Cassandra ex Tourmaline 1944;1944-1967, Caesar ex Ranger 1944;1944-1966, Carron ex Strenuous 1944;1944-1960, Cavalier ex Pellew 1944;1944-1972, Cavendish ex Sibyl 1944;1944-1967, Carysfort ex Piue 1945;1945-1970
- Ch class: Chevron 1945;1945-1969, Chaplet 1945;195-1954, Childers 1945;1945-1963, Chieftain 1946;1946-1955, Chivalrous 1946;1946-1954, Charity 1945;1945-1958, Cheviot 1945;1945-1962, Chequers ex Champion 1945;1945-1966
- Co/Cr class: Comet 1945;1945-1954, Constance 1945;1945-1956, Creole 1946;1946-1956, Crusader 1945;1945-1945, Consort 1946;1946-1961, Crispin ex Craccher 1946;1946-1956, Croziers 1945;1945-1946, Contest 1945;1945-1955, Crown -1945;--1946, Cockade 1945;1945-1964, Cromwell ex Cretan -1945;--1946, Comus 1946;1946-1958, Crescent 1945;1945-1945, Cossack 1945;1945-1961, Crystal 1946;1946-1946, Concord ex Corso 1946;1946-1962

Similar type HMS Venus,
Kit candidate: HMS Caesar 1944 announced 2019 by Atlantics/Starling (same as Venus?)
Battle class
2-3x2x11,4cm, - Battle class: Barfleur 1944;1944-1966, Armada 1945;1945-1965, Camperdown 1945;1945-1970, Trafalgar 1945;1945-1970, Hogue 1945;1945-1961, Solebay 1945;1945-1967, Finisterre 1945;1945-1967, Saintes 1946;1946-1962, Lagos 1945;1945-1967, Cadiz 1946;1946-1956, St Kitts 1946;1946-1962, Gravelines 1946;1946-1961, Sluys 1946;1946-1965, Gabbard 1946;1946-1957, St James 1946;1946-1961, Vigo 1946;1946-1964
- Battle II class: Barrosa 1947;1947-1970, Agincourt 1947;1947-1974, Matapan 1947;1947-1971, Aisne 1947;1947-1970, Alamein 1948;1948-1964, Corunna 1947;1947-1974, Dunkirk 1946;1946-1965, Jutland ex Malplaquet 1947;1947-1965, Albuera -1945;--1945, Belleisle -1946;--1945, Mons -1945;--1945, Namur -1945;--1945, Navarino -1945;--1945, Omdurman -1944;--1945, Oudenarde -1945;--1945, San Domingo -1944;--1945
- Battle III class: Jutland -1945;--1945, Poictiers -1946;--1945, River Plate -1945;--1945, Somme -1945;--1945, St Lucia -1945;--1945, Talavera -1945;--1945, Trincomalee -1946;--1945, Waterloo ex Vimiera -1945;--1945, Vimiera (not ordered) -;---, Ypres -;---

HMS Barfleur R80 (1944)
Weapon class
4 ships, 1945-1946, 3x2x10,2cm: Battleaxe 1947;1947-1964, Crossbow 1948;1948-1966, Broadsword 1948;1948-1966, Scorpion ex Tomahawk 1947;1947-1966, Carronade -1946;--1946, Culverin -1946;--1946, Cutlass -1946;--1946, Dagger -1945;--1945, Howitzer -1945;--1945, Lance ex Rapier -1944;--1945, Longbow -1945;--1945, Rifle -1944;--1945, Spear -1944;--1945, Sword ex Celt -1945;--1945, Claymore -1943;--1945, Dirk -1943;--1945, Grenade -1943;--1944, Halberd -1943;--1944, Musket -1943;--1945, Poniard -1943;--1945
G class / Gael class / Gallant class
Improved Weapon, 2x2x10,2cm, 1944 cancelled 1945; Guernsey, Gift ex Glowworm ex Guinivere, Gael, Gallant, Gauntlet, Glowworm ex Gift, Grafton, Greyhound
Zerstörer 1934 class
Z 4 1935;1945-1947

Z1 Leberecht Maass 1938, Z3 Max Schultz (Z1-4) 1939 (1/1250)
Zerstörer 1934 A class
Z 10 1936;1946-1949; R 92 ex Z15 1936;1945-1946

Z7 Hermann Schoemann
Zerstörer 1936 A (Mob)
HMS Nonsuch (D107) ex German Z-38
Z30 (type 1936A) was used as target ship

Z37, Z37 1943, Z-Class Z37-Z39, Z38, Z38, Z30 (1942)
Daring class
8 ships, 1949-1952, 3x2x11,4cm: Decoy ex Dragon 1953;1953-1969, Daring 1952;1952-1971, Diamond 1952;1952-1970, Defender ex Dogstar 1952;1952-1972, Dainty 1953;1953-1971, Delight ex Disdain ex Ypres 1953;1953-1970, Duchess 1952;1952-1964, Diana ex Druid 1954;1954-1969, Danae ex Vimiera -1943;--1945, Decoy -1945;--1945, Delight -1945;--1945, Demon -1945;--1945, Dervish -1945;--1945, Desperate -1945;--1945, Desire -1945;--1945, Diana -1945;--1945

HMAS Vendetta D08, HMS Diana 1958-1964 (1/1250)
1953 class
1 ship, cancelled
County class
8 ships (4 Batch I, 4 Batch II), 1961-1967: Devonshire 1962;1962-1978, Hampshire 1963;1963-1976, Kent 1963;1963-1980, London 1963;1963-1982, Fife 1966;1966-1979, Glamorgan 1966;1966-1986, Norfolk 1970;1970-1982, Antrim 1970;1970-1984

HMS County class Devonshire (1/600)
Type 82 Bristol class
1 ship, Bristol 1973;1973-1991

HMS Bristol
Type 42 Sheffield class
14 ships (6 Sheffield, 4 Exeter, 4 Manchester), 1971-1983:
- Sheffield 1975;1975-1982, Birmingham 1976;1976-1999, Coventry 1978;1978-1982, Cardiff 1979;1979-2005, Newcastle 1978;1978-2005, Glasgow 1979;1979-2005,
- Exeter 1980;1980-2009, Southampton 1981;1981-2009, Nottingham 1983;1983-2010, Liverpool 1982;1982-2012
- Manchester 1982;1982-2011, Gloucester 1985;1985-2011, Edinburgh 1985;1985-2013, York 1985;1985-2012

HMS Sheffield D80
Type 45 Daring class
6 ships, all commissioned between 2009-2013: Daring 2009;2009- , Dauntless 2010;2010- , Diamond 2011;2011- , Dragon 2012;2012- , Defender 2012;2013- , Duncan 2013;2013-

HMS Dragon

Frigates

Z-1/Z-5 Class
NL Z-5-Z8. Z5 wurde HMS Blade H97 im Geleiteinsatz. Z7 H93, Z8 H71

Z-5 (1917), HMS Blade 1943
G-13 class
NL T-Boats G-13 (H35), G-15 (H66) pics: http://forum.worldofwarships.com/index.php?/topic/9373-june-10-focus-g13-class-torpedoboats/
River class
138 ships, 1941-44

HMS River class (1/1250), HMS Swale (K217) (1/1250),
Kit candidate: River class by Starling models (STK09)
Colony class
21 ships - River wurde in USA als Tacoma weiterentw., ging wiederum an RN als Colony

Similar type HMS River class (1/1250), Similar type HMS Swale (K217) (1/1250), USS Tacoma 1943 (1/1250)
Captain class
78 Ships

USS Cannon, Buckley, USS Buckley DE-51 Class, USS Bebas DE-10 (1943)
Loch class
26 ships

HMS Loch class, HMS Loch Ness 1944 (1/1250)
Bay class
21 Ships; Neudesign Loch als AA Geleit
pic by sammelhafen.de
HMS St. Austell Bay 1945 (1/1250)
Type 15
23 Ships auf WWII destroyer hulls, 1951 (-77)

HMS Relentless, Type 15, HMS Volage F41 ex R41 (1/1250)
Type 16
10 Ships, auf WWII destroyer hulls, cheaper than Type 15 conversion 1951(-67)
Type 41 Leopard class
7 Ships, 1953-60(-2013) as AA convoy escorts
Leopard, Lynx -> Bangladesh Abu Bakr, Puma, Jaguar -> Bangladesh Ali Haider, Panther -> INS Brahmaputra, INS Beas, INS Betwa

HMS Leopard 1957 (1/1250), HMS Lynx, Similar type HMS Salisbury F32
Type 61 Salisbury class
4 Ships F32 Salisbury, F59 Chichester, F61 Llandaff 1978 Bangla Desh as Umar Farooq, F99 Lincoln, 1952-59(-today). Variant of Type 41 as Radar Picket ships. Also called Cathedral class.

HMS Salisbury F32
Type 12 Whitby class
6 ships, 1956(-1985) fast convoy escort ASW
[+]Blackpool F77 to New Zealand 6/1966-4/1971 (Blackpool), BU 5/1978, Eastbourne F73 , Scarborough F63 , Tenby F65 , Torquay F43 , Whitby F36

HMS Whitby 1956, Similar type HMCS St. Laurent DDH205 (1954) (1/1250)
Type 12M Rothesay class
9 ships. Modernized repeat of Whitby. [+]Rothesay F107 , Londonderry F108 , Brighton F106 , Falmouth F113 , Yarmouth F101 , Rhyl F129 , Lowestoft F103 , Berwick F115 , Plymouth F126

HMS Plymouth 1986, HMS Rothesay F107 (1/1250), Similar type HMS Whitby 1956
Type 12I Leander class
26 ships, 1963(-early 90s) improved Type 12 as general-purpose frigate.
[+]Leander (ex-Weymouth) F109 sunk as target 14/9/1989, Ajax (ex-Fowey) F114 , Dido (ex-Hastings (ii)) F104 to New Zealand 7/1983 (Southland), Penelope (ex-Coventry, ex-Panther) F127 to Ecuador 4/1991 (Presidente Eloy Alfaro), Aurora F10 , Euryalus F15 , Galatea F18 , Arethusa F38 , Naiad F39 , Phoebe F42 , Cleopatra F28 , Minerva F45 , Sirius F40 , Juno F52 , Argonaut F56 , Danae F47 to Ecuador 4/1991 (Moran Valverde), Hermione F58 , Andromeda F57 to India 8/1995 (TS Krishna), Jupiter F60 , Bacchante F69 to New Zealand 10/1982 (Wellington), Charybdis F75 , Scylla F71 , Achilles F12 to Chile 12/1990 (Ministro Zenteno), Diomede F16 to Pakistan 7/1988 (Shamsher), Apollo F70 to Pakistan 10/1988 (Zulfiquar), Ariadne F72 to Chile 6/1992 (General Baquedano)

HMS Leander (1/600), HMS Charybdis Seawolf Leander, HMS Ajax F114 Ikara
Type 14 Blackwood class
12 ships, cheaper utility or 2nd rate variant of ASW ecorts as complement of Whitby. Base for many frigate classes.
[+]Blackwood F78 , Duncan F80 , Dundas F48 , Exmouth F84 , Grafton F51 , Hardy F54 , Keppel F85 , Malcolm F88 , Murray F91 , Palliser F94 , Pellew F62 , Russell F97

HMS Blackwood 1957 (1/1250), HMS Blackwood
Type 81 Tribal class
7 ships. Multi-role general purpose sloops as answer on increasing costs of Type 14s 1961-80s
[+]Ashanti F117 , Eskimo F119 , Gurkha F122 to Indonesia 4/1984 (Wilhemus Zakarias), Mohawk F125 , Nubian F131 , Tartar F133 to Indonesia 1984 (Hasanuddin), Zulu F124 to Indonesia 1984 (Martha Krystina Tiyahahu)

HMS Zulu F124
Mermaid
Ordered by Ghana to serve as flagship and presidential yacht, but cancelled . Bought by RN as Mermaid F76 to Malaysia 5/1977 (Hang Tuah)
Type 21 Amazon class
8 ships, general purpose escorts 1974-90s.
[+]Amazon F169 to Pakistan 9/1993 (Babur), Antelope F170 , Active F171 to Pakistan 9/1994 (Shah Jahan), Ambuscade F172 to Pakistan 7/1993 (Tariq), Arrow F173 to Pakistan 3/1994 (Khaibar), Alacrity F174 to Pakistan 3/1994 (Badr), Ardent F184 , Avenger F185 to Pakistan 9/1994 (Tippu Sultan)

HMS Amazon F169 (1/600), HMS Amazon F169 (1/600)
Type 22 Broadsword class
14 ships general purpose 1979-2011.
[+]Broadsword F88 to Brazil 6/1995 (Greenhalgh), Battleaxe F89 to Brazil 4/1997 (Rademaker), Brilliant F90 to Brazil 8/1996 (Dodsworth), Brazen F91 to Brazil 11/1994 (Bosísio), Boxer F92 , Beaver F93 , Brave F94 , London (ex-Bloodhound) F95 deleted 6/1999, to Romania (Regina Maria), Sheffield (ex-Bruiser) F96 to Chile 4/2003 (Almirante Williams), Coventry (ex-Boadicea) F98 deleted 2001, to Romania (Regele Ferdinand), Cornwall F99 , Cumberland F85 , Campbeltown F86 , Chatham F87



HMS Brilliant F90, HMS Chatham (1/1250)
Type 23 Duke class
16 ships, ASW and multi-role 1987-today.
[+]Norfolk F230 to Chile 11/2006 (Almirante Cochrane), Marlborough F233 to Chile 5/2008 (Almirante Condell), Argyll F231 , Lancaster F229 , Iron Duke F234 , Monmouth F235 , Montrose F236 , Westminster F237 , Northumberland F238 , Richmond F239 , Somerset F82 , Grafton F80 to Chile 3/2007 (Almirante Lynch), Sutherland F81 , Kent F78 , Portland F79 , St. Albans F83

HMS Norfolk F230, HMS Iron Duke F234 (1988) (1/1250)
Type 26 Global Combat Ship
Build start 2016, in service planned for 2022
Laid down Glasgow 2017, Cardiff 2019, ordered Belfast. Announced Birmingham, Sheffield, Newcastle, Edinburgh, London.
Australia ordered as Hunter class Hunter, Finders, Tasman.

HMS Glasgow Type 26
Type 31 GPFF
General Purpose Frigate between high-end Types 45/26 and OPV River class. Planned for 2020s.Arrowhead 140 design (based on Iver Huitfeldt)was selected 2019

Similar type Absalon HDMS L16

Sloops, Corvettes

Rosario class
Screw-sloops 913 ts, 1860s. Rosario, Peterel, Rapid, Shearwater, Royalist, Columbine, Africa sold to China as China, later to Egypt
Vigilant class
gun vessels 860ts 1860s. Coquette, Wanderer, Alacrity, Vigilant 1856, 1869 for China, Lapwing, Ringdove, Surprise, Renard, Foxhound, Mohawk 1856, 1862 to China as Peking/Pei King, 1865 to Egypt, Sparrowhawk, Osprey, Crmorant, Assurance
Flower class
1915 Sloop/Minehunter/Gunboats with sub-classes Acacia, Azalea, Arabis and Q-ship groups Aubretias, Anchusas

Hai Chow ex HMS Pentstemon
P-class
Coastal sloops / patrol boats P-type, PC-type 1916;1916-1921

HMS P class 1916 (1/1250)
Kil-class
1917-1919;...

HMS Kil class (1/1250)
Hunt MS class
88 minesweeping sloops built 1916-17, in commission 1917-1962. Subgroups Belvoir, Aberdare (larger) 1918




HMS Hunt 1917 / UJ 2109 1943 (1/1250), HMS Hunt 1917 (1/600), HMS Hunt/Aberdareclass HMS Sutton J78 1939 (1/600)
24 class
Minesweeping sloops, based on Flower, double-ended; 1917/18;1917-1946

Heiyo 1944 (1/1250)
Bridgewater class
2 ships, 1928
Hastings class
4+1 ships, 1930. Scratch build model see FB, only visible for group members
Shoreham class
8 ships, 1930-32, longer version of Bridgewater

HMS Shoreham (1/1250)
Grimsby class
8+5, 1933-40

HMS Leith (U36) (1/1250), HMAS Yarra U77
Kingfisher class
9, 1934-39: First group: HMS Kingfisher, HMS Mallard, HMS Puffin (510 tons).
Second group: HMS Kittiwake, HMS Sheldrake, HMS Widgeon (530 tons).
Third group: HMS Guillemot, HMS Pintail, HMS Shearwater (580 tons).

HMS Kittiwake 1942 (1/600), HMS Kingfisher (1/1250)
Bittern class
3+4, 1934-43
Egret class
3, 1938, enlarged Bittern

HMS Egret (1/1250)
Élan class
French aviso / corvette La Capricieuse, escaped to UK

Élan (1/1250)
Black Swan class
4, 1939-41. Black Swan 1940-1956, Flamingo 1939-1957, Erne 1941-1950, Ibis 1941-1942

HMS Ibis
Mod. Black Swan class
30+4,1940-45.
Wild Goose class: Wild Goose 1943-1956, Whimbrel 1943-1949, Woodpecker 1942-1944, Wren 1943-1956, Woodcock 1943-1955
Cygnet class: Cygnet 1942-1956, Chanticleer 1944:Hesperides; 1944:Lusitania 1943-1943 (1946), Kite 1943-1944, Starling 1943-1965, Crane 1943-1965, Pheasant 1943-1962, Redpole 1943-1960, Magpie 1943-1959, Amethyst 1943-1957, Hart 1943-1957, Lapwing 1944-1945, Lark 1944-1945, Hind 1944-1958, Mermaid 1944-1957, Peacock 1944-1958, Modeste 1945-1961, Nereide 1946-1958, Alacrity 1945-1956, Opossum 1945-1960, Actaeon 1946-1958, Snipe 1946-1960, Sparrow 1946-1958, Nonsuch -1945;--1945, Nymphe -1945;--1945, Patridge -1944;--1945, Waterhen -1944;--1945, Wryneck 1(1944);--1945

Hipper F214 1959 (1/1250), Scharnhorst F213 1960 (1/1250), HMS Starling
Banff class
10, ex USCG Lake-class cutters 1927-31



USCG Lake class, HMS Hartland 1941 ex USCGC PONTCHARTRAIN (1/1250)
Flower class
267 ships, 1939-45


Base type Flower Class
Castle class
44 ships, 1943-44. Development of Flower class

HMCS Tillsonburg K496 (1/1250)
Bathurst class
1940-44 Australia: Minesweeper, used as corvettes

HMAS Lithgov *
ENDURANCE Antarctic patrol ship (1956/1968)
JURA fishery protection vessels (1973-1975/1975)
ISLAND offshore patrol vessels (JERSEY) (1976 - 1979)
CASTLE offshore patrol vessels (LEEDS CASTLE) (1981 - 1982)
Leeds Castle, Dumbarton Castle
Falkland Islands patrol vessels (PROTECTOR) (1975/1982-1983)
Falkland Islands patrol vessel (SENTINEL) (1975/1984)
PEACOCK patrol vessels (1983 - 1985)
Hong-Kong patrol craft, Peacock, Plover, Starling, Swift and Swallow, sold to Ireland and Philippines (Emilio Jacinto class)

HMS Peacock
ENDURANCE Antarctic patrol ship (1990/1991)
TYNE offshore patrol vessels (2003)
CLYDE offshore patrol vessel (2007)
River class OPV
2001-2018 9 planned plus HTMS Krabi for Thailand and 3 Amazonas class for Brazil

Kit candidate: River Batch 1 / 2 OPV by Shapeways/DFNM

Trawler

Axe class
4 in 1916
Mersey class
11 in wwi, 438ts

UJ2101 ex Strymon (1/600)
unspecified classes
hundreds 1920-1944
Castle class
145 in wwi, 360ts

Similar type HMS Whalsay T293 (1/1250), Similar type HMT Isles class Bryher T350 1943, Similar type HMT Isles class Lindisfarne T361 1943, Similar type HMT Isles class 1942
Strath class
wwi, 311ts
Basset / Bird class
Basset, Mastiff. 18 or 45? in wwii. 460ts. In Canada called Fundy class, in India the Indian Basset or Indian Isles class. The two British ships were the prototypes for the Isles class. In New Zealand Kiwi, Moa, Tui were called corvettes

HMNZS Tui, HMNZS Kiwi, HMNZS Kiwi, HMS Lahore T253 (1/1250)
Isles class
List see http://www.navypedia.org/ships/uk/brit_o_esc_tr_da_sh_isles.htm
Tree class
20 in wwii

HMS Ash 1940 (1/1250)
Dance class
20 in wwii
Shakespearian class
12

HMS Rosalind T135 (1/1250)
Isles/Western Isles class
112. Basset was more or less prototype, based on WWI Castle class, slightly bigger

HMS Whalsay T293 (1/1250), HMT Isles class Bryher T350 1943, HMT Isles class Lindisfarne T361 1943, HMT Isles class 1942
Portuguese class
12
Brazilian class
built in Brazil on British order, all bought by Brazil
Castle class
circa 1942 13 Castle class (WWI design, slightly larger 447ts) trawlers were built for New Zealand
Hills class
8
Fish class
8
Round Table class
8

HMS Sir Galahad T-226 (1942/45), HMS Round Table class Trawler
Military/Fusilier class
largest trawlers, comparable with Flower corvettes, but cheaper

HMS Grenadier T-334 1943/45
Requisitioned
not of a specific class; 215

HMS St.Zeno 1940/42

Submarines

Holland class
(No1) (5, 1902 - 1903). Holland 6 became A1
A class
(A1) (13, 1904 - 1908)
B class
(B1) (11, 1904 - 1906), some later as Surface-patrol-boat after WWI
C class
(C1) (40, 1906 - 1910)
D class
(D1) (8, 1909 - 1912)
E class
(E1 group) (E1) (10, 1913 - 1914), (E9 group) (E9) (48, 1914 - 1917), Australian AE1, AE2
S class
(S1) (3, 1914 - 1915) Italian design, 1915 passed to Italy
V class
(V1) (4, 1915 - 1916)
W class
(W1) (4, 1915 - 1916) 1916 passed to Italy
F class
(F1) (3, 1915 - 1917)
G class
(G1) (14(1 G15 cancelled), 1915 - 1917)
H class
(H1) (20, 1915) H21… Overall 42 boats. Holland 602 type, built in Canada, US and Britain. Many boats built for other countries.
Canada CH-14,15
Chile H1 ⁄ Guacolda, H2 ⁄ Tegualda, H3 ⁄ Rucumilla, H4 ⁄ Guale, H5 ⁄ Quidora, H6 ⁄ Fresia
Italy H1-H8
SU AG-11...16,21...26
GB H1..H52
US H-1..9
HMS H6 interned then bought by Dutch Navy as HNLMS O 8, in 1940 German training boat UD-1
S1 class
(1, 1916) S-1 aka HMS Swordfish. Steam-powered. Later as surface-patrol-boat
J class
(J1) (7(2), 1916 - 1917) then to Australia
K class
(K1) (18(4), 1916 - 1918), (K26) (1(5), 1923)

HMS K-3 Subcruiser 1916
L class
(L1) (8, 1917 - 1918), (19(7), 1918 - 1926), (7(18), 1918 - 1925)

Similar type Ro-60 IJN 1941 ex Sub No 59 (1/1250), Similar type Ro-57 IJN ex Sub No 46, Similar type U-Boot SU Type L (L3) (1941/3), Similar type Nebojsa 1927 (1/1250)
M class
(M1) (3(1), 1918 - 1920) Big gun Subs (30,5cm), later partially replaced by aircraft hangar



HMS M-1 Subcruiser, HMS M-2 Subcruiser w/aircraft 1916
Nautilus
(1, 1917) 195, renamed N1 in 1917
R class
(R1) (10(2), 1918 - 1919)
HMS R class
X1 class
(1, 1925) sub-cruiser

HMS X1 Sub-Cruiser 1930
OBERON class
Oberon 1927

Oxley group 1927 Australia, later GB: Otway, Oxley

Odin group 1929-30: Odin, Olympus, Orpheus, Osiris, Oswald, Otus


Capitan O'Brien class 3 modified to Chile: Almirante Simpson, Capitan O'Brien, Capitan Thompson

HMS Odin ( O class group 2) 1929/40
PARTHIAN class
(6, 1930 - 1931). Near-same as Odin group, Oberon class
Pandora (ex-Python) , Parthian, Perseus, Phoenix, Poseidon, Proteus

Similar type HMS Odin ( O class group 2) 1929/40
RAINBOW class
(4(2), 1930 - 1932) Rainbow, Regent, Regulus, Rover
S class
(4, 1932 - 1933), (8, 1934 - 1938), (P222) (34, 1942 - 1945)
Swordfish Group: Seahorse, Starfish, Sturgeon, Swordfish
Shark Group, larger: Salmon, Sealion, Seawolf, Shark, Snapper, Spearfish, Sterlet, Sunfish
P222 Group, larger, more heavily armed: P222, Safari, Saga, Sahib, Sanguine, Saracen, Satyr, Sceptre, Scorcher, Scotsman, Scythian, Sea, Devil, Seadog, Sea, Nymph, Sea, Rover, Sea, Scout, Selene, Seneschal, Sentinel, Seraph, Shakespeare, Shalimar, Sibyl, Sickle, Sidon, Simoom, Sirdar, Sleuth, Solent, Spark, Spearhead, Spirit, Spiteful, Splendid, Sportsman, Springer, Spur, Statesman, Stoic, Stonehenge, Storm, Stratagem, Strongbow, Stubborn, Sturdy, Stygian, Subtle, Supreme, Surf, Syrtis

Several S-class submarines were sold on or lent to other navies:
Group I: 1943 HMS Sturgeon to NL as Zeehond, returned in 1945
Group II: 1944 HMS Sunfish to SU as V-1, sunk by friendly fire on transfer to Murmansk.
Group III:
1948 three to Portugal: Spearhead became Neptuno, Saga became Nautilo, Spur became Narval
1952 four to France as Saphir class: Satyr became Saphir, Spiteful became Sirene, Sportsman became Sibylle, Statesman became Sultane
1959 two sold to Israel: Springer became INS Tanin and saw action during the Six Day War, Sanguine became INS Rahav

HMS Sahib S-class P212 1942/43
River class / THAMES class
(3, 1932 - 1935) Thames, Severn, Clyde

HMS Clyde
GRAMPUS class
Minelaying subs. Porpoise prototype 1933, modified (5(3), 1936 - 1939).
Cachalot, Grampus, Narwhal, Porpoise, Rorqual, Seal
HMS Seal captured as German UB
T class
Replacement for the O,P,R classes. Finally a modernized P, also called "Repeat P" class.[+]
1st Group (TRITON) (15, 1938 - 1941): Taku Talisman Tarpon Tetrarch Thetis Thistle Thunderbolt Tigris Torbay Triad Tribune Trident Triton Triumph Truant Tuna
2nd Group (THRASHER) (16, 1941 - 1943): Tempest Thorn Thrasher Traveller Trooper Trusty Turbulent
3rd Group (TUDOR) (20(7), 1943 - 1946): P311 Tabard Taciturn Tactician Talent (P322) Talent (P337) Tally-Ho Tantalus Tantivy Tapir Tarn Taurus Telemachus Templar Teredo Terrapin Thermopylae Thorough Thule Tiptoe Tireless Token Totem Tradewind Trenchant Trespasser Truculent Trump Truncheon Tudor Turpin
Cancelled: Thor Tiara Theban Threat Talent (P343)

Israeli Navy: Dakar ex-Totem, Dolphin ex Truncheon, Leviathan ex Turpin
Royal Netherlands Navy Zwaardvisch class: Dolfijn ex Taurus, Tijgerhaai ex Tam, Zeehond 2 ex Tapir, Zwaardvisch ex Talent



Kit candidate: HMS Tabard (Grp III) announced by Starling, with parts for earlier, Similar type HMS Odin ( O class group 2) 1929/40
U class
[+]First group (UNDINE) (3, 1938): Undine Unity Ursula
Second group (UTMOST) (43(3), 1940 - 1943) with external tubes only (HMS Unique, HMS Upholder, HMS Upright and HMS Utmost): Umpire Una Unbeaten Undaunted Union Unique Upholder Upright Urchin Urge Usk Utmost
Third group (VENTURER) (21(14), 1943 - 1945): Ultimatum Ultor Umbra Unbending Unbroken Unison United Universal Unrivalled Unruffled Unruly Unseen Unshaken Unsparing Unswerving Untamed Untiring Uproar Upstart Usurper Uther Vandal Varangian Varne Vitality Vox P32 P33 P36 P38 P39 P41 P47 P48 P52
Denmark: Springeren, France: Curie, Greece: Amphitriti, Xifias, NL: Dolfijn, Norway: Uredd, Ula, Poland: Dzik, Sokół, SU: V-2, V-3, V-4




U-Boot SU Type V (V2 ex ex HMS Unbroken P42 U-class Group 2), HMS Upholder
P611 ex-Turkish Burak Reis class
(P611) (4, 1941 - 1942). Ordered by Turkey on S-class, requ. By RN, 3 later passed to Turkey.
Burak Reis/HMS P614, Returned to Turkey 1945, Murat Reis/HMS P612, Returned to Turkey May 1942, Oruç Reis/HMS P611, Returned to Turkey May 1942, Uluç Ali Reis/HMS P615, sunk by U-123
See below R class with partially same names

Similar type HMS Sahib S-class P212 1942/43
R ex-US R class
(P511) (3, 1918 - 1919 / 1941 - 1942). Transferred as training boats R-3, R-17, and R-19 as HMS P.511, HMS P.512, and HMS P.514 in 1941-1942

Kit candidate: R class by Loose Cannon
V class
official U-Class Long hull. Names with U and V. 42 ordered, 22 finished

Similar type U-Boot SU Type V (V2 ex ex HMS Unbroken P42 U-class Group 2)
S, 1st group ex-US S class (Holland)
(P551) (6, 1920 - 1923 / 1941 - 1942). P551 ex S-25, later poln. Jastrząb

HMS P-555 ex USS S-24
VIIC ex-German class
GRAPH ex U570)1941, N2 ex U-1105 1945


Base type Typ VII
X midget class
(X3) (31, 1942 - 1945)
P711 ex-Italian Archimede class
P711 ex X2 ex Galileo Galilei
P712 ex-Italian Sirena class
(1 P712 ex-Perla, 1936 / 1942) 1943 to Greece Matrozos

SMG Sirena class of classe 600
P714 ex-Italian Adua class
(1 P714 ex Bronzo (600ts type 5th series, 1942 / 1943)

Similar type Scirè 1941
A class
(AMPHION) (16(30), 1945 - 1948) Amphion (P439/S43) (launched August 44, no action)
Astute (P447) (launched Jan 45, no action) Auriga (P419/S69) Aurochs (P426) Alcide (P415/S65) Alderney (P416/S66) Alliance (P417/S67) Ambush (P418) Anchorite (P422) Andrew (P423/S63) Affray (P421) Aeneas (P427/S72) Alaric (P441) Artemis (P449/S49) Artful (P456/S96) Acheron (P411/S61) Ace (P414) Achates (P433)

HMS Amphion A-Klasse (1/1250), HMS Alliance 1966
N41 ex-German XXI class
(2, 1944 - 1945 / 1945) N41 (ex-U3017), U2518 to France Roland Morillot


Base type Typ XXI
N25 ex-German XVIIB class
(1, 1945) Meteorite (ex-U1407)

U-Boot Typ XVII G (Walter) (1/1250), U-Boot Typ XVII B (Walter) (1/1250), U-Boot Typ XVII G (Walter) (1/1250)
STICKLEBACK midget class
(4, 1955) X51 Stickleback
X52 Shrimp
X53 Sprat
X54 Minnow
PORPOISE class
(8, 1958 - 1961) Diesel-electric hunter-killer).
Porpoise, commissioned/decommissioned: 1958/1982, Narwhal, c/d: 1959/1977, Finwhale, c/d: 1960/1987 (harbour service from 1979), Cachalot, c/d: 1959/1979, Sealion, c/d: 1961/1987, Walrus, c/d: 1961/1986, Grampus, c/d: 1958/1978, Rorqual, c/d: 1958/1976

Similar type HMS Oberon
EXPLORER class
1958 experimental Boats Excaliber, Explorer with Porpoise hull and steam turbines

Similar type HMS Oberon
OBERON class
(14, 1960 - 1967) Diesel-electric hunter-killer
Oberon, commissioned/decommissioned: 1961/1986, Onslaught, c/d: 1962/1990, Orpheus, c/d: 1960/1990 (harbour service from 1987), Odin, c/d: 1962/1990, Otter, c/d: 1962/1991, Olympus, c/d: 1961/1989, Oracle, c/d: 1963/1993, Ocelot, c/d: 1964/1991, Otus, c/d: 1963/1991, Opossum, c/d: 1964/1993, Opportune, c/d: 1964/1993, Osiris, c/d: 1964/1989, Onyx, c/d: 1967/1991

HMS Oberon
DREADNOUGHT nuclear attack class
(1, 1963)
VALIANT nuclear attack class
(5, 1966 - 1971). The no. 3-5 were improved, sometimes called CHURCHILL class.
Valiant, commissioned/decommissioned: 1966/1994
Warspite, c/d: 1967/1991
Churchill, commissioned/decommissioned: 1970/1991
Conqueror, c/d: 1971/1990
Courageous, c/d: 1971/1992

HMS Conqueror
RESOLUTION nuclear ballistic missile class
(4, 1967 - 1969) PWR1 nuclear-powered ballistic missile)
Resolution, commissioned/decommissioned: 1967/1994
Repulse, c/d: 1967/1996
Renown, c/d: 1967/1996
Revenge, c/d: 1969/1992

HMS Revenge
SWIFTSURE nuclear attack class
(1973 - 1981) (PWR1 nuclear-powered hunter-killer)
Swiftsure, commissioned/decommissioned: 1973/1992
Sovereign, c/d: 1974/2006
Superb, c/d: 1976/2008
Sceptre, c/d: 1978/2010
Spartan, c/d: 1979/2006
Splendid, c/d: 1981/2004
TRAFALGAR nuclear attack class
(1983 - 1991) (PWR1 nuclear-powered hunter-killer)

Trafalgar, commissioned/decommissioned: 1983/2009
Turbulent, c/d: 1984/2012
Tireless, c/d: 1985/2014
Torbay, c/d: 1987/2017
Trenchant, commissioned: 1989
Talent, commissioned: 1990
Triumph, commissioned: 1991

HMS Trafalgar
UPHOLDER class
(1990 - 1993) (Diesel-electric hunter-killer)

Upholder, commissioned/decommissioned: 1990/1994
Unseen, c/d: 1991/1994
Ursula, c/d: 1992/1994
Unicorn, c/d: 1993/1994

Kit candidate: Upholder by OKB Grigorov Full-Hull
VANGUARD nuclear ballistic missile class
(1993 - 1999) (PWR2 nuclear-powered ballistic missile)
Vanguard, c: 1993
Victorious, c: 1995
Vigilant, c: 1996
Vengeance, c: 1999

Kit candidate: Vanguard by OKB Grigorov Waterline
ASTUTE nuclear attack class
(2010-) (PWR2 nuclear-powered hunter-killer)
Astute, commissioned: 2010
Ambush, commissioned: 2013
Artful, commissioned: 2016
Audacious, construction began: 2009/Launch: 2017/Expected commission: 2018
Anson, construction began: 2011/Expected commission: 2020
Agamemnon, construction began: 2013/Expected commission: 2022
Agincourt Confirmed, steel cut/Expected Commission 2024 (planned)

HMS Astute
Dreadnought Nuclear-powered ballistic missile submarine
(2026-) Replacement of Vanguard class (PWR3 nuclear-powered ballistic missile)
Dreadnought, ordered,
Valiant, ordered

Kit candidate: Dreadnought by OKB Grigorov Full-Hull

Mine Warfare

Minelayer

Adventure
1927



HMS Adventure 1942, HMS Adventure 1940 (1/1250)
Abdiel/Manxman Class
1941-44 Abdiel Apollo Ariadne Latona Manxman Welshman

HMS Ariadne
PLOVER coastal minelayer (1937)
LINNET small minelayers (1938)
"M" small minelayers (M1) (1939 - 1944)
ABDIEL training minelayer (1967)

Netlayer

GUARDIAN netlayer (1933)
PROTECTOR netlayer (1936)
Net class boom defense vessels (1938)
Bar class boom defense vessels


Ma.101 Aux Netlayer ex HMS Barlight (1/1250)
Ailanthus-class net laying ships 1942
ex US netlayers via lend-lease

Minesweeper

ASCOT paddle minesweepers (1916)
also as Racecourse class

HMS Ascot (1917)
Hunt MS class
88 minesweeping sloops built 1916-17, in commission 1917-1962. Subgroups Belvoir, Aberdare (larger) 1918



HMS Hunt 1917 / UJ 2109 1943 (1/1250), HMS Hunt 1917 (1/600)
DANCE "tunnel" minesweepers (COTILLION) (1917 - 1919)
BANBURY paddle minesweepers (1918)
Svyatogor
SU Icebreaker Svyatogor captured, helped at scuttling work in Scapa Flow with German subs and Minesweeping 1918-1921 Then back to Russia as Krassin

Krasin 1918
HALCYON minesweepers (1934 -1939)


HMS Halcyon class (1/1250), HMS Bramble
BANGOR minesweepers (1940 - 1944)


HMS Bangor class 1940, HMS Bangor class 1940, HMS Bangor J00 (1/1250), Minenräumer W101
BATHURST minesweepers (1940 - 1944)
corvettes of Australian Navy

HMAS Lithgov *
105-ft Admiralty-type motor minesweepers (MMS1) (1940 - 1946)
ALGERINE minesweepers (1941 - 1945)


HMS Brave J305, HMS Circe J214 (1/1250), HMS Marvel J443 (1/1250)
Newfoundland-built motor minesweepers (MMS119) (1941 - 1942)
YMS motor minesweepers (BYMS2001) (1942 - 1943, 1943 - 1944 / 1943 - 1944)


HMS BYMS (1/600), YMS (1944)
CATHERINE minesweepers (1942 - 1943 / 1943 - 1944)


USS Pilot AM-104 1942 (1/1250)
126-ft Admiralty-type motor minesweepers (MMS1001) (1942 - 1946)
CYBELE mine destruction vessels (1944)
CAMBUS motor minesweepers
TON coastal minesweepers (CONISTON) (1953 - 1960)


HMS Essington, HMS Upton M1187 1955 (1/1250)
HAM inshore minesweepers (INGLESHAM) (1953 - 1960)


HMS Dittisham M2621 (1/1250)
LEY inshore minesweepers (DINGLEY) (1953 - 1955)


Similar type HMS Dittisham M2621 (1/1250)
WILTON mine-hunter (1973)
HUNT mine warfare ships (BRECON) (1980 - 1989)


HMS Hunt Mine-Countermeasure 1980
RIVER seagoing minesweepers (WAVENEY) (1984 - 1986)
SANDOWN mine-hunters (1989 - 2002)


HMS Sandown

Not assigned

Flight Operation Support Ship


SMH Oswald FSIII 1918 (1/1250)

Cruiser

Fregatte 44-gun 1812

Fregatte 44-gun 1812
Kongo armoured corvette

Hiei armoured corvette

SMS Barbarossa (1/1250)

Minelayer


Pollux ex Ilya Muromets (1/1250)
LCT

LCT, LCT(R)

Minesweeper (possibly escort/gunboat)

Fairmile B

HMS Fairmile B (1/600), HMS Fairmile B (1/1250)
Admirable class

USS Admirable class PCER, USS Scout 1944 (1/1250)
Aux Mine Sweeper No. 1

Aux Mine Sweeper No. 1

Small combattants

Heron class 1897

HMS Nightingale 1897
55ft CMB

IJN MTB 55ft CMB, IJN MTB Chinese 55ft CMB
Flakjäger

Flakjäger Fl.J. 25 ex UJ 174 ex Yorck (1/600)
BPB Type 1

HMS BPB ASR Flatiron (1/600)
Fairmile C

HMS Fairmile C MGB, HMS Fairmile C 1942 (1/600)
Fairmile D

HMS Fairmile D 1943 (1/600)
HDML

HMS Fairmile HDML (1/600)
LCM

HMS Iris/Princess Iris LCM(1) Pack, LCM1 (14), LCM AA (1/600)
Steam Gunboat

HMS Grey Goose Steam Gunboat (1/600)

FMa06 ex Guarani (1/600)
CMB 40ft

HMS 40′ CMB (1/600)

MTB-74 Vosper
Ch5 FR subchaser class
captured by RN, later passed to FNFL Free France


HMS Carentan ex Ch5, Rennes ex Ch8 …,
CH14 Chasseur Diélette (1/600)
MTB Vosper II 73ft

MTB Vosper II 73ft
PT boat

MTB314 ex BPT8 ex PT56 (Elco 77 Typ), PT-170 Boat Type 103,
PT-170 Boat Type 103
Thorneycroft experimental 55'

SA7 ex MTB345 (1/600)
Vosper 70' early

Viscolul ex MTB23 1941 (1/600)
KFK

KFK Kriegsfischkutter (1943/45)

Sailing Ship

Lugger 18./19.Jhdt *

Mayflower 1620

SMS Barbarossa (1/1250)

HMS Revenge 1577

Great Western (1/440)
Cutty Sark Tea Clipper

Cutty Sark (1/220), Cutty Sark (1/600)

Ship


Titanic

Mauretania (1/600)
Zwartezee

Svir 1905, Tsukumo 1943

Simla

SMH Oswald FSIII 1918 (1/1250)
Train Ferry 1 class

HMS Iris/Princess Iris and HMS Daffodil, HMS Train Ferry 1,2,3

Pollux ex Ilya Muromets (1/1250)

HMS Royal Ulsterman 1944
Fairmile H

LCS(L) Mk2 Fairmile H
HMS TID class

HMS TID class

Tenkai No.3 1945 (1/1250)

Mulberry Phoenix Caisson
HMS Princess Beatrix

HMS Princess Beatrix

RAF Air Sea Rescue Launch

Hermann von Wissmann (1/1250)
Boxer class LST

Pelikaan ex HMS Thruster
Casa Grande class

USS Comstock LSD-19
Hecla class

HMS Tyne 1942 (1/1250)
USS LST Mk2

USS LST-393 w/ Brodie System, USS LST-351, USS LST-821 / AGP-821 Harnett County, USS LST-906 "CV-LST"

Hovercraft SRN4 (1/144)

Georgia

Show only this Navy   Top   Next

Not assigned

Destroyer

Albatros P1124

Grisha Klasse 1970 (1/1250)
Pj1124 Grisha

MPK-44

Minesweeper (possibly escort/gunboat)

Lindau

Lindau-Klasse (1/1250)

Small combattants

USCGC Island class

USCGC Island Class

Germany

Show only this Navy

Medieval Ages (Examples)

Koggen
12.-15.Jahrhundert

Kogge XIV Jhdt
Kraweel / Karavelle


Peter von Danzig 1470 (1/1250)

Deutscher Bund: Reichsflotte 1848-1852

Barbarossa
paddle frigate 1840;1848-1852 ex SS Britannia. 1852 in der preußischen Marine, dann Norddeutsche und Kaiserliche Marine, 1875 Wohnhulk Außerdienststellung 5. Mai 1880

SMS Barbarossa (1/1250)
Erzherzog Johann
paddle frigate 1840;1848-1852 ex SS Acadia.
Hansa
paddle frigate 1847;1848-1852 ex SS United States, 52 verkauft
Der Königliche Ernst August
paddle corvette 1848;1848-1852 verkauft nach England
Grossherzog von Oldenburg
paddle corvette 1848;1848-1852 verkauft nach England
Frankfurt
paddle corvette 1848;1848-1852 verkauft nach England
Bremen
paddle corvette 1842;1848-1852. ex Leeds der Hamburger Flottille. Verkauft nach England
Hamburg
paddle corvette 1841;1848-1852 verkauft nach England
Lübeck
paddle corvette 1844;1848-1852 verkauft nach England
Eckernförde
sailing frigate
Gefion 1846 DK Gefion, captured 1849, 1850 Flotte des Deutschen Bundes as SMS Eckernförde ; 1852 to Preussen as Gefion 1871-1891 Hulk

SMS Gefion 1846 (1/1250)
Deutschland
frigate 1818;1848-1852. ex Alfred der Hamburger Flottille. 1852/58 vermutlich China

SMS Deutschland 1848 (1/1250)
Franklin
corvette 1835;1848-1852. Leihgabe einer Reederei
Kanonenschaluppe class
26 sailing gunvessels 1848-1852
St Pauli
Kanonenschaluppe Nr. 27 1848;1848-1852

Preußische Marine, Norddeutscher Bund 1849-1871

Frigates, Corvettes

SMS Amazone (1843)
Training sailing corvette
SMS Gefion
sailing frigate
Gefion 1846 DK Gefion, captured 1849, 1850 Flotte des Deutschen Bundes as SMS Eckernförde ; 1852 to Preussen as Gefion 1871-1891 Hulk

SMS Gefion 1846 (1/1250)
SMS Niobe (1853)
sailing frigate
SMS Thetis (1846/55)
sailing frigate
Thetis 1846;1871-1895 ( 1866 Artillerieschulschiff)

Similar type Fregatte 44-gun 1812
SMS Barbarossa
paddle frigate 1840;1848-1852 ex SS Britannia. 1852 in der preußischen Marine, dann Norddeutsche und Kaiserliche Marine, 1875 Wohnhulk Außerdienststellung 5. Mai 1880

SMS Barbarossa (1/1250)
Arcona class
screw frigate
Arcona 1859;1871-1884, Gazelle 1861;1871-1884, Vineta 1864;1871-1884, Hertha 1865;1871-1884, Elisabeth 1869;1871-1887
Augusta class
steam corvette 1864 built in Bordeaux for US under japan. Names. To Prussia. SMS Augusta ex Yeddo 1864;1871-1885, SMS Victoria ex Osakka 1864;1871-1892

SMS Augusta 1864 (1/1250)
SMS Danzig (1851)
paddle corvette 1851;1864-1869 1920 t; 75,66 m L., dt. Rad-Korvette Danzig; 1863 brit. Eagle (not commissioned); 1864 Shogunats-Fl. Kaiten; 6.1869 +

SMS Danzig (1/1250)
Nymphe class (1863)
screw corvette
Nymphe 1863;1871-1887, Medusa 1864;1871-1881

Schooner, Brigg, Aviso

Stralsund
Schoner/Brigantine 1817-1829
Preußischer Adler
Radaviso. Postschiff, dann Aviso. 1848-77

Preußischer Adler (1847) (1/1250)
Hela class
Schoner 1854 bis 1870, Hela, Frauenlob
Helena class
Briggs ex HMS Sloops 1851/1862-1891 SMS Musquito, SMS Rover. Training ships
SMS Undine (1869)
Brigg 1871-84 Schulschiff
SMS Loreley (1859)
paddle frigate
Loreley 1859;1871-1896
Nix class
Radavisos SMS Nix, SMS Salamander 1850-55, dann getauscht gegene Thetis. 1873 abgewrackt.
SMS Falke (1865)
Radaviso, zeitweise Torpedoversuchsschiff 1870-92

SMS Falke 1872 (1/1250)
SMS Grille (1857)
Königliche Yacht, Aviso, Tender. 1858-1920

SMS Grille 1857 (1/1250)
SMS Pommerania
Postdampfer, dann Aviso 1870-89

Gunboats

SMS Danzig (1825)
Haffkanonenboot
Camaeleon class 1860
Chamaeleon 1860/65;1871-1872/87, Comet 1860/65;1871-1872/87, Cyclop 1860/65;1871-1872/87, Delphine 1860/65;1871-1872/87, Blitz 1860/65;1871-1872/87, Basilisk 1860/65;1871-1872/87, Meteor 1860/65;1871-1872/87, Drache 1860/65;1871-1872/87

SMS Meteor 1869 (1/1250)
Jäger class 1860
1860 bis 1882 Jäger, Crocodill, Fuchs, Hay, Scorpion, Sperber, Hyäne, Habicht, Pfeil (ex Donner), Natter (ex Blitz), Schwalbe, Salamander, Wespe, Tiger, Wolf

Ironclads

SMS Prinz Adalbert (1864)
ironclad ram / Monitor
Prinz Adalbert ex CSS Cheops 1865;1871-1875
Sister became IJN Kotetsu/Azuma



Azuma Ironclad 1871 (1/1250), FS Sphynx / CSS Stonewall / IJN Kotetsu
SMS Arminius
turret ship
Arminius 1865;1871-1892
SMS Friedrich Carl (1867)
central battery ironclad / Panzerfregatte / Großer Kreuzer
Friedrich Carl 1867;1871-1892, 1895-1905 Torpedoversuchsschiff (ab 1902 SMS Neptun)

SMS Friedrich Carl 1888 (1/1250)
SMS Kronprinz 1867
central battery ironclad / Panzerfregatte / Großer Kreuzer
Kronprinz 1867;1871-1901 (1921)

SMS Kronprinz 1867 (1/1250)
SMS König Wilhelm 1869
central battery ironclad / Panzerfregatte / Umbau Großer Kreuzer
König Wilhelm ex Wilhelm I. ex Turkish Fatikh to be built in GB 1869;1871-1907

SMS König Wilhelm 1897 (1/1250), SMS König Wilhelm 1867
SMS Hansa (1872)
central battery ironclad / Panzerkorvette
Hansa 1875;1875-1888, Hulk 1888-1906

SMS Hansa 1875 (1/1250)

Other

SMS Mercur
Handelsschiff als Fregatte genutzt, dann Schulschiff 1847-61
SMS Renown
ex HMS Renown 91-Kanonen-Linienschiff 2. Ranges aus dem Jahr 1857, das 1870 an den Norddeutschen Bund verkauft wurde und dann als Artillerieschulschiff SMS Renown diente. Ersatz 1881 durch Mars

Kaiserliche Marine 1871-1918

Battle Ships

Prinz Adalbert class
ironclad ram / Monitor
Prinz Adalbert ex CSS Cheops 1865;1871-1875
Sister became IJN Kotetsu/Azuma

Azuma Ironclad 1871 (1/1250)
Arminius class
turret ship
Arminius 1865;1871-1892
Friedrich Carl class
central battery ironclad / Panzerfregatte / Großer Kreuzer
Friedrich Carl 1867;1871-1892, 1895-1905 Torpedoversuchsschiff (ab 1902 SMS Neptun)

SMS Friedrich Carl 1888 (1/1250)
Kronprinz class
central battery ironclad / Panzerfregatte / Großer Kreuzer
Kronprinz 1867;1871-1901 (1921)

SMS Kronprinz 1867 (1/1250)
König Wilhelm class
central battery ironclad / Panzerfregatte / Umbau Großer Kreuzer
König Wilhelm ex Wilhelm I. ex Turkish Fatikh to be built in GB 1869;1871-1907

SMS König Wilhelm 1897 (1/1250), SMS König Wilhelm 1867
Hansa class
central battery ironclad / Panzerkorvette
Hansa 1875;1875-1888, Hulk 1888-1906

SMS Hansa 1875 (1/1250)
Grosser Kurfürst class
central citadel ironclad
Grosser Kurfürst 1878;1878-1878, Friedrich der Grosse 1877;1877-1906, Preussen (Projektname Borussia) 1876;1876-1906 1903 umbenannt Saturn, 1906 Kohlenbunker bis 1919

SMS Preussen (1/1250)
Kaiser class
central battery ironclad / Großer Kreuzer 8x1x26 cm
Kaiser 1875;1875-1904 dann Uranus, Deutschland 1875;1875-1906 zuletzt Jupiter

SMS Kaiser 1875 (1/1250)
Sachsen class
central citadel ironclad / Panzer-Ausfallkorvetten, 6x1x26cm
Sachsen 1878;1878-1910 (Nickname Cement Factory), Bayern 1882;1882-1910, Württemberg 1881;1881-1906, Baden 1883;1883-1910

SMS Sachsen 1877, SMS Sachsen 1878 (1/1250)
Oldenburg class
central battery ironclad / Panzerkorvette, 8x1x24cm
Oldenburg 1886;1886-1912

SMS Oldenburg 1884, SMS Oldenburg 1890 (1/1250)
Siegfried class
coast defence battleship / Küstenpanzer 3x1x24cm
Siegfried 1890;1890-1916, Beowulf 1892;1892-1916, Frithjof 1893;1893-1916, Heimdall 1894;1894-1916, Hildebrand 1893;1893-1916, Hagen 1894;1894-1916 ()ein toll gebautes Modell siehe http://ch-hoeltge.de/sms_hagen/sms_hagen.html )



SMS Hagen 1910 (1/1250), SMS Hagen 1915
Odin class
coast defence battleship / Küstenpanzer, wie Siegfried Klasse, teils auch dieser zugeordnet. 3x1x24cm
Odin 1896;1896-1916, Aegir 1896;1896-1916



SMS Aegir (1/1250), SMS Hagen 1915
Kurfürst Friedrich Wilhelm / Brandenburg class
battleship, 6x28cm
Kurfürst Friedrich Wilhelm 1894;1894-1910 türk. Barbaros Hayreddin, 1915 torpedoed; Brandenburg 1893;1893-1916; Weissenburg 1894;1894-1910 türk. Torgud Reis;, Wörth 1893;1893-1916

SMS Weissenburg (1894) / türk. Torgud Reis, SMS Wörth (1/1250)
Kaiser Friedrich III class
battleship, 4x24cm
Kaiser Friedrich III 1898;1898-1916, Kaiser Wilhelm II 1900;1900-1915, Kaiser Wilhelm der Grosse 1901;1901-1916, Kaiser Karl der Grosse 1902;1902-1916, Kaiser Barbarossa 1901;1901-1916

SMS Kaiser Barbarossa (1/1250)
Wittelsbach class
battleship, 4x24cm
Wittelsbach 1902;1902-1916, Wettin 1902;1902-1916, Zahringen 1902;1902-1916, Schwaben 1904;1904-1916, Mecklenburg 1903;1903-1916

SMS Wittelsbach 1914
Braunschweig class
battleship, 4x28cm
Braunschweig 1904;1904 1922-1916 1931, Elsass 1904;1904 1924-1916 1931, Hessen 1905;1905 1925-1916 1935; Preussen 1905;1905-1916; Lothringen 1906;1906 1919-1916 1931

SMS Braunschweig 1914
Deutschland class
battleship, 4x28cm
Deutschland 1906;1906-1916, Hannover 1907;1907 1921-1917 1935, Pommern 1907;1907-1916, Schlesien 1908;1908 1918-1917 1945 Schleswig Holstein 1908;1908 1920-1917 1945

Schleswig-Holstein
Nassau class
battleship, 12x28cm
Nassau 1909;1909-1919, Westfalen 1909;1909-1918, Rheinland 1910;1910-1918, Posen 1910;1910-1919

Often said to be the German resonse to Dreadnought. Not true - the plans were already done 1904.

SMS Nassau 1909/18
Helgoland class
battleship, 12x30,5cm
Helgoland 1911;1911-1919, Ostfriesland 1911;1911-1918, Thüringen 1911;1911-1918, Oldenburg 1912;1912-1918

SMS Oldenburg
Kaiser class
battleship, 10x30,5cm
Kaiser 1912;1912-1919, Friedrich der Grosse 1912;1912-1919, Kaiserin 1913;1913-1919, König Albert 1913;1913-1919, Prinzregent Luitpold 19113;1913-1919

SMS Kaiser
Salamis class
Greek ordered BB, build started at Vulcan Germany 1912. Stopped because of war: Salamis -1914; used as hulk; scrapped: 1932. 6 then 8x35,6cm

Salamis
König class
battleship, 10x30,5cm
König 1914;1914-1919, Grosser Kurfürst 1914;1914-1919, Markgraf 1914;1914-1919, Kronprinz 1918:Kronprinz Wilhelm 1914;1914-1919



SMS Markgraf, SMS König
Bayern class
battleship, 8x38cm
Bayern 1916;1916-1919, Baden 1917;1917-1919, Württemberg -1917;--1919, Sachsen -1916;--1919

SMS Bayern 1916
Imperatritsa Mariya class
battleship 12x30,5cm
Wolya 1914;1918-1918; 1914 als Imperator Alexander III vom Stapel; 1917 Probefahrten als Wolya; 1918 kurz in deutscher Hand in Sewastopol; dann von UK interniert, 1919 Weißrussen, 1920 General Alexejew, verblieb in Tunesien



Imperatritza Maria 1915, Wolya ex Imperator Alexander III (1/1250)
SU-Beute
3.5.18 in Sevastopol durch Einlaufen Schlachtkreuzer Goeben übernommen, dt. Flagge gesetzt, jedoch nicht in Dienst oder Fahrt: Ioann Zlatoust (1906, 12800t), Svjatoj Evstafi (1906, 12800t), Borec Za Svobodu x Potemkin x Pantelejmon (1900, 12580t), Rostislav (1896, 8800t), Tri-Svjatitel'ja (1893, 12480t), Georgij Pobedonnosee (1892, 10000t), Sinop (1878, 10100t), Dvenadsat Apostolov (1892, 8850ts, sub tender/hulk ex battleship).


pic by sammelhafen.de


Potemkin / Pantelejmon, Eustafi (Svyatoi Yevstafii) (1/1250), Sinop 1890 (1/1250), Rostislav 1898 (1/1250),
Kit candidate: Apostolov by Kombrig,
Kit candidate: Pobedonosets by Kombrig

Battle Cruiser

Von der Tann class
8x28cm, Von der Tann 1910;1910-1919

SMS von der Tann
Moltke class
10x28cm, Moltke 1911;1911-1919, Goeben 1912;1912-1918 (1914 Yavuz Sultan Selim)

SMS Goeben / TR Yavuz Sultan Selim (1/1250), SMS Moltke,
Kit candidate: SMS Moltke1916 by Flyhawk 2017
Seydlitz class
10x28cm, Seydlitz 1913;1913-1919

SMS Seydlitz
Derfflinger class
8x30,5cm, Derfflinger 1914;1914-1919

SMS Derfflinger
Lützow class
8x30,5cm, Lützow 1915;1915-1916

SMS Lützow 1916
Hindenburg class
8x30,5cm, Hindenburg 1917;1917-1919

SMS Hindenburg
Mackensen class
8x35cm, Mackensen -1917;--1919, Graf Spee -1917;--1919, Prinz Eitel Friedrich -1915;--1919, Furst Bismarck -1915;--1919



SMS Mackensen, SMS Mackensen (1/1250)
Ersatz Yorck class
ex Mackensen class

8x38cm, 'Ersatz Yorck' -1917;--1917; cancelled: 'Ersatz Gneisenau', 'Ersatz Scharnhorst'

SMS Ersatz Yorck (1/1250),
Kit candidate: IHP 1/700 Ersatz Yorck,
Kit candidate: Ersatz Yorck by COB on Shapeways

Cruiser

Grille
Yacht, Aviso, Tender 1857-1920

SMS Grille 1857 (1/1250)
Gefion class
sailing frigate
Gefion 1846 DK Gefion, captured 1849, 1850 Flotte des Deutschen Bundes as SMS Eckernförde ; 1852 to Preussen as Gefion 1871-1891 Hulk

SMS Gefion 1846 (1/1250)
Thetis class
sailing frigate
Thetis 1846;1871-1895 ( 1866 Artillerieschulschiff)

Similar type Fregatte 44-gun 1812
Loreley class
paddle frigate
Loreley 1859;1871-1896
Arcona class
screw frigate
Arcona 1859;1871-1884, Gazelle 1861;1871-1884, Vineta 1864;1871-1884, Hertha 1865;1871-1884, Elisabeth 1869;1871-1887
Nymphe class
screw corvette
Nymphe 1863;1871-1887, Medusa 1864;1871-1881
Augusta class
steam corvette 1864 built in Bordeaux for US under japan. Names. To Prussia. SMS Augusta ex Yeddo 1864;1871-1885, SMS Victoria ex Osakka 1864;1871-1892

SMS Augusta 1864 (1/1250)
Ariadne class
screw corvette
Ariadne 1872;1872-1891, Luise 1874;1874-1897, Freya 1876;1876-1896

SMS Ariadne 1880 (1/1250)
Leipzig class
screw corvette
Leipzig 1877;1877-1894, Sedan 1878:Prinz Adalbert 1877;1877-1890

SMS Prinz Adalbert ex Sedan 1877 (1/1250)
Bismarck class
screw corvette
Bismarck 1878;1878-1891, Bluecher 1879;1879-1908, Stosch 1878;1878-1907, Moltke 1878;1878-1910, Gneisenau 1880;1880-1900, Steina 1880;1880-1908
SMY Hohenzollern 1880
Royal Yacht 1880-1909. 1892 renamed SMS Kaiseradler (ex Kaiseradler renamed Seeadler)

SMS Kaiseradler (ex Hohenzollern) 1876 (1/1250)
Carola class
screw corvette
Carola 1881;1881-1893, Olga 1881;1881-1889, Marie 1882;1882-1904, Sophie 1882;1882-1908, Alexandrine 1886;1886-1907, Arcona 1886;1886-1906

pic by sammelhafen.de

SMS Marie 1882 (1/1250), SMS Carola (1/1250)
Nixe class
screw corvette
Nixe 1886;1886-1911

SMS Nixe 1890 (1/1250)
Charlotte class
screw corvette
Charlotte 1886;1886-1910
Fürst Bismarck class
armoured cruiser
Fürst Bismarck 1900;1900-1915

SMS Fürst Bismarck (1906)
Prinz Heinrich class
armoured cruiser
Prinz Heinrich 1902;1902-1916

SMS Prinz Heinrich (1/1250)
Prinz Adalbert class
armoured cruiser
Prinz Adalbert 1904;1904-1915, Friedrich Carl 1903;1903-1914 (1909-1914 torpedo training ship, 1914 cruiser with seaplanes)

SMS Prinz Adalbert (1/1250)
Roon class
armoured cruiser
Roon 1906;1906-1916, Yorck 1905;1905-1914

SMS Roon 1905 (1/1250)
Scharnhorst class
armoured cruiser
Scharnhorst 1907;1907-1914, Gneisenau 1908;1908-1914

SMS Scharnhorst, SMS Scharnhorst (1/1250)
Blücher class
armoured cruiser
Blücher 1909;1909-1914

SMS Blücher
Zieten class
1st class aviso
Zieten 1876;1876-1899
pic by sammelhafen.de
SMS Zieten 1876 (1/1250)
Blitz class
1st class aviso
Blitz 1883;1883-1903/1921, Pfeil 1884;1884-1904/1921

SMS Blitz 1882 (1/1250)
Greif class
1st class aviso
Greif 1887;1887-1911

SMS Greif (1/1250)
Schwalbe class
light cruiser
Schwalbe 1888;1888-1911, Sperber 1889;1889-1911
Irene class
protected cruiser
Irene 1887;1887-1914, Prinzess Wilhelm 1889;1889-1914

SMS Prinzess Wilhelm (vor 1900) (1/1250)
Wacht class
aviso
Wacht 1888;1888-1901, Jagd 1889;1889-1904

SMS Jagd 1890 (1/1250)
Bussard class
light cruiser
Bussard 1890;1890-1912, Falke 1891;1891-1912, Kaiseradler 1892:Seeadler 1892;1892-1914, Condor 1894;1894-1916, Cormoran 1893;1893-1914, Geier 1895;1895-1918

SMS Geier (1/1250), SMS Bussard 1892 (Geier)
Meteor class
aviso
Meteor 1891;1891-1911, Comet 1893;1893-1911

SMS Comet (1/1250)
Kaiserin Augusta class
protected cruiser
Kaiserin Augusta 1892;1892-1919

SMS Kaiserin Augusta (1/1250)
SMY Hohenzollern 1893
Royal Yacht, Aviso 1893-1920

Hohenzollern
Gefion class
protected cruiser
Gefion 1894;1894-1916

SMS Gefion 1894 (1/1250)
Hela class
protected cruiser
Hela 1896;1896-1914

SMS Hela (1/1250)
Victoria Luise class
protected cruiser
Victoria Luise 1898;1898-1915, Hertha 1898;1898-1915, Freya 1898;1898-1915, Vineta 1899;1899-1915, Hansa 1899;1899-1915

SMS Vineta 1912 (1/1250)
Gazelle class
light cruiser
Gazelle 1901;1901-1916, Niobe 1900;1900-1917, Nymphe 1900;1900 1924-1916 1931, Thetis 1901;1901-1929, Ariadne 1901;1901-1914, Amazone 1901;1901 1923-1916 1931, Medusa 1901;1901-1929, Frauenlob 1903;1903-1916, Arcona 1903;1903 1920-1919 1930, Undine 1904;1904-1915

SMS Niobe (1900/1918)
Bremen class
light cruiser
Bremen 1904;1904-1915, Hamburg 1904;1904-1931, Berlin 1905;1905-1917; Schulkreuzer 1923-1935; Wohnschiff Kiel -1947, Lübeck 1905;1905-1917, München 1905;1905-1918, Leipzig 1906;1906-1914, Danzig 1907;1907-1919

SMS München (1/1250), SMS Leipzig (1/1250)
Königsberg class
light cruiser
Königsberg 1907;1907-1915, Stettin 1907;1907-1917



SMS Königsberg (1/1250), Similar type SMS Nürnberg 1914
Stuttgart class
Often seen as part of Königsberg class, very similar: slightly longer, detached 3rd funnel
light cruiser
Stuttgart 1908;1908-1919, Nürnberg 1908;1908-1914
pic by sammelhafen.de



SMS Nürnberg 1908 (1/1250), SMS Stuttgart 1918 (1/1250), SMS Nürnberg 1914
Dresden class
Like Königsberg, slightly larger
light cruiser
Dresden 1908;1908-1915, Emden 1909;1909-1914

SMS Emden 1908/14, SMS Dresden, SMS Emden,
Kit candidate: SMS Dresden 1915, Emden 1914 by Flyhawk 2017
Nautilus class
minelaying cruiser
Nautilus 1907-1928, Albatross 1908-1921

SMS Nautilus (1/1250),
Kit candidate: SMS Albatross (1907) announced by Kombrig
Kolberg class
light cruiser
Kolberg 1910;1910-1919 1920 France Colmar, Mainz 1909;1909-1914, Cöln 1911;1911-1914, Augsburg 1910;1910-1920

SMS Cöln 1911 (1/1250)
Magdeburg class
light cruiser
Magdeburg 1912;1912-1914, Breslau 1912;1912-1918, Strassburg 1912;1912-1920 1920 Italy as Taranto, Stralsund 1912;1912-1920 1920 France Mulhouse



SMS Breslau 1912 / TR Midilli (1/1250), SMS Magdeburg
Karlsruhe class
light cruiser
Karlsruhe 1914;1914-1914, Rostock 1914;1914-1916

SMS Karlsruhe 1914 (1/1250)
Graudenz class
light cruiser
Graudenz 1914;1914-1920, Regensburg 1915;1915-1920

Ancona ex Graudenz
Pillau/Elbing class
light cruiser
Pillau 1914;1914-1920, Elbing 1915;1915-1916
Bau beauftragt als SU Muravyov-Amurskiy, konfisziert. Pillau später Italien Bari

SMS Pillau / RN Bari
Wiesbaden class
light cruiser
Wiesbaden 1915;1915-1916, Frankfurt 1915;1915-1920

SMS Frankfurt 1915 (1/1250)
Brummer class
minelaying cruiser
Brummer 1916;1916-1919, Bremse 1916;1916-1919

SMS Brummer 1917
Königsberg class
light cruiser
Königsberg 1916;1916-1920 1920 France as Metz, Karlsruhe 1916;1916-1919, Emden 1916;1916-1920, Nürnberg 1917;1917-1919

SMS Emden II (1916) (1/1250)
Cöln class
light cruiser
Cöln 1918;1918-1919, Wiesbaden -1917;--1919, Dresden 1918;1918-1919, Magdeburg -1917;--1919, Leipzig -1918;--1919, Rostock -1918;--1919, Frauenlob -1919;--1919, 'Ersatz Coln' -1916;--1919, 'Ersarz Emden' -1916;--1919, 'Ersatz Karlsruhe' -1916;--1919

SMS Cöln II 1918 (1/1250), Similar type Emden (1944)
Entwurf Flottenkreuzer
FK1, FK1a, FK2, FK3, FK4 - unterschiedliche Entwürfe, kein Baubeschluss
pic by sammelhafen.de
SMS Kreuzerentwurf 1916 FK1A (1/1250),
Kit candidate: announced Flottenkreuzer FK 1 1/700 by DH

Raider / AMC

Seeadler


SMS Seeadler (1/1250)
Kaiser Wilhelm der Große


Kaiser Wilhelm der Große 1914 (1/1250)
Wolf


SMS Wolf (1/1250)
Möve


Möve Hilfskreuzer, Sperrbrecher (1/1250)
Prinz Eitel Friedrich

pic by sammelhafen.de
SMS Prinz Eitel Friedrich 1914 (1/1250)

Aircraft Carrier

Friedrich Carl
armoured cruiser Prinz Adalbert class: 1903;1903-1909 cruiser, 1909-1914 torpedo training ship, 1914 cruiser with seaplanes without special installations, 1914 sunk by mine