Navies and their vessels

[++] [--]
 x 
Sprache / Language
English Deutsch
Loading... CountriesOptions
Info

SU

Show only this Navy   Top   Next

See http://www.thevintagenews.com/2016/06/11/the-imperial-russian-navy-in-pictures-they-kind-of-look-spooky/ ,
http://englishrussia.com/2012/01/31/pre-revolution-russia-in-photos-russian-pacific-fleet-of-1898-1905/ , Project Numbers since 1936 , http://www.soviet-empire.com/ussr/viewtopic.php?t=53730

BB

Petr Velikiy
ironclad turret battleship, first true Russian battleship. 1872-1905, then training ship. After revolution called Respublikanets, then depot ship Barrikada, scrapped 1959

Petr Velikiy 1877

Ekaterina II class
1889-1919 Ekaterina II, Chesma, Sinop, Georgiy Pobedonosets
pic by sammelhafen.de
Sinop 1890 (1/1250),
Kit candidate: Pobedonosets by Kombrig
Imperator Nikolai I class
Impierator Nikolaj 1889-1905;to IJN as Iki 1905-1915; Imperator Aleksandr II 1892-1925. 1917 renamed Zarya Svobody

Iki ex Imperator Nikolai I, Imperator Nikolai I 1891 (IJN Iki) (1/1250)
Dvenadsat Apostolov
1892; 1914 Blockship (Hulk) No.8. 1918 captured by Germany, passed to Allies. 1931 scrapped

Kit candidate: Apostolov by Kombrig
Gangut
coastal defense ship 1894-1897

Gangut 1894
Navarin
1896-1905 based on HMS Trafalgar class

Navarin (1/1250), Navarin 1895
Tri Sviatitelia
1896-1923 like an enlarged Navarin


Kit candidate: Tri Svyatitelya by Kombrig, Similar type Navarin (1/1250)
Sissoi Veliky
1896-1905

Sissoi Veliky 1896, Sissoi Veliky 1905 (1/1250)
Admiral Ushakov class
1892-99;1895-1935; Admiral Ushakov, Admiral Seniavin 1905: Japan Mishima, General Admiral Graf Apraksin 1905:Japan Okinoshima

Mishima ex Admiral Senyavin, General Admiral Graf Apraksin / Okinoshima (1/1250)
Poltava class
Poltava… IJN Tango ...1917:Chesma 1899;1899 1916-1904 1918, Petropavlovsk 1899;1899-1904, Sevastopol 1899;1899-1904

Poltava (1/1250), Tango 1905 ex Poltawa
Rostislav class
Rostislav 1899;1899 1919(W)-1918 1920

Rostislav 1898 (1/1250),
Kit candidate: Rostislav by Kombrig
Peresvet class
Peresvet 1901;1901 1916-1904 1908- 1917 IJN Sagami, Oslyabya 1901;1901-1905, Pobeda 1902;1902-1904; 1905-1922 IJN Suwo 1922-1946 Hulk

Peresvet 1898,
Kit candidate: Oslyabya+Peresvet+Pobeda by Kombrig
Retvizan class
Retvizan 1901;1901-1904, then IJN Hizen

pic by sammelhafen.de


Hizen ex Retvizan, Retvizan 1900 (1/1250), Hizen ex Retvizan
Knyaz Potyomkin-Tavricheskiy class
Knyaz Potyomkin Tavricheskiy 1905:Panteleymon 1917:Potyomkin Tavricheskiy 1917:Borets za Svobodu 1903;1903-1918

Potemkin / Pantelejmon
Tsesarevich class
Tsesarevich 1917:Grazhdanin 1903;1903-1918

Tsessarewitsch (1/1250), Tsesarevich 1902
Imperator Aleksandr III class / Borodino class
Imperator Aleksandr III 1903;1903-1905, Borodino 1904;1904-1905, Oryol (also Orel) 1904;1904-1905, Knyaz Suvorov 1904;1904-1905, Slava 1905;1905-1917



Knyaz Suvorov 1904, Iwami ex Oryol
Ioann Zlatoust class
Ioann Zlatoust 1910;1910-1918, Svyatoi Yevstafii 1910;1910-1918

Eustafi (Svyatoi Yevstafii) (1/1250),
Kit candidate: Evstafiy by Kombrig+Zlatoust
Imperator Pavel I class
Imperator Pavel I 1917:Respublika 1912;1912-1918, Andrey Pervozvannyi 1912;1912-1924

Imperator Pavel I 1910 (1/1250), Andrei Pervozvannyi 1906
Gangut class
Gangut 1925:Oktyabrskaya Revolutsiya 1914;1914-1954, Sevastopol 1921:Parizhskaya Kommuna 1943:Sevastopol 1914;1914-1956, Petropavlovsk 1921:Marat 1914;1914-1941, Poltava 1914;1914-1925

Sewastopol 1945,
Kit candidate: PETROPAVLOVSK by WSW
Imperatritsa Mariya class
Imperatritsa Mariya 1915;1915-1916, Imperatritsa Ekaterina Velikaya ex Yekaterina II 1917:Svobodnaya Rossiya 1915;1915-1918, Imperator Aleksander III 1917:Vola (Wolya)1919:General Alekseyev 1917;1917-1920



Imperatritza Maria 1915, Wolya ex Imperator Alexander III (1/1250)
Imperator Nikolai I class
Demokratiya ex Imperator Nikolai I ex Ivan Groznyi -1916;--1918
Sovetskiy Soyuz class
Sovetskiy Soyuz -1938;--1941, Sovetskaya Ukraina -1938;--1941, Sovetskaya Rossiya -1939;--1940, Sovetskaya Belorussiya -1940;--1940

Sovetsky Soyuz
R class
Arkhangelsk ex Royal Sovereign 1915;1944-1949

HMS Royal Oak
Conte di Cavour class
Novorossiysk ex Z11 ex Giulio Cesare 1911;1949-1955



Conte di Cavour 1940, Giulio Cesare 1930 (1/1250)
Vainamoinen class
Viborg ex Väinämöinen warprize 1930;1947-1958

Väinämöinen (1/1250)

Carrier

Almaz class
Cruiser Almaz converted 1914 as seaplane carrier

Similar type Almaz 1903
Pj 71, 72
Project 71A (1936): 13,000-ton Light Carrier Design
Project 71B (1937): 22,000-ton Fleet Carrier Design
Project 72 (1942): 37,000-ton Fleet Carrier Design
Pj 1058
Project 1058.1 (1937): 74,000-ton Battle Carrier design (Gibbs & Cox project)
Graf Zeppelin class
Tseppelin -1938 German Graf Zeppelin ;-1945-1947

Graf Zeppelin
Pj 69AV
Project 69AV (1945): Kronshtadt class Battle Cruiser conversion into Carrier
Pj 66AV
Project 66AV or 68AV? (1953): Carrier design based on Project 66 Heavy Cruiser or Sverdlov class Light Cruiser?
Pj 85
Project 85 (1954): 30,500-ton Light Carrier design
1123/Kondor (Moskva) class
Moskva 1967;1967-1996, Leningrad 1969;1969-1991, Kiev -1968;--1969

Moskva 1967 (1/600)
1143 Kiev class
1143 / 1143.1 Kiev 1975;1975-1993, 1143.2 Minsk 1978;1978-1993
1143.3 Novorossiysk ex Baku 1982;1982-1993
1143.4 Baku 1990:Admiral Flota Sovetskogo Soyuza Gorshkov 1987;1987-2004; 2013: INS Vikramaditya

Kiew
Pj 1020.0
Project 1020.0 (1980): 30,000-ton Helicopter Carrier design
Pj 1153, 1160
Project 1153 (1977): 70,000-ton Nuclear powered Carrier design
Project 1160 (1972): 80,000-ton Nuclear powered Carrier design
1143.5/Orel (Kuznetsov) class
1143.5, 5M, .6 Admiral Flota Sovetskogo Soyuza Kuznetsov ex Tbilisi Ex Leonid Brezhnev 1990;1990-0, Varyag -1988 Riga;--2000; 2012 chinesisch Liaoning

Liaoning
1143.7 (Ulyanovsk) class
Ulyanovsk -1988;--1991 abgebrochen
Pj 1178
Project 1178 (1990): 44,000-ton Helicopter Carrier design
Mistral class
amphibischer französischer Hubschrauberträger, 2 planned for Russia - because of embargo not delivered. Sold to Egypt. Gamal Abdel Nasser ex Wladiwostok, Anwar al-Sadat ex Sewastopol

Kit candidate: Vladivostok (Mistral) 1/700 by DFNM on Shapeways
Projekt 23000E Schtorm
Konzeptionsphase

Cruiser

Kreyser screw clippers
cruiser class 1877 Kreyser, Dzhigit, Razboinik, Nayezdnik,Strelok, Plastun, Vestnik, Oprichnik

Dzhigit 1877, Razboinik 1879
Zabiyaka
cruiser 1878

Zabiyaka screw clipper 1878
General-Admiral class
armoured corvette, first real armoured cruiser
General-Admiral 1870;1875- 1908/11 school ship Narova, minelayer 1922:25 Oktyabrya 1938: mine storage hulk 1959 scrapped
Gerzog Edinburgski 1870;1877 1908 school ship Onega, minelayer 1915 Blokshiv No. 9 in Helsinki as mine storge ship, broken in the 20s

General-Admiral / 25 ago Oktjabria 1936 (1/1250)
Minin
armoured cruiser 1878-1915
Vladimir Monomakh
armoured cruiser 1883-1905

Vladimir Monomakh 1883 (1/1250), Vladimir Monomakh 1883
Dmitrii Donskoi
armoured cruiser 1885-1905, improved Monomakh

Similar type Vladimir Monomakh 1883 (1/1250)
Admiral Nakhimov
armoured cruiser
Admiral Nakhimov 1885;1888-1905; modeled after the HMS Royal Navy Imperieuse class

Admiral Nakhimov 1897 (1/1250),
Kit candidate: Nakhimov by Kombrig
Pamiat Azova
armoured cruiser 1890-1919; 1909: Dvina torpedo school ship
Ryurik class
armoured cruiser
Ruyrik 1892;1895-1904 (auch Rurik / Rjurik)

Kit candidate: Ryurik by Kombrig
Rossiya class
armoured cruiser
Rossiya  1897;1897-1922 (auch Rossia)
pic by sammelhafen.de
Rossiya 1897 (1/1250),
Kit candidate: Rossia by Kombrig
Gromoboi class
armoured cruiser
Gromoboi 1900;1900-1922
pic by sammelhafen.de
Gromoboi 1900 (1/1250),
Kit candidate: Gromoboy by Kombrig
Bayan class
armoured cruiser
Bayan (1900) 1903;1903-1904 salvaged IJN 1905 as Aso; training ship 1908-1917 minelayer 1917-1930 1930-1932 Hai Kan No. 4 sunk as target,
Admiral Makarov 1908;1908-1922, Pallada 1911;1911-1914, Bayan (1907) 1911;1911-1922

Bayan 1900
Ryurik-II class
armoured cruiser
Ruyrik ....: Internatsyonal 1909;1909-1923 (auch Rurik / Rjurik)

Rurik 1908 (1/1250), Rurik-II 1909
Pamyat Merkuriya class
unprotected cruiser
Pamyat Merkuriya ex Yaroslav 1881;1881-1906
Vityaz class
protected cruiser
Vityaz 1886;1886-1893, Rynda 1887;1887-1906
Admiral Kornilov class
protected cruiser
Admiral Kornilov 1888;1888-1908
Svetlana class
protected cruiser
Svetlana 1898;1898-1905

Svetlana 1897 (1/1250),
Kit candidate: Svetlna by Kombrig
Varyag class
protected cruiser
Varyag 1901;1901 1916-1904 1917 (1905-1916 japan als Soya)

Varyag 1899,
Kit candidate: Varyag by Kombrig
Askold class
protected cruiser
Askold 1902;1902-1918

Askold / HMS Glory IV
Diana class
protected cruiser
Diana 1902;1902-1922, Pallada 1902;1902-1904 japan Tsugaru, Avrora 1903;1903-1923

Aurora (late),
Kit candidate: Avrora by Kombrig
Bogatyr class
protected cruiser
Bogatyr 1902;1902-1922, Vityaz -1901;--1901, Ochakov 1907:Kagul 1917:Ochakov 1919:General Kornilov 1905;1905-1920,
Kagul 1907:Pamyat Merkuriya 1923:Komintern 1905;1905-1923 then training cruiser 1941 minelayer; sunk by German air attacks July 1942, refloated, disarmed, hulked, sunke as a breakwater,
Oleg 1904;1904-1919

Bogatyr (1/1250),
Kit candidate: Bogatyr+Oleg+Ochakov by Kombrig
Novik class
protected cruiser
Novik German built 1901;1901-1904, scuttled 1905, repaired by Japan, 1906 as IJN Suzuya. Scrapped 1913
because of success of Novik 2 copies were made in SU: Zhemchug 1904;1904-1914, Izumrud 1904;1904-1905

Novik (Kreuzer, 1901) (1/1250), Novik 1902
Boyarin class
protected cruiser
Boyarin 1902;1902-1904

Boyarin 1902 (1/1250),
Kit candidate: Boyarin by Kombrig
Almaz class
protected cruiser
Almaz 1903;1903-1920; 1914 rebuilt as seaplane tender

Almaz 1903
Muravev Amurskiy class
light cruiser
Muravev Amurskiy -1914;--1914, Admiral Nevelskoi -1913;--1914
Russian order in Germany. Confiscated as Elbing, Pillau

SMS Pillau / RN Bari
Abdul Mecid class
protected cruiser
Prut 1903;1915-1918 SU captured the Turkish cruiser Mecidije. Germany re-captured it in Sevastopol and passed it back to Turkey.

Mecidiye
Borodino class / Izmail class
battlecruiser
Borodino  -1915;- -1917; Navarin -1916;--1917, Kinburn -1915;--1917, Izmail -1915;--1918

Kit candidate: Kombrig Izmail
Svetlana class
light cruiser
Profintern ex Sownarkom? ex Klara Tsetkin ex Svetlana 1939:Krasnyi Krym 1928;1928-1945, Admiral Spiridov -1916;--1917, Admiral Greig -1916;--1917, Admiral Butakov 1926:Pravda 1926:Voroshylov (1916)-;--1928

Kit candidate: Pravda proposal as fast minelayer by COB on Shapeways, to be scaled
Admiral Nakhimov class
light cruiser
Krasnaya Ukraina/Chervona Ukraina ex Admiral Nakhimov 1913-1927;1927-1941,1947-51 Admiral Istomin -1915;--1917, Admiral Kornilov -1922;--1927

Chervona Ukraina 1927
Krasnyi Kavkaz class ex Admiral Nakhimov class
light cruiser
Krasnyi Kavkaz ex Admiral Lazarev 1932;1932-1947/1956

Krasny Kavkas (1/1250), Similar type Chervona Ukraina 1927
196 design, never ordered
minelaying cruiser
unnamed -1916;---
26 (Kirov) class
heavy cruiser
Kirov 1938;1938-1961, Voroshylov 1940;1940-1956
26bis: Maksim Gorkiy 1940;1940-1955, Molotov 1958:Slava 1941;1941-1961, Kalinin 1943;1943-1960, Kaganovich 1957:Petropavlovsk 1944;1944-1960



Molotov 1938, Maxim Gorkij (1/1250)
69 (Kronshtadt) class
battlecruiser
Kronshtadt -1939;--1940, Sevastopol -1939;--1940

Kit candidate: Kronshtadt 69 by Poseidon,
Kit candidate: Sevastopol by COB Shapeways
Admiral Hipper class
heavy cruiser
Petropavlovsk 1943:Tallin -1939;-1940-1958/59

Prinz Eugen (1945), Prinz Eugen, Seydlitz / Lützow B-Auslegung
Omaha class
light cruiser
Murmansk ex USS Milwaukee (CL-5) 1921;1944-1949

USS Milwaukee CL5
68 (Chapaev) class
light cruiser
Chapaev  1950;1950-1960; Chkalov 1958:Komsomolets 1950;1950-1981, Frunze 1950;1950-1960, Kuibyshev 1950;1950-1965, Zheleznyakov 1950;1950-1961, Ordzhonikidze -1940;--1941, Sverdlov -1941;--1941
cancelled: Zhdanov -;--1941, Lenin -;--1941, Avrora -;--1941, Parkhomenko -;--1941, Kotovskiy -;--1941, Shors -;--1941, Lazo -;--1941; Derzhinskiy  - ;- -1941

Chapaev 1950
Nürnberg class
light cruiser
Admiral Makarov 1934 Nürnberg;1946-1950

Leipzig (1944/45)
Duca d'Aosta class
light cruiser
Stalingrad ....:Kerch 1934 Emanuele Filiberto Duca d'Aosta;1949-1956

Emanuele Filiberto Duca d'Aosta
66 class; not ordered
heavy cruisers
unnamed ships -;---

Kit candidate: 7008 Soviet Navy Project 66 heavy cruiser by Poseidon
82 (Stalingrad) class
battlecruiser
Stalingrad -1951;--1953, Moskva -1952;--1953, Arkhangelsk -1952;--1953

Kit candidate: Kombrig Stalingrad, Project 82
68bis Sverdlov class, 68-A, 70-E
light cruiser
Sverdlov 1952;1952-1989, Ordzhonikidze 1952;1952-1962, Dzerzhinskiy 1952;1952-1961 then Indonesien KRI Irian 1962-1972, Zhdanov 1952;1952-1971, Aleksandr Nevskiy 1952;1952-1989, Admiral Nakhimov 1953;1953-1960, Admiral Ushakov 1953;1953-1987, Aleksandr Suvorov 1953;1953-1989, Admiral Lazarev 1953;1953-1986, Admiral Senyavin 1954;1954-1989, Molotovsk 1957:Oktyabrskaya Revolutsiya 1954;1954-1987, Mikhail Kutuzov 1954;1954-1989, Dmitriy Pozharskiy 1954;1954-1989, Murmansk 1955;1955-1989, Admiral Kornilov -1954;--1957; Shcherbakov  -1954;- -1959; Varyag -1956;--1959, Tallin -1955;--1959, Kronshtadt -1954;--1959, Arkhangelsk ex Kozma Minin -1953;--1959, Vladivostok ex Dmitriy Donskoi -1953;--1959
Some with modifications like SAM or SS missiles replacing some turrets

Swerdlow (1/1250), Sverdlov
58 (Kynda) class
missile cruiser
Groznyi 1962;1962-1991, Admiral Fokin ex Vladivostok ex Steregushchiy 1964;1964-1993; Admiral Golovko ex Doblestnyi 1964;1964-2002; Varyag ex Soobrazitelnyi 1965;1965-1990



Admiral Golovko 1981, Kynda class (1/1250)
1134/Berkut (Kresta I) class
missile cruiser
Admiral Zozulya 1967;1967-1994, Vitse Admiral Drozd 1968;1968-1990, Vladivostok 1969;1969-1991, Sevastopol 1969;1969-1990

pic by sammelhafen.de

Sevastopol 1966, Kresta I 1965 (1/1250)
1134A/Berkut A (Kresta II) class
missile cruiser
Kronshtadt 1969;1969-1991, Admiral Isakov 1970;1970-1993; Admiral Nakhimov 1971;1971-1991; Admiral Makarov 1972;1972-1992, Marshal Voroshylov 1991:Khabarovsk 1973;1973-1992, Admiral Oktyabrskiy 1973;1973-1993, Admiral Isachenkov 1974;1974-1992; Marshal Timoshenko 1975;1975-1992; Vasiliy Chapaev 1976;1976-1993, Admiral Yumashev 1977;1977-1993

Similar type Sevastopol 1966, Similar type Kresta I 1965 (1/1250)
1134B/Berkut B (Kara) class
missile cruiser
Nikolaev ex Novorossiysk 1971;1971-1992, Ochakov 1973;1973-2011, Kerch 1974;1974- , Petropavlovsk 1976;1976-1996, Tashkent 1977;1977-1992, Tallin 1990:Vladivostok 1979;1979-1994



Kara I / Berkut B class (1/1250), Kerch 1974
1134BF/Berkut (Kara) class
missile cruiser
Azov 1975;1975-1998

Azov 1965
1144/Orlan (Kirov) class
missile cruiser
Kirov 1992:Admiral Ushakov 1980;1980- , Frunze 1992:Admiral Lazarev 1984;1984-1999, Kalinin 1992:Admiral Nakhimov 1988;1988- , Petr Velikiy ex Yuriy Andropov 1994;1994- , Admiral Flota Sovetskogo Soyuza Kuznetsov -1989;--1990

Petr Velikiy 1994 (Pjotr Weliki, Peter der Große)
1164/Atlant (Slava class)
missile cruiser
Slava ....:Moskva 1982;1982- ; Marshal Ustinov ex Admiral Lobov 1986;1986- , Chervonaya Ukraina ....:Varyag 1989;1989- , ukaianian Ukrayina ex Admiral Flota Lobov ex Komsomolets -1990;--1993, Oktyabrskaya Revolutsiya ex Rossiya (....);--1990, Admiral Flota Sovetskogo Soyuza Gorshkov (....);--1990, Varyag (....);--1990, Sevastopol (....);--1990

Moskva
23560 Lider class
concept phase for a 20000ts destroyer/cruiser

Destroyer

Destroyer
(836)(859)
Sokol (Prytkiy)class
Sokol 1902:Prytkiy  1895;1895-1914

Sokol (1902)
Krechet (Pylkiy) class
Krechet 1902:Pylkiy  1898;1898-1911, Korshun 1902:Poslushnyi  1898;1898-1914; 4/18 abandoned by Russian, occupied by Finish as S3, Yastreb 1902:Prochnyi  1900;1900-1914, Nyrok 1902:Porazhayushchiy  1900;1900-1914, Berkut 1902:Pronzitelnyi  1900;1900-1911, Kondor 1902:Reshitelnyi  1902;1902-1904, Gagara 1902:Prozorlivyi  1901;1901-1914; 4/18 abandoned by Russian, occupied by Finish as S2, Voron 1902:Rezvyi  1901;1901-1914; 4/18 abandoned by Russian, occupied by Finish as S4, Filin 1902:Retivyi  1901;1901-1914, Sova 1902:Ryanyi  1901;1901-1914; 4/18 abandoned by Russian, occupied by Finish as S1, Albatros 1902:Podvizhnyi  1901;1901-1914; 4/18 abandoned by Russian, occupied by Finish as S5, Drozd 1902:Ryazashchiy  1902;!902-1905, Dyatel 1902:Rastoropnyi  1902;1902-1904
Som (Boevoi) class
Som 1902:Boevoi  1900;1900-1905

Boevoi (1900)
Kasatka / Besshumnyi / Kit class
Kasatka 1901:Besshumnyi  1900;1900-1924, Kit 1901:Bditelnyi  1900;1900-1905, Delfin 1901:Besstrashnyi  1900;1900-1924, Skat 1901:Besposhchadnyi  1900;1900-1923

Bditelni (1900)
Hai Lung class
Leytenant Burakov 1898;1900-1904 (Schwester der Taku's)

Lieutnant Burakov (1899) Taku
Forel (Vnimatelnyi) class
Forel 1902:Vnimatelnyi  1901;1901-1904, Osetr 1902:Vnushitelnyi  1902;1902-1904, Sterlad 1902:Vynoslivyi  1902;1902-1904, Kefal 1902:Vlastnyi  1902;1902-1917, Losos 1902:Grozovoi  1902;1902-1917

Vnimatelni (1900)
Smetlivyi class
Smetlivyi ex Pelikan  1902;1902-1918, Strogiy 191.:Marti 192.:Badina ex LEbed  1902;1902-1929, Svirepyi 192.:Leytenant Shmidt ex Pavlin  1902;1902-1927, Stremitelnyi ex Fazan  1902;1902-1918
Serdityi class
Serdityi ex Bekas  1902;1902-1923, Smelyi ex Gorlitsa  1902;1902-1923, Silnyi ex Baklan  1902;1902-1904, Storozhevoi ex Grach  1902;1902-!905, Skoryi ex Perepel  1903;1903-1923, Statnyi ex Shchegol  1904;1904-1923, Stroinyi ex Strizh  1904;1904-1904, Steregushchiy ex Kulik  1903;!903-1904, Strashnyi ex Skvorets  1904;1904-1904
Boikyi class
Boikiy ex Akula  1902;1902-1923, Buinyi ex Bychok  1902;1902-1905, Burnyi ex Makrel  1902;1902-1904, Bravyi 1923:Anisimov ex Nalim  1902;1902-1923, Blestyashchiy ex Okun  1902;1902-1905, Bystryi ex Plotva  1902;1902-1905, Bodryi ex Pyeskar  1903;1903-1923, Bedovyi ex Keta  1903;1903-1905, Bezuprechnyi ex Paltus  1903;1903-1905, Vidnyi ex Sig  1905;1905-1918, Gromkiy 1904;1904-1905, Groznyi 1923:?Balyan  1904;1904-1923, Gremyashchiy 1905;1905-1918

Boikyi 1902 (1/1250), Bedovy 1902
Zavidnyi class
Zavidnyi 1920:Marti ex Karp  1904;1904-1923?, Zavetnyi ex Beluga  1903;1903-1918, Zadornyi 1907:Leitenant Pushchin  1905;1905-1916, Zorkiy 1905;1905 1919 -1918 1920 , Zvonkiy 1905;1905 1919 -1918 1920 , Zharkiy 1906;1906 1919 -1918 1920 , Zhutkiy 1906;1906-1918, Zhyvoi 1905;1905 1919 -1918 1920 , Zhyvuchiy 1906;1906-1916

Similar type Boikyi 1902 (1/1250)
Ukraina class
Ukraina 1920:Karl Marks 1920:Bakinskiy Rabochiy  1905;1905-1949, Voiskovoi 1920:Fridrih Engels 1920:Markin  1905;1905-1949, Turkmenets Stavropolskiy 1920:Mirzha Kuchuk 1920:Altfater 1945:Sovetskiy Dagestan  1905;1905-1949, Kazanets 1905;1905-1916, Steregushchiy 1906;1906-1922, Strashnyi 1906;1906-1922, Donskoi Kazak 1906;1906-1922, Zabaikalets 1906;1906-1922

Ukraina (1/1250)
Emir Buharskiy class
License of Schichau kuk Magnet, SU built with German material: Emir Buharskiy 1918:Yakov Sverdlov  1905;1905-193., Finn 1919:Karl Libkneht  1905;1905-193., Moskvityanin 1905;1905-1919, Dobrovolets 1906;1906-1916

Emir Bucharsky (1/1250), Similar type Lampo 1900 (1/1250), Similar type SMS Magnet kuk 1900
Tochnyi class
Tvyordyi 1923:Lazo  1906;1906-1927, Tochnyi 1923:Potapenko  1906;1906-1927, Trevozhnyi 1906;1906-1922, Inzhener Mehanik Anastasov 1908;1908-1921, Leitenant Maleev 1908;1908-192

Tochnyi (1907)
Moshchnyi class
Iskusnyi 1906;1906-1922, Ispolnitelnyi 1906;1906-1914, Krepkiy 1922:Roshal  1906;1906-1918, Legkiy 1906;1906-1924, Leitenant Burakov 1906;1906-1917, Metkiy 1906;1906-1922, Molodetskiy 1906;1906-1922, Moshchnyi 1906;1906-1925, Lovkiy 1906;1906-1922, Letuchiy 1906;1906-1914, Lihoi 1906;1906-1922

Likhoi (1906)
Boevoi class
Inzhener-Mehanik Zverev 1906;1906-1920/21, Inzhener-Mehanik Dmitrev 1906;1906-1920/21, Boevoi 1906;1906-1925, Burnyi 1906;1906-1925, Bditelnyi 1906;1906-1917, Vnimatelnyi 1906;1906-1920/21, Vynoslivyi 1906;1906-1920/21, Vnushitelnyi 1906;1906-1920/21, Kapitan Yurasovskiy 1906;1906 1920 -1918 1924 , Leitenant Sergeev 1906;1906 1920 -1918 1924

Zwieriew (1905)
Silnyi class
last of Havock class style class. Silnyi 1906;1906-1922, Storozhevoi 1906;1906-1925, Stroinyi 1907;1907-1917, Razyasyhchiy 1907;1907-1922, Rastoropnyi 1907;1907-1922, Dostoinyi 1907;1907-1922, Delnyi 1907;1907-1925, Deyatelnyi 1907;1907-1923

Similar type HMS Decoy 1895
Gaidamak class
Gaidamak 1906;1906-1926, Vsadnik 1922:Sladkov  1906;1906-193., Amurets 1922:Zheleznyakov  1906;1906-1933, Ussuriets 1922:Roshal  1907;1907-1927
General Kondratenko class
General Kondratenko 1906;1906-1922, Ohotnik 1906;1906-1917, Pogranichnik 1906;1906-1925, Sibirskiy Strelok 1906;1906-1925

Sibirsky Strelok (1906)
Leitenant Zatsarennyi class
Leitenant Zatsarennyi 1908;1908-1917, Leitenant Shestakov 1908;1908-1918, Kapitan Leitenant Baranov 1908;1908-1918, Kapitan Saken ex Leitenant Pushchin  1908;1908 1919 -1918 1920
Novik class
Novik 1926:Yakov Sverdlov  1913;1913-1941

Novik (1913) / Jakow Swerdlow
Bespokoinyi class
Subgroup of the Novik class, slightly smaller: Bespokoinyi 1914;1914 1919 -1918 1920 , Gnevnyi 1914;1914 1919 -1918 1921 , Gromkiy 1914;1914-1918, Derzhskiy 1914;1914 1919 -1918 1920 , Pronzitelnyi 1914;1914-1918, Shchastlivyi 1915;1915-1918, Pospeshnyi 1914;191 1919 -1918 1920 , Bystryi 1927:Frunze  1915;1915 1927 -1918 1941 , Pylkiy 1914;1914 1919 -1918 1920
pic by sammelhafen.de
Bespokoiny 1914 (1/1250)
Zabiyaka class / Kern Class / Orfei class
Subgroup of the Novik class, larger, stronger armament:
Zabiyaka 1922:Uritskiy  1915;1915-1953, Pobeditel 1922:Volodarskiy  1915;1915-1941, Kapitan Izylmyetev 1922:Lenin  1916;1916-1941, Leitenant Ilyin 1919:Garibaldi 1922:Trotskiy 1928:Voykov  1916;1916-195., Gavril 1915;1915-1919, Samson 1922:Stalin  1916;1916-1953, Azard 1922:Zinovev 1934:Artyom  1916;1916-1941, Grom 1915;1915-1917, Orfei 1915;1915-1929, Konstantin 1915;1915-1919, Vladimir 1917:Svoboda  1915;1915-1919,
Kapitan I Ranga Mikluha-Maklai 1918:Spartak ex Kapitan II Ranga ex Kapitan Kingsbergen  1917;1917-1918, captured by British cruisers Caradoc and Calypso and destroyers Vendetta, Vortigern and Wakeful 26/12/1918 and transferred by them to Estonia month later.commissioned as12/1919 Wambola, sold to Peru in 1933 as Almirante Villar, served till 1952(850)(851)
Desna 1922:Engels  1916;1916-1941, Letun 1916;1916-1916, Rykov Valeryan Kuibyshev ex Kapitan Kern  1927;1927-1957, Karl Libkneht ex Kapitan Belli  1927;1927-195., Kapitan Konon-Zotov 1915;--1923, Kapitan Kroun -1916;--1923, Leitenant Dubasov -1916;--1923, Mihail -1916;--1923, Mechislav ex Leitenant Lombard  -1917;--1923, Sokol -1917;--1923

Valerian Kuibyshev ex Kapitan Kern
Avtroil class
Subgroup of the Novik class, larger: Avtroil 1917;1917-1918 captured by British cruisers Caradoc and Calypso and destroyers Vendetta, Vortigern and Wakeful 26/12/1918 and transferred by them to Estonia month later.commissioned as12/1919 Lennuk, sold to Peru in 1933 as Almirante Guise, served till 1947(850)(851), Izyaslav 1922:Karl Marks ex Gromonosets  1916;1916-1941, Pryamislav 1927:Kalinin  1927;1927-1941, Bryachislav -1915;--1923, Fyodor Stratilat -1915;--1923

Almirante Guise (1/1250)
Kerch class
Subgroup of the Novik class, larger: Kerch 1917;1917-1918, Fidonisi 1917;1917-1918, Kalyakriya 1928:Derzhinskiy  1917;1917 1929 -1918 1942 , Gadzhibey 1917;1917-1918, Tserigo 1919;1919-1920, Petrovskiy 1939:Zheleznyakov ex Korfu  1925;1925 1949 -1948 Bulgaria 1950-1956 , Shaumyan ex Levkas  1925;1925-1942, Nezamozhnyi 1926:Nezamozhnik ex Zante  1923;1923-1956, 12 ships cancelled unnamed -1917;--1917

Kerch (1917)
Chios class
Chios -1917;--1917, Gogland -1914;--1917, Grengamn -1913;--1917, Kulm -1917;--1917, Patras -1913;--1917, Rymnik -1917;--1917, Smolensk -1917;--1917, Stirsuden -1913;--1917, Tenedos -1917;--1917
1/38 (Leningrad) class
Leningrad 1936;1936-1958, Kharkov 1938;1938-1943, Moskva 1938;1938-1942
pic by sammelhafen.de
Similar type Minsk 1938 (1/1250)
38 class
Minsk 1939;1939-1951
pic by sammelhafen.de
Minsk 1938 (1/1250)
38 bis class
Tbilisi ex Tiflis  1940;1940-1958, Ordzhonikidze 1939:Sergo Ordzhonikidze 1940:Baku ex Kiev  1939;1939-1956

pic by sammelhafen.de

Baku, Similar type Minsk 1938 (1/1250), Baku 1939 (1/1250), Baku (1/1800),
Kit candidate: Baku by Kombrig announced
7 (Gnevnyi) class
Gnevnyi 1938;1938-1941, Gordyi 1938;1938-1941, Grozyashchiy 1939;1939-1953, Gremyaschiy 1939;1939-1955, Gromkiy 1938;1938-196., Groznyi 1938;1938-195., Bditelnyi 1939;1939-1942, Besposhchadnyi 1939;1939-1943, Bezuprechnyi 1939;1939-1942, Bodryi 1938;1938-195., Boikiy 1939;1939-1958, Bystryi 1939;1939-1941, Rastoropnyi 1940;1940-195., Razyashchiy 1940;1940-1955, Razyarennyi ex Peredovoy  1941;1941-1957, Razumnyi ex Prochnyi  1941;1941-1959, Redkiy ex Pylkiy  1942;1942-194.?, Rekordnyi ex Prytkiy  1941;1941-195., Reshitelnyi -1938;--1938, Reshitelnyi ex Pospeshnyi  1941;1941-1955, Retivyi 1941;1941-1955, Revnostnyi ex Provornyi  1941;1941-195., Rezkiy 1942;1942-1955, Rezvyi 1940;1940-196., Ryanyi 1939;1939-1960, Smetlivyi 1938;1938-1941, Steregushchiy 1939;1939-195., Sokrushitelnyi 1939;1939-1942, Stremitelnyi 1938;1938-1941 Legkiy  ; -?, Lovkiy  ; -?, Burnyi  ; -?, Boevoi  ; -?

Razumnyj
20 class
Tashkent 1939;1939-1942 called Blue Beauty. Pic and story see http://www.naval-encyclopedia.com/ww2/soviet/destroyer-tashkent , unnamed -;--194., unnamed -;--194.

Taschkent 1941
7U (Storozhevoi) class
Serdityi 1941;1941-1941, Silnyi 1941;1941-196., Skoryi 1941;1941-1941, Slavnyi 1941;1941-1958, Smelyi ex Letuchiy  1941;1941-1941, Statnyi 1941;1941-1941, Stoikiy 1943:Vitseadmiral Drozd ex Lihoi  1940;1940-1959, Storozhevoi 1941;1941-1958, Strashnyi 1941;1941-195., Strogiy 1941;1941-195., Stroinyi 1941;1941-1959, Surovyi 1941;1941-1941, Svirepyi 1941;1941-195., Smyshlyonyi 1941;1941-1942, Soobrazitelnyi ex Prozorlivyi  1941;1941-1966, Sovershennyi 1941;1941-1941, Sposobnyi 1941;1941-1943, Spokoinyi -1940;--aft.1945
Storozhevoi  ex 7 class ;-- Silnyi  ex 8 class;--
Svobodnyi 1942;1942-1942, Pronzitelnyi  ; - , Porazhayushchiy  ; -



Soobrazitelny 1941, Silnyi 1940 (1/1250)
48 (Kiev) class
Weiterentwicklung der Tashkent. Kiev -1940;--1941, Erevan -1941;--1941, Ochakov -1940;--1941, Perekop -1940;--1941, Stalinabad  ;--1941, Petrozavodsk  ;--1941, Ashhabad  ;--1941, Alma Ata  ;--1941, Arhangelsk  ;-- , Murmansk  ;--

Kit candidate: Kiev (Pr.48) by COB on Shapeways, to be scaled
35 (Udaloi) class
???

Kit candidate: Udaloi (Project 35) by COB on Shapeways, to be scaled
45 class
Opytnyi ex Sergei Ordzhonikidze  1941;1941-1952

Kit candidate: Opytny (Pr45) by COB on Shapeways, to be scaled
Town class
Derzki ex HMS Chelsea ex USS Crowninshield DD134 (Wickes class) 1918;1944-1949, Deyatelny ex HMS Churchill ex USS Herndon DD198 (Clemson class) 1918;1944-1945, Doblestnyj ex HMS Roxborough ex USS Foote (DD 169) (Wickes/Liddle class) 1918;1944-49, Dostojnyj ex HnoMS St.Albans ex HMS St.Albans ex USS Thomas (DD 182) (Wickes/Lamberton class) 1918;1944-49, Druzhny ex HMS Lincoln ex USS Yarnall (DD 143) (Wickes class) 1918;1944-49, Zharki ex HMS Brighton ex USS Cowell (DD 167) (Wickes/Liddle class) 1918;1944-49, Zhguchi ex HMS Leamington ex USS Twiggs (DD 127) (Wickes/Tattnall class) 1918; 1944-50, Zhivuchi ex HMS Richmond ex USS Fairfax (DD 93) (Wickes class) 1918; 1944-49, Zhostki ex HMS Georgetown ex USS Maddox (DD 168) (Wickes/Liddle class) 1918;1944-52(852)

HMS Burwell H94 (1940) ex USS Laub DD-263
30 (Ognevoi) class
Ognevoi ex Opasnyi  1945;1945-1955, Otlichnyi 1948;1948-1960, Ozornoi 1949;1949-1950, Obraztsovyi 1949;1949-1959, Odarennyi 1950;1950-1958, Otvazhnyi 1950;1950-1966, Ohotnyi 1946:Stalin  1947;1947-1958, Ognennyi -1941;--1941, Otmennyi -1941;--1941, Obuchennyi -1941;--1941, Ozhestochennyi -1941;--1941, Ostryi -1941;--1941, Otchayannyi -1941;--1941, Obshchitelnyi -1941;--1941, Oslepitelnyi -1941;--1941, Ostorozhnyi -1941;--1941, Otchetlivyi -1947;--194., Organizovannyi -1941;--1941, Otbornyi -1941;--1941, Otrazhayushchiy -1941;--1941, Osmotriteln'nyi 1947;1947-1958, Otverzhdyonnyi -1940;--1941, Vlastnyi 1948;1948-1959, Vnimatel'nyi -1944;--196., Vnushitel'nyi 1947;1947-1950, Vynoslivyi 1948;1948-1960, Opasnyi -1941;--1941, diverse unnamed (194.);--1941
Daten,Bilder:http://russianships.info/eng/warships/project_30k.htm

Ognevoi Pj 30, Ognevoi 1945 (1/1250)
Vifor class (Romania)
Ex Romania
Lovkiy ex Marasti 1917;194-1945, Lyogkiy ex Marasesti 1918;1944-1945



Marasti, Ceuta (1/1250)
Regele Ferdinand class (Romania)
Ex Romania
Lihoy ex Regele Ferdinand;1928;1944-1951, Letuchiy ex Regina Maria;1929;1944-1951

Similar type HMS Wallace 1918 (1/1250), Regele Ferdinand
1934 A class
Zorkiy ex Z14 Friedrich Ihn;ex R92 ex Z15 Erich Steinbrinck; 1937;1946-1952, Pylkiy 1938;1946-1949

Z7 Hermann Schoemann
1936 class
Prochnyi ex Z20 Karl Galster;1938;1946-1954

Z21 Wilhelm Heidkamp (1940)
1936 A (Mob) class
Provornyi ex Z33;1942;1946-1958

Z37, Z37 1943, Z-Class Z37-Z39, Z38, Z38, Z-Class Z37-Z39, Z-Class Z37-Z39
Carlo Mirabello class
Augustop Riboty 1917;1917-1947 (Russian prize, but scrapped in Italy 1951)

Carlo Mirabello, Carlo Mirabello 1938 (1/1250)
Akatsuki class
Vernyi ....:Dekabrist  ex jap. Hibiki;1933;1947-....

Akatsuki (late)
Akizuki class
Pospeshnyi 1947:Vnezapnyi 1949:Oskol  1944;1947-1949 ex Haruzuki

Fuyuzuki
Soldati I class
Lovkiy ex Artigliere ex Camicia Nera;1938;1950-1953, Legkiy ex Fuciliere1938;1950-1954

Camicia Nera
30bis/Smelyi (Skoryi) class
Bditelnyi 1949;1949-1960, Bezuderzhnyi 1949;1949-1966, Ognennyi 1949;1949-1979, Otchetlivyi 1949;1949-1970, Vstrechnyi 1949;1949-1972, Vedushchiy 1949;1949-1975, Vazhnyi 1949;1949-1975, Smelyi 1949;1949-1965, Stoikiy 1950;1950-1980, Buinyi 1950;1950-1982, Ostryi 1950;1950-1983, Otvetstvennyi 1950;1950-1961, Bezuprechnyi 1950;1950-1975, Surovyi 1950;1950-1988, Besstrashnyi 1950;1950-1976, Otmennyi 1950;1950-1978, Vspylchivyi 1950;1950-1960, Boevoi 1950;1950-1962, Velichavyi 1950;1950-1978, Bystryi 1950;1950-1979, Otryvistyi 1950;1950-1977, Otrazhayushchiy 1950;1950-1961, Skoryi 1950;1950-1958, Serdityi 1950;1950-1975, Sposobnyi 1951;1951-1957, Vertkiy 1950;1950-1975, Vechnyi 1950;1950-1960, Vihrevoi 1950;1950-1983, Burnyi 1951;1951-1962, Besposhchadnyi 1951;1951-1962, Bezzhalostnyi 1951;1951-1964, Stremitel'nyi 1951;1951-1982, Otradnyi 1951;1951-1984, Ozharennyi 1951;1951-1980, Bezzavetnyi 1951;1951-1959, Oberegayushchiy 1951;1951-1975, Besshumnyi 1951;1951-1979, Ostorozhnyi 1951;1951-1981, Ohranyayushchiy 1951;1951-1987, Sokrushitel'nyi 1951;1951-1977, Bespokoinyi 1951;1951-1959, Okrylennyi 1951;1951-1978, Bezboyaznennyi 1952;1952-1976, Svobodnyi 1952;1952-1983, Statnyi 1952;1952-1982, Vidnyi 1951;1951-1961, Vernyi 1951;1951-1981, Vnimatel'nyi 1951;1951-19.., Vnezapnyi 1951;1951-1959, Vyrazitel'nyi 1951;1951-1962, Volevoi 1951;1951-1959, Smetlivyi 1952;1952-1956, Bezotkaznyi 1952;1952-1985, Bezukorizennyi 1952;1952-1967, Smotryashchiy 1952;1952-1978, Otchayannyi 1952;1952-1967, Bessmennyi 1952;1952-1967, Sovershennyi 1952;1952-1987, Seryoznyi 1952;1952-1987, Opasnyi 1952;1952-1987, Otzhyvchivyi 1952;1952-1977, Solidnyi 1952;1952-1956, Pylkiy 1952;1952-1964, Vol'nyi 1952;1952-1981, Vkradchivyi 1952;1952-1979, Vdumchivyi 1952;1952-1976, Vrazumitel'nyi 1952;1952-1977, Ozhyvlennyi 1953;1953-1976, Stepennyi 1953;1953-1986, Ozhestochennyi 1953;1953-1966, diverse unknown (....);--195.,
Daten, Skizze siehe http://russianships.info/eng/warships/project_30bis.htm



Similar type Ognevoi Pj 30, Bystryi (1/1250), Skory (1954) (1/1250)
41 (Tallin) class
Neustrashimyi 1955;1955-1974, unknown 1955;1955-1974, unknown 1955;1955-1974, unknown 1955;1955-1974, unknown 1955;1955-1974
Daten,Bilder:http://russianships.info/eng/warships/project_41.htm
56/Spokoinyi (Kotlin) class
Svetlyi 1955;1955-1989, Speshnyi 1955;1955-1989, Blestyashchiy 1955;1955-1987, Byvalyi 1956;1956-1988, Skromnyi 1956;1956-1989, Bravyi 1956;1956-1987, Svedushchiy 1956;1956-1992, Veskiy 1956;1956-1987, Vyzyvayushchiy 1956;1956-1989, Spokoinyi 1956;1956-1990, Smyshlennyi 1958:Moskovskiy Komsomolets  1956;1956-1986, Skrytnyi 1956;1956-1989, Besslednyi 1956;1956-1988, Vdohnovennyi 1956;1956-1987, Soznatel'nyi 1956;1956-1988, Spravedlivyi 1956;1956-1970 => Polen Warszawa , Burlivyi 1957;1957-1989, Vozmushchyonnyi 1957;1957-1987, Blagorodnyi 1957;1957-1989, Nesokrushimyi 1957;1957-1991, Plamennyi 1957;1957-1991, Nahodchivyi 1957;1957-1989, Vozbuzhdyonnyi 1957;1957-1989, Naporistyi 1957;1957-1987, Vliyatel'nyi 1957;1957-1988, Nastoichivyi 1957;1957-1989, Vydezhannyi 1967:Dalnevosotchnyi Komsomolets  1957;1957-1992
Daten,Bilder:http://russianships.info/eng/warships/project_56.htm

Soznatelnyi 1981, Kotlin class (1950) (1/1250), Kotlin class (1950) (1/1250)
56/Spokoinyi (Kotlin) class; completed as 56EM
Bedovyi -1953;--195.

Similar type Kildin (Prj 56M) (1/1250),
56/Spokoinyi (Kotlin) class; completed as 56M class
Prozorlivyi -1956;--195., Neulovimyi -1957;--195., Neuderzhimyi -1957;--195., Neukrotimyi (195.);--195.

Similar type Kildin (Prj 56M) (1/1250),
56M (Kildin) class
Missile version of the 56 class. Prototype 56EM, then 3 56M series, later modernised as 56U
Bedovyi Prototype (56EM) 1958;1958-1989; Neulovimyi 1960;1960-1990, Prozorlivyi 1960;1960-1991, Neuderzhimyi 1960;1960-1985, Neukrotimyi  ;--1955, Neutominyi  ; -195.

Kildin (Prj 56M) (1/1250)
57bis (Krupny) class
Gremyashchiy 1960;1960-1991, Zhguchiy 1960;1960-1987, Zorkiy 1961;1961-1993, Derzkiy 1961;1961-1990; Upornyi 1960;!960-1991, Boikiy 1961;1961-1988, Gordyi 1961;1961-1987, Hrabryi -1961;--1963

Krupny class (1/1250)
57A (Kanin) class
Gnevnyi 1960;1960-1987 sowie die umgebauten Krupny
Daten,Bilder:http://russianships.info/eng/warships/project_57bis.htm
Nach Entfernung der veralteten Marschflugkörper wurden die DD der Krupny Klasse als Kanin bezeichnet

Kanin (1/1250)
61 (Kashin) class
Komsomolets Ukrainy ex SKR 25  1962;1962-1991, Soobrazitelnyi ex SKR 44  1963;1963-1992, Ognevoi ex SKR 31  1964;1964-1989, Provornyi ex SKR 37  1964;1964-1990, Obraztsovyi ex SKR 2  1965;1965-1993, Otvazhnyi ex Orel  1965;1965-1974, Odarennyi 1965;1965-1990, Stroinyi 1966;1966-1990, Slavnyi 1966;1966-1991, Steregushchiy 1967;1967-1993, Krasnyi Kavkaz 1967;1967-1998, Reshitel'nyi 1967;1967-1997, Smyshlennyi 1968;1968-1993, Strogiy 1968;1968-1993, Smetlivyi 1969;1969- , Smelyi 1968;1968-1988, Krasnyi Krim 1970;1970-1993, Sposobnyi 1971;1971-1992, Skoryi 1972;1972-1997, Sderzhannyi 1973;1973-1991

Kashin (1/1250), Smetlivy
Rajput / Kashin II class
built for India: Rajput ex Nadyozhnyi, Rana ex Gubitelnyi, Ranjit ex Lovkiy, Ranvir ex Tvyordyi, Ranvijaj ex Tolkovyi

Kashin (1/1250), Smetlivy
956/Sarych (Sovremennyi) class
Sovremennyi 1980;1980-1998, Otchayannyi 1982;1982-1998, Otlichnyi 1983;1983-1998, Osmotritelnyi 1984;1984-1998, Bezuprechnyi 1985;1985-2001, Boevoi 1986;1986- , Stoikiy 1986;1986-1998, Okrylennyi 1987;1987-1998, Vnushitelnyi -1987;--1987, Burnyi 1988;1988- , Gremyashchiy ex Vedushchiy  1988;1988-2006, Bystryi 1989;1989- , Rastoropnyi 1989;1989- , Bezboyaznennyi 1990;1990- , Bezuderzhnyi  1991;1991- , Bespokoinyi 1991;1991- , Nastoichivyi ex Moskovskiy Komsomolets ex Nastoichivyi  1992;1992- , Besstrashnyi 2004:Admiral Ushakov  1993;1993- , Soobrazitelnyi 1995;1995- , Ekaterinburg ex Vazhnyi  -1994;--1997, Aleksandr Nevskiy ex Vdumchivyi  -1994;--1997, Buinyi -1994;--199.
Daten,Bilder:http://russianships.info/eng/warships/project_956.htm
To China: Hangzhou (ex. Waschny), Fuzhou (ex. Wdumtschiwy), Taizhou, Taizhou

Sovremenny
1155/Fregat (Udaloi I) class
Anti-Submarine-Frigate (variant of Pj 956)Udaloi 1980;1980-1997, Vitseadmiral Kulakov 1982;1982- , Marshal Vasilevskiy 1983;1983-199. , Admiral Zaharov 1983;1983-1994, Admiral Spiridonov 1985;1985-1997, Admiral Tributs 1985;1985- , Marshal Shaposhnikov 1985;1985- , Simferopol 1996:Severomorsk ex Marshal Zhukov ex Marshal Budyennyi  1987;1987- , Admiral Levchenko ex Habarovsk  1988;1988- , Admiral Vinogradov 1988;1988- , Admiral Harlamov 1989;1989- , Admiral Panteleev 1991;1991-

Udaloy
1155.1 (Udaloy II) class
Admiral Chabanenko ex Admiral Basistyi  1999;1999- , Admiral Basistyi ex Admiral Kuharov  -1991;--199., Admiral Kucherov (199.);--1993, unnamed (199.);--1993

Similar type Udaloy
T-Boats
1 class
1 187.;187.-1877, 2 1877:Sulin 1885:123 1886:92 1895:88  187.;187.-1904
Vzryv class
Vzryv 1877;1877-1908
Leitenant Ilyin class
Torpedo Gunboat
Leitenant Ilyin 1887;1887-1911
Kapitan Saken class
Torpedo Gunboat
Kapitan Saken 1887;1887-1911
Kefal class
Kefal 1885:160 1895:90  188.;188.-1900
Shcheglenok class
Shcheglenok 1885:161 1886:85 1895:83  18..;18..-1905, Shchuka 1885:163 1886:86 1895:84  18..;18..-1902, Yashcheritsa 1885:165 1886:87 1895:85  18..;18..-1902
Bychok class
Bychok 1877;1877-1884, Cherepaha 1877;1877-1884
Batum class
Batum ....:251  1880;1880-1908
Gagry class
Gagry ....:254  1884;1884-1908
Gelendzhik class
Gelendzhik ....:255  1884;1884-1908
Suhum class
Suhum ....:256  1883;1883-1908
Poti class
Poti ....:258  1883;1883-1908

Similar type Narwa No.107
Kazarski class
Torpedo Gunboat, Schichau built
Kazarski 1890;1890-1920, Voevoda 1892;1892-1918; 4/18 abandoned by Russian, occupied by Finish as Matti Kurki, Posadnik 1892;1892-1918; 4/18 abandoned by Russian, occupied by Finish as Klas Horn, Vsadnik 1894;1894-1904 1905 jap. Makigumo, Gaidamak 1894;1894-1905, 1905 jap. Shikinami , Griden 1895;1895-1911

Vsadnik 1894 / Makigumo, Klas Horn (1/1250)
Bomba class
Bomba 1885:!08 1895:77   ; -1900, Kope 1885:102   ; -1895, Luk 1885:104 1895:75   ; -1900, Mech 1885:106 1895:76   ; -1900, Bulava 1885:110   ; -1895, Palitsa 1885:112 1895:78   ; -1900, Prashch 1885:114 1895:79   ; -1897, Strela 1885:116   ; -1895, Shtyk 1885:116 1895:80   ; -1897, Yadro 1885:120 1895:81   ; -1900
Karabin class
Karabin 1885:124 1895:89 1900:25   ; -1900
Bekas class
Bekas 1885:10 1886:101 1895:43   ; -1906, Voron 1885:12 1886:103 1895:50   ; -1908, Albatros 1885:31 1886:71 1895:26   ; -1908, Vorobei 1885:78 1886:144   ; -1889, Vorona 1885:86 1886:151   ; -1892, Akula 1885:142 1895:62   ; -1908, Aist 1885:144 1895:63   ; -1908, Gluhar 1885:146 1895:64   ; -1907
Delfin class
Delfin 1885:13 1886:54 1895:12   ; -1908, Sudak 1885:14 1886:105 1895:46   ; -1908, Drakon 1885:15 1886:56 1895:11   ; -1908, Teterev 1885:16 1886:107 1895:47   ; -1907, Chaplya   ; -1885, Udav 1885:18 1886:109   ; -1886, Sviristel 1885:19 1886:60 1895:15   ; -1908, Ugor 1885:20 1886:111 1889:48 1895:36   ; -1908, Utka 1885:22 1886:113 1895:48   ; -1907, Fazan 1885:24 1886:115 1889:47 1895:35   ; -1908, Hameleon 1885:25 1886:66 1895:17   ; -1908, Chayka 1885:27 1886:68 1895:18   ; -1907, Filin 1885:33 1886:72 1895:20   ; -1908, Treska 1885:35 1886:73 1895:42   ; -1908, Uzh 1885:37 1886:74 1895:37   ; -1908, Yastreb 1885:39 1886:70 1895:19   ; -1908, Chizhik 1885:45 1886:78 1895:93   ; -1907, Podorozhnik 1885:47 1886:79 1895:94   ; -1908, Forel 1885:49 1886:80 1895:95   ; -1907, Orel 1885:50 1886:117 1895:49   ; -1908, Dyatel 1885:51 1895:1   ; -1908, Zhuravl 1885:52 1886:119 1895:45   ; -1908, Koryushka 1885:53 1895:2   ; -1908, Kolibri 1885:54 1886:121 1895:51   ; -1908, Peskar 1885:55 1895:3   ; -1907, Kopchik 1885:56 1886:123 1889:48 1895:28   ; -1908, Popugai 1885:57 1895:4   ; -1908, Kukushka 1885:58 1886:125 1895:92   ; -1908, Perepel 1885:59 1895:5   ; -1908, Karas 1885:60 1886:127 1889:47 1895:27   ; -1908, Krehet 1885:61 1895:6   ; -1907, Ivolga 1885:62 1886:129 1895:53   ; -1908, Krokodil 1885:63 1895:7   ; -1907, Osetr 1885:64 1886:131 1889:96 1895:30   ; -1906, Kuritsa 1885:65 1895:8   ; -1908, Pavlin 1885:66 1886:133 1895:60   ; -1908, Zyablik 1885:67 1895:9   ; -1907, Pelikan 1885:68 1886:135 1895:54   ; -1908, Kakadu 1885:69 1895:29   ; -1908, Indyuk 1885:70 1886:137 1895:55   ; -1908, Kambala 1885:72 1886:139 1895:56   ; -1908, Konoplyanka 1885:74 1886:141 1896:61   ; -1907, Zhavoronok 1885:76 1886:143 1895:98   ; -1908, Kanareika 1885:80 1886:145   ; -1895, Drozd 1885:82 1886:147   ; -1895, Zmeya 1885:84 1886:149   ; -1895, Kuropatka 1885:90 1886:153 1895:67   ; -1908, Plotva 1885:91 1895:10   ; -1908, Lastochka 1885:92 1886:157 1895:98   ; -1908, Malinovka 1885:93 1895:22   ; -1908, Lebed 1885:94 1886:159 1895:25   ; -1908, Beluga 1885:95 1895:40   ; -1908, Losos 1885:96 1886:161 1895:73   ; -1908, Leshch  ; -1885, Nalim 1885:98 1886:162 1895:69   ; -1908, Nyrok 1885:100 1886:163 1895:70   ; -1907, Golub 1885:121 1886:81 1895:21   ; -1902, Gus 1885:122 1895:97   ; -1908, Drohva 1885:126   ; -1895, Gorlitsa 1885:1218 1895:59   ; -1908, Grach 1885:130 1886:94 1895:33   ; -1908, Sardinka 1885:131 1886:82 1895:39   ; -1908, Ryabchik 1885:132 1895:97   ; -1908, Salamandra 1885:134 1886:97 1895:34   ; -1908, Sig 1885:136 1895:58   ; -1908, Sel'd 1885:138 1895:71   ; -1908, Petuh 1885:140 1895:72   ; -1908, Skvorets 1885:148 1895:44   ; -1908, Snigir 1885:150 1886:98 1895:38   ; -1900, Sova 1885:152 1895:65   ; -1906, Sokol 1885:154 1895:66   ; -1908, Solovei 1885:156 1886:99 1895:31   ; -1908, Som 1885:158 1886:100 1895:32   ; -1908
Soroka class
Soroka 1885:39 1886:75 1895:82  1878;1878-1904, Sterlad 1885:41 1886:76 1895:91  1878;1878-1907, Straus 1885:43 1886:77 1895:921  1878;1878-1907
Galka class
Galka 1885:11 1886:52 1895:13   ; -1908, Selezen 1885:23 1886:64 1895:41   ; -1902
Sirena class
Sirena 1885:21 1886:62 1895:16   ; -1908
Raketa class
Raketa 1885:133 1886:83 1895:23   ; -1908, Samopal 1885:15 1886:84 1895:24   ; -1908
Sultanka class
Sultanka 1885:167 1886:88 1895:86   ; -1904, Skumbriya 1885:169 1886:89 1895:87   ; -1906, Skorpion 1885:171 1886:90 1895:96   ; -1896
Kasatka class
Kasatka 1885:17 1886:58 1895:14   ; -1908
Kotlin class
1 ....:Kotlin ....:101  1885;1885-1907
Izmail class
Russ copy of Poti: 17 ....:Izmail ....:267  1886;1886-1908, 2 ....:Lahata ....:105  1886;1886-1907, 3 ....:Luga ....:106  1887;1887-1909, 4 ....:Narva ....:107  1888;1888-1910

Narwa No.107
Sveaborg class
5 ....:Sveaborg ....:205  1886;1886-1913, 6 ....:Revel ....:206  1886;1886-1913

Sveaborg 205/206
Viborg class
7 ....:Viborg ....:102  1886;1886-1910
Abo class
8 ....:Abo ....:108  1886;1886-1910, 9 ....:Vindava ....:109  1886;1886-1910, 10 ....:Libava ....:110  1886;1886-1910, 11 ....:Yalta ....:266  1886;1886-1911, 12 ....:Novorossiysk ....:263  1886;1886-1913, 13 ....:Chardak ....:265  1886;1886-1911, 14 ....:Kodor ....:261  1886;1886-1911, 15 ....:Kiliya ....:262  1886;1886-1911, 16 ....:Reni ....:254  1886;1886-1911
On base of Schichau S7 class

Torpediniere 80S class (80S-110S) 188x, Similar type SMS S7
Yanchihe class
Yanchihe ....:201  1887;1887-1904, Suchena ....:202  1887;1887-1911
On base of Schichau S7 class

Yanchikhe 201
Anakriya class
Anakriya ....:260  1890;1890-1915
Sungari class
Sungari ....:203 ex Gogland  1889;1889-1911, Ussuri ....:204 ex Nargen  1889;1889-1904

Nargen No 203
Adler class
Adler ....:259  1890;1890-1915

Aquila class 1888, Similar type SMS S67 (1/1250)
Borgo class
Borgo ....:207  1890;1890-1900, Ekenes ....:117  1890;1890-1910
46 class
46 1895:74  18..;18..-1900
Berke class
Berke ....:111  1890;1890-1910, Rohensalm ....:112  1890;1890-1910, Gapsal ....:113  1891;1891-1910, Moonzund ....:114  1891;1891-1910, Anapa ....:252  1891;1891-1915, Ay Todor ....:253  1892;1892-1915
Dago class
Dago ....:118  1891;1891-1910, Kronshlyot ....:123  1891;1891-1910, Seskar ....:124  1891;1891-1910, Kotka ....:256  1891;1891-1915
Pernov class
Pernov ....:103  1892;1892-1912
Polangen class
Polyangen ....:119  1894;1894-1912, Pakerort ....:120  1894;1894-1912, 127 1896;1896-1911, 128 1896;1896-1912, 129 1897;1897-1912, 130 1897;1897-1911, 133 1896;1896-1911, 134 1896;1896-1914, 135 1896;1896-1911, 136 1896;1896-1913, 137 1897;1897-1911, 138 1897;1897-1911, 139 1897;1897-1911, 140 1897;1897-1914, 141 1897;1897-1914, 142 1897;1897-1912, 270  1895;1895-1915, 271 1895;1895-1915, 272 1896;1896-1914, 273 1897;1897-1915, 208 1899;1899-1904, 209 1899;1899-1911, 210 1899;1899-1911, 211 1899;1899-1915

208 Torpedo-Boot, Vladivostok Destroyers 201, 203, 205, 208
Tosna class
Tosna ....:115  1893;1893-1910, Domesnes ....:116  1893/95;1893/95-1910, Nargen ...:121  1893/95;1893/95-1910, Gogland ....:122  1893/95;1893/95-1910, Aspe ....:125  1893/95;1893/95-1910, Tranzund ....:126  1893/95;1893/95-1910, 131 1895;1895-1910, 132 1896;1896-1910, 268 1895;1895-1911, 269 1895;1895-1896
Sestroretsk class
Sestroretsk ....:104  1894;1894-1912
Abrek class
Torpedo Gunboat
Abrek 1897;1897-1907
212 class
212 1902;1902-1914; 4/18 abandoned by Russian, occupied by Finish as S6, 213 1902;1902-1914
214 class
214 1902;1902-1914, 215 1902;1902-1914, 216 1902;1902-1914, 217 1902;1902-1914, 218 1902;1902-1914, 219 1903;1903-1914, 220 1902;1902-1914, 221 1902;1902-1904, 222 1902;1902-1914, 223 1902;1902-1911;
215,216,217,219 4/18 abandoned by Russian, occupied by Finish as C1-C4
Lastochka class
Lastochka 1903;1905-1914
Großes Torpedoboot 1906
Prozorlivyi ex T158 ex V158; 1908;1946-1950, Pronzitelnyi ex T196 ex G196;1911;1945-19..

Base type Großes Torpedoboot 1906 SMS V156 / T156 / Bremse
Großes Torpedoboot 1911
Porazhayushchiy ex T107 ex G7;1911;1946-1950

SMS S14 1912
1935 class
Podvizhnyi ex Kit ex T12;1940;1946-1953

T-4 (1945)
1937 class
Poryvistyi ex T17;1941;1946-1949

T19 (1945)
1939 (Elbing) class
Primernyi ex T33;1943;1946-1954

T23 Flottentorpedoboot (1942), T28 Flottentorpedoboot (1943), T35 Flottentorpedoboot (1945)
Ciclone class
Ladnyi ex Animoso;1942;1943 TA23; 1947-1954, Lyutyi ex Ardimentoso;1942;1947-1954, Letnyi ex Fortunale;1942;1947-1954

Ciclone (1/1250),
Kit candidate: Regiamarinamas
Escorts, Board Guard Ships
Dzerzhinskiy (pj 19)
board guard ship (destroyer) 1935-1959: PSK-1 Dzerzhinskiy, PSK-2 Kirov

Dzerzhinskiy 1935 (1/1250)
Shtorm (Uragan) class (2 class)
escort ship
Uragan (Hurricane) =SKR16 1931;1931-1958, Taifun 1931;1931-1959, Tsiklon 1932;1932-1941, Groza=SKR 10 1932;1932-1958, Vihr (Vikhr') 1932;1932-1959, Smerch (Tornado) =SKR 15 1932;1932-1950, Shtorm 1932;1932-1959, Shkval 1933;1933-1959
full list see http://en.wikipedia.org/wiki/Uragan-class_guard_ship
Good pics see http://wio.ru/fleet/ww2stor.htm

Smerch SKR-15
4 class
escort ship, sub-class of Uragan
Metel' 1934;1934-1958, Vyuga 1934;1934-1958, Grom 1935;1935-1959, Burun 1935;1935-1959

Similar type Smerch SKR-15
39 class
escort ship, sub-class of Uragan
Zarnitsa 1934;1934-1959, Molniya 1936;1936-1959, Purga 1936;1936-1942, Burya 1936;1936-1942, Tucha 1938;1938-1959, Sneg 1938;1938-1941

Similar type Smerch SKR-15
Zhemchug (pj 43)
board guard ships on the basis of Fugas class minesweeper: PSK-301 Zhemchug 1935-43, PSK-302 Rubin (55: Rubin) 1936-60, PSK-303 Brilliant 1935-44, PSK-304 Sapfir (55:Vizim) 1937-59

Similar type Fugas T-204 1939 (1/1250), Tral T-401 Pj3
Topaz (pj122) / Artillerist (122a) / Kronshtadt (122bis)
large series of board guards / large sub-chasers. Topaz OKhT-1, Yakhont OKhT-2, Artillerist OKhT-3 / BO-101, … BO-153 / MPK-152 …, BO-931 / PSKR-426 / MPK-108
On same hull without weapons as communication ship class 357 (Libau class)
Many exports and license builts e.g. Type 6604 by China

Kronstadt class Pj 122bis (2x) (1/1250), PLA 6604 / 122bis Kronstadt
M-Boot 1916 (German)
Guard ship;
M59: On 02.08.1922 bought by Lithuania, renamed as Presidentas Smetona and served as patrol ship, training ship, and President's yacht. In 1934 renamed Anastasas Smetona , on 22.06.1940 renamed as Primunas . In 08.1940, the ship was included into 2nd Baltic detachment of board guard vessels of Sea Board Guard of NKVD as board guard ship and renamed Korall . On 22.06.1941 transferred and on 19.08.1941 included into Baltic Fleet as minesweeper No.76 , on 07.09.1941 reclassified as guard ship and renamed Korall , on 25.11.1943 reclassified again as minesweeper, on 05.06.1944 refitted as electro-magnetic minesweeper, on 29.08.1944 renamed T-33 . On 11.01.1945 mined and sunk in Finnish Gulf near Aegna island.
M68: On 29.10.1917 mined and beached in Rigaer Gulf, in 1918 refloated by Germans and towed to Riga for repairs. In 01.1919 included into Red Lettland flotilla as dispatch vessel Sarkana Latvia , in 05.1919 captured in Riga by Germans, in 07.1919 renamed as Virsaitis . On 10.11.1921 commissioned into Lettland Navy as minesweeper. On 19.08.1940 included into Baltic fleet as minesweeper, on 17.10.1940 renamed T-297 , on 25.07.1941 reclassified as guard ship and renamed Virsaitis . On 03.12.1941 mined and sunk in Finnish Gulf, when escorted convoy from Hanko.

M50 Typ 15 (1916) / Brommy
74T class (kuk)
escort ship ex T-Boat Romania ex kuk
Musson ex Sborul ex 81T 1914;1944-1945, Toros ex Smeul ex 83F 1914;1944-1945

TA48 ex kuk 78T (1/600), SMS Tb 82F kuk (1/600), SMS Tb 82F kuk (1/1250), SMS Tb 80T kuk / rum. Vijelia
Friponne class
escort ship ex Romanian Escorts ex French Mine sweeper
Ahtuba  ex Locotenent-Comandor Stihi Eugen ex Friponne 1916;1944-1945, Angara  ex Sublocotenent Ghiculescu ex Mignonne1917;1944-1945, Araks  ex Capitan Dumitrescu ex Impatiente 1916;1944-1945(853)
Little class
escort destroyer
Zharkiy ex HMS Brighton ex USS Cowell DD-167;1918;1944-1949, Zhostkiy 1918;1944-1952, Doblestnyi 1918;1944-1949, Dostoinyi 1918;1944-1949

HMS Burwell H94 (1940) ex USS Laub DD-263
Wickes class
escort destroyer
Zhyvuchiy 1917;1944-1949, Derzhkiy 1918;1944-1949, Druzhnyi 1918;1944-1952, Zhguchiy 1918;1944-1950

USS Ward APD-16 ex DD-139
Clemson class
escort destroyer
Deyatel'nyi 1920;1944-1945

USS Borie DD-215
Tacoma class
frigate
EK1-EK28; all 1943;1945-1949

USS Tacoma 1943 (1/1250)
29 (Yastreb) class
escort ship / board guard ship
Yastreb' 1945;1945-1958/59, Berkut 1945;1945-...., Grif 194.;194.-...., Kondor 1948;1948-...., Voron 1948;1948-...., Sokol 194.;194.-196., Kaguar (194.);--1941, Leopard (194.);--1941, Pantera (194.);--1941, Rys (194.);--1941, Tigr (194.);--1941, Yaguar (194.);--1941

Yastreb
29P/29K (Albatros) class
escort ship
Albatros 1946;1947-1958, Burevestnik ex Chayka  1947;1947-1957, Korshun 1947;1947-1958, Zorkiy ex Voron  1950;1950-1956, Oryol 1951;1951-1958, Fregat (....);--...., Orlan (....);--...., unnamed (....);--1941

Similar type Yastreb
Shimushu (A) class
escort ship
unknown 1939;1947-....

Escort Destroyer Type B Mikura
Matsu class
escort destroyer
Vozrozhdenyi 1944;1947-...., Volevoi 1944;1947-....

Matsu, Matsu, Sakura, Sakura
Tachibana class
escort destroyer
Volnyi ex Shii 1945;1947-...., Vyrazitelnyi ex Vetrenny ex jap. Hatsuzakura 1945;-1947-1959

Sumire, Tachibana (1944)
Ukuru class
escort ship
unknown (ex Kozu) 1944;1947-...., unknown (ex Ikino) 1945;1947-....

Escort Destroyer Type B Ukuru, PL-106 Kojima ex Shiga
C class
escort ship
unknown (ex 71) 1945;1947-...., unknown (ex 77) 1945;1947-...., unknown (ex 79) 1945;1947-...., unknown (ex 105) 1946;1947-...., unknown (ex 221) 1945;1947-...., unknown (ex 227) 1945;1947-....

Escort Destroyer Type C Hei
D class
escort ship
unknown (ex 34) 1944;1947-...., unknown (ex 48) 1944;1947-...., unknown (ex 52) 1944;1947-...., unknown (ex 76) 1944;1947-...., unknown (ex 78) 1944;1947-...., unknown (ex 102) 1944;1947-...., unknown (ex 142) 1945;1947-...., unknown (ex 196) 1945;1947-....

Escort Destroyer Type D Tei
Otori class
escort destroyer
unknown 1937;1947-....

Otori
M-Boot 1935 class


M201 Typ 35 Kampfgruppenboot 1944
42 (Kola) Sokol class
frigate
Sokol 1952;1952-1971, Berkut 1952;1952-1965, Kondor 1952;1952-1970, Grif 1970:Sovetskiy Azerbaydzhan  1952;1953-1970, Krechet 1970:Sovetskiy Dagestan ex Leopard  1952;1953-1977, Orlan 1966:Sovetskiy Turkmenistan  1953;1953-1970, Lev 1953;1953-1971
50 (Riga) class
frigate
[+]Tigr 1953;1953-1974, Aist 1954;1954-1964/66, Bars 1954;1954-1990/94?, Barsuk 1954;1954-1956, Bizon 1954;1954-1964/66, Bobr 1954;1954-1990/92, Filin 1954;1954-1964, Gepard 1954;1954-1990/92, Gornostay 1952;1952-1990/92, Grifon 1955;1955-1964/66, Yaguar 1954;1954-1990/92, Yenot 1954;1954-1959, Kobchik 1955;1955-1985, Korsak  1954;1954-1964/66 , Kuguar 1954;1954-1986/92, Kunitsa 1954;1954-1990/92, Laska 1954;1954-1986/92, Leopard 1954;1954-1990/92, Los 1955;1955-1986/92, Lun 1954;1954-1986/92, Norka 1955;1955-1986/92, Olen 1955;1955-1956, Pantera 1979:Komsomolets Gruziyy  1954;1954-1990/92, Pelikan  1954;1954-1964/66, Pingvin  1954;1954-1986/92, Puma  1954;1954-1964/66, Rosomaha  1954;1954-1990/92, Rys  1954;1954-1990/92, Sarych 1954;1954-1964/66, Sobol 1954;1954-1986/92, Tur 1955;1955-1956, Volk 1954;1954-1986/90, Voron 1955;1955-1986/92, Zubr 1954;1954-1964/66, SKR 4 1958;1958-1989, SKR 5 1958;1958-1986/92, SKR 8 1958;1958-1986/92, SKR 10 1958;1958-1989, SKR 14  ; -1986/92, SKR 15  ; -1986/92, SKR 50 1955;1955-1987, SKR 51 1955;1955-1986/92, SKR 52 1962:Tuman  1955;1955-1988/90, SKR 53  1955;1955-1957, SKR 54  1956;1956-1986/92, SKR 55  1957;1957-1986/92, SKR 56  1956;1956-1986/92, SKR 57  1956;1956-1988/90, SKR 58  1956;1956-1986/92, SKR 59  1956;1956-1986/92, SKR 60  1956;1956-1986/92, SKR 61  1956;1956-1989, SKR 62 1969:Irkutskiy Komsomolets  1956;1956-1986/92, SKR 63  1956;1956-1986/92, SKR 64 1962:Komosmolets Litviy  1956;1956-1986/92, SKR 65  1956;1956-1986/92, SKR 66  1956;1956-1958, SKR 67  1956;1956-1986/92, SKR 68  1957;1957-1986/92, SKR 69  1957;1957-1964, SKR 70  1957;1946-1988/90, SKR 71  1957;1957-1986/92, SKR 72  1957;1957-1986/92, SKR 73  1957;1957-1989, SKR 74  1957;1957-1989, SKR 75  1957;1957-1989, SKR 76 1968:Arhangelskiy Komosmolets  1958;1958-1990/92, SKR 77  1958;1958-1986/92, SKR 80  1958;1958-1986/92, SKR 81  1958;1958-1986/92

Riga class (1953) (1/1250), Riga class
52 (Purga) class
frigate/ icebreaker
Purga  1957;1957-1990, unnamed  -;--1941
159 (Petya I) class
corvette
PLK 1 1966: SKR 1  1961;1961-1978, PLK 4 1966:SKR 38 1961;1961-1990, PLK 5 1966:SKR 47  1961;1961-1992, PLK 14 1966:SKR 26  1961;1961-1993, PLK 17 1966:SKR 17  1961;1961-1982, PLK 9 1966:SKR 9  1962;1962-1990, PLK 22 1966: SKR 22 ....:Timofey Ulyantsev  1962;1962-1991, PLK 25 1966:SKR 33  1962;1962-1995, PLK 27 1966: SKR 27  1962;1962-1992, PLK 30 1966:SKR 30  1962;1962-1978, PLK 15 1966:SKR 18  1962;1962-1989, PLK 34 1966:SKR 34  1963;1963-1990, PLK 41 1966: SKR 41  1963;1963-1987, PLK 11 1966:SKR 11  1963;1963-1991, PLK 37 1966:SKR 40  1964;1964-1994, PLK 43 1966: SKR 43  1964;1964-1989, PLK 3 1966: SKR 3  1964;1964-1990, PLK 46 1966:SKR 46  1965;1965-1989, PLK 23 1966:SKR 23  1965;1965-1989

Petya class Frigate
159A (Petya II) class
corvette
PLK 29 1966:SKR 29  1966;1966-1991, PLK 59 1966:SKR 78  1966;1966-1990, PLK 21 1966:SKR 21 1979:Orlovskiy Komsomolets  1966;1966-1991, SKR 16 1991:Bakinets  1967;1967-1993, SKR 103  1967;1967-1991, SKR 106  1967;1967-1993, SKR 110 1991:OS 226  1967;1967-1993, SKR 36  1967;1967-1989, SKR 92  1967;1967-1991, SKR 88  -;--1966, SKR 112  1968;1968-1992, SKR 115  1968;1968-1984, SKR 98  1969;1969-1991, SKR 94 1972:Krasnodarskiy Komsomolets  1969;1969-1983, SKR 87  1969;1969-1992, SKR 120  1970;1970-1991, SKR 123  1970;1970-1992, SKR 126  1970;1970-1992, SKR 130  1970;1970-1983, SKR 133  1970;1970-1994, SKR 138  1971;1971-1994, SKR 141  1971;1971-1984, SKR 128  1972;1972-1991, SKR 135  1972;1972-1984
159AE (Petya II) class
corvette
SKR 100  1968;1968-1972, SKR 104  1968;1968-1972, SKR 108  1968;1968-1972, SKR 95  1968;1968-1969, SKR 82  1977;1977-1978, SKR 96  1978;1978-1978
35 (Mirka) class
corvette
PLK 39 1966:SKR 39  1964;1964-1990, PLK 20 1966:SKR 20  1964;1964-1989, PLK 7 1966:SKR 7  1964;1964-1987, PLK 32 1966:SKR 32  19654;1964-1989, PLK 44 1966:SKR 86  1964;1964-1990, PLK 49 1966:SKR 49 1968:Ivan Sladkov  1965;1965-1990, PLK 53 1966:SKR 53  1965;1965-1990, PLK 8 1966:SKR 24  1965;1965-1990, PLK 19 1966:SKR 19  1966;1966-1992

Mirka class 1970 (1/1250)
35M (Mirka II) class 1974
corvette
PLK 51 1966:SKR 84  1965;1965-1992, PLK 48 1966:SKR 48  1965;1965-1990, PLK 12 1966:SKR 12  1966;1966-1992, PLK 35 1966:SKR 35 1967:Gangutets  1966;1966-1990, PLK 55 1966:SKR 83 1980: 60 let Komsomola Belorussii  1966;1966-1991, PLK 6 1966:SKR 6  1966;1966-1990, PLK-13 1966:SKR13  1966;1966-1991, SKR 90  1967;1967-1990, SKR 117  1967;1967-1990

Mirka class 1970 (1/1250)
1124/Albatros (Grisha)
corvette
MPK 147  1970;1970-

Grisha Klasse 1970 (1/1250), MPK-44
1135 Burevestnik (Krivak)
corvette successor Riga. In India as Talwar class. 1970-2013; 1970- (see http://russianships.info/eng/warships/project_1135.htm

Krivak I
11356 Admiral Grigorovich (Krivak-V)
Admiral Grigorovich 2016-, Admiral Essen 2016-, Admiral Makarov 2017-, Admiral Butakov ca 2020. 2 more for India

Admiral Grigorovich
1159 Jaguar (Koni)
1975-1986;1975-

Delfin Pr.1159 Koni I
1166.1 Yastreb: Gepard class
1991/2001;2003- - …
11540 Yastreb: Neustrashimyy class
Neustrashimyy 1993, Yaroslav Mudry 2009

Yaroslav Mudry 2009
1139 Bora class
NATO: Dergach. Katamaran (Bodeneffekt)-Korvetten Bora 1987;1989/1997-heute, Samum 1991;2000-heute

Bora Project 1239
1244.1 Novik class
Frigate project 1997 laid down, never finished

Kit candidate: 12441 Novik by Kombrig
20380 Stereguschtschi-Klasse
Korvette. Steregushchiy 530, Soobrazitelnyy 531 (Pj 20381), Boikiy 532, Sovershennyy 333, Stoikiy 545, Gromkiy 335, Retiviy, Strogiy, Aldar Tsydenzhapov, Rezkiy

Soobrazitelny 2011, Project 20380
20385 Gremyashchy class
corvettes, development of Stereguschtschi class. Gremyashchy 2015, Provornyy 2016
Export variant is Project 20382 Tigr.

Gremyashchy 2016
20386 Merkuriy
developped from 20380, slightly larger, stealth. Merkuriy (ex-Derzky) 2021-

Derzkiy Project 20386
21630 Buyan class
corvette, ca 15 planned. 21630 Buyan class 2006-..., 21631 Buyan-M 2014-…, 21632 Tornado as export version for Kasachstan

Buyan-M P.21631
22460 Rubin class
2009- … 30 planned (1018 13 completed)

Rubin 2009, Project 22460
22350 Admiral Gorshkov class
2010-; 20-30 ships planned. Admiral Flota Sowjetskogo Sojusa Gorschkow 2016, planned: Admiral Flota Kassatonow, Admiral Golowko, Admiral Issakow

Admiral Gorshkov 2016
22800 Karakurt class
rocket corvette, in service 2018…
Launched: Uragan (251), Taifun (252), Shkval (253),
Under construction: Shtorm (254), Burya (257), Okhotsk (255), Vikhr (256), Musson, Passat,
Ordered / planned: Tsiklon, Briz, Tornado, Smerch (Karakurt), Veter, Burun, Priliv, Priboj

Karakurt class 22800

River Monitors

http://www.naval-encyclopedia.com/ww2/soviet/riverine-gunboats-monitors/ , http://www.navypedia.org/ships/russia/ru_of.htm

Submarine

Drzewiecki type III midget class
Built 1880-1881
MATROS PYOTR KOSHKA midget
Built 1904
PORT-ARTURETS midget
Built 1904
DELFIN
Built 1904
"Holland" type class (SOM)
1904 - 1907 US built, Som ex USS Fulton. most captured by Germany 1918
Fulton was the prototype of the later Plunger-class (Holland-VII-Boat), also called A class
"Lake" type class (OSYOTR)
1904 - 1906 US built
FOREL midget
Built 1904 by German Germania Werft
KASATKA class
Built 1905 - 1908
KARP class
1907 French design, built in Germany. U1 was deviated from, but faster built.

Similar type SMS U5 1914
POCHTOVY
Built 1908
MINOGA
Built 1909
KAYMAN class
Built 1909 - 1910
AKULA
Built 1911
"Holland" type midget class (NO1)
Built 1914
MORZH class
Built 1915
KRAB minelaying
Built 1915
SVYATOY GEORGIY
Italy built on base of Medusa. Taken over by RM as Argonauta.
NARVAL class
Built 1915 - 1916
BARS class
Built 1915 - 1917
AG class (AG 11)
5 1916;1923;1947 Holland type, Canada built
YORSH minelaying class
Built 1917
SVYATOY GEORGIY
1917 Italy built
B.1 class
V.1 class
Z.1 minelaying class
"Series I" class (DEKABRIST)
6 Built 1930 - 1931

U-Boot SU Type D (1931/45)
L-55
Built 1918 Former British submarine L55, attacked by Russian destroyers Azard and Gavriil, mined when dived and sunk 4/6/1919. She was salvaged in 1928, repaired and commissioned by Red Fleet 1933

Similar type U-Boot SU Type L (L3) (1941/3), Similar type Ro-60 IJN 1941 ex Sub No 59 (1/1250), Similar type Ro-57 IJN ex Sub No 46, Similar type Nebojsa 1927 (1/1250)
LENINETS class Minelaying Boats
Build in Series II, XI, XIII, XIII-bis
II (1933): L-1-6

XI (1936-38): L-10-12,L-7-9

XIII (1938-39): L-13-19

XIII-bis (1941-43): L-20-25


U-Boot SU Type L (L3) (1941/3)
SHCHUKA class
Built in series III, V, V-bis, V-bis-2, X, X-bis.
Nrs dependent on the fleet. 1XX-Pacific fleet, 2XX-Black sea fleet, 3XX-Baltic fleet and 4XX-North fleet.
III (1933): Shch-301-304

V (1933-34 Karas Group): Shch-101,102,104-112

V-bis (1934-35 Sterlyad Group): Shch-113-120,201-203,305,308

V-bis-2 (1935-36): Shch-121-125,204-207,306-311

X (1936-39): Shch-126-134,208-215,317-324,401-404,421-424

X-bis (1941-1946): Shch-135-138,216,405-408,411,412,(413,414)


U-Boot SU Type X Shch-126 SHCHUKA,
Kit candidate: Kombrig Shch series III,
Kit candidate: Kombrig Shch series Vbis, Vbis2
"Series VI" class (M-1 Malyutka) coastal
Built 1934 - 1935

M-Class U-Boot M-6, M-Class U-Boot M-35,
"APSS" type midget class
Built 1935 - 1936
APL/Pigmey midget class
Built 1935-1942, capt by Germany
"Series VI-bis" class (M-53 Malyutka)
Built 1935 - 1936

M-Class U-Boot M-201
"Series IV" class (P-1 Pravda)
Built 1936

P-Class U-Boot P1, P-Class U-Boot P3
S-class
S-class groups IX, IX-bis, IX-bis-2. Built 1936 - 1938 same origin as German IX(1075)(1076). First prototype was submarino E-1, designed in Spain by NL company IvS, a daughter of German AG Weser with elements of WWI design UG (UBIII-based) and Finnish-German developments of type Vetehinen. E-1 was bought by Turkey as Gür. E-1 and E-2 were prototype of German IA class and SU Type S (Group IX)
IX (1936-38):S-1-S-3

IX-bis (1939-48): S-4-13,27-38,45-46,51-56,101-102

IX-bis-2 (1942 - 1948):S-14-26,39,103-104


S-13 (1945)
"Series XII" class (M-87 Malyutka) (project 40)
Built 1937 - 1943
"Series XIV" class (K-1)
Built 1939 - 1944

U-Boot SU Type K (K3) (1941/3)
RONIS class
Built 1927 / 1940 Former Latvian Ronis and Spidola
KALEV class
Built 1937 / 1940 Former Estonian Kalev and Lembit
"Series XV" class (M-200 Malyutka) (project 96)
Built 1943 - 1953
"Series XVI" class (S-47) (project 97)
V-1 / HMS S class
Built 1937 / 1944 ex HMS Sunfish

HMS Sahib S-class P212 1942/43
V-2 class / HMS U class
Built 1942 / 1944 V-2 (ex-Unbroken, ex-P42), V-3 (ex-Unison, ex-P43), V-4 (ex-Ursula)

U-Boot SU Type V (V2 ex ex HMS Unbroken P42 U-class Group 2)
TS-1
Built 1943 / 1944 Former Romanian Requinul
TS-2
Built 1943 / 1944 Former Romanian Marsuinul
TS-3
Built 1936 / --- Former Romanian Delfinul

Delfinul
TM-4 midget class
Built 1941 / 1944 1944 capt. Ex Romania ex Italy CB1-4

CB Midget Sub (1/600)
M-401 (project 95)
Built 1945
N-22 class / German VIIC
Built 1943 - 1944 / 1946

U-Boot Typ VIIB, U-Boot Typ VIIB U-48 mit Dock, U-Boot Typ VIIC, U-Boote VIIC, IXC, Frachter, U-Boot Typ VIID U218 Minen 1941/45, U-Boot Typ VIIF U1060 Transport 1943/44
N-27 class / German XXI
Built 1944 - 1945 / 1946

U-Boot Typ XXI U-2511, Similar type U-Boot Wilhelm Bauer, U-Boot Typ XXI (1/144)
N-31 / German XXIII
Built 1945 / 1946

U-Boot Typ XXIII (1/72), U-Boot Typ XXIII, Similar type U-Boot Hai S-170, Similar type U-Boot Hecht S-171
TS-16 / German IIB
Built 1935 / --- captured German U-9

U-Boot Typ II U-7, U-Boot Typ I, II
"SH" type midget class
Built 1948 ex German parts
I-41 / Flutto/Tritone class 1 series
Built 1943 / 1949 ex Italian Marea

SMG Tritone class / Flutto class
I-42 / Acciaio class
Built 1942 / 1949 ex Italian Nichelio

Similar type Scirè 1941
S-61 class (project 613, 640, 644, 665, 666) NATO:Whiskey
Built 1951 - 1958

Whiskey Class U-Boot (1952) (1/1250), Whiskey class Pj644 2-cyl, Whiskey class Pj665 Long Bin
B-61 class (project 611) NATO:Zulu
Built 1953 - 1958

Similar type Foxtrot class Pj641
M-254 (project 615) NATO:Quebec
Built 1953

Quebec class Pj615
M-255 class (project A-615)
Built 1955 - 1958
S-99 (project 617)
Built 1955
K-3 Kit nuclear powered attack (project 627) NATO:November
Built 1958,1959 - 1964

November class Pj 627A Kit
Project 628 experimental
Design 1953 cruise missiles 10KhN (10XN) on base of V-1 on a XIV series K-Class

U-Boot Project 628 mit V-1 (1/350)
B-94 class (project 641) NATO:Foxtrot
Built 1958 - 1983

Foxtrot class Pj641
B-41 ballistic missile class (project 629) NATO:Golf
Built 1959 - 1962
S-350 class (project 633) NATO:Romeo
Built 1959 - 1961

Romeo PLA 033 class
K-19 nuclear powered ballistic missile class (project 658, 701) NATO:Hotel
Built 1960 - 1962

Hotel III Pj 701 K-145
K-27 nuclear powered attack (project 645)
Built 1963, modernized 627 November

Similar type November class Pj 627A Kit
K-45 nuclear powered cruise missile class (project 659) NATO:Echo
Built 1961 - 1963

Echo class Pj 659
K-156 cruise missile class (project 651) NATO:Juliett
Built 1963 - 1968

Kit candidate: Juliet by OKB
M-361 (project 637)
K-166 nuclear powered cruise missile class (project 675) NATO:Echo II
Built 1963 - 1968

Echo class Pj 659
K-137 Gruscha… nuclear powered ballistic missile class (project 667...) NATO:Yankee, Delta
Built 1967 - 1990

Delta III SSBN
K-43 Skat nuclear powered cruise missile class (project 670) NATO:Charlie
Built 1967 - 1980

Kit candidate: Charlie by OKB
K-38 nuclear powered attack class (project 671) NATO Victor I-III
Built 1967 - 1992, some used still today

Victor III
K-162 Antschar nuclear powered cruise missile (project 661) NATO:Papa
Built 1969

Papa K-162 Pj.661 1969
K-64 Lira nuclear powered attack class (project 705) NATO:Alfa
Built 1971-1981

Alfa class U-Boot
B-443 Som class (project 641B) NATO:641B Tango
Built 1973 - 1982

Tango class Pj641B Som
B-248 Paltus class (project 877) NATO:Kilo
Built 1980 - 1994

Kilo Class
K-525 Granit nuclear powered cruise missile class (project 949) NATO:Oscar, 949A Antey / Oscar II
Built 1980 - 1996

Oscar II class, Oscar class
K-278 nuclear powered attack (project 685) NATO:Mike
Built 1983

Kit candidate: 685 Mike by OKB
TK-208 Akula nuclear powered ballistic missile class (project 941) NATO:Typhoon
Built 1981 - 1989

Typhoon / Akula Class, Typhoon / Akula Sub in Eisfeld
K-239 Barracuda nuclear powered attack class (project 945) NATO:Sierra
Built 1984 - 1993

Sierra class 945
K-284 Schtschuka-B nuclear powered attack class (project 971) NATO:Akula
Built 1984 - 1995

Akula Class Shchuka-B
Pj 1710 Mackrel NATO:Beluga
Built 1986 single boat S-553 Forel

Kit candidate: Beluga by OKB
MS-520 small class (project 865)
Built 1988 - 1990
B-871 (project 877V)
Built 1990
K-157 VEPR' nuclear powered attack class (project 0971U Akula II)
Built 1995-2001

Similar type Akula Class Shchuka-B
B-340 Warschawjanka (project 636M) NATO Kilo II
Built 2005

Similar type Kilo Class
B-90 SAROV experimental (project 20120) NATO:Sarow
Built 2008
K-152 NERPA nuclear powered attack (project 971I) NATO:Improved Akula
Built 2009

Similar type Akula Class Shchuka-B
B-585 SANKT-PETERBURG / Amur class (project 677) NATO:Lada
Built -2010

Lada class Pj 677
K-535 YURIY DOLGORUKIY nuclear powered ballistic missile class (project 955 Borei)
Built 2012-2014

Borei class Pj955
K-560 Yasen nuclear powered multipurpose (project 08850) NATO:Severodvinsk (Faulty:Graney)
Built 2013

Yasen class Pj885
K-561 KAZAN' nuclear powered multipurpose class (project 08851)
B-261 NOVOROSSIYSK class (project 06363)
Built -2014
KS-329 BELGOROD special weapon (project 09852)
on base of 949A Antey / Oscar II. Able to carry midget subs and Poseidon weapon

Similar type Oscar II class
KHABAROVSK special weapon (project 09851)
Able to carry midget subs and Poseidon weapon
project Laika / Husky class
planned to start construction from 2023. With 3M22 Zircon hypersonic cruise missile, potentially nuclear torpedos, UAVs …

Miscellaneous

Kolchida / Pernac
Aviso, ex brit Yacht Tamara. Bought 1913. Used as communication ship in Black Sea. 1919 reconstructed as Minelayer Pernac

Kolchida / Pernac 1913
Yermak
Icebreaker 1898-1964

Jermak (1/1250),
Kit candidate: Yermak by Kombrig
Bobr 1885 class
Bobr, Sivuch

Bobr 1885
Chrabry 1884 class
Krassnoje Snamja ex Chrabry / Khrabri, …

Krassnoje Snamja ex Chrabry 1941 (1/1250), Khrabri 1897
Gilyak 1898


Gilyak 1898
Amur class 1899
Minelayer Amur, Yenisei 1899-1904

Similar type Amur
Amur class 1905
Minelayer Amur, Yenisei 1905-1941, only slightly modified of 1st Amur

Amur
Marti Minelayer
1896 in service as Imperial Yacht Standart. renamed 18 marta after revolution, and then to Marti. 1932-36 conversion to Minelayer. After war training ship. 1957 named Oka. Scrapped 1963

Marti 1936 (1/1250), Marti 1936
Don Minelayer
Do ex rumän. Amiral Murgescu 1939-47

Kit candidate: Don or Amiral Murgescu by COB on Shapeways, to be scaled
Kars class
1909-1959 gunboats, 1st surface water ships with Diesel. Kars/Lenin/PKZ-100, Ardagan/Trotski/Krasny Azerbaidzhan/PKZ-101

Lenin 1942
Svyatogor / Krassin
Icebreaker 1917-today. Icebreaker, Museum

Krasin 1918, Krassin (1/1250)
Lenin
Icebreaker 1959 Nuclear

Lenin Icebreaker Pr92 1959

Not assigned

Flight Operation Support Ship

Krischan class

Gunther Plüschow (Krischan II) (1/1250), Krischan I (1934) (1/1250), Krischan III (1/1250)

Falke Schleuderschiff (1/1250)

Cruiser


Manchu Maru 1905

Mikojan 1941/45

Destroyer

Blitz class kuk

SMS Blitz kuk 1888 (1/1250), SMS Blitz kuk, SMS Komet kuk
SMS Satellit kuk

SMS Satellit kuk 1893, SMS Satellit kuk 1900, SMS Satellit kuk 1912
Korietz class

Kimigaio-Maru 2 ex russ. Mandzur, Mandschur
Smeli class
pic by sammelhafen.de
Drzki 1908, Drzki 1908 (1/1250)
Tsingtau class

SMS Vaterland / Li-Sui / Pekin (1/1250)
A-Klasse Amtsentwurf 1915 AII

Sulev 1939 ex A-32 (1/1250)
Golub class

Golub 1917 (1/1250), Hämeenmaa

Manchukuo Imperial Navy (1)
Pauk class 1241.2 Molniya-2
Patrol Corvette Version der Tarantul-Klasse

Pauk class 1241.2 Molniya-2
Poti class Prj 204

Poti class (1/1250)
Tarantul 1241.1

Tarantul

Minelayer

Ristna class

Suurop 1940 (1/1250)
Voin
Voin
Sokuten class 1913

Minenleger Sokuten class 1913
Elpidifor type

Krasnaya Abkhasia, Krasnaya Gruziya 1943 (1/1250)

Pollux ex Ilya Muromets (1/1250)
LCT

LCT, LCT(R)
Pioner class

Pioner class schooners
Romania class

Dacia 1944

Ural

Minesweeper (possibly escort/gunboat)

Udarnik class

Rautu 1936 (1/1250)
SC497 class / PGM-1 class

USS SC497 110' Subchaser Wk2 (1/600)
Admirable class

USS Admirable class PCER, USS Scout 1944 (1/1250)
Aux Mine Sweeper No. 1

Aux Mine Sweeper No. 1
Project 59
pic by sammelhafen.de
Vasiliy Gromov T-254 (1/1250)
T43 class Pj 254

PLA 6610 early Ocean Minesweeper, T43 Minesweepers (1/1250)

Small combattants

LM-Boot

LM7 (1/600)

Barsuk 1915

Meteor 1925 (1/1250)
Magda class

Tüzer ex Magda
BKA-1124

BKA-1124, BKA-1125

ORP Kraków and ORP Wilno
MO2

MO2 Subchaser (1/600)
MO4

MO4 Sub-Chaser, MO4 Subchaser (1/600)
OD-200 class

OD-200 Sub-Hunter
Pj SB-12

Udarnyi River Monitor 1932
Flakjäger

Flakjäger Fl.J. 25 ex UJ 174 ex Yorck (1/600)
G-5 MTB class

G-5 Soviet MTB
BK Project 161

BKA Type 161 (1/600)
BPB 70ft

Vantul MTB 1943 (1/600)
D3 class

D3 MTB (1/600), TK Class MGB (1/600)
SM-1 class

SM-1/2 MTB (1/600)
SM-3 class

SM-3 MTB (1/600)
SM-4 class

SM-4 MTB (1/600)
KFK

KFK Kriegsfischkutter (1943/45)
201M

201M (SO-1) 1959 (1/1250)
Nanuchka class

Nanuchka Prj 1234 Ovod, Nanuchka Prj 1234 Ovod (1/1250)
Osa class

Osa I Prj205 Moskit, Osa II Prj205 Moskit (1/1250)
Project 183
Sister development in China
Rocket Boat


Project 183P / P-6,
Kit candidate: Umbau aus Vosper aus MTB-Set oder (Index 6655 (Komar mit SS-N-2 Styx) similar) oder Pj 183 P-6 by EV Resin, P4 class, 183R Komar,
Komar mit SS-N-2 Styx

Sailing Ship


Schebecke, groß

Schebecke, klein
Gorch Fock class

Gorch Fock (1/600), Gorch Fock (1/600)

Ship


Vizeadmiral Popoff

Kamchatka 1905

Rus ex Roland, 1903

Oryol / Orel Lazarett 1905

Kostroma 1905

Koreya 1905

Kazan / Shishido Maru

Anegawa 1905

Manchu Maru 1905

Kasato Maru
Zwartezee

Svir 1905, Tsukumo 1943

Meteor 1925 (1/1250)
pic by sammelhafen.de
Kommuna 1922 (1/1250)

Imatra
Robert Dollar Type / Belorussia class / West class / Anzan Maru class

Robert Dollar Type / Design 1013

Pollux ex Ilya Muromets (1/1250)

Aserbaidshan 1942

Mariya Uljanowa ex Jan Rudzutak 1941

Shkval ASO-1
pic by sammelhafen.de
Uta 1940 (1/1250)

Isar (1/1250)

Isar (1/1250)

Eisbär 1942 (1/1250)

Sobieski 1939
Ekranoplan

Ekranoplan, Ekranoplan Caspian Sea Monster
T290 Tragflächenboot (1/1250)



A list of used references is in More topics/Literature

Site generation time: 30.575599908829


Top
Last change of this page: Friday 13 December 2019 17:57.